
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 травня 2019 р. Справа№200/4410/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Мозгової Н.А.
при секретарі: Синиці М.І.
за участю сторін:
представника позивача: не з`явився,
представника відповідача: не з`явився,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною відмову, зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
27 березня 2019 року позивач, ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: Луганська АДРЕСА_1 ), звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 42172734, місце знаходження: Донецька область, м.Бахмут, вул. Миру, 35) про визнання протиправною відмову у виплаті допомоги на поховання та недоотриманої пенсії ОСОБА_2 , викладеної у листі від 25 липня 2018 року №713/ч-19-01-08, зобов`язання виплатити допомогу на поховання та нарахувати недоотриману пенсію померлої ОСОБА_2 за період з моменту припинення виплати пенсії до 18.01.2018 року.
У позовній заяві позивач вказує, що після смерті його матері ОСОБА_2 відкрилась спадщина, до складу якої ввійшла недоотримана пенсія. Представник позивача звернувся до відповідача з метою оформлення документів для отримання виплати на поховання та недоотриманої виплати. У відповідь на звернення відповідач листом №713/ч-19-01-08 повідомив, що ОСОБА_2 перебувала на обліку в управлінні та отримувала пенсію по третій групі інвалідності внаслідок загального захворювання. Виплата пенсії була призупинена у зв`язку із закінченням строку виплати пенсії по інвалідності. Вважає, що таким чином позивач порушує його право на отримання виплаті допомоги на поховання та недоотриманої пенсії ОСОБА_2 .
26.04.2019 року представником відповідача направлений відзив на позовну заяву, де зазначив, що вимоги позивача суперечать чинному законодавству та не підлягають задоволенню. Вказують, що ОСОБА_2 перебувала на обліку в управлінні та отримувала пенсію по третій групі інвалідності внаслідок загального захворювання відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІУ від 09.07.2003 року, як внутрішньо переміщена особа на підставі електронної пенсійної справи, яка надійшла з управління Пенсійного фонду України в м. Алчевську Луганської області. Пенсійна справа ОСОБА_2 була взята на облік з 01.08.2015 року з нарахуванням заборгованості за період з 01.08.2014 року по 30.11.2014 року. За даними електронної пенсійної справи ОСОБА_2 встановлено, що управлінням Пенсійного фонду України в м. Алчевську Луганської області ОСОБА_2 призначено пенсію по інвалідності третьої групи з 13.11.2006 року на підставі виписки з акту огляду МСЕК серія 10 ААБ №336236, виданої 20.11.2012 року. Іпгефер ОСОБА_3 пенсія по інвалідності призначена на період з 13.11.2006 року по 30.11.2014 року (період встановлення групи інвалідності). У зв`язку із закінченням періоду встановлення групи інвалідності на підставі виписки з акту огляду МСЕК серія 10 ААБ №336236 та ненаданням іншої виписки з акту огляду МСЕК виплата була припинена управлінням Пенсійного фонду України в м. Алчевську Луганської області з 30.11.2014 року.
Також зазначають, що виписка з акту огляду МСЕК ОСОБА_2 для призначення пенсії по інвалідності третьої групи та її виплати з 01.12.2014 року до Управління не надходила. Просив відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі, оскільки управління діяло відповідно до приписів діючого пенсійного законодавства України.
Ухвалою суду від 01.04.2019 року позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення недоліків позовної заяви.
04.04.2019 року позивачем надані документи на виконання вимог ухвали суду від 01.04.2019 року та ухвалою суду від 09.04.2019 року відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Ухвалою від 08.05.2019 року справу призначено до розгляду у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін на 29.05.2019 року.
Позивач та його представник у судове засідання не з`явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Представник відповідача у судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи без його участі.
Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, судом встановлено наступне.
Позивач, ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ), громадянин України, є внутрішньо переміщеною особою, перебуває на обліку в Бахмутсько-Лиманському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, згідно ст. 43 КАС України здатний здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов`язки.
Відповідач – Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 42172734) є суб`єктом владних повноважень - органом виконавчої влади, основним завданням якого, згідно вимог чинного законодавства, зокрема, є реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення.
Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об`єднані управління, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2 на управління покладені повноваження, зокрема, щодо призначення (здійснення перерахунку) і виплати пенсії, щомісячного довічного грошове утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат відповідно до законодавства; забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством (підпункти 7,8 пункту 4 Положення).
Судом встановлено, що померла ОСОБА_2 є матір`ю ОСОБА_1 , що підтверджується відповідними документами. Так, з свідоцтва про одруження щодо підтвердження дошлюбного прізвища від 08.06.2001 р. вбачається, що дошлюбне прізвище ОСОБА_4 . З свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 ОСОБА_1 вбачається, що його батьками є ОСОБА_5 та ОСОБА_6 .
Позивач 01.06.2018 року через свого представника звернувся до відповідача із заявою про виплату допомоги на поховання своєї матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , та недоотриманої пенсії у зв`язку з її смертю.
Листом № 713/Ч-19-01-08 від 25.07.2018 р. Бахмутсько-Лиманське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області відмовило позивачу в виплаті допомоги на поховання та недоотриманої пенсії у зв`язку з закінченням строку виплати пенсії по інвалідності ОСОБА_2 . Вказують, що документи на продовження виплати пенсії по інвалідності ОСОБА_2 , а саме виписка огляду МСЕК до управління не надходили. На дату смерті право на виплату допомоги на поховання та недоотриманої пенсії ОСОБА_2 відсутнє.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Статтями 1217, 1218 Цивільного кодексу України визначено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно зі статтею 1227 Цивільного кодексу України суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомоги у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім`ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.
Законом України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” визначаються принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом (далі - Закон №1058-ІV).
Згідно зі статтею першою Закону №1058 пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім`ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.
Статтею 9 Закону №1058-ІV передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
У відповідності до частин першої, другої статті 52 Закону №1058-ІV сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв`язку з його смертю, виплачується - по місяць смерті включно членам його сім`ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім`ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали.
Члени сім`ї, зазначені в частині першій цієї статті, повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
Пунктом 2.26 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005, визначено, що для виплати недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера до органу, що призначає пенсію, в якому перебував на обліку померлий пенсіонер, надається свідоцтво про смерть, документи, які підтверджують родинні стосунки, документ, що посвідчує особу заявника. Непрацездатними членами сім`ї, зазначеними у частині другій статті 36 Закону, подаються документи, які засвідчують, що вони перебували на утриманні померлого пенсіонера. Члени сім`ї надають паспорт або інші документи, які підтверджують проживання з пенсіонером на день його смерті.
При цьому, для виплати недоотриманої пенсії, яка ввійшла до складу спадщини, у зв`язку з відсутністю членів сім`ї або в разі не звернення ними за виплатою вказаної суми протягом шести місяців з дня відкриття спадщини до органу, що призначає пенсію, в якому перебував на обліку померлий пенсіонер, надається документ, що посвідчує особу заявника, свідоцтво про смерть, свідоцтво про право на спадщину.
Аналогічна норма зазначена у статті 91 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, згідно якої суми пенсії, що належали пенсіонерові і залишилися недоодержаними у зв`язку з його смертю, передаються членам його сім`ї, а в разі їх відсутності - входять до складу спадщини.
Аналіз зазначених правових норм дає підстави дійти висновку про те, що право на отримання коштів належить членам сім`ї спадкодавця, якщо відповідні кошти підлягали виплаті самому спадкодавцеві, але за життя він їх не отримав незалежно від причин.
За таких обставин суд вважає, що позивач, як спадкоємець за законом, має право на суму пенсії, яка недоотримана спадкодавцем за життя.
Відповідно до частини 3 статті 9 Закону України №1058 до соціальних послуг, передбачених цим Законом, належить допомога на поховання пенсіонера.
Згідно статті 53 Закону України №1058 у разі смерті пенсіонера особам, які здійснили його поховання, виплачується допомога на поховання пенсіонера в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті.
Указом Президента України № 405/2014 від 14 квітня 2014 року введено в дію рішення РНБО України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України» та розпочато проведення Антитерористичної операції (далі - АТО) на території Донецької і Луганської областей.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02 вересня 2014 року № 1669-VII (надалі Закон №1669) період проведення антитерористичної операції це час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Виходячи з наведених приписів, датою початку періоду проведення антитерористичної операції є 14.04.2014 року.
