
Справа № 420/182/19
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 травня 2019 року
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Аракелян М.М.
Розглянувши у порядку письмового провадження клопотання представника відповідача та представника третьої особи про залишення позовної заяви без розгляду у справі №420/182/19 за адміністративним позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Одеської міської ради, за участю третьої особи Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНФОКС» в особі філії «ІНФОКСВОДОКАНАЛ» про визнання регуляторного акту органу місцевого самоврядування таким, що не набув чинності,-
ВСТАНОВИВ:
11 січня 2019 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Одеської міської ради, за участю третьої особи Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНФОКС» в особі філії «ІНФОКСВОДОКАНАЛ», в якому позивач просив суд визнати таким, що не набув (набував) чинності регуляторний акт Правила приймання стічних вод підприємств, установ і організацій в систему каналізації м. Одеси, затверджені рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради №632 від 14.06.2007р.
Ухвалою суду від 16.01.2019 року адміністративний позов ФОП ОСОБА_1 залишено без руху, у зв`язку недодержанням вимог ст. 160 КАС України, та встановлено 7-денний строк для усунення недоліків позовної заяви. У вказаній ухвалі визначено, що виявлені недоліки мають бути усунені шляхом надання до суду позовної заяви приведеної у відповідність до ч.5 ст.160 КАС України з зазначенням електронної пошти учасників справи.
24 січня 2019 року від представника позивача до суду надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви з додатками (вх.№2684/18), чим усунені недоліки, які стали підставою для залишення позовної заяви без руху.
Ухвалою суду від 29.01.2019р. позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи вирішено проводити за правилами загального позовного провадження з повідомленням сторін, призначено підготовче засідання на 26.02.2019 року.
У підготовчому засіданні, яке призначено на 26.02.2019р. оголошено перерву до 18.03.2019р.
Підготовче засідання, яке призначено на 18.03.2019р. відкладено до 04.04.2019р. за заявою представника відповідача та представника третьої особи.
Ухвалою суду від 18.03.2019р. продовжено строк підготовчого провадження у справі №420/182/19 на тридцять днів та оголошено перерву в підготовчому засіданні до 04.04.2019 року.
У зв`язку із перебуванням судді Аракелян М.М. на лікарняному, слухання справи №420/182/19, яке призначено на 04.04.2019р. та на 17.042019р. не відбулося, розгляд справ призначено на 15.05.2019р.
Підготовче засідання, яке призначено на 15.05.2019р. відкладено до 22.05.2019р.
21.02.2019р. до суду представником третьої особи подано письмові пояснення по справі, у яких представник просив позов ФОП ОСОБА_1 залишити без розгляду. Зазначає, що позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до суду, оскільки між філією «ІНФОКСВОДОКАНАЛ» в особі «Інфокс» та позивачем було укладено договір про надання послуг централізованого водопостачання та водовідведення №6717/3 від 24.01.2013р., відповідно до умов якого сторони зобов`язувались виконувати оскаржуване рішення Виконавчого комітета Одеської міської ради №632 від 14.06.2007р. (а.с. 53-57)
25.02.2019р. представником відповідача подано заяву про залишення позовної заяви без розгляду, з огляду на те, що оскаржувані Правила неодноразово офіційно оприлюднювалося, що встановлено у судовому порядку, а саме: 27.06.2007р., 27.04.2015р. на офіційному веб-сайті Одеської міської ради, 18.02.2016р. в друкованому засобі масової інформації газеті «Одеський вісник». При цьому, ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 09.06.2015р. у справі №522/7101/15-а встановлено, що про існування Правил приймання стічних вод та про рішення Виконавчого комітету Одеської міської ради №632 від 14.06.2007р., ОСОБА_1 повинен був дізнатися ще у січні 2013 року при укладенні договору користування послуг водопостачання та водовідведення, які надаються ТОВ «Інфокс» (договір №671/3 від 24.01.2013р. (а.с.80-85)
Учасники справи у судове засідання, яке призначено на 22.05.2019р. не з`явились, тому клопотання розглянуто в порядку письмового провадження згідно ч.9 ст.205 КАС України.
