
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"30" травня 2019 р. справа № 345/2504/17
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Григорука О.Б., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Калуського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій протиправними та зобов`язання до вчинення дій, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 19.07.2017 звернувся до Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області з адміністративним позовом до Калуського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій протиправними та зобов`язання до вчинення дій.
Ухвалою Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 20.07.2017 відкрито провадження в даній адміністративній справі за №345/2504/17 (а.с.15).
Постановою Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області у справі №345/2504/17 від 21.08.2017 позов задоволено. Визнано дії Калуського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області протиправними щодо відмови у виплаті позивачу доплати за понаднормовий стаж, підвищення пенсії, та іншими доплатами до пенсії відповідно до чинного законодавства. Зобов`язано Калуське об`єднане Управління пенсійного фонду України Івано-Франківської області зробити перерахунок та виплату позивачу доплати за понаднормовий стаж, підвищення до пенсії та іншими доплатами до пенсії відповідно до чинного законодавства починаючи з 01.05.2017 (а.с.25-28).
За результатами перегляду вказаної постанови, ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 03.10.2017 постанову Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 28.08.2017, залишено без змін (а.с.62-65).
14.03.2019 постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду постанову Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 21.08.2017 та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 03.10.2017 скасовано, а справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції (а.с.95-101).
Ухвалою Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 11.04.2019, яка набрала законної сили з моменту її підписання, вирішено дану адміністративну справу передати на розгляд за підсудністю до Івано-Франківського окружного адміністративного суду (а.с.107-109).
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30.04.2019 прийнято до провадження адміністративну справу №345/2504/17 за позовом ОСОБА_1 до Калуського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій протиправними та зобов`язання до вчинення дій. Ухвалено розгляд справи №345/2504/17 здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с.114, 115).
Позовні вимоги мотивовано тим, що з липня 2016 року відповідач на виконання рішення Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 26.02.2016 у справі №345/70/16-а позивача було переведено на пенсію відповідно до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці". Відповідач повідомив, що з 01.05.2017 позивачу проведено перерахунок пенсії відповідно до статті 1 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", однак виплати доплат за понаднормативний стаж та інших доплат не передбачено вказаним законом.
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 20.05.2019. Відповідно до відзиву Калуське об`єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області заперечило щодо заявлених позовних вимог (а.с.129-131). Зазначило, що при виконанні управлінням постанови Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 26.02.2016 щодо проведення перерахунку та виплати пенсії позивачу відповідно до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" з 12.07.2015 було допущено технічну помилку при використанні функції макетного вводу даних, а саме в частині обчислення розміру пенсійної виплати, в результаті чого невірно був визначений розмір пенсійної виплати, тому з 01.05.2017 пенсійну справу позивача приведено у відповідність до норм чинного законодавства. 3 01.05.2017 правильний розрахунок пенсії позивача становить: 4002,43 грн. (2021,22 грн. основний розмір пенсії + 656 грн. доплата за понаднормативний стаж + 61,13 грн. підвищення по статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" = 2738,35 грн. - це розмір пенсії позивача, який з врахуванням належних йому доплат не досягає трьох прожиткових мінімумів (1312 грн.*3= 3936 грн.), тому правильно формується доплата до трьох прожиткових мінімумів 3936 грн. = 2738,35 грн. пенсія + 1197,65 грн. доплата шахтарям до прожиткового мінімуму. При цьому, зазначено, що з 01.05.2017 при приведенні пенсійної справи позивача у відповідність до чинного законодавства позивачу проведено перерахунок пенсії згідно інструкції щодо проведення перерахунку пенсій відповідно до Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" автоматизованим способом. Крім наведеного, відповідач зазначає, що механізм перерахунку призначеної відповідно до Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" пенсії позивачу та механізм виплати такої не належить до компетенції суду і має вирішуватися виключно органами Пенсійного фонду України у відповідності до норм чинного законодавства України.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив наступне.
ОСОБА_1 з 10.01.1990 призначено пенсію по віку на пільгових умовах по Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, які дають право на пільгове забезпечення.
