Рішення № 82044313, 17.05.2019, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.05.2019
Номер справи
822/1628/18
Номер документу
82044313
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

Справа № 822/1628/18

РІШЕННЯ

іменем України

17 травня 2019 рокум. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І.

за участю:секретаря судового засідання Бачок О.В. представника позивача - ОСОБА_1 , представників відповідача - Кундиловської М.М., Лискава В.В. розглянувши адміністративну справу за позовом Державного підприємства "Закупнянський кар`єр" до Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління ДФС у Хмельницькій області, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Кам`янець-Подільської об`єднаної Державної податкової інспекції ГУ ДФС у Хмельницькій області щодо нарахування Державному підприємству "Закупнянський кар`єр" податкового боргу з податку на додану вартість, податку на прибуток, по частині чистого прибутку на загальну суму 1077217,33 грн.;

- зобов`язати Кам`янець-Подільську об`єднану Державну податкову інспекцію ГУ ДФС у Хмельницькій області внести зміни в індивідуальну картку платника податків Державного підприємства "Закупнянський кар`єр" за 2015-2017 роки, які полягатимуть у:

відокремлені розрахунків за розстроченими платежами у окрему статтю розрахунків (без надання статусу податкового боргу до моменту настання строку чергового платежу згідно судових ухвал) по вже врахованим ДФС розстрочкам;

скасуванні нарахованих сум пені по розстрочених платежах без подальшого нарахування пені по таких платежах (оскільки всі платежі було здійснено своєчасно, у визначені судом строки);

- відображення в індивідуальній картці платника податків розстрочки по ухвалі суду від 16.07.2015 у справі № 822/2209/15, шляхом зменшення боргу на повну суму 879413,33 грн. на дату набрання законної сили - 24.07.2015, поряд із наступним збільшенням на 24428,15 грн. за кожний місяць, що мине включно від серпня 2015 року по дату внесення таких змін в інтегровану картку платника податків Державного підприємства "Закупнянський кар`єр", при цьому так само з відокремленням розрахунків в окрему статтю;

- повного перерахунку сум пені, нарахованої за несвоєчасне погашення податкового боргу за іншими зобов`язаннями (поданими деклараціями, уточнюючими розрахунками та податковими повідомленнями-рішеннями, які не оскаржувались і відображені в інтегрованій картці платника податків), оскільки винесення розстрочки в окрему статтю розрахунків автоматично зменшить суму податкового боргу, який повинен визнаватись погашеним строго в порядку черговості, визначеному Податковим кодексом України .

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ДП «Закупнянський кар`єр» не допускало порушення строків сплати, розстрочених судовими рішеннями, податкових боргів, чітко, повно і своєчасно виконуючи свої зобов`язання. І тому вважає, що нарахування боргових зобов`язань здійснювалось додатковим органом в автоматичному режимі та без врахування правових нюансів нарахувань пені по розстроченнях податкових зобов`язань згідно судових ухвал, що призвело до виникнення безпідставного надлишкового податкового боргу і допущено це виключно податковим органом, який спрямовує кошти, сплачені ДП «Закупнянський кар`єр» на виконання зобов`язань за розстроченими судом платежами, - на погашення інших платежів, визначених в автоматичному режимі, незалежно від відображення призначення нього платежу в платіжному документі. Тому такі дії ведуть до штучно утворюваної заборгованості Державного підприємства «Закупнянський кар`єр» перед податковим органом. Спеціалісти податкового органу це знають, розуміють і цим завідомо користуються, порушуючи цим вимоги і процесуального законодавства в частинні ігнорування судових рішень, і Податкового Кодексу України.

Ухвалою суду від 15.05.2018 відкрито провадження по справі та призначено справу до розгляду в порядку загального позовного провадження.

У строк встановлений судом представником відповідача подано до суду відзив на адміністративний позов. Згідно відзиву, відповідач не погоджується із позовними вимогами та просить відмовити у задоволенні позову у повному обсязі. Зазначає, що податковий орган діяв в межах наданих йому повноважень з дотриманням вимог чинного законодавства України.

22.06.2018 представник позивача подав до суду клопотання про призначення судово-економічної експертизи для з`ясування обставин, які мають значення для справи і потребують спеціальних знань.

Ухвалою суду від 25.06.2018 клопотання Державного підприємства "Закупнянський кар`єр" про призначення судово-економічної експертизи - задоволено. Призначено судово - економічну експертизу по справі № 822/1628/18 за позовом Державного підприємства "Закупнянський кар`єр" до Кам`янець-Подільської об`єднаної Державної податкової інспекції ГУ ДФС у Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії. Провадження в справі зупинено до отримання висновку судово-економічної експертизи.

28.03.2019 судовим експертом складено висновок судово - економічної експертизи по справі № 822/1628/18, який разом із матеріалами справи направлено на адресу суду.

Ухвалою суду від 19.04.2019 провадження у справі за позовом Державного підприємства "Закупнянський кар`єр" до Кам`янець-Подільської об`єднаної Державної податкової інспекції ГУ ДФС у Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії - поновлено.

06.05.2019 ухвалою суду закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

Представники відповідача в судовому засіданні проти позову заперечили, просили суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

Заслухавши в судовому засіданні пояснення представників сторін, дослідивши докази, які знаходяться в матеріалах справи, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що посадовими особами відповідача проведено камеральну перевірку своєчасності сплати грошового зобов`язання з ПДВ за серпень 2015 року, вересень 2015 року, жовтень 2015 року, листопад 2015 року, грудень 2015 року, січень 2016 року, лютий 2016 року, березень 2016 року, квітень 2016 року, травень 2016 року, червень 2016 року, липень 2016 року, серпень 2016 року, вересень 2016 року, жовтень 2016 року, листопад 2016 року, грудень 2016 року, січень 2017 року, лютий 2017 року, березень 2017 року, квітень 2017 року, травень 2017 року та згідно податкових повідомлень-рішень форми "Н" № 0001011500 від 21.07.2016, форми "Н" № НОМЕР_1 від 25.04.2017, форми "Р" № 0000402300 від 20.07.2016 по Державному підприємству "Закупнянський кар`єр", податковий номер НОМЕР_2 .