На виконання Закону №1669 розпорядженнями Кабінету Міністрів України №1053-р від 30 жовтня 2014 року та від 02.12.2015 року №1275-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція, згідно якого до зазначених населених пунктів належить, зокрема, м. Алчевськ Луганської області.
З довідки до акта огляду МСЕК від 05.11.2014 року, виданої Міжрайонною медико-соціальною експертною комісією м.Алчевська вбачається, що ОСОБА_2 має третю групу інвалідності с 01.12.2014 року безстроково.
Дійсно, відповідно до ст. 9 Закону .України від 15.04.2014 № 1207-VII “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України” (далі - Закон № 1207-VII) ці довідки є недійсними і не створюють правових наслідків.
Однак, стосовно окупованих територій у практиці Міжнародного суду ООН сформульовані так звані “намібійські винятки”: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян.
У рішенні Європейського суду з прав людини “Мозер проти Республіки Молдови та Росії” від 23.02.2016 ЄСПЛ констатував, що “Консультативний висновок Міжнародного Суду, що розуміється в сукупності з виступами і поясненнями деяких членів суду, чітко показує, що в ситуаціях, подібних до тих, що наводяться в цій справі, зобов`язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих defacto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного. Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами...”.
Суд приймає до уваги відомості, які зазначені у довідці до акта огляду МСЕК від 05.11.2014 року, виданої Міжрайонною медико-соціальною експертною комісією м.Алчевська за підписом голови МСЕК та печаткою із зазначенням коду ідентифікаційного коду підприємства (код ЄДРПОУ 25361006, Україна), з огляду на неможливість позивачу в інший спосіб отримати відомості, зазначені у цій довідці, хоча й не визнає зазначену довідку офіційним документом.
Суд зазначає, що відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісіі з прав людини.
Так, Європейський суд з прав людини у рішенні по справі "Рисовський проти України" (№29979/04) також, виклав окремі стандарти діяльності суб`єктів владних повноважень, зокрема, розкрито елементи змісту принципу "доброго врядування". Цей принцип, зокрема, передбачає, що у разі якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний та послідовний спосіб.
Відповідно до вимог частин першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності та з урахуванням того, що позивачем доведено правомірність пред`явленого позову, а відповідачем доводи позовної заяви не були спростовані, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 09 квітня 2019 року сплату судового збору в сумі 768,40 грн. за подання до суду позовної заяви відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.
У зв`язку з тим, що сплату судового збору, що підлягав оплаті відповідно до положень цього Кодексу, відстрочено до ухвалення судового рішення у справі, і судовий збір не оплачено, тому відповідно до наведених вимог процесуального законодавства при задоволенні позову такий судовий збір підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань з відповідача - суб`єкта владних повноважень.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-10, 72-90, 139, 242-246, 205, 250, 255, 257-263, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 42172734, місце знаходження: Донецька область, м.Бахмут, вул. Миру, 35) про визнання протиправною відмову у виплаті допомоги на поховання та недоотриманої пенсії ОСОБА_2 , викладеної у листі від 25 липня 2018 року №713/ч-19-01-08, зобов`язання виплатити допомогу на поховання та нарахувати недоотриману пенсію померлої ОСОБА_2 за період з моменту припинення виплати пенсії до 18.01.2018 року – задовольнити.
Визнати протиправною відмову Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області у виплаті допомоги на поховання та недоотриманої пенсії ОСОБА_2 , викладеної у листі від 25 липня 2018 року №713/ч-19-01-08 ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ).
Зобов`язати Бахмутсько-Лиманське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 42172734, місце знаходження: Донецька область, м.Бахмут, вул. Миру, 35) виплатити допомогу на поховання та нарахувати недоотриману пенсію померлої ОСОБА_2 за період з моменту припинення виплати пенсії до 18.01.2018 року ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 )
Стягнути з Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 42172734, місцезнаходження: 84511, Донецька область, м.Бахмут, вул. Миру, буд. 35) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Державного бюджету України (Державна судова адміністрація України, розрахунковий рахунок: 31211256026001, ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача 899998, код класифікації 22030106) судовий збір в сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп.
Повний текст судового рішення складено 29 травня 2019 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Донецький окружний адміністративний суд.
Суддя Мозговая Н.А.