
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 травня 2019 р. Справа № 520/3246/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Шевченко О.В.,
при секретарі - Шаталовій Н.В.,
за участі представників:
позивача - ОСОБА_1 , відповідача - Міронова А.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління ДФС у Харківській області про скасування рішення,-
ВСТАНОВИВ:
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_2 , з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Харківській області, в якому просить суд скасувати рішення № 0021585706 від 13.03.2019 року, яке прийнято Головним управлінням ДФС у Харківській області.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржуване рішення контролюючим органом прийнято безпідставно з огляду на те, що позивачем було своєчасно сплачено єдиний внесок (потрібно до 01 травня 2017 року, сплачено 27 квітня 2017 року). Однак, сплачені кошти були помилково зараховані на інший рахунок, який відноситься до єдиного казначейського рахунку 3719. Позивач зазначає, що доказом своєчасної сплати єдиного внеску та списання коштів з його рахунків є фіксовані дати прийняття Головним управлінням Державної казначейської служби України у Львівській області відповідного платежу, відтак посилання контролюючого органу на те, що єдиний внесок надійшов на неправильний рахунок у Державному Казначействі є безпідставними.
Ухвалою суду від 08.04.2019 року відкрито спрощене провадження по справі відповідно до ст. 262 КАС України. Призначено судове засідання на 25.04.2019 року. Запропоновано відповідачу надати до суду відзив на позов.
24.04.2019 року (Вх. № 01-26/24237/19) представником відповідача надано до суду відзив на позов, в якому просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог з огляду на їх безпідставність зазначивши при цьому, що формування оскаржуваного позивачем рішення від 13.03.2019 року №0021585706 за порушення строків сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування відбувалось на підставі ІКП (інтегрованої картки платника податків) за 2017 рік (інформація та розрахунок штрафної санкції додається до матеріалів справи), рішення є правомірним та не підлягає скасуванню.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі, просив суд їх задовольнити, з посиланням на обставини викладені в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував, в задоволенні позовних вимог просив відмовити.
Заслухавши в судовому засіданні пояснення представників сторін, дослідивши матеріали адміністративної справи, судом встановлено наступне.
Матеріалами справи підтверджено, що позивач має право на заняття нотаріальною діяльністю згідно копії свідоцтва про право на заняття нотаріальною діяльністю № 4320 від 20.04.2002 року (а.с. 13).
Згідно довідки про взяття на облік платника податків від 28.03.2011 року № 460 позивач перебуває на податковому обліку Київській ОДПІ м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області. Позивач є платником єдиного соціального внеску (ЄСВ).
Судом встановлено, що позивачем до бюджету України сплачено єдиний соціальний внесок (22 % за 2016 рік) згідно платіжного доручення від 27.04.2017 року № 1 на суму 66 736,34 грн., призначення платежу "сплата єдиного внеску" (а.с. 15).
За змістом платіжного доручення вказана сума 66 736,34 грн. перерахована з банківського рахунку позивача на казначейський рахунок Головного управління ДФС у Харківській області (№ рахунку 371992207011325) та проведена банком того ж дня, 27.04.2017 року згідно штампу ПАТ "Юнекс банк" Харківське відділення №1.
Розрахунковий рахунок № НОМЕР_1 діяв до 01.10.2015 року та з вказаної дати перестав бути рахунком Київської ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області.
ОСОБА_2 зверталась із письмовими заявами до Київській ОДПІ м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області (заяви від 07.06.2017 року та 11.07.2017 року) та до Головного управління ДФС у Харківській області (заява від 15.06.2017 року), в яких просила здійснити перерахунок помилково сплачених коштів (ЄСВ) у сумі 66 736,34 грн. з рахунку № НОМЕР_1 , відкритого Київською ОДПІ м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області на рахунок № НОМЕР_2 , відкритий Київською ОДПІ м. Харкова з причин сплати вказаних коштів на помилковий рахунок згідно платіжного доручення від 27.04.2017 року № 1 (а.с. 19 - 21).
В позовній заяві позивач зауважив, що будь - яких відповідей від податкового органу на свої заяви він не отримував, що не спростовано відповідачем. Банком отримувача грошових коштів також не зчинялися дії щодо їх повернення.
Так, 13 березня 2019 року Київським управлінням ГУ ДФС у Харківській області прийняло рішення № 0021585706 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, відповідно до якого позивачу нараховано штраф у розмірі 13 286,02 грн. за період з 04.05.2017 року по 19.07.2017 року та пеню у розмірі 5 115,12 грн. (0,1 суми недоїмки), всього 18 401,14 грн. (а.с. 10).