Трудовий стаж позивача, який можна віднести до стажу роботи, що дає право на пенсійне забезпечення згідно статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" станом на 01.05.2017 становив 25 років 11 місяців 27 днів, загальний стаж 46 років 23 дні (а.с.187-189, 235).
Постановою Калуського міськрайонного суду від 26 лютого 2016 року №345/70/16-а, яка набрала законної сили, якою позов ОСОБА_1 задоволено та визнано дії відповідача щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку та виплаті пенсії за віком відповідно до положення статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" у розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з належними доплатами, надбавками та допомогами відповідно до чинного законодавства - протиправними та зобов`язано здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком відповідно до положення вказаної статті у розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з належними доплатами, надбавками та допомога ми відповідно до чинного законодавства з 12.07.2015 з врахуванням виплачених сум та надалі проводити виплату пенсії у перерахованому розмірі з належними доплатами (а.с.223-229).
Відповідно до листа від 03.07.2017 №242/М-15 Калуське об`єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області повідомило позивача, що на виконання даного рішення Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області, відповідач здійснив перерахунок та виплату належної позивачу пенсії, його пенсійні виплати до 01.05.2017 становили 4430,93 грн. та складалися з розміру пенсії позивача+підвищення дітям війни+доплати за понаднормативний стаж, та що розмір пенсійної виплати позивачу зменшено з 01.05.2017 до 4002,43 грн., оскільки після проведеного перерахунку пенсії з 01.05.2017 відповідачем доплати за понаднормативний стаж - 656 грн. було включено до розміру пенсійної виплати позивачу+підвищення дітям війни. (а.с.7-11, 220).
Судом встановлено, що до 01.05.2017, тобто до спірного періоду, після виконання рішення суду, розмір пенсії позивачу з 12.07.2015 відповідачем нараховано 3387,93 грн., у тому числі: прожитковий мінімум (949*3) - 2847 грн., доплата за понаднормовий стаж (50 років) - 474,50 грн., підвищення дітям війни - 66,43 грн.
Відповідно до розпорядження відповідача на перерахунок пенсії позивача №143041 від 06.12.2016 загальний розмір пенсії позивача станом на 01.12.2016 становив 4430,93 грн. та складався з прожиткового мінімуму (1247*3) - 3741 грн., доплати за понаднормовий стаж (50 років) - 623,50 грн., підвищення дітям війни - 66,43 грн. (а.с.232).
У спірний період відповідач розпорядженням на перерахунок пенсії №143041 з 01.05.2017 пенсійну виплату позивачу, обрахував в розмірі 4002,43 грн., яка складалася з загального розміру пенсії за віком 2738,35 грн., нарахованого з основного розміру пенсії за віком (стаття 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування") (середньомісячний заробіток 2377,90 грн. * 0,85) - 2021,22 грн., доплати за понаднормовий стаж (50 років) - 656 грн., підвищення 20% росту заробітної плати по статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" - 61,13 грн. Оскільки, вказаний розмір пенсії позивача, який з врахуванням доплат не досягав трьох прожиткових мінімумів (1312 грн.*3= 3936 грн.), відповідачем сформовано доплату до трьох прожиткових мінімумів 3936 грн. = 2738,35 грн. пенсія + 1197,65 грн. доплата шахтарям до прожиткового мінімуму. Відповідачем до вказаної пенсії позивача в розмірі трьох прожиткових мінімумів 3936 проведено доплату понад цих три мінімуми підвищення "дитині війни" (3936,00 грн. +66,43 грн. = 4002,43 грн.) (а.с.235).
Розглянувши матеріали справи, з`ясувавши обставини справи та дослідивши докази, судом встановлено наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та членів їх сімей.
Статтею 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Аналогічні положення закріплені в абзаці третьому частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", згідно з якою мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком №1, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри "прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність".
Відповідно до статті 1 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" мінімальна пенсія - це державна соціальна гарантія, розмір якої визначається цим Законом.