Проведеною перевіркою своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов`язання з ПДВ: згідно поданих податкових декларацій з ПДВ за вересень 2015 року в сумі 282394,00 грн., за жовтень 2015 року в сумі 317884,00 грн., за листопад 2015 року в сумі 379598,00 грн., за грудень 2015 року в сумі 442964,00 грн., за січень 2016 року в сумі 148843,00 грн., за лютий 2016 року в сумі 199841,00 грн., за березень 2016 року в сумі 241658,00 грн., за квітень 2016 року в сумі 362127,00 грн., за травень 2016 року в сумі 118821,00 грн., за червень 2016 року в сумі 181777,00 грн., за липень 2016 року в сумі 113821,00 грн., за серпень 2016 року в сумі 127859,00 грн., за вересень 2016 року в сумі 195020,00 грн., за жовтень 2016 року в сумі 362037,00 грн., за листопад 2016 року в сумі 209697,00 грн., за грудень 2016 року в сумі 112121,00 грн., за січень 2017 року в сумі 75810,00 грн., за лютий в сумі 164570,00 грн., за березень 2017 року в сумі 194674,00 грн., за квітень 2017 року в сумі 107813,00 грн., за травень 2017 року в сумі 145976,03 грн.; згідно поданих уточнюючих розрахунків податкових зобов`язань з податку на додану вартість у зв`язку з виправленням самостійно виправлених помилок за серпень 2015 року в сумі 11686,00 грн., за листопад 2015 року в сумі 1614,00 грн., за липень 2016 року в сумі 17,00 грн., узгодженої суми податкового зобов`язання з ПДВ згідно податкових повідомлень - рішень форми "Р" № 0000402300 від 20.07.2016 в сумі 338872,80 грн., форми "Н" № 0001011500 від 21.07.2016 в сумі 6533,58 грн., форми "Н" № 00007141201 від 25.04.2017 в сумі 487,91 грн. та згідно рішень № 822/594/13-а від 16.04.2013, № 822/3924/14 від 14.01.2015, № 822/622/14-а від 18.04.2014 про розстрочення податкового боргу з податку на додану вартість на загальну суму 1427581,76 грн., встановлено порушення вимог п. 57.1, п. 57.3 ст. 57, п.п. "а" п. 50.1 ст. 50, п. 100.6 ст. 100 та п. 203.2 ст. 203 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (із змінами та доповненнями).

За результатами проведеної перевірки було складено акт № 5780/22-01-12-04/00373735 від 21.09.2017.

Позивач не погодившись із висновками викладеними в акті перевірки (№ 5780/22-01-12-04/00373735 від 21.09.2017) надіслав 03.10.2017 до Головного управління ДФС у Хмельницькій області заперечення до акту.

12.10.2017 відповідачем надано позивачу відповідь на заперечення, в якій Головним управлінням ДФС у Хмельницькій області зазначено, що наведені позивачем у запереченні докази не спростовують факти порушення податкового законодавства. Висновки акту перевірки № 5780/22-01-12-04/00373735 від 21.09.2017 є правомірними та відповідають вимогам Податкового кодексу України.

18.10.2017 податковим органом винесено податкове повідомлення - рішення № 0030821205 від 18.10.2017 про застосування до ДП «Закупнянський кар`єр» штрафної санкції у розмірі 20% від суми грошового зобов`язання за затримку більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати грошового зобов`язання у сумі 55 311 663,00 грн., а саме - на суму 1 062 332 грн. 60 коп. та податкове повідомлення - рішення 0030831205 від 18.10.2017 про застосування до ДП «Закупнянський кар`єр» штрафної санкції у розмірі 10% від суми грошового зобов`язання за затримку на 28 календарних днів у сумі 9952 гривні 12 коп.

Позивач не погодившись із прийнятими рішеннями відповідача оскаржив їх в судовому порядку.

Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 14.12.2017 по справі № 822/2975/17 адміністративний позов ДП «Закупнянський кар`єр» до Кам`янець-Подільської ОДПІ ГУ ДФС у Хмельницькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень № 0030831205 та № 0030821205 від 18.10.2017 - задоволено, визнано протиправними та скасовано податкове повідомлення - рішення № 0030821205 від 18.10.2017 про застосування до ДП «Закупнянський кар`єр» штрафної санкції у розмірі 20% від суми грошового зобов`язання за затримку більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати грошового зобов`язання у сумі 55 311 663,00 грн., а саме - на суму 1 062 332 грн. 60 коп; податкове повідомлення - рішення 0030831205 від 18.10.2017 про застосування до ДП «Закупнянський кар`єр» штрафної санкції у розмірі 10% від суми грошового зобов`язання за затримку на 28 календарних днів у сумі 9952 гривні 12 коп.

Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 28.03.2018 апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області задоволено частково. Постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 14 грудня 2017 року скасовано. Прийнято нову постанову, якою адміністративний позов задовольнити частково. Визнано протиправним і скасовано податкове повідомлення-рішення № 0030831205 від 18 жовтня 2017 року. Визнано протиправним і скасовано податкове повідомлення-рішення № 0030821205 від 18 жовтня 2017 року на суму 842913 грн. 12 коп. В решті позовних вимог відмовлено.

ДП «Закупнянський кар`єр» було проведено аналіз взаєморозрахунків з бюджетом по податку на додану вартість, податку на прибуток, по частині чистого прибутку та аналіз величини боргу по цих податках станом на 13.11.2017 року на основі даних електронного кабінету платника податків, в результаті виявлено, що Кам`янець- ОСОБА_2 ОДПІ станом на 13.11.2017 визначено позивачу податковий борг у розмірі 1077217,33 грн.

Враховуючи зазначене, на думку позивача податковий орган протиправно завищує суми заборгованостей, які податковий орган не має наміру самостійно і добровільно відкоригувати і зменшити до дійсної суми, змушує ДП «Закупнянський кар`єр» сплачувати несправедливі, протиправно нараховані платежі, внаслідок чого позивач звернувся з даним позовом до суду.

Аналізуючи приписи законодавства у взаємозв`язку з обставинами даної справи, суд виходить з наступного.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів врегульовано Податковим кодексом України, зокрема, ним визначено вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Згідно зі ст. 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до п. 14.1.39 Податкового Кодексу України № 2755-VІ від 02.12.2010 (із змінами та доповненнями), грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності;

пеня (п. 14.1.162) - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов`язань, не сплачених у встановлені законодавством строки;

податковий борг (п.14.1.175) - сума узгодженого грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня нарахована на суму такого грошового зобов`язання;

погашення податкового боргу (п.14.1.152) - зменшення абсолютного значення суми такого боргу, підтверджене відповідним документом.

Відповідно до пункту 57.1 статті 57 ПК України, платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно Наказу Міністерства фінансів України «Про бюджетну класифікацію» № 11 від 14.01.2011 для зарахування податку на додану вартість, податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності, частки чистого прибутку господарських організацій, що вилучається до бюджету діяли наступні коди доходів бюджету:

11020100 - «Податок на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності»;

14010100 - «Податок на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)»;

210101000 - «Частка чистого прибутку (доходу) господарських організацій (державних унітарних підприємств та їх об`єднань), що вилучається до державного бюджету відповідно до закону».

Статтею 36 Податкового Кодексу України визначено, що податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом. Згідно статті 37 Податкового Кодексу України підставами для припинення податкового обов`язку є його виконання, скасування податкового обов`язку у передбачений законодавством спосіб. Виконанням податкового обов`язку (п.38.1) визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк.

Відповідно до ст. 31 Податкового Кодексу України, строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов`язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов`язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою. Строк сплати податку та збору обчислюється роками, кварталами, місяцями, декадами, тижнями, днями або вказівкою на подію, що повинна настати або відбутися.