Позивач не погодившись із зазначеним рішенням Київського управління ГУ ДФС у Харківській області, звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до пункту 4 частини 2 статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI (далі - Закон № 2464-VI), платник єдиного внеску зобов`язаний подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування. У разі надсилання звітності поштою вона вважається поданою в день отримання відділенням поштового зв`язку від платника єдиного внеску поштового відправлення із звітністю.
Згідно з п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону № 2464-VI, орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції, зокрема, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Крім того, відповідно до ч. 10 цієї ж статті, на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 1 Закону № 2464-VI, недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.
Абзацом першим ч. 5 ст. 9 згаданого Закону № 2464-VI передбачено, що сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування, крім єдиного внеску, який сплачується в іноземній валюті розташованими за межами України підприємствами, установами, організаціями (у тому числі міжнародними) за працюючих у них громадян України та громадянами України, які працюють або постійно проживають за межами України, відповідно до договорів про добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - договір про добровільну участь).
Відповідно до положень абзацу першого ч. 8 ст. 9 Закону № 2464-VI, єдиний внесок сплачується за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця.
Як передбачено абзац. 1 ч. 1 ст. 43 Бюджетного Кодексу України при виконанні державного бюджету і місцевих бюджетів застосовується казначейське обслуговування бюджетних коштів. Казначейство України забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунку, відкритого у Національному банку України..
Частиною 5 ст. 45 Бюджетного Кодексу України передбачено, що податки і збори (обов`язкові платежі) та інші доходи державного бюджету визнаються зарахованими до державного бюджету з дня зарахування на єдиний казначейський рахунок.
Поряд з цим, пунктом 22.4 статті 22 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» від 05.04.2001 за № 2346-III, з наступними змінами та доповненнями, передбачено, що при використанні розрахункового документа ініціювання переказу вважається завершеним з моменту прийняття банком платника розрахункового документа на виконання до банку платника.
Виходячи з положень вказаних статей, під сплатою єдиного внеску розуміється внесення відповідних сум на рахунки органів доходів і зборів.
В матеріалах справи наявна копія платіжного доручення від 27.04.2017 року № 1 на суму 66 736,34 грн., призначення платежу "сплата єдиного внеску" (а.с. 15).
При цьому, кошти у розмірі 66 736,34 грн. були зараховані на рахунок, який раніше використовувався для сплати єдиного соціального внеску, а саме: розрахунковий рахунок № НОМЕР_1 , відкритий Київською ОДПІ м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області, який діяв до 01 жовтня 2015 року та з вказаної дати перестав бути рахунком Київської ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області.
Суд звертає увагу, що відповідачем також не надано доказів на підтвердження того факту, що позивачу було відомо про відключення вказаного рахунку № 371992207011325 з 01.10.2015 року або доказів того, що податковий орган повідомляв позивача про відключення рахунку.
Оскільки згідно платіжного доручення від 27.04.2017 року № 1 сума коштів у розмірі 66 736,34 грн. сплачена ОСОБА_2 на рахунок Київської ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області (Московський район), зобов`язання зі сплати єдиного внеску платником виконані вчасно, у законодавчо встановлені терміни для такої сплати, відтак вказана сума коштів надійшла до Державного бюджету України.
Вказане повністю узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 13 листопада 2018 року по справі №813/524/18 (адміністративне провадження №К/9901/63356/18), в якій зроблено висновок, що помилка при зазначенні невідповідного рахунку № НОМЕР_1 не може слугувати достатньою правовою підставою для висновку про несплату необхідної суми єдиного внеску у визначений законодавством строк та для застосування до позивача штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасне перерахування ЄСВ.
Відповідно до ч.5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
За таких обставин, враховуючи висновки постанови Верховного Суду від 13.11.2018 року по справі №813/524/18 та те, що позивачем у встановлений строк сплачено ЄСВ за 2016 рік у розмірі 66 736,34 грн., вказана сума надійшла до Державного бюджету України, помилка рахунку 3719 не є законодавчою підставою для висновку про несплату ЄСВ, суд дійшов висновку, що Київським управлінням ГУ ДФС у Харківській області протиправно прийнято оскаржуване рішення № 0021585706 від 13.03.2019 року про застосування штрафу і нарахування пені на загальну суму 18 401,14 грн. на підставі ч. 10 та п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону № 2464-VI.
Таким чином, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до положень ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13-14, 77, 139, 242-246, 250, 255-262, 295, пп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_1 ) до Головного управління ДФС у Харківській області (код ЄДРПОУ 39599198, адреса: 61057, м. Харків, вул. Пушкінська. буд. 46) про скасування рішення - задовольнити.
Cкасувати рішення № 0021585706 від 13.03.2019 року, яке прийнято Головним управлінням ДФС у Харківській області.
Стягнути на користь ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_3 ) судові витрати в розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Харківській області (код ЄДРПОУ 39599198).
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст рішення виготовлено 28 травня 2019 року.
Суддя О.В.Шевченко