Розглянувши клопотання представника відповідача та представника третьої особи про залишення позовної заяви без розгляду у справі №420/182/19, суд дійшов наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно з абз. 2 ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Позивач у січні 2019 року звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Виконавчого комету Одеської міської ради про визнання таким, що не набув (набував) чинності регуляторний акт Правила приймання стічних вод підприємств, установ і організацій в систему каналізації м. Одеси, які затверджені рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради №632 від 14.06.2007р.
Судом встановлено, що 24.01.2013р. ФОП ОСОБА_1 укладено з філією «ІНФОКСВОДОКАНАЛ» ТОВ «Інфокс» договір про надання послуг централізованого водопостачання та водовідведення №6717/3, згідно п. 2.2 якого ФОП ОСОБА_1 зобов`язувався виконувати Правила приймання стічних вод підприємств, установ і організацій в систему каналізації м. Одеси, затверджені рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради №632 від 14.06.2007р. (а.с. 20-21).
Тобто позивачу ще у січні 2013 року було відомо про Правила приймання стічних вод підприємств, установ і організацій в систему каналізації м. Одеси, затверджені рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради №632 від 14.06.2007р., оскільки згідно умов вказаного договору він зобов`язувався їх виконувати.
Разом з цим, у квітні 2015 року позивач звернувся до Приморського районного суду м. Одеса з позовною заявою про визнання нечинними Правил приймання стічних вод підприємств, установ і організацій в систему каналізації м. Одеси, затверджених рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради №632 від 14.06.2007р.; визнати незаконним та скасувати рішення Виконавчого комітету Одеської міської ради №632 від 14.06.2007р. «Про затвердження Правил приймання стічних вод підприємств, установ і організацій в систему каналізації м. Одеси»; визнання неправомірною бездіяльність посадових осіб Головного управління юстиції, яка полягала у невжитті заходів з реєстрації у якості нормативно-правового акту Правил приймання стічних вод підприємств, установ і організацій в систему каналізації м. Одеси, затверджені рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради №632 від 14.06.2007р. (а.с.86-92).
Ухвалою Приморського районного суду м. Одеса від 28.04.2015р. по справі №522/7101/15-а яка залишена без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 09.06.2015р., встановлено, що ФОП ОСОБА_1 звернувшись у квітні 2015 року за захистом порушеного права, в обгрунтування поважності причин пропуску строку звернення до суду посилався на те, що з січня 2013 року по кінець березня 2015 року не мав можливості ознайомитися з оскарженими Правилами, оскільки документ, у якому необхідно було завантажити файл, не відкривався на його комп`ютері, а також у зв`язку з тим, що вказані Правила не були належним чином оприлюднені.
Під час розгляду справи, ухвалою Приморського районного суду м. Одеса від 28.04.2015р. по справі №522/7101/15-а встановлено, що згідно довідки юридичного департаменту Одеської міської ради від 28.04.2015 року № 01-16/320, 09 серпня 2006 року у 10:03 на офіційному сайті Одеської міської ради www.omr.gov.ua (раніше - www.odessa.ua) оприлюднено рішення виконавчого комітету Одеської міської ради № 293 від 27.07.2006р. "Про внесення змін до Плану діяльності виконавчого комітету Одеської міської ради з підготовки проектів регуляторних актів на 2006 рік", яким передбачено питання розгляду та затвердження Рішення виконавчого комітету Одеської міської ради "Про Правила приймання стічних вод підприємств, установ і організацій в систему каналізації м. Одеси" (http://omr.gov.ua/ru/acts/commіttee/2746/).