Зміна строку сплати податку та збору (за ст. 32 Податкового Кодексу України) здійснюється шляхом перенесення встановленого податковим законодавством строку сплати податку та збору або його частини на більш пізній строк. Зміна строку сплати податку здійснюється у формі: відстрочки, розстрочки. Зміна строку сплати податку не скасовує діючого і не створює нового податкового обов`язку.

Статтею 33 Податкового Кодексу України обумовлено, що податковим періодом визнається встановлений цим Кодексом період часу, з урахуванням якого відбувається обчислення та сплата окремих видів податків та зборів. За видами податкові періоди (ст. 34 Податкового Кодексу України) можуть бути: календарний рік, календарне півріччя, календарні три квартали, календарний квартал, календарний місяць, календарний день.

Згідно статті 46 Податкового Кодексу України, податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов`язання.

Згідно п. 49.18. Податкового Кодексу України, податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює: ... календарному кварталу або календарному півріччю - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччю)... .

Згідно п. 57.1 ст. 57 Податкового Кодексу України, платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Наказом Міністерства доходів і зборів України від 05.12.2013 № 765 затверджено Порядок ведення органами Міністерства доходів і зборів України оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, інших платежів які сплачуються під час митного оформлення товарів (далі Порядок), яким встановлюється механізм ведення територіальними органами Міністерства доходів і зборів України оперативного обліку податків, зборів.

Розділом II Порядку визначено, що для обліку нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску територіальними органами Міндоходів відкриваються інтегровані картки платників за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися платниками, а для обліку сум передоплати - за кожним платником. Операції в інтегрованій картці платника здійснюються в хронологічному порядку.

Форми інтегрованих карток платника мають лицьовий та зворотний боки. Зворотний бік інтегрованої картки відображає стан розрахунків платника (суми нарахованого та сплаченого платежів, пені, штрафних (фінансових) санкцій, процентів за користування розстроченням (відстроченням) грошових зобов`язань (податкового боргу), суми податкового боргу, недоїмки із сплати єдиного внеску, надміру та/або помилково сплачені, заявлені до відшкодування тощо) за податками, зборами, єдиним внеском, митними платежами, операції, що проводяться з коштами передоплати. На лицьовому боці інтегрованої картки відображається додаткова інформація щодо стану розрахунків платника за податками, зборами, єдиним внеском, митними платежами та передоплатою».

Розділом III Порядку визначено порядок обліку нарахованих сум платежів. Нарахуванню в інтегрованій картці платника підлягають: зобов`язання, штрафні санкції та пеня за податками, зборами, митними платежами, самостійно визначені платником; зобов`язання, штрафні санкції та пеня за податками, зборами, визначені територіальним органом Міндоходів та узгоджені відповідно до чинного законодавства; пеня за порушення встановлених строків погашення узгоджених сум зобов`язань за податками, зборами; пеня на суму заниження податкового зобов`язання, нарахованого територіальним органом Міндоходів або платником; проценти за користування розстроченням (відстроченням).

Нарахування узгоджених сум грошових зобов`язань за податками, зборами, нарахованих до сплати, в інтегрованій картці платника здійснюється датою граничного строку сплати таких нарахувань.

Сума розстрочення (відстрочення) грошових зобов`язань (податкового боргу) за податками, зборами, проценти за користування розстроченням (відстроченням) відображаються в інтегрованій картці платника у порядку, визначеному чинним законодавством.

Порядок зарахування сплачених платником сум податку за умови наявності у нього податкового боргу встановлений наступними нормами Податкового кодексу України.

Згідно з п. 87.9 ст. 87 Податкового кодексу України, у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов`язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.

Згідно з п. 131.2 ст.131 Податкового кодексу України, при погашенні суми податкового боргу (його частини) кошти, що сплачує такий платник податків, у першу чергу зараховуються в рахунок податкового зобов`язання. У разі повного погашення суми податкового боргу кошти, що сплачує такий платник податків, в наступну чергу зараховується у рахунок погашення штрафів, в останню чергу зараховуються в рахунок пені.

Якщо платник податків не виконує встановленої цим пунктом черговості платежів або не визначає її у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеного порядку), контролюючий орган самостійно здійснює такий розподіл такої суми у порядку, визначеному цим пунктом.

Тобто, п. 87.9 ст. 87 Податкового кодексу України, встановлює черговість зарахування сплачених коштів в погашення податкового боргу в залежності від дати його виникнення, а п. 131.2 ст.131 Кодексу уточнює її в залежності від виду податкового боргу (податкове зобов`язання, штрафна санкція, пеня).

Відповідно до п. 14.1.156 ст. 14 Податкового кодексу України, податкове зобов`язання - це сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством.

Згідно п. 14.1.265 ст. 14 Податкового кодексу України, штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - це плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Відповідальність за порушення правил сплати (перерахування) податків встановлена наступними нормами Кодексу.

Згідно з п. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу України, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов`язання (крім випадків, передбачених пунктом 126.2 цієї статті) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:

- при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;

- при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Згідно п.1.6 Наказу Міністерства фінансів «Про затвердження Порядку обліку платників податків і зборів» № 1588 від 09.12.2011, стосовно кожного платника податків, взятого на облік у контролюючому органі згідно з цим Порядком, формується облікова справа. Реєстраційна частина облікової справи платника податків формується із документів, які надходять до контролюючих органів для взяття на облік платника податків, та доповнюється документами, які подаються платником податків або надходять стосовно платника податків згідно із статтями 66-68 Податкового кодексу України. Звітна частина облікової справи платника податків формується із податкових декларацій (звітів, розрахунків) та інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків та зборів, які подаються платником у період його діяльності. Ведення облікових справ платників податків здійснюється з дотриманням правил діловодства. Комплектування документів проводиться у хронологічному чи тематичному порядку або у їх поєднанні.

Таким чином, документом, який відображає облік нарахованих та сплачених сум платежів до бюджету, згідно п.2 розділу І Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07.04.2016р. № 422, є інтегрована картка платника (далі - ІКП).

Згідно статті 129 Податкового кодексу України (в редакції до 01.09.2015), пеня нараховується:

- за п. 129.1.1 після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов`язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Нарахування пені розпочинається: а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов`язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов`язання, визначеного цим Кодексом; б) при нарахуванні суми грошового зобов`язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов`язання, визначеного у податковому повідомленні - рішенні згідно із цим Кодексом;

- за п. 129.1.2 у день настання строку погашення податкового зобов`язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження);

- у п. 129.3.1 нарахування пені закінчується: у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов`язань;

- п. 129.4. пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті. Пеня, визначена підпунктом 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті, нараховується із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день заниження.

За редакцією Податкового кодексу України, після 01.09.2015 (Законом України від 17 липня 2015 року № 655-УІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо зменшення податкового тиску на платників податків») до ст. 129 ПК України внесені зміни, а саме за п.п. 129.1.1 пеня нараховується після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов`язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Нарахування пені розпочинається:

а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов`язання платником податків - після спливу 90 днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов`язання, визначеного цим Кодексом;

б) при нарахуванні суми грошового зобов`язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов`язання, визначеного у податковому повідомленні - рішенні згідно із цим Кодексом.

