
Справа № 560/1430/19
РІШЕННЯ
іменем України
29 травня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Майстера П.М.
за участі:секретаря судового засідання Нетичай Ю.В. представника позивача: Войтюка С.С., представника відповідача: Секрети О.М., розглянувши адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області про скасування постанови,
ВСТАНОВИВ:
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області звернулося в суд з позовом до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області, в якому просить:
- скасувати постанову від 18.04.2019 ВП №58934872 про стягнення виконавчого збору.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 25.04.2019 надійшла постанова державного виконавця від 18.04.2019 ВП №58934872 про стягнення виконавчого збору у розмірі 16692 грн, що винесена при примусовому виконанні виконавчого листа №2240/2260/18 від 17.04.2019, що виданий Хмельницьким окружним адміністративним судом.
Вказує, що зобов`язання у справі №2240/2260/18 стосується зарахування стажу для призначення пенсії позивачу, тобто періодичного платежу, підстав для стягнення судового збору з Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області немає. Зазначає, що на виконання постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 11.03.2019, 10.04.2019 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зараховано встановлені роки стажу роботи ОСОБА_1 в складі збірної СРСР з вільної боротьби з 02.01.1983 по 31.12.1985 для призначення пенсії за вислугу років. А тому, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 11.03.2019 по справі №2240/2260/18 виконано в повному обсязі, до відкриття виконавчого провадження та відповідно до вимог чинного законодавства. Вказує на безпідставність постанови державного виконавця від 18.04.2019 ВП №58934872 про стягнення виконавчого збору, тому оскаржувана постанова підлягає скасуванню.
Ухвалою суду від 13.05.2019 позовну заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області залишено без руху, та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.
Суд, ухвалою від 20.05.2019 відкрив провадження у цій справі та призначив справу до судового розгляду.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав і просив їх задовольнити в повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві.
Представник відповідача просив відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі з підстав викладених у відзиві на позов.
Суд, заслухавши представників сторін, дослідивши належним чином зібрані докази по справі, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення спору по суті, приходить до висновків, що позовні вимоги не підлягають до задоволення з наступних підстав.
Встановлено, що 18.04.2019 головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Хмельницькій області, за наслідками розгляду заяви стягувача - Дубілевича А.Й., винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №58934872, якою відкрито виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа Хмельницького окружного адміністративного суду по справі №2240/2260/18 від 17.04.2019 щодо зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області прийняти встановлені роки стажу роботи ОСОБА_1 в складі збірної СРСР з вільної боротьби з 02.01.1983 по 31.12.1985 для призначення пенсії за вислугу років.
Також, в зазначеній постанові про відкриття виконавчого провадження ВП №58934872 від 18.04.2019 головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області зазначено, що боржнику - Головному управлінню Пенсійного фонду України в Хмельницькій області необхідно виконати рішення суду протягом 10 робочих днів.
Крім того, 18.04.2019 головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Хмельницькій області винесено постанову про стягнення виконавчого збору ВП №58934872, якою постановлено стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області виконавчий збір у розмірі 16692 грн.
Не погодившись із винесеною головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області постановою ВП №58934872 від 18.04.2019 щодо стягнення виконавчого збору в сумі 16692 грн, позивач - Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області звернулось до Хмельницького окружного адміністративного суду з даною позовною заявою.
Так, на думку суду, оскаржувана позивачем - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області постанова Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області ВП №58934872 від 18.04.2019 щодо стягнення виконавчого збору в сумі 16692 грн, головним державним виконавцем винесена правомірно, з повним дотриманням положень чинного законодавства України, виходячи з наступного.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Зокрема, як встановлено судом, та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 22.10.2018 по справі №2240/2260/18 в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про зобов`язання вчинити дії відмовлено.
Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 11.03.2019 по справі №2240/2260/18 апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено повністю. Рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про зобов`язання вчинити дії скасовано. Прийнято нову постанову. Позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено в повному обсязі. Встановлено стаж роботи для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 в складі збірної СРСР з вільної боротьби з 02.01.1983 по 31.12.1985 роки (включно). Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області прийняти встановлені роки стажу роботи ОСОБА_1 в складі збірної СРСР з вільної боротьби з 02.01.1983 по 31.12.1985 року для призначення пенсії за вислугу років.
