
Справа № 522/4547/19
УХВАЛА
28 травня 2019 року м. Одеса
Приморський районний суд міста Одеси
під головуванням судді Єршової Л.С.,
за участю секретаря судового засідання Радзімовської Р.О.,
представник позивача Меняйлік О.О.,
представника відповідача Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України Капелько П.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали цивільної справи за позовом ОСОБА_1 до Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, Державної казначейської служби України про визнання дій протиправними та про відшкодування моральної шкоди,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 звернувся до суду з позовом до Одеського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, місцезнаходження: 65045, м.Одеса, вул. Буніна, 37, Державної казначейської служби України, код ЄДРПОУ 37567646, місцезнаходження: 01601, м.Київ, вул. Бастіонна, 6 про визнання дій протиправними та про відшкодування моральної шкоди, у якому просить: визнати протиправними дії співробітників Одеського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України щодо: притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за порушення, передбачене ч. 1 ст. 172-9 КУпАП, за відсутністю законних підстав; складання 15.06.2017 р. відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 протоколу № 3/2017 про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-9 КУпАП, за відсутністю законних підстав; порушення прав та інтересів ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , під час вручення йому 15.06.2017 р. зазначеного протоколу № 3/2017 про адміністративне правопорушення. Також просить стягнути з Держави в особі Державної казначейської служби України за рахунок коштів Державного бюджету України шляхом списання коштів з єдиного казначейського рахунку Державної казначейської служби України на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , моральної шкоди 100000,00 грн.
25 березня 2019 року ухвалою судді Приморського районного суду м. Одеси ОСОБА_2 С ОСОБА_3 відкрито провадження по справі за зазначеним позовом ОСОБА_1
У судовому засіданні 27.05.2019 року замінено неналежного відповідача Одеське управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України на належного - Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України.
У судовому засіданні судом поставлено питання щодо закриття провадження по справі, у зв`язку з тим, що справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Представник позивача у судовому засіданні зазначив, що позов має розглядатись в порядку цивільного судочинства.
Представник відповідача Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України у судовому засіданні зазначила, що провадження по справі підлягає закриттю.
Представник відповідача Державної казначейської служби України у судове засідання не з`явився, був повідомлений належним чином.
Заслухавши думку сторін, дослідивши матеріали справа в межах визначення юрисдикції справи, судом встановлено наступне.
Позивач звернувся з позовом до відповідача з вимогами про визнання дій співробітників Одеського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України протиправними та відшкодування моральної шкоди.
За приписами частини 1 статті 1 Закону України «Про Національну поліцію» Національна поліція України (далі - поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.
Положенням про Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України, затвердженим наказом Національної поліції України від 09.11.2015 № 83 (у редакції наказу Національної поліції України від 15.04.2017 № 361) (Положення № 83), встановлено, що Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України є міжрегіональним територіальним органом, у складі кримінальної поліції Національної поліції України, який здійснює свою діяльність у напрямі дотримання внутрішньої безпеки у Національній поліції України.
Згідно з Положенням № 83 дотримання внутрішньої безпеки в діяльності органів Національної поліції України реалізується шляхом внутрішнього контролю та забезпечення власної безпеки органів поліції і полягає у здійсненні комплексу правових, організаційних та практичних заходів, спрямованих на виявлення, запобігання, попередження та припинення фактів порушення поліцейськими, державними службовцями та іншими працівниками Національної поліції України вимог законодавства України при виконанні службових обов`язків, фактів протиправного перешкоджання службовим особам поліції у виконанні покладених на них завдань та повноважень, а також виявлення та усунення інших чинників, які негативно впливають на діяльність поліції.
Також Положенням № 83 визначено основні завдання ДВБ, до яких відносяться:
1.Формування та забезпечення реалізації заходів з питань внутрішньої безпеки в Національній поліції України;
2.Запобігання, виявлення, попередження і припинення кримінальних, корупційних та пов`язаних з корупцією правопорушень, що готуються або вчинені поліцейськими, державними службовцями та іншими працівниками поліції;
3.Організація і здійснення заходів захисту поліцейських, державних службовців та інших працівників поліції від перешкоджання їм у виконанні службових обов`язків.
Для виконання покладених завдань і функцій в установленому порядку ДВБ має право перевіряти дотримання законності та вимог антикорупційного законодавства України в системі Національної поліції України (пункт 1 розділу ІV Положення № 83).
Для виконання покладених завдань і функцій в установленому порядку ДВБ має право здійснювати перевірки за фактами скоєння поліцейськими, державними службовцями та іншими працівниками поліції корупційних або пов`язаних з корупцією правопорушень, дисциплінарних проступків (пункт 3 розділу ІV Положення № 83).
Для виконання покладених завдань і функцій в установленому порядку ДВБ має право у межах компетенції, відповідно до законодавства України вносити пропозиції щодо притягнення до відповідальності поліцейських, державних службовців та інших працівників поліції (пункт 4 розділу ІV Положення № 83).
З системного аналізу викладеного вбачається, що Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України як орган, у складі кримінальної поліції Національної поліції України, що здійснює свою діяльність у напрямі дотримання внутрішньої безпеки у Національній поліції України, наділений повноваженням здійснення заходів, спрямованих на виявлення фактів порушення поліцейськими, державними службовцями та іншими працівниками Національної поліції України вимог законодавства України при виконанні службових обов`язків щодо запобігання, виявлення, попередження і припинення кримінальних, корупційних та пов`язаних з корупцією правопорушень, що готуються або вчинені поліцейськими, державними службовцями та іншими працівниками поліції.
Згідно з ч. 1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби
Згідно з п. 17 ч. 1 ст. 4 КАС України публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 5 ст. 21 КАС України вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб`єктів публічно-правових відносин, або вимоги про витребування майна, вилученого на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір. Інакше такі вимоги вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства.
Враховуючи викладене, суд враховує, що вимога про відшкодування шкоди заявлена позивачем разом з вимогою про визнання дій протиправними, та, оскільки позивач як працівник національної поліції просить суд визнати протиправними дії ДВБ Національної поліції, які вчинені під час проходження позивачем публічної служби, суд вважає, що зазначена справа повинна розглядатись за приписами КАС України.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.255 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Керуючись ст.ст. 255, 353, 354 ЦПК України,
УХВАЛИВ:
Закрити провадження по цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, Державної казначейської служби України про визнання дій протиправними та про відшкодування моральної шкоди.
Ухвала може бути оскаржена протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання її копії, в порядку визначеному ст. 354 та п. 8 та п.п. 15.5 Перехідних положень ЦПК України.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Повний текст ухвали складено 28.05.2019 року.
Суддя Л.С. Єршова