Для правильного визначення суми штрафних санкцій за несвоєчасне погашення грошових зобов`язань платника податків ключове значення має достовірність визначення суми податкового боргу такого платника податків на кожну дату погашення грошового зобов`язання або його частини в розрізі конкретних документів, за якими утворився податковий борг. Це обумовлено тим, що відповідальність платника у вигляді штрафу у розмірі 10 або 20 відсотків погашеної суми податкового боргу в залежності від кількості календарних днів затримки передбачена п. 126.1 ст.126 Кодексу: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 10 відсотків, понад 30 днів — у розмірі 20 відсотків. А для визначення днів затримки необхідно мати інформацію про граничний термін сплати грошових зобов`язань, яка зазначається у відповідному документі щодо кожної складової податкового боргу. Кількість днів порушення строку сплати грошового зобов`язання має також безпосередній вплив на розмір пені, нарахованої відповідно до пп. 129.1.1 п.129.1 ст.129 Кодексу.

Така достовірність буде забезпечена лише при одночасному виконанні всіх наведених нижче умов:

1) в ІКП відображені всі документи, на підставі яких збільшувались або зменшувались податкові зобов`язання платника податків;

2) такі документи відображені в ІКП строго в хронологічному порядку, без запізнення (відображення документів із запізненням порушує черговість виникнення податкового боргу);

3) при зарахуванні сплачених коштів в погашення податкового боргу (за його наявності) строго виконується черговість зарахування, встановлена відповідними нормами Кодексу, це стосується також і погашення розстрочених сум податкового боргу.

Згідно ст. 100 Податкового Кодексу України розстроченням, відстроченням грошових зобов`язань або податкового боргу є перенесення строків сплати платником податків його грошових зобов`язань або податкового боргу під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеному пунктом 129.4 статті 129 цього Кодексу. Якщо до складу розстроченої (відстроченої) суми входить пеня, то для розрахунку процентів, береться сума за вирахуванням суми пені.

За п. 100.6 ПК України, розстрочені суми грошових зобов`язань або податкового боргу погашаються рівними частинами починаючи з місяця, що настає за тим місяцем, у якому прийнято рішення про надання такого розстрочення.

Розстрочення або відстрочення надаються окремо за кожним податком та збором. Строки сплати розстрочених (відстрочених) сум або їх частки можуть бути перенесені шляхом прийняття окремого рішення та внесення відповідних змін до договорів розстрочення (відстрочення) (п. 100.11 ПКУ).

ДП «Закупнянський кар`єр» зазначає, що Кам`янець-Подільською ОДПІ станом на 13.11.2017 визначено податковий борг у розмірі 1077 217,33 грн., в т.ч.:

- за кодом бюджетної класифікації 11020100 «Податок на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності» сума недоїмки - 141 924,94 грн.;

- за кодом бюджетної класифікації 140101000 «Податок на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)» сума недоїмки - 845 656,39 грн.,

- за кодом бюджетної класифікації 21010100 «Частка чистого прибутку (доходу) господарських організацій (державних унітарних підприємств та їх об`єднань), що вилучається до державного бюджету відповідно до закону» сума недоїмки - 89 636,00 грн.

Згідно даних інтегрованих карток платника податків ДП «Закупнянський кар`єр» значиться податковий борг станом на 13.11.2017 р. у розмірі 1 090 640,98 грн., в т.ч.:

- за кодом бюджетної класифікації 11020100 «Податок на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності» сума недоїмки - 141 924,94 грн.;

- за кодом бюджетної класифікації 140101000 «Податок на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)» сума недоїмки - 859638,27 грн.,

- за кодом бюджетної класифікації 21010100 «Частка чистого прибутку (доходу) господарських організацій (державних унітарних підприємств та їх об`єднань), що вилучається до державного бюджету відповідно до закону» сума недоїмки - 89 077,77 грн.

Судом встановлено, що різниця даних складає 13423,65 грн.

Як вбачається із наявної в матеріалах справи довідки Городоцької ОДПІ ГУ ДФС у Хмельницькій області №836/8/111 від 27.04.2015, розмір податкового боргу ДП «Закупнянський кар`єр» (код ЄДРПОУ 00373735) станом на 01.04.2015 складає 879 413,33 грн., а саме:

- частка прибутку господарських організацій, що вилучається до бюджету - 21472,94 грн.;

- податок на додану вартість - 844 075,34 грн.;

- податок на прибуток - 13 865,05 грн.

Судом встановлено, що дані зазначені в довідці відповідають даним інтегрованих карток платника податків ДП «Закупнянський кар`єр».

Таким чином, при проведенні перерахунку слід врахувати початкове сальдо (станом на 01.04.2015) на підставі довідки Городоцької ОДПI ГУ ДФС у Хмельницькій області №836/8/111 від 27.04.2015 та даних інтегрованих карток платника.

Крім того, в матеріалах справи є наступні листи ДП «Закупнянський кар`єр: №216 від 29.09.2015 на адресу ОДПІ, згідно якого ДП «Закупнянський кар`єр» повідомляє, просить помилково сплачені кошти на рахунок частини прибутку в сумі 20000 грн. (платіжне доручення №4272 від 28.09.2015) зарахувати в рахунок сплати ПДВ; №282 від 11.11.2015 на адресу ОДПІ, ДП «Закупнянський кар`єр» повідомляє, що просить помилково сплачені кошти на рахунок частини прибутку в сумі 80000 грн. - штрафні санкції (платіжне доручення №3408 від 18.06.2015, платіжне доручення №3547 від 02.07.2015, платіжне доручення №4018 від 27.08.2015, платіжне доручення №4104 від 04.09.2015) зарахувати в рахунок сплати штрафів з ПДВ в сумі 40000 грн., та штрафів на прибуток підприємства - в сумі 40000 грн.

Згідно даних інтегрованих карток платника, ОДПІ не проводила зарахування коштів за зазначеними листами.

Судом встановлено, що ухвалами Хмельницького окружного адміністративного суду від 16.07.2015 року по справі №822/2209/15, від 18.04.2014 року по справі №822/622/14, від 14.01.2015 року по справі №822/3924/14, від 04.04.2013 року по справі №822/594/13-а розстрочено позивачу погашення податкового боргу, який стягнуто з позивача згідно постанов Хмельницького окружного адміністративного суду.

Відповідно до пп.66.1.5 п.66.1 ст.66 Податкового кодексу України, рішення суду, що набрало законної сили, є підставою для внесення змін до облікових даних платника.

У зв`язку з набранням чинності ухвалою суду про розстрочення стягнення податкового боргу змінюються встановлені законом строки сплати відповідного податкового зобов`язання, яке через зміну судом термінів сплати втрачає ознаки податкового боргу.