Відповідно до ч.1 ст.325 КАС України постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.
Згідно повідомлення про вручення, рекомендоване поштове відправлення постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 11.03.2019 по справі №2240/2260/18 вручено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 19 березня 2019 року.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про виконавче провадження» від 2 червня 2016 №1404-VIII (зі змінами та доповненнями) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Статтею 2 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що виконавче провадження здійснюється з дотриманням таких засад: 1) верховенства права; 2) обов`язковості виконання рішень; 3) законності; 4) диспозитивності; 5) справедливості, неупередженості та об`єктивності; 6) гласності та відкритості виконавчого провадження; 7) розумності строків виконавчого провадження; 8) співмірності заходів примусового виконання рішень та обсягу вимог за рішеннями; 9) забезпечення права на оскарження рішень, дій чи бездіяльності державних виконавців, приватних виконавців.
Згідно з п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про виконавче провадження» відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.
Відповідно до частин 1,2 статті 15 Закону України «Про виконавче провадження» сторонами виконавчого провадження є стягувач і боржник. Стягувачем є фізична або юридична особа чи держава, на користь чи в інтересах яких видано виконавчий документ. Боржником є визначена виконавчим документом фізична або юридична особа, держава, на яких покладається обов`язок щодо виконання рішення.
Статтею 18 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Виконавець зобов`язаний, у тому числі, здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
Згідно з ч.5 ст.26 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов`язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей.
У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону.
Відповідно до ч.1 ст.27 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби.
Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України. За примусове виконання рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - фізичної особи і в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - юридичної особи (ч.3 ст.27 Закону України «Про виконавче провадження»).
Відповідно до ст.8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» з 1 січня 2019 розмір мінімальної заробітної плати становить 4173 гривні.
Статтею 27 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено вичерпний перелік підстав, за якими виконавчий збір не підлягає стягненню з боржника.
Зокрема, виконавчий збір не стягується: 1) за виконавчими документами про конфіскацію майна, стягнення періодичних платежів, накладення арешту на майно для забезпечення позовних вимог, за виконавчими документами, що підлягають негайному виконанню; 2) у разі виконання рішень Європейського суду з прав людини; 3) якщо виконання рішення здійснюється за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду в порядку, встановленому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень»; 4) за виконавчими документами про стягнення виконавчого збору, стягнення витрат виконавчого провадження, штрафів, накладених виконавцем відповідно до вимог цього Закону; 5) у разі виконання рішення приватним виконавцем; 6) за виконавчими документами про стягнення заборгованості, що підлягає врегулюванню відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії», а також згідно з постановами державних виконавців, винесеними до набрання чинності цим Законом.
У разі закінчення виконавчого провадження у зв`язку із скасуванням рішення, що підлягало виконанню, або визнання судом виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню, стягнутий виконавчий збір підлягає поверненню.
Виконавчий збір не стягується у разі закінчення виконавчого провадження на підставі пункту 9 частини 1 статті 39 цього Закону, якщо рішення було виконано до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження (ч.9 ст.27 Закону України «Про виконавче провадження»).
Пунктом 9 частини 1 статті 39 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.
Згідно з ч.3 ст.40 Закону України «Про виконавче провадження» у разі повернення виконавчого документа стягувачу з підстав, передбачених пунктами 1, 3, 4, 6 частини першої статті 37 цього Закону, закінчення виконавчого провадження з підстав, передбачених пунктами 1, 2, 4, 6, 9 (крім випадку, передбаченого частиною дев`ятою статті 27 цього Закону), 11, 14 і 15 частини першої статті 39 цього Закону, якщо виконавчий збір не стягнуто, державний виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня повернення виконавчого документа (закінчення виконавчого провадження) виносить постанову про стягнення виконавчого збору, яку виконує в порядку, встановленому цим Законом.