Отже, державою встановлено додаткову соціальну гарантію отримання пенсійної виплати особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", не нижче трьох прожиткових мінімумів, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
При цьому, розмір пенсії розраховується за правилами, визначеними статтею 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", і за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими й особливо важкими умовами праці за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року, що передбачено частиною третьою статті 24 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Тобто розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", визначається з урахуванням їх стажу та заробітку. До одержаного розміру встановлюється доплата за понаднормовий стаж (по 1% розміру пенсії, але не більш як 1% мінімальної пенсії за віком за кожний повний рік страхового стажу: чоловікам - понад 35, а жінкам - понад 30 років, як це визначено абзацом 1 частини першої статті 28 Закону №1058-IV).
З аналізу вищенаведених норм права слідує, що якщо цей розмір пенсії в сукупності менший за мінімальний розмір, установлений для шахтарів (80% його заробітку, але не менш ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - абзац третій частини першої статті 28 Закону), пенсія встановлюється в мінімальному розмірі.
Відповідно до частини третьої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 01 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону. Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Доплата шахтарям до мінімального розміру - це різниця між мінімальним розміром пенсії (в тому числі трьома прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність) та розміром пенсійної виплати, який обчислюється відповідно до статті 27, і з врахуванням статей 28, 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
До розміру пенсії після перерахунку (тобто, понад три розміри прожиткового мінімуму) додаються тільки надбавки, підвищення, компенсаційна виплата за втрату годувальника, додаткова пенсія, пенсія за особливі заслуги, доплата у зв`язку із закриттям ЧАЕС, цільова грошова допомога на прожиття інвалідам війни (а.с.95-101).
З аналізу наведених вище положень законодавства слідує, що основний розмір пенсії пенсіонера визначається з урахуванням належних йому доплат за його понаднормовий стаж, а потім формується розмір доплати шахтарю.
Вказана правова позиція висловлена Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 14.03.2019 в даній справі за №345/2504/17 (а.с.95-101).
Згідно частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Щодо обставини, яка стала підставою для перерахунку пенсії позивачу у травні 2017 року та яка є обов`язковою в розумінні статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" суд зазначає, що відповідно до статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з 1 травня становить 1312 гривень, відтак у зв`язку із збільшенням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, відповідно до частини третьої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" відповідачем здійснено перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
При цьому, підставою для включення доплати за понаднормовий стаж в основний розмір пенсії позивача при перерахунку пенсії позивачу у травні 2017 року відповідачем у відзиві зазначено те, що при виконанні управлінням постанови Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 26.02.2016 щодо проведення перерахунку та виплати пенсії позивачу відповідно до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" з 12.07.2015 було допущено технічну помилку при використанні функції макетного вводу даних, а саме в частині обчислення розміру пенсійної виплати, в результаті чого невірно був визначений розмір пенсійної виплати, тому з 01.05.2017 пенсійну справу позивача приведено у відповідність до норм чинного законодавства. 3 01.05.2017 правильний розрахунок пенсії позивача становить: 4002,43 грн. (2021,22 грн. основний розмір пенсії + 656 грн. доплата за понаднормативний стаж + 61,13 грн. підвищення по статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" = 2738,35 грн. - це розмір пенсії позивача, який з врахуванням належних йому доплат не досягає трьох прожиткових мінімумів (1312 грн.*3= 3936 грн.), тому правильно формується доплата до трьох прожиткових мінімумів 3936 грн. = 2738,35 грн. пенсія + 1197,65 грн. доплата шахтарям до прожиткового мінімуму. До розміру пенсії після перерахунку (тобто понад три розміри прожиткового мінімуму) подаються тільки надбавки, підвищення, компенсаційна виплата за втрату годувальника, додаткова пенсія за особливі заслуги, доплата у зв`язку із закриттям ЧАЕС та доплати до старого розміру доплати ЧАЕС, цільова грошова допомога на прожиття інвалідам війни. Даний перелік є вичерпним. У випадку з позивачем до його пенсії в розмірі трьох прожиткових мінімумів 3936,00 проводиться доплата понад цих три мінімуми тільки підвищення "дитині війни" (3936,00 грн.+66,43 грн. = 4002,43 грн.) (а.с.129-131).
