
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 травня 2019 року Справа № 280/1803/19 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Новікової І.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Токмацького об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправним та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
19 квітня 2019 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Токмацького об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:
визнати протиправними дії відповідача щодо відмови врахувати при обчисленні позивачу пенсії за віком дохід (заробітну плату) за період з 01.09.1994 по 01.07.2000, виплачену на підставі трудових угод та актів про закінчення виконання робіт, укладених позивачем із ПрАТ «Токмацький КШЗ»;
зобов`язати відповідача обчислити позивачу пенсію за віком з урахуванням доходу (заробітної плати) за період з 01.09.1994 по 01.07.2000, виплаченого на підставі трудових угод та актів закінчення виконання робіт, укладених позивачем із ПрАТ «Токмацький КШЗ», який зазначений у довідці ПрАТ «Токмацький КШЗ» від 26.06.2018 №08/1691.
Ухвалою суду від 24.04.2019 відкрито спрощене (письмове) позовне провадження у справі.
На обґрунтування позовних вимог позивач у позовній заяві зазначає, що у період з 01.09.1994 по 01.07.2000 позивач працював на підставі трудових угод у складі бригади наладчиків на Токмацькому ковальсько-штампувальному заводі. Вказує, що 18.12.2018 позивачем до об`єднаного управління надано повний пакет документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, які підтверджують нарахування позивачу доходу (заробітної плати) за період з 01.09.1994 по 01.07.2000. Разом з тим, подані документи не були враховані відповідачем під час розгляду заяви про проведення перерахунку пенсії, в результаті чого було безпідставно відмовлено у проведенні перерахунку пенсії. Просить задовольнити позовні вимоги.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив. В обґрунтування заперечень зазначено, що 05.06.2018 року позивач звернувся до об`єднаного управління із заявою про призначення пенсії за віком. До заяви ОСОБА_1 було долучено довідку про заробітну плату від 23.05.2018 №08/1356, видану ПрАТ «Токмацький КШЗ». Разом з тим, актом зустрічної перевірки відділу контрольно-перевірочної роботи №5 Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 25.06.2018 №5529/5 встановлено, що первинні документи про нарахування заробітної плати та страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування за період з 01.06.1995 по 31.05.2000 відсутні, тобто довідка від 23.05.2018 №08/1356 не підтверджується первинними документами. Крім того, відповідач зазначив, що за даними трудової книжки серії НОМЕР_1 від 10.11.1976, ОСОБА_1 з 15.09.1994 по 06.11.2002 працював на підприємстві «Електрон», а довідка про заробітну плату за період з 1994 по 2000 видана ПрАТ «Токмацький КШЗ».
Відповідач зазначає, що ПрАТ «Токмацький КШЗ» листом від 23.05.2018 №08/1355 повідомило об`єднане управління про відсутність особових рахунків працівників за 1994-2000 роки, натомість довідка про заробіток від 23.05.2018 №08/1356 видана на підставі особових рахунків за 1994-2000 роки, тобто документи суперечать один одному. 26.06.2018 за вих.№08/1691 ПрАТ «Токмацький КШЗ» видано другу довідку про заробітну плату за період з 1994 по 2000 вже на підставі актів виконаних робіт за трудовою угодою та з іншими сумами заробітної плати. Таким чином, на думку відповідача, довідки про заробітну плату від 23.05.2018 №08/1356 та від 26.06.2018 №08/1691 не можуть бути враховані при обчисленні пенсії позивача, так як вони суперечать нормам чинного законодавства, викликають сумніви щодо правильності розшифрування сум заробітної плати та видані неналежним роботодавцем. Просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
Суд, оцінивши повідомлені обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.
З матеріалів адміністративної справи судом встановлено, що 18.12.2018 позивач звернувся до об`єднаного управління з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням заробітної плати на підставі довідки про заробіток від 26.06.2018 №08/1691, до якої надано довідку про заробіток від 26.06.2018 №08/1691, видану ПрАТ «Токмацький КШЗ», а також акти про закінчення виконаних робіт за трудовими угодами. Позивач просив врахувати період з 01.07.1995 по 30.06.2000, перерахунок пенсії позивач просив з дня призначення пенсії, тобто з 09.03.2018.
Листом об`єднаного управління від 28.12.2018 №58/М-7 повідомлено про те, що на теперішній час відсутні підстави для прийняття рішення про перерахунок або відмову в перерахунку пенсії з урахуванням періодів заробітної плати з 01.07.1995 по 31.05.2000, згідно довідки ПрАТ «Токмацький КШЗ» від 26.06.2018 №08-169.
Позивач не погодившись з правомірністю відмови у проведенні перерахунку пенсії на підставі довідки ПрАТ «Токмацький КШЗ» від 26.06.2018 №08-169, звернувся з даним позовом до суду.
Суд зазначає, що Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом (далі - Закон №1058).
Відповідно до статті 1 Закону №1058, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.
Згідно ч.1 ст.40 Закону №1058, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Тобто, врахування заробітної плати (доходу) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року здійснюється на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами.
Постанова правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок №22-1).