Згідно даних зворотного боку інтегрованих карток з податку на додану вартість платника податків ДП «Закупнянський кар`єр» за 2015р., 2016р., 2017 р., зазначені платежі в сумі 8929509,16 грн.

Проте, позивачем надано до суду платіжні доручення ДП «Закупнянський кар`єр» за квітень 2015 року - жовтень 2017 року, дослідженням яких, судом встановлено сплату грошових зобов`язань з податку на додану вартість в загальній сумі 8 949 880,26 грн., які направлені в рахунок сплати: розстрочених платежів по ухвалі №822/594/13-а від 04.04.2013 року з податку на додану вартість за період з квітня 2015 року по березень 2016 року в сумі 50142,24 грн.; розстрочених платежів по ухвалі №822/3924/14 від 14.01.2015 року з податку на додану вартість за період з квітня 2015 року по жовтень 2017 року в сумі 308402,57 грн.; розстрочених платежів по ухвалі №822/622/14-а від 18.04.2014 року з податку на додану вартість за період з квітня 2015 року по березень 2017 року в сумі 368234,64 грн.; розстрочених платежів по ухвалі №822/2209/15 від 16.07.2015 року з податку на додану вартість за період з серпня 2015 року по жовтень 2017 року в сумі 633056,58 грн.; податку на додану вартість відповідно до податкових декларацій з ПДВ за період з квітня 2015 року по жовтень 2017 року в сумі 7 184 353,00 грн.; податку на додану вартість відповідно до уточнюючих розрахунків до декларацій з ПДВ за період з квітня 2015 року по жовтень 2017 року в сумі 25768,81 грн.; пені за період з квітня 2015 року по жовтень 2017 року в сумі 86512,54 грн.; податкових повідомлень-рішень в сумі 293409,88 грн.

Отже, враховуючи зазначене суд дійшов до висновку, що первинними документами (платіжними дорученнями) ДП «Закупнянський кар`єр» підтверджується сплата грошових зобов`язань з податку на додану вартість в загальній сумі 8 949 880,26 грн., що не відповідає даним зворотного боку інтегрованих карток платника податків з податку на додану вартість ДП «Закупнянський кар`єр» за період з квітня 2015 року по жовтень 2017 року, за даними яких наведені платежі у сумі 8 929 509,16 грн..

Судом при дослідженні черговості зарахування платежів платника податку на додану вартість ДП «Закупнянський кар`єр» щодо погашення (сплати) податкового боргу за період з квітня 2015 року по 13 листопада 2017року, встановлено, що згідно первинних документів та облікових регістрів ДП «Закупнянський кар`єр», даних зворотного боку інтегрованих карток платника податків з податку на додану вартість за 2015-2017 рр., фактична сума податкового боргу з податку на додану вартість за кодом бюджетної класифікації 140101000 станом на 13.11.2017, з врахуванням наданих ухвалами Хмельницького окружного адміністративного суду від 04.04.2013р. у справі №822/594/13-а, від 18.04.2014р. у справі №822/622/14, від 14.01.2015р. у справі №822/3924/14, від 16.07.2015р. у справі №822/2209/15 розстрочень та своєчасного погашення розстрочених сум у відповідності до графіків погашення становить 8217,10 грн., в т.ч. основний платіж - 8217,10 грн.

Отже, виходячи з наведеного, судом встановлено, що у позивача наявний податковий борг з податку на додану вартість за основним платежем станом на 13.11.2017 в сумі 8217,10 грн.

Наведене також підтверджується і висновком судового експерта № 20 від 28.03.2019.

Щодо податку на прибуток суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 57.1 статті 57 Податкового Кодексу України, платники податку на прибуток (крім новостворених, виробників сільськогосподарської продукції, інститутів спільного інвестування, неприбуткових установ (організацій) та платників податків, у яких доходи, що враховуються при визначенні об`єкта оподаткування, за останній річний звітний податковий період не перевищують двадцяти мільйонів гривень) щомісяця, протягом дванадцятимісячного періоду, сплачують авансовий внесок з податку на прибуток у порядку і в строки, які встановлені для місячного податкового періоду. Сума щомісячних авансових внесків обчислюється у розмірі не менше 1/12 нарахованої суми податку на прибуток підприємств за попередній звітний (податковий) рік, зменшеної на суму сплачених авансових внесків з цього податку при виплаті дивідендів, яка залишилась не зарахованою у зменшення податкового зобов`язання з цього податку, без подання податкової декларації.

При цьому дванадцятимісячний період для сплати авансових внесків визначається з червня поточного звітного (податкового) року по травень наступного звітного (податкового) року включно.

Платники податку, які зареєстровані протягом звітного (податкового) року (новостворені), сплачують податок на прибуток на підставі річної податкової декларації за період діяльності у звітному (податковому) році та не сплачують авансового внеску.

Платники податку, у яких доходи, що враховуються при визначенні об`єкта оподаткування, за останній річний звітний (податковий) період не перевищують 20 мільйонів гривень, та неприбуткові установи (організації) сплачують податок на прибуток на підставі податкової декларації, яку подають до контролюючих органів за звітний (податковий) рік і не сплачують авансових внесків.

У складі річної податкової декларації платником податку подається розрахунок щомісячних авансових внесків, які мають сплачуватися у наступний дванадцятимісячний період. Визначена в розрахунку сума авансових внесків вважається узгодженою сумою грошових зобов`язань.

Податкова декларація, в тому числі розрахунок щомісячних авансових внесків, за базовий звітний (податковий) рік подаються до 1 червня року, наступного за звітним (податковим) роком.

Згідно пункту 2 Підрозділу 4 розділу XX Податкового Кодексу України, з дати набрання чинності розділом III цього Кодексу платники податку на прибуток підприємств складають наростаючим підсумком та подають декларацію з податку на прибуток за такі звітні податкові періоди: другий квартал, другий і третій квартали та другий - четвертий квартали 2011 року.

Платники податку на прибуток підприємств, які починаючи з 2013 року подають річну податкову декларацію відповідно до пункту 57.1 статті 57 цього Кодексу, сплачують у січні - лютому 2013 року авансовий внесок з цього податку у розмірі 1/9 податку на прибуток, нарахованого у податковій звітності за дев`ять місяців 2012 року, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Наказом Міністерства фінансів України № 897 від 20.10.2015 «Про затвердження форми Податкової декларації з податку на прибуток, підприємств» затверджено форму податкової декларації з податку на прибуток, де за рядком 22 декларації заповнюється значення авансового внеску при виплаті дивідендів, нарахована за результатами останнього (звітного) податкового періоду (рядок 20 АВ - рядок 21)

Наказом Міністерства доходів і зборів України № 872 від 30.12.2013 "Про затвердження форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємств" (чинний до 01.12.2015 року) затверджено форму податкової декларації з податку на прибуток, де за рядком 23 декларації заповнюється значення авансового внеску ((рядок 10 + рядок 11 + рядок 12 Податкової декларації з податку на прибуток підприємства - рядок 13.1 - рядок 13.2 - рядок 13.6 додатка ЗП до рядка 13 Податкової декларації з податку на прибуток підприємства)/12), що підлягатиме сплаті щомісячно.