Як вже вище зазначалося, суд встановив що до 01.05.2017, тобто до спірного періоду, після виконання рішення суду, розмір пенсії позивачу з 12.07.2015 відповідачем нараховано 3387,93 грн., у тому числі: прожитковий мінімум (949*3) - 2847 грн., доплата за понаднормовий стаж (50 років) - 474,50 грн., підвищення дітям війни - 66,43 грн.
Відповідно до розпорядження відповідача на перерахунок пенсії позивача №143041 від 06.12.2016 загальний розмір пенсії позивача станом на 01.12.2016 становив 4430,93 та складався з прожиткового мінімуму (1247*3) - 3741 грн. та доплати за понаднормовий стаж (50 років) - 623,50 грн., підвищення дітям війни - 66,43 грн. (а.с.232).
У спірний період відповідач розпорядженням на перерахунок пенсії №143041 з 01.05.2017 пенсійну виплату позивачу, обрахував в розмірі 4002,43 грн., яка складалася з загального розміру пенсії 2738,35 грн., нарахованого з основного розміру пенсії за віком (стаття 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування") (середньомісячний заробіток 2377.90 грн.*0,85) - 2021,22 грн., доплати за понаднормовий стаж (50 років) - 656 грн., підвищення 20% росту заробітної плати по статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" - 61,13 грн. Оскільки, вказаний розмір пенсії позивача, який з врахуванням доплат не досягав трьох прожиткових мінімумів (1312 грн.*3= 3936 грн.), відповідачем сформовано доплату до трьох прожиткових мінімумів 3936 грн. = 2738,35 грн. пенсія + 1197,65 грн. доплата шахтарям до прожиткового мінімуму. Відповідачем до вказаної пенсії позивача в розмірі трьох прожиткових мінімумів 3936 проведено доплату понад цих три мінімуми підвищення "дитині війни" (3936,00 грн. +66,43 грн. = 4002,43 грн.) (а.с.235).
Отже, у спірний період розпорядженням на перерахунок пенсії №143041 з 01.05.2017 відповідач включив доплати за понаднормовий стаж в основний розмір пенсії позивача.
Оскільки, як зазначено вище судом, основний розмір пенсії пенсіонера визначається з урахуванням належних йому доплат за його понаднормовий стаж, а потім формується розмір доплати шахтарю, то відповідач безпідставно, посилаючись на помилкове тлумачення чинних норм законодавства, відмовив позивачу у виплаті йому доплати за понаднормовий стаж до його пенсії.
Суд зазначає що позовна вимога про здійснення перерахунку та виплати позивачу доплати за понаднормовий стаж, підвищення до пенсії та іншими доплатами до пенсії відповідно до чинного законодавства починаючи з 01.05.2017 є похідною в розумінні пункту 23 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України, задоволення якої залежить від вимоги про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у виплаті позивачу доплати за понаднормовий стаж, підвищення пенсії, та іншими доплатами до пенсії відповідно до чинного законодавства.
Щодо аргументів відповідача про те, що механізм перерахунку призначеної відповідно до Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" пенсії позивачу та механізм виплати такої не належить до компетенції суду і має вирішуватися виключно органами Пенсійного фонду України у відповідності до норм чинного законодавства України суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 81 Закону України "Про пенсійне забезпечення" призначення пенсій і оформлення документів для їх виплати здійснюється органами Пенсійного фонду України.
Згідно приписів частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно з Рекомендацією № R (80) 2 Комітету Міністрів державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень від 11.03.1980, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Отже, дискреційним повноваженням є повноваження, яке надає певний ступінь свободи адміністративному органу при прийняті рішення, тобто, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) обрати один з кількох варіантів рішення.
Суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб`єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.
Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням адміністративного судочинства завжди є контроль легальності.