Відповідно до пп.3 п.2.1 Порядку №22-1, до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 3, 4 до Положення).
За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Згідно п.2.10 Порядку №22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об`єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.
Отже, обов`язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами.
Так, позивач просив здійснити перерахування йому пенсії на підставі довідки про заробіток для обчислення пенсії від 26.06.2018 №08/1691, виданої ПрАТ «Токмацький КШЗ».
У відповідності до пункту 4.2 Порядку №22-1, при прийманні документів орган, що призначає пенсію:
1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;
4) видає пам`ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.
З матеріалів адміністративної справи встановлено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області була проведена перевірка достовірності даних довідки про заробітну плату для обчислення пенсії, виданої ПрАТ «Токмацький ковальсько-штампувальний завод», за результатами якої складено Акт №241/5 від 18.01.2019.
Відповідно до висновків Акту перевірки №241/5 встановлено, що первинні документи про нарахування заробітної плати та страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування за період з 01.09.1994 по 30.06.2000 ОСОБА_1 в ПрАТ «Токмацький ковальсько-штампувальний завод» відсутні, крім копій трудових договорів на виконання робіт за 1994-2000 роки, які були укладені між Токмацьким ковальсько-штампувальним заводом та бригадою робітників, до складу якої входив ОСОБА_1 .
У зв`язку з чим ГУ ПФУ в Запорізькій області дійшло висновку, що довідка від 26.06.2018 №08/1691, надана ПрАТ «Токмацький ковальсько-штампувальний завод» ОСОБА_1 за період з 01.09.1994 по 30.06.2000, не підтверджується.
Крім того, аналогічного висновку дійшло ГУПФУ в Запорізькій області за результатами перевірки довідки від 23.05.2018 №08/1356, що підтверджується висновками Акту перевірки від 25.06.2018 №5529/5.
Відсутність первинних документів за період з 01.01.1994 по 01.01.2000 щодо працівників за трудовою угодою на підприємстві ПрАТ «Токмацький ковальсько-штампувальний завод» підтверджується і листом підприємства від 23.05.2018 №08/1355 (а.с.26).
В свою чергу, суд зазначає, що надані до об`єднаного управління трудові угоди та акти виконаних робіт не можуть вважатися первинними документами, якими підтверджується нарахування та виплата заробітної плати (доходу) позивачу, оскільки містять лише перелік робіт та суми коштів виплачені за такі роботи.
Разом з тим, з наданих документів неможливо встановити розмір виплаченої заробітної плати саме ОСОБА_1, як і відсутні відомості про нарахування та сплату єдиного соціального внеску з зазначених платежів.
Суд зазначає, що в матеріалах адміністративної справи міститься лист ПрАТ «Токмацький КШЗ» від 23.05.2018 №08/1355 (а.с.26), в якому зазначено, що розрахунок сум включених до довідки про заробіток для обчислення пенсії ОСОБА_1 проводився шляхом розподілу загальної суму Акту виконаних робіт на кількість осіб відповідно до умов Трудової угоди.
Разом з тим, суд вважає безпідставним проведення розрахунку шляхом розподілу загальної суми Акту виконаних робіт на кількість осіб відповідно до умов Трудової угоди, оскільки оплата праці кожного працівника могла бути відміною в залежності від кваліфікації робітника, виконуваної таким працівником роботи, обсягів роботи, та інших чинників, які впливають на оплату праці.
Законом №1058 чітко передбачено, що заробітна плата до 01.07.2000 повинна бути підтверджена саме первинними документами, якими підтверджується розміри нарахованої та виплаченої заробітної плати працівнику, а також підтверджується факт сплати ЄСВ з такої заробітної плати, проте, таких доказів не надано ані Пенсійному фонду, ані суду.
Крім того, суд вважає за необхідне звернути увагу на ту обставину, що відповідно до пункту 2.10 Порядку №22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.
Відповідно до відомостей трудової книжки ОСОБА_1 , яка є основним документом, що підтверджує стаж роботи, у період з 15.09.1994 по 06.11.2002 позивач працював на підприємстві «Електрон», проте довідка про заробітну плату видана ПрАТ «Токмацький КШЗ» та без наявності особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату.
Також, суд вважає за необхідне звернути увагу на ту обставину, що заява позивача про здійснення перерахунку пенсії подана без додержання вимог Порядку №22-1, оскільки форма заяви про призначення/перерахунок пенсії є закріпленою та є Додатком №3 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (пункт 4.1 розділу ІV). А оскільки позивач не дотримано вимог до форми звернення до Пенсійного фонду, то відповідачем фактично не приймалось рішення про відмову у здійсненні перерахунку пенсії, а лише надано відповідь на звернення позивача.
Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За результатами розгляду адміністративної справи суд дійшов висновку, що у спірних правовідносинах відповідач діяв у відповідності до приписів чинного законодавства України, що зумовлює висновок суду про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1
Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Токмацького об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (71708, Запорізька область, м.Токмак, вул.Центральна, 42/10) про визнання дій протиправним та зобов`язання вчинити дії - відмовити у повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя І.В. Новікова