Аналогічний правовий висновок викладено у постановах Верховного Суду від 19.04.2018 року у справі № 825/739/17, від 08.05.2019 року у справі №751/5338/17, від 30.05.2018 року у справі № 808/3791/16.
Окрім того, вирішуючи спір, суд також враховує висловлений 07 березня 2018 року Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові по справі №750/7624/17 правовий висновок про те, що стягнення виконавчого збору є безумовною дією державного виконавця у межах виконавчого провадження та ефективним засобом стимулювання боржника до намагання виконати рішення суду самостійно до відкриття виконавчого провадження. Стягнення виконавчого збору є не правом, а обов`язком державного виконавця при відкритті виконавчого провадження. Крім того, на момент відкриття виконавчого провадження виконавець не володіє будь-якою інформацією від боржника щодо виконання судового рішення, оскільки вчинення будь-яких дій до відкриття виконавчого провадження Законом №1404-VІІІ не передбачено.
Відповідно до п. 8 Розділу 3 Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 №512/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02.04.2012 за №489/20802, стягнення виконавчого збору здійснюється у порядку, визначеному статтею 27 Закону. Про стягнення з боржника виконавчого збору та його розмір державний виконавець зазначає у постанові про відкриття виконавчого провадження.
Отже, проаналізувавши положення статей 26, 27 Закону України «Про виконавче провадження» в аспекті спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що стягнення виконавчого збору (крім визначених законом випадків, коли виконавчий збір не стягується) пов`язується з початком примусового виконання рішення. Останнє розпочинається з прийняттям постанови про відкриття виконавчого провадження, у якій, з-поміж іншого, державний виконавець зобов`язаний зазначити суму виконавчого збору, яка підлягає стягненню.
Позивач позовні вимоги в тому числі обґрунтовує п. 1 ч. 5 ст. 27 Закону України "Про виконавче провадження", яким передбачено, що виконавчий збір не стягується при виконанні рішень про стягнення періодичних платежів, яким є, зокрема, пенсія. З урахуванням встановленого у цій справі, суд вважає, що у справі №2240/2260/18 не вирішувалось питання стягнення періодичних платежів (якими дійсно є в тому числі пенсія), а фактично є вимога зобов`язального характеру на виконання постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 11.03.2019 по справі №2240/2260/18. Отже, посилання позивача на п. 1 ч. 5 ст. 27 Закону №1404-VIII є помилковим, оскільки вказане положення до спірних правовідносин застосуванню не підлягає.
При цьому, судом відхиляються, та не приймаються до уваги, як на підставу для задоволення позовних вимог, посилання позивача - Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на те, що 10.04.2019 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зараховано встановлені роки стажу роботи ОСОБА_1 в складі збірної СРСР з вільної боротьби з 02.01.1983 по 31.12.1985 для призначення пенсії за вислугу років, оскільки жодних доказів на підтвердження повідомлення державного виконавця (на момент винесення спірної постанови) про виконання рішення суду, позивачем суду не надано.
Враховано, що згідно повідомлення про вручення, рекомендоване поштове відправлення постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 11.03.2019 по справі №2240/2260/18 вручено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 19 березня 2019 року.
Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що приймаючи спірну постанову ВП №58934872 від 18.04.2019 щодо стягнення виконавчого збору в сумі 16692 грн головний державний виконавець Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області діяв виключно на підставі, у межах своїх повноважень, та у спосіб, що передбачений Законом України «Про виконавче провадження», у зв`язку з чим позовні вимоги Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області задоволенню не підлягають.
У зв`язку із відмовою у задоволенні позовних вимог, судом не вирішується питання про розподіл судових витрат у даній справі.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 242-246, 250, 255, 268-272, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
в задоволенні адміністративного позову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області про скасування постанови від 18.04.2019 ВП №58934872 про стягнення виконавчого збору відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Позивач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350) Відповідач:Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області (вул. Тернопільська, 13/2,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 35092158)
Головуючий суддя П.М. Майстер