Зокрема, повноваження суду при вирішенні справи визначені статтею 245 Кодексу адміністративного судочинства України. Відповідно до пункту частини 2 цієї норми, у разі задоволення позову, суд може прийняти рішення визнати бездіяльність суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії. При цьому, у випадку, коли закон встановлює повноваження суб`єкта публічної влади в імперативній формі, тобто його діяльність чітко визначена законом, то суд зобов`язує відповідача прийняти конкретне рішення чи вчинити певну дію. У випадку, коли ж суб`єкт наділений дискреційними повноваженнями, то суд може лише вказати на виявлені порушення, допущені при прийнятті оскаржуваного рішення (дій), та зазначити норму закону, яку відповідач повинен застосувати при вчиненні дії (прийнятті рішення), з урахуванням встановлених судом обставин.
Втручання суду в повноваження суб`єкта публічної влади можливе лише тоді, якщо судом буде встановлено, що в адміністративній процедурі фізична (юридична) особа виконала всі приписи законодавства, а суб`єкт владних повноважень у відповідь необґрунтовано й незаконно не вчинив належну дію чи не ухвалив необхідне рішення.
Отже аргументи відповідача про те, що механізм перерахунку призначеної відповідно до Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" пенсії позивачу та механізм виплати такої не належить до компетенції суду і має вирішуватися виключно органами Пенсійного фонду України у відповідності до норм чинного законодавства України є необґрунтованими, оскільки в даному випадку діяльність відповідача чітко визначена законом.
Як зазначено в абзаці 10 пункту 9 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 30.01.2003р. №3-рп/2003, правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах. Загальною декларацією прав людини 1948 року передбачено, що кожна людина має право на ефективне поновлення в правах компетентними національними судами у випадках порушення її основних прав, наданих їй конституцією або законом (стаття 8). Право на ефективний засіб захисту закріплено також у Міжнародному пакті про громадянські та політичні права (стаття 2) і в Конвенції про захист прав людини та основних свобод (стаття 13).
Згідно з частиною 2 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" визначено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Європейський суд з прав людини в своєму рішенні у справі "Шмалько проти України" від 20 липня 2004 року вказав, що право на виконання судового рішення є складовою права на судовий захист, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, для цілей якої виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина судового розгляду (пункт 43). Неможливість особою домогтися виконання судового рішення, винесеного на її користь, становить втручання у право на мирне володіння майном, що викладене у першому реченні пункту першого статті 1 Протоколу №1 до Конвенції про захист прав людини і основних свобод.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, оскільки суд дійшов висновку про безпідставність відмови відповідача у виплаті позивачу доплати за понаднормовий стаж до його пенсії, слід визнати дії Калуського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області протиправними щодо відмови у виплаті позивачу доплати за понаднормовий стаж та зобов`язати Калуське об`єднане Управління пенсійного фонду України Івано-Франківської області перерахувати та виплатити позивачу доплати за понаднормовий стаж до пенсії починаючи з 01.05.2017, з врахуванням виплачених сум пенсії.
Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає, що відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Судом встановлено, що відповідно до листа Калуського управління державної казначейської служби Івано-Франківської області №03-12/990 від 15.12.2017 виконавчий лист №345/2504/17 від 01.11.2017 про стягнення з відповідача на користь ОСОБА_1 640 грн. судового збору виконано у повному обсязі 14.11.2017, про що свідчить відмітка на виконавчому листі (а.с.120, 121).
Враховуючи наведене та відсутність в матеріалах справи доказів понесення позивачем інших судових витрат, підстави для стягнення з відповідача на користь позивача судового збору в розмірі 640 грн. та інших судових витрат відсутні.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Калуського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови у виплаті ОСОБА_1 доплати за понаднормовий стаж з 01.05.2017.
Зобов`язати Калуське об`єднане управління Пенсійного фонду України Івано - Франківської області (код 37824000, вул. Біласа і Данилишина, 2, м. Калуш, Івано-Франківська обл., 77304) перерахувати та виплатити ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) доплати за понаднормовий стаж до пенсії починаючи з 01.05.2017, з врахуванням виплачених сум пенсії.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Григорук О.Б.