
Справа №487/7251/18
Провадження №2/487/608/19
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(ЗАОЧНЕ)
22.05.2019 року Заводський районний суд м. Миколаєва
у складі: головуючого - судді Щербини С.В., за участю секретаря судового засідання Ободенко І.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Миколаєва цивільну справу за позовом Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених державних коштів,
В С Т А Н О В И В:
21.10.2018 року Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених державних коштів в сумі 19537,44 грн.
В обґрунтування позову зазначили, що ОСОБА_1 перебувала на обліку в управлінні соціальних виплат і компенсацій Заводського району департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради як отримувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та допомоги одиноким матерям.
На підставі заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги та декларації про доходи та майновий стан від 01.03.2017 року ОСОБА_1 було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям з 01.03.2017 року по 31.08.2017 рік в сумі 1317,31 грн. щомісячно, та на підставі заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги та декларації про доходи та майновий стан від 03.08.2018 року ОСОБА_1 було призначено державну соціальну допомогу одиноким матерям з 01.08.2017 року по 31.01.2018 рік в сумі 2143,88 грн.
Разом з цим, в результаті обміну даними з Державною податковою інспекцією було виявлено, що ОСОБА_1 не задекларувала дохід в сумі 28301,00 грн. ( ознака доходів 104» дохід від операції з продажу об`єктів нерухомого майна), який вона отримала в період за який обчислювались розміри вищезазначених допомог.
Таким чином виникла переплата державних коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям з 01.03.2017 року по 31.03.2018 рік у розмірі 8623,14 грн., та допомозі одиноким матерям за період з 01.08.2017 рік по 31.01.2018 рік в розмірі 12568,98 грн.
Ухвалою суду від 26.12.2018 року провадження у справі було відкрито.
В судове засідання представник Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради не з`явилась, надала до суду заяву про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги підтримує та просить задовольнити. Не заперечує проти винесення заочного рішення судом.
У судове засідання відповідач ОСОБА_1 не з`явилась, про дату, час і місце судового засідання була повідомлена належним чином, поважних причин неявки суду не повідомила. Заяв, клопотань, відзиву на позов від відповідача до суду не надходило. Суд вважає можливим постановити рішення про заочний розгляд справи, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.
Дослідивши матеріали цивільної справи, суд приходить до наступного.
Згідно з п. 33 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, відповідно до ст.. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документи про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішення про усиновлення дитини) відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Відповідно до п. 34 вищезазначеного порядку, допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років надається у розмірі що дорівнює різниці 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Згідно п. 8 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого КМУ від 24.02.2003 року №250, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям призначається з місяця звернення на шість місяців. Для призначення допомоги подається в установленому порядку довідка про склад сім`ї та декларація про доходи та майновий стан. При цьому допомога призначається на основі середньомісячного за останні шість місяців, що передують місяцю звернення, сукупного доходу осіб, які входять до складу сім`ї.
Відповідач ОСОБА_1 перебувала на обліку в управлінні соціальних виплат і компенсацій Заводського району департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради як отримувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та одиноким матерям.
На підставі заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги та декларації про доходи та майновий стан від 01.03.2017 року ОСОБА_1 було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям з 01.03.2017 року по 31.08.2017 рік в сумі 1317,31 грн. щомісячно, та на підставі заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги та декларації про доходи та майновий стан від 03.08.2018 року ОСОБА_1 було призначено державну соціальну допомогу одиноким матерям з 01.08.2017 року по 31.01.2018 рік в сумі 2143,88 грн.
Разом з цим, в результаті обміну даними з Державною податковою інспекцією було виявлено, що ОСОБА_1 не задекларувала дохід в сумі 28301,00 грн. ( ознака доходів 104» дохід від операції з продажу об`єктів нерухомого майна), який вона отримала в період за який обчислювались розміри вищезазначених допомог.
Таким чином виникла переплата державних коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям з 01.03.2017 року по 31.03.2018 рік у розмірі 8623,14 грн., та допомозі одиноким матерям за період з 01.08.2017 рік по 31.01.2018 рік в розмірі 12568,98 грн.
Відповідно до п. 25 Порядку виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється: якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані
про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення;
Відповідно до п. 28 Порядку якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Відповідно до п. 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо).
Відповідач була особисто повідомлена про утворення переплати державних коштів, суму, яку потрібно повернути, та термін її повернення.
Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Частиною 1 ст. 1213 ЦК України передбачено, що набувач зобов`язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до переконання, що позов Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради про стягнення з ОСОБА_1 надміру виплачених державних коштів обґрунтований і підлягає задоволенню.
Відповідно до положень ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у сумі 1762 грн.
Керуючись ст.ст. 76, 89, 263-265 ЦПК України , суд -
В И Р І Ш И В:
Позов Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених державних коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка м. Санкт-Петербург Росія, ІНН НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_4 ) на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради (м.Миколаїв вул.. М.Морська 19, р/р НОМЕР_4, ОКПО 03194499 МФО 826013 ГУДКСУ в м.Миколаєві Миколаївської області) надмірно виплачені державні кошти по допомозі малозабезпеченим сім`ям у розмірі 8623,14 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка м. Санкт-Петербург Росія, ІНН НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_4 ) на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради (м.Миколаїв вул.. М.Морська 19, р/р НОМЕР_3, ОКПО 03194499 МФО 826013 ГУДКСУ в м.Миколаєві Миколаївської області) надмірно виплачені державні кошти по допомозі одиноким матерям у розмірі 10914,30 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка м. Санкт-Петербург Росія, ІНН НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_4 ) на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради (м.Миколаїв вул.. М.Морська 19, р/р НОМЕР_2, ОКПО 03194499 МФО 826013 ГУДКСУ в м.Миколаєві Миколаївської області) сплачену суму судового збору у розмірі 1762 грн.
Рішення суду може бути оскаржене до Миколаївського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Суддя С.В.Щербина