З матеріалів справи, а саме декларацій з податку на прибуток ДП «Закупнянський кар`єр» за 2015-2017 р.р., вбачається, що позивачем задекларовано наступні показники з податку на прибуток:

- 2015 рік: за даними рядку 19 «Податок на прибуток, нарахований за результатами останнього (звітного) податкового періоду» - 522571,00 грн., та за рядком 22 «Сума авансового внеску при виплаті дивідендів, нарахована за результатами останнього (звітного) податкового періоду» податкової декларації з податку на прибуток за 2015р. задекларовано авансовий внесок в сумі 59950,00 грн.;

- 1 квартал 2016 року: за даними рядку 19 «Податок на прибуток, нарахований за результатами останнього (звітного) податкового періоду» - 19792,00 грн., та за рядком 22 «Сума авансового внеску при виплаті дивідендів, нарахована за результатами останнього (звітного) податкового періоду» декларації з податку на прибуток за 1 квартал 2016р. - 12194 грн.;

- 1 півріччя 2016 року: за даними рядку 19 «Податок на прибуток, нарахований за результатами останнього (звітного) податкового періоду» - 289861,00 грн., та за рядком 22 «Сума авансового внеску при виплаті дивідендів, нарахована за результатами останнього (звітного) податкового періоду» декларації з податку на прибуток за 1 півріччя 2016 р. - 178279,00 грн.;

- 9 місяців 2016 року: за даними рядку 19 «Податок на прибуток, нарахований за результатами останнього (звітного) податкового періоду» - "-"121047,00 грн., та за рядком 22 «Сума авансового внеску при виплаті дивідендів, нарахована за результатами останнього (звітного) податкового періоду» декларації з податку на прибуток за 9 місяців 2016 р. - 109341,00 грн., за рядком 26 «Авансовий внесок у розмірі 1/12 нарахованої суми податку на прибуток, що підлягає сплаті щомісяця або авансовий внесок у розмірі 2/9 податку на прибуток, що підлягає сплаті до 31 грудня 2016 року - 108334,00 грн.;

- 2016 рік: за даними рядку 19 «Податок на прибуток, нарахований за результатами останнього (звітного) податкового періоду» - "-" 12186,00 грн., а за даними рядку 27 «Збільшення (зменшення) податкового зобов`язання звітного (податкового) періоду, що уточнюється (позитивне (від`ємне) значення» задекларовано показник в сумі 298896,00 грн.; - за рядком 31 «Сума штрафу (3%) при відображенні недоплати в уточнюючій Податковій декларації з податку на прибуток підприємств» податку» на суму 8967,00 грн.;

- 1 квартал 2017 року: за даними рядку 19 «Податок на прибуток, нарахований за результатами останнього (звітного) податкового періоду» - "-" 12186,00 грн., за даними рядку 22 «Сума авансового внеску при виплаті дивідендів, нарахована за результатами останнього (звітного) податкового періоду» податкової декларації з податку на прибуток за 1 квартал 2017 року задекларовано авансовий внесок в сумі 44084,00 грн..

Згідно уточнюючої податкової декларації з податку на прибуток за 1 квартал 2017 року: за даними рядку 28 «Збільшення (зменшення) податкового зобов`язання звітного (податкового) періоду з авансового внеску при виплаті дивідендів, що уточнюється (позитивне (від`ємне) значення Податкової декларації з податку на прибуток підприємств, яка уточнюється» задекларовано показник в сумі - 34091,00 грн.;

- 1 півріччя 2017 року: за даними рядку 22 «Сума авансового внеску при виплаті дивідендів, нарахована за результатами останнього (звітного) податкового періоду» податкової декларації з податку на прибуток за 1 півріччя 2017 року задекларовано авансовий внесок в сумі 20657,00 грн.

Отже, первинними документами ДП «Закупнянський кар`єр» підтверджується сплата грошових зобов`язань з податку на прибуток підприємств в загальній сумі 2046675,27 грн., що відповідає даним зворотного боку інтегрованих карток платника податків з податку на прибуток ДП «Закупнянський кар`єр» за квітень 2015 року - жовтень 2017 року, за даними яких наведені платежі у сумі 2046675,27 грн. направлені в рахунок сплати розстрочених та поточних внесків з податку на прибуток.

Судом встановлено, що згідно даних зворотного боку інтегрованих карток платника податків з податку на прибуток підприємств ДП «Закупнянський кар`єр» за 2015-2017 роки, відсутнє відображення у картці розстрочення сум податку на прибуток відповідно до: ухвали від 16.07.2015 по справі №822/2209/15 з серпня 2015 року по жовтень 2017 року в розмірі 16 104,69 грн. (місячній платіж складав - 596,47 грн.).

Отже, судом при дослідженні черговості зарахування платежів платника податку на прибуток підприємств ДП «Закупнянський кар`єр», щодо погашення (сплати) податкового боргу за період з квітня 2015 року по 13 листопада 2017 року, встановлено, що згідно первинних документів та облікових регістрів ДП «Закупнянський кар`єр», даних зворотного боку інтегрованих карток платника податку на прибуток підприємств за 2015-2017 рр., фактична сума переплати з податку на прибуток за кодом бюджетної класифікації 11020100 станом на 13.11.2017 року, з врахуванням наданих ухвалами Хмельницького окружного адміністративного суду від 04.04.2013 у справі №822/594/13-а, від 18.04.2014 у справі №822/622/14, від 14.01.2015 у справі №822/3924/14, від 16.07.2015 у справі №822/2209/15, розстрочень та своєчасного погашення розстрочених сум у відповідності до графіків погашення становить 67924,88 грн., в т.ч. основний платіж - 67924,88 грн.

Отже, виходячи з наведеного, судом встановлено, що у позивача наявна документально обґрунтована переплата з податку на прибуток за основним платежем станом на 13.11.2017 в розмірі 67924,88 грн.

Наведене також підтверджується і висновком судового експерта № 20 від 28.03.2019.

Щодо частини прибутку господарських організацій, що сплачується до бюджету, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 17 частини 1 ст. 29 Бюджетного кодексу України до доходів Державного бюджету України, належить, зокрема, частина чистого прибутку (доходу) державних унітарних підприємств та їх об`єднань, що вилучається до державного бюджету відповідно до закону, та дивіденди (дохід), нараховані на акції (частки, паї) господарських товариств, у статутних, капіталах яких є державна власність.

Порядок відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2011 року N138 (зі змінами) (далі - Порядок).

Відповідно до п. 3 Порядку частина чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету, визначається державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями відповідно до форми розрахунку, встановленої Державною податковою службою, та зазначається у декларації з податку на прибуток підприємства.

Розрахунок частини чистого прибутку (доходу) разом з фінансовою звітністю, складеною відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку, подається державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями до органів державної податкової служби у строк, передбачений для подання декларації з податку на прибуток підприємств.

Згідно з пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, податковий борг - це сума узгодженого грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій, за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання.

Грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (пп. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Статтями 8-10 Кодексу визначено виключний перелік встановлених в Україні загальнодержавних та місцевих податків і зборів, які регулюються Кодексом.

Водночас частина чистого прибутку (доходу) не є податковим платежем, який регулюється Кодексом, і визначається за результатами фінансово - господарської діяльності та розраховується за правилами бухгалтерського обліку.

З огляду на наведене відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями за своєю правовою природою є платежем, який в обов`язковому порядку підлягає сплаті до бюджету, однак не є податковим (грошовим) зобов`язанням і, як наслідок - не є податковим боргом у визначенні Кодексу.

Враховуючи нормативні визначення вищевказаних понять (грошове зобов`язання, податкове зобов`язання), частина чистого прибутку не є податковим платежем, у розумінні норм ПК. Цей платіж не віднесений ні до загальнодержавних податків та зборів. Ні до місцевих податків.

Відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями регулюється ст. 11- 1 Закону України від 21 вересня 2006 року № 185-V «Про управління об`єктами державної власності», відповідно до вимог якої державні унітарні підприємства та їх об`єднання зобов`язані спрямувати частину чистого прибутку (доходу) до Державного бюджету України у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Порядок відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2011 року № 138 (далі - Порядок № 138).

Згідно з Порядком № 138 частина чистого прибутку (доходу), що відраховується державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями до державного бюджету за відповідний період, визначається виходячи з обсягу чистого прибутку (доходу), розрахованого згідно з положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку, та сплачується наростаючим підсумком щоквартальної фінансово-господарської діяльності за відповідний період у строк, встановлений для сплати податку на прибуток підприємств.

Відповідно до ст. 13 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-ХІV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі - Закон № 996), звітним періодом для складання фінансової звітності є календарний рік. Проміжна звітність складається щоквартально наростаючим підсумком з початку звітного року в складі балансу та звіту про фінансові результати. Баланс підприємства складається станом на кінець останнього дня кварталу (року).

Підприємства зобов`язані подавати квартальну та річну фінансову звітність органам, до сфери управління яких вони належать, трудовим колективам на їх вимогу, власникам (засновникам) відповідно до установчих документів, якщо інше не передбачено цим Законом. Органам виконавчої влади та іншим користувачам фінансова звітність подається відповідно до законодавства (п. 1 ст. 14 Закону № 996).

Наказом Державної податкової адміністрації України від 16.05.2011 №285 «Про затвердження форми Розрахунку частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 31 травня 2011 року за № 643/19381, визначено, що звітним періодом, за який подається розрахунок, є перший квартал, перше півріччя, три квартали, рік.

Розрахунок частини чистого прибутку (доходу) разом з фінансовою звітністю, складеною відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку, подається державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями до органів державної податкової служби у строк, передбачений для подання декларації з податку на прибуток підприємств.

Зважаючи на те, що частина чистого прибутку (доходу) сплачується наростаючим підсумком щоквартальної фінансово-господарської діяльності, базовим податковим (звітним) періодом для нарахування та сплати цього платежу є календарний квартал.

Наказом Державної податкової адміністрації України від 16,05.2011 №285 «Про затвердження форми Розрахунку частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 31 травня 2011 року за № 643/19381, де за рядком 09 Розрахунку_ заповнюється значення частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті (рядок 07-рядок 08).

В результаті дослідження Розрахунків частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями ДП «Закупнянський кар`єр» за 2015 - 2017 роки судом встановлено декларування наступних показників з частини чистого прибутку:

- 1 квартал 2015 року: за даними рядку 09 «Частина чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті» Розрахунку за 1 квартал 2015р. задекларовано платіж в сумі 21888,00 грн.;

- 1 півріччя 2015 року: за даними рядку 09 «Частина чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті» Розрахунку за 1 півріччя 2015 року задекларовано частина чистого прибутку (доходу) в сумі 97514,00 грн.;

- 3 квартали 2015 року: за даними рядку 09 «Частина чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті» Розрахунку за 3 квартали 2015 року задекларовано частина чистого прибутку (доходу) в сумі 212415,00 грн.;

- 2015 рік: за даними рядку 09 «Частина чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті» Розрахунку за 2015 рік задекларовано частина чистого прибутку (доходу) в сумі 129799,00 грн.;

- 1 квартал 2016 року: за даними рядку 09 «Частина чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті» Розрахунку за 1 квартал 2016 року задекларовано частина чистого прибутку (доходу) в сумі 67746,00 грн.;

- 1 півріччя 2016 року: за даними рядку 09 «Частина чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті» Розрахунку за 1 півріччя 2016 року задекларовано частина чистого прибутку (доходу) в сумі 990435,00 грн.;

- 3 квартали 2016 року: за даними рядку 09 «Частина чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті» Розрахунку за 3 квартали 2016 року задекларовано частина чистого прибутку (доходу) в сумі 607451,00 грн.;

- 2016 рік: за даними рядку 09 «Частина чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті» Розрахунку за 2016р. задекларовано частина чистого прибутку (доходу) в сумі 244913,00 грн.;

- 1 квартал 2017 року: за даними рядку 09 «Частина чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті» Розрахунку за 1 квартал 2017 року задекларовано частина чистого прибутку (доходу) в сумі 55517,00 грн.;

- 1 півріччя 2017 року: за даними рядку 09 «Частина чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті» Розрахунку за 1 півріччя 2017 року задекларовано частина чистого прибутку (доходу) в сумі 114759,00 грн..

Отже, первинними документами ДП «Закупнянський кар`єр» підтверджується сплата грошових зобов`язань з частини чистого прибутку (доходу) в загальній сумі 2580655,63 грн., що відповідає даним зворотного боку інтегрованих карток платника податків з частини чистого прибутку (доходу) ДП «Закупнянський кар`єр» за квітень 2015 року - жовтень 2017 року, за даними яких наведені платежі у сумі 2580655,63 грн. направлені в рахунок сплати розстрочених та поточних внесків з частини чистого прибутку (доходу).

Судом встановлено, що згідно даних зворотного боку інтегрованих карток платника податків з частини чистого прибутку (доходу) ДП «Закупнянський кар`єр» за 2015-2017 роки, відсутнє відображення у картці розстрочення сум згідно ухвали від 16.07.2015 по справі №822/2209/15 з серпня 2015 року по жовтень 2017 року в сумі 10398,78 грн. (місячний платіж - 385,14 грн.).

Отже, судом при дослідженні черговості зарахування платежів платника частини чистого прибутку (доходу) ДП «Закупнянський кар`єр», щодо погашення (сплати) податкового боргу за період з квітня 2015 року по 13 листопада 2017 року, встановлено, що згідно первинних документів та облікових регістрів ДП «Закупнянський кар`єр», даних зворотного боку інтегрованих карток платника частини чистого прибутку (доходу) за 2015 - 2017 роки, фактична сума переплати з частини чистого прибутку (доходу) за кодом бюджетної класифікації 21010100 станом на 13.11.2017, з врахуванням наданих ухвалами Хмельницького окружного адміністративного суду від 04.04.2013 у справі №822/594/13-а, від 18.04.2014 у справі №822/622/14, від 14.01.2015 у справі №822/3924/14, від 16.07.2015 у справі №822/2209/15, розстрочень та своєчасного погашення розстрочених сум у відповідності до графіків погашення становить 230963,59 грн., в т.ч. основний платіж - 230963,59 грн.

