Постанова № 8204887, 15.02.2010, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.02.2010
Номер справи
2а-800/10/1870
Номер документу
8204887
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

<(ВСТУПНА ТА РЕЗОЛЮТИВНА ЧАСТИНА) >

15 лютого 2010 р.                                                                       Справа № 2а-800/10/1870

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Прилипчука О.А.,

за участю секретаря судового засідання - Рожаєвої А.А.,

представників позивача –Сітайло Ю.А.,

представника відповідача – Петрищева О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Сумського окружного адміністративного суду в м. Суми адміністративну справу№2а-800/10/1870

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Ряснянське"

до Сумської міжрайонної державної податкової інспекції

про скасування рішення ,-

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Ряснянське» (далі по тексту – позивач, ТОВ «Ряснянське») звернулося до суду з позовом до Сумської міжрайонної державної податкової інспекції (далі по тексту – відповідач, Сумська МДПІ), в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення №0001492302 від 19 жовтня 2009 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 4683 грн. 75 коп.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 15.10.2009 року відповідачем проведено перевірку дотримання господарською одиницею підприємства (кіоск «Смачні ковбаси») порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів та ліцензій.

За результатами перевірки складено акт №0370/18/15/23/30841386 від 15.10.2009 року. З якого, встановлено, що роздруковані касові чеки не відповідають вимогам п 2.1 та п. 3.2 Положення про форму та зміст розрахункових документів, які затверджене Наказом ДПА України від 01.12.2000 р. №614, а саме: не містять обов'язкових реквізитів щодо зазначення назви та адреси господарської одиниці («кіоск»), назви населеного пункту, де проводяться розрахункові операції (м. Суми). Проте, позивач, вважає, що зазначених вимог наказу ДПА України від 01.12.2000 р. №614 не порушував.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача, проти позовних вимог заперечував, просив суд в задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення представників сторін по справі, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 15.10.2009 року відповідачем проведено перевірку дотримання господарською одиницею підприємства (кіоск «Смачні ковбаси») порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів та ліцензій.

За результатами перевірки складено акт перевірки №0370/18/15/23/30841386 від 15.10.2009 року, в якому встановлено, що розрахункові операції проводяться через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведений у фіскальний режим роботи реєстратор розрахункових операцій типу Mini 500 MЄ за №56108871.

Крім того, встановлено, що роздруковані касові чеки не відповідають вимогам п 2.1 та п. 3.2 Положення про форму та зміст розрахункових документів, яке затверджене Наказом ДПА України від 01.12.2000 р. №614, а саме: не містять обов'язкових реквізитів щодо зазначення назви та адреси господарської одиниці («кіоск»), назви населеного пункту, де проводяться розрахункові операції (м. Суми).

19.10.2009 року рішенням Сумської міжрайонної державної податкової інспекції № 0001492302 до позивача застосовано штрафні санкції в розмірі 4683 грн.75 коп. за порушення вимог п.1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

02.11.2009 року на адресу ДПА у Сумській області позивачем направлено первинну скаргу, в якій просили рішення відповідача – залишено без змін.

19.11.2009 р. отримали рішення про результати розгляду скарги, якою вона була залишена без задоволення, рішення пре застосування штрафних санкцій скасовано не було.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", розрахункова операція - це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.

Згідно з п. 1 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

Визначення реєстратора розрахункових операцій міститься в ст. 2 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" –це пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг).

До реєстраторів розрахункових операцій відносяться: електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, комп'ютерно - касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо.

Також, зазначеним Законом визначено, що автомат з продажу товарів (послуг) є реєстратор розрахункових операцій, який в автоматичному режимі здійснює видачу (надання) за готівкові кошти або із застосуванням платіжних карток, жетонів тощо товарів (послуг) і забезпечує відповідний облік їх кількості та вартості.

Відповідно до п. 2 Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом ДПА України “Про затвердження нормативно-правових актів до Закону України “ Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг ” від 01.12.2000 р. № 614 (зі змінами та доповненнями, зареєстровано в Мін'юсті України 05.02.2001 р. за № 107/5298, за текстом – Порядок № 614), до реєстрації приймаються реєстратори розрахункових операцій, модифікації яких включено до Державного реєстру РРО (за текстом – Державний реєстр), з урахуванням сфер їх застосування та за умови, що строк служби, встановлений у технічній документації на РРО, не вичерпано, а також з врахуванням строків реєстрації, установлених Державним реєстром.

Згідно ст. 8 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" визначено, що форма та зміст розрахункових документів встановлюються Державною податковою адміністрацією України.

Відповідно до п. 3.2 Положення №614 визначено перелік обов'язкових реквізитів, які повинен містити касовий чек, а саме: назва та адреса господарської одиниці.

Згідно п. 1 Положення №614 визначено, що назва господарської одиниці - назва, яка зазначена в дозволі на розміщення господарської одиниці (договорі оренди, іншому документі на право власності або користування господарською одиницею); адреса господарської одиниці - адреса, яка зазначена в дозволі на розміщення господарської одиниці (пункт 1 цього Положення).

Як вбачається з касового чека господарської одиниці підприємства (кіоск «Смачні ковбаси») - адреса господарської одиниці – не зазначена.

Відповідно до п.2.1 Положення №614 у разі відсутності хоча б одного з обов'язкових реквізитів, а також недотримання сфери призначення, документ не є розрахунковим.

Таким чином, відсутність у касових чеках, роздрукованих на реєстраторі розрахункових операцій типу Міпі 500МЕ (заводський номер ПБ 56108871), назви міста та назви господарської одиниці свідчить про те, що документ не є розрахунковим.

Відповідно до пункту 2.5 розділу 2 «Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги)» затвердженого наказом ДПА України від 01.12.2000 року, №614, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 05.02.2001 року №107/5998 суб'єкт господарювання повинен забезпечити переведення РРО у фіскальний режим роботи, занесення фіскального номера РРО до фіскальної пам'яті, опломбування РРО в центрі сервісного обслуговування .

Отже, твердження позивача стосовно відповідальності центру сервісного обслуговування за повноту введення обов'язкових реквізитів розрахункового документа є необґрунтованою, оскільки обов’язок, щодо забезпечення переведення РРО у фіскальний режим роботи, занесення фіскального номера РРО до фіскальної пам'яті, опломбування РРО в центрі сервісного обслуговування покладено саме на позивача, а не на центр сервісного обслуговування.

Посилання представника Товариства з обмеженою відповідальністю «Ряснянське», щодо винесення рішення про застосування штрафних санкцій без виклику представника позивача, судом не приймається до уваги, оскільки керівнику Товариства з обмеженою відповідальністю «Ряснянське» пропонувалося прибути до Сумської МДПІ за викликом, а тому зазначена обставина не може бути підставою для скасування оскаржуваного рішення.

Відповідно до п. 1 ст. 17 Закону №265 за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції, зокрема, у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг) - у разі не роздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції.

Згідно ст. 1 Закону №265 під суб'єктами підприємницької діяльності розуміються фізичні або юридичні або особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо)' при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

Таким чином, суд приходить до висновку, про необґрунтованість позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Ряснянське», а тому в задоволенні позову необхідно відмовити.

Керуючись ст. ст. 94,98,158-163,167,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Ряснянське" до Сумської міжрайонної державної податкової інспекції про скасування рішення –відмовити.

< Текст ><Сумма стягнення (цифрами) ><Текст >.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня складення постанови в повному обсязі та подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя                               (підпис)                               О.А. Прилипчук

          З оригіналом згідно

          Суддя                                                                                 О.А. Прилипчук

Повний текст постанови виготовлено 19.02.2010 року.