Отже, виходячи з наведеного, судом встановлено, що у позивача наявна документально обґрунтована переплата з частини чистого прибутку (доходу) за основним платежем станом на 13.11.2017 в розмірі 230963,59 грн.

Судом також враховано постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 28.03.2018 по справі № 822/2975/17, якою визнано протиправним і скасовано податкове повідомлення-рішення № 0030831205 від 18 жовтня 2017 року про застосування до ДП «Закупнянський кар`єр» штрафної санкції у розмірі 10% від суми грошового зобов`язання за затримку на 28 календарних днів у сумі 9952 гривні 12 коп. та визнано протиправними і скасовано податкове повідомлення - рішення № 0030821205 від 18.10.2017 про застосування до ДП «Закупнянський кар`єр» штрафної санкції у розмірі 20% від суми грошового зобов`язання за затримку більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати грошового зобов`язання на суму 842913 грн. 12 коп.

Постановою Верховного Суду від 26.06.2018 постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 28 березня 2018 року у справі № 822/2975/17 залишено без змін.

Окрім того, судом враховано висновок судово-економічної експертизи № 20 від 28.03.2019, згідно якого судовий експерт підтвердив, що сума податкового боргу з податку на додану вартість, податку на прибуток та частині чистого прибутку, визначена органом ДФС станом на 13.11.2017 в сумі 1077217,33 грн. не підтверджена документально, також судовим експертом підтверджено, суми сплати грошових зобов`язань позивача згідно графіків погашення.

Представником відповідача жодними доказами встановленого не спростовано.

Відтак, позовні вимоги в частині визнання протиправними дій Кам`янець-Подільської об`єднаної Державної податкової інспекції ГУ ДФС у Хмельницькій області щодо нарахування Державному підприємству "Закупнянський кар`єр" податкового боргу з податку на додану вартість, податку на прибуток, частки чистого прибутку на загальну суму 1077217,33 грн.; зобов`язання Головне управління ДФС у Хмельницькій області внести зміни в інтегровану картку платника податків Державного підприємства "Закупнянський кар`єр" відобразивши розстрочення суми боргу по ухвалі суду від 16.07.2015 у справі № 822/2209/15, шляхом зменшення боргу на повну суму 879413,33 грн. на дату набрання законної сили - 24.07.2015, поряд із наступним збільшенням на 24428,15 грн. за кожний місяць, що мине включно від серпня 2015 по дату внесення таких змін в інтегровану картку платника податків Державного підприємства "Закупнянський кар`єр"; зобов`язання Головне управління ДФС у Хмельницькій області скасувати зайво нараховані суми пені по розстрочених платежах за ухвалою суду від 16.07.2015 у справі № 822/2209/15, без подальшого нарахування пені по таких платежах та зобов`язання Головне управління ДФС у Хмельницькій області провести повний перерахунок суми пені, нарахованої за несвоєчасне погашення податкового боргу за іншими зобов`язаннями (поданими деклараціями, уточнюючими розрахунками та податковими повідомленнями-рішеннями, що не оскаржувалися, та які відображені в інтегрованій картці платника податків) підлягають до задоволення.

Стосовно позовної вимоги позивача про зобов`язання відповідача внести зміни в індивідуальну картку платника податків Державного підприємства "Закупнянський кар`єр" за 2015-2017 роки, які полягатимуть у відокремлені розрахунків за розстроченими платежами у окрему статтю розрахунків (без надання статусу податкового боргу до моменту настання строку чергового платежу згідно судових ухвал) по вже врахованим ДФС розстрочкам, суд зазначає, чинним податковим законодавством не передбачено відокремлення розрахунків за напрямами виникнення податкового зобов`язання платника податків в окремих інтегрованих картках, облік нарахованих та сплачених сум податків, зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування відображається в інтегрованій картці платника податків окремими обліковими операціями в хронологічному порядку. При цьому кожна операція фіксується в окремому рядку із зазначенням виду операції та дати її проведення.

Отже, враховуючи зазначене, оскільки у податковий орган не наділений повноваженнями вносити зміни в індивідуальну картку платника податків, які полягають у відокремлені розрахунків за розстроченими платежами у окрему статтю розрахунків (без надання статусу податкового боргу до моменту настання строку чергового платежу згідно судових ухвал) по вже врахованим ДФС розстрочкам, позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд, з урахуванням вимог встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, виходячи з системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, вважає, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.

Згідно з частинами першою та третьою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Керуючись статтями 139, 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Кам`янець-Подільської об`єднаної Державної податкової інспекції ГУ ДФС у Хмельницькій області щодо нарахування Державному підприємству "Закупнянський кар`єр" податкового боргу з податку на додану вартість, податку на прибуток, частки чистого прибутку на загальну суму 1077217,33 грн.

Зобов`язати Головне управління ДФС у Хмельницькій області внести зміни в інтегровану картку платника податків Державного підприємства "Закупнянський кар`єр" відобразивши розстрочення суми боргу по ухвалі суду від 16.07.2015 у справі № 822/2209/15, шляхом зменшення боргу на повну суму 879413,33 грн. на дату набрання законної сили - 24.07.2015, поряд із наступним збільшенням на 24428,15 грн. за кожний місяць, що мине включно від серпня 2015 по дату внесення таких змін в інтегровану картку платника податків Державного підприємства "Закупнянський кар`єр".

Зобов`язати Головне управління ДФС у Хмельницькій області скасувати зайво нараховані суми пені по розстрочених платежах за ухвалою суду від 16.07.2015 у справі № 822/2209/15, без подальшого нарахування пені по таких платежах.

Зобов`язати Головне управління ДФС у Хмельницькій області провести повний перерахунок суми пені, нарахованої за несвоєчасне погашення податкового боргу за іншими зобов`язаннями (поданими деклараціями, уточнюючими розрахунками та податковими повідомленнями-рішеннями, що не оскаржувалися, та які відображені в інтегрованій картці платника податків).

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь Державного підприємства "Закупнянський кар`єр" судовий збір в сумі 16158,26 грн. (шістнадцять тисяч сто п`ятдесят вісім гривень двадцять шість копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 27 травня 2019 року

Позивач:Державне підприємство "Закупнянський кар`єр" (вул. Кар`єрна, 1, с. Закупне, Чемеровецький район, Хмельницька область, 31614 , код ЄДРПОУ - 00373735) Відповідач:Головне управління ДФС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 39492190)

Головуючий суддя /підпис/ І.І. Тарновецький "Згідно з оригіналом" Суддя І.І. Тарновецький