В ухвалі Одеського апеляційного адміністративного суду від 09.06.2015р. по справі №522/7101/15-а встановлено, що Правила приймання стічних вод підприємств, установ і організацій в систему каналізації міста Одеси, затверджені Рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради №632 від 14.06.2007р, розміщено 27 червня 2007 року (http://omr.gov.ua/ru/8349). Посилання на Правила розміщено на сторінці профільного департаменту, а саме департаменту міського господарства Одеської міської ради (раніше управління житлово-комунального господарства та паливно-енергетичного комплексу) є http://omr.RQv.ua/departments/262. Правила розміщено внизу сторінки департаменту у вигляді посилання на окрему сторінку сайту під назвою "Правила приймання стічних вод підприємств, установ і організацій в систему каналізації м. Одеси" - http://omr.gov.ua/ru/8349. Також, на вищезазначеній сторінці департаменту є додаткове посилання під назвою "Правила приймання стічних вод підприємств, установ і організацій в систему каналізації міста Одеси", яке дає змогу завантажити окремий файл у форматі .RTF.
Отже, враховуючи офіційне оприлюднення оскаржуваних Правил приймання стічних вод підприємств, установ і організацій в систему каналізації м. Одеси, затверджених рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради №632 від 14.06.2007р. на офіційному веб-сайті Одеської міської ради, позивач вже з дати офіційного оприлюднення такої інформації повинен був також дізнатися про прийняття цього рішення, оскільки його зміст є загальнодоступним.
Суд зазначає, що дотримання строків звернення до суду з позовом є однією з обов`язкових передумов ефективності адміністративних проваджень щодо строку розгляду адміністративних справ, оскільки захист прав, свобод та інтересів осіб безпосередньо залежить від меж їх реалізації у часі. Провадження в адміністративних судах, як спосіб захисту цих прав, базується на процесуальних принципах та забезпечується чітко регламентованими строками. Дотримання цих строків впливає на права та обов`язки учасників адміністративних правовідносин, спонукаючи їх до своєчасного здійснення наданих їм прав чи виконання покладених на них обов`язків.
Практика Європейського суду з прав людини свідчить про те, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків на звернення до суду за захистом порушених прав (справа «Стаббігс та інші проти Великобританії», справа «Девеер проти Бельгії», справа «Голдер проти Сполученого Королівства»).
Показовою в питанні застосування строку звернення до суду в контексті ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод є справа «Gradescolo S.R.L. проти Молдови». У цій справі Суд послався на прецедентне право щодо дотримання вимог стосовно допустимості застосування процесуального закону, як важливого аспекту права на справедливий судовий розгляд. Роль позовної давності має велике значення під час інтерпретації преамбули конвенції, відповідна частини якої проголошує верховенство закону, що є обов`язком для країн, які підписали Конвенцію. Дотримання строку звернення є однією з умов реалізації права на позов і тісно пов`язано з реалізацією права на справедливий суд. Наявність такої умови запобігає зловживанням і погрозам звернення до суду. Її відсутність призводила б до постійного збереження стану невизначеності у правовідносинах.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб`єкту владних повноважень право на пред`явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень.
Строк подання позовної заяви про визнання таким, що не набули (набував) чинності регуляторний акт Правила приймання стічних вод підприємств, установ і організацій в систему каналізації м. Одеси, затверджені рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради №632 від 14.06.2007р. збіг через 6 місяців, отже на дату фактичного подання позовної заяви 11.01.2019р. був значно пропущений.
Відповідно до ч.3 ст123 КАС України якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
В даній справі відсутні підстави для висновку, що строк звернення до адміністративного суду з позовом пропущений ОСОБА_1 з поважних причин.
Відповідно до п.8 ч.1 ст.240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, клопотання представника відповідача та третьої особи про залишення позовної заяви без розгляду підлягає задоволенню, а адміністративний позов залишенню без розгляду.
Керуючись ч.3 ст.123, п.8 ч.1 ст.240, ст.ст. 241-243, 248, 250, 256, 295 КАС України, суд,-
УХВАЛИВ:
Клопотання представника відповідача та представника третьої особи про залишення позовної заяви без розгляду задовольнити.
Адміністративний позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Одеської міської ради, за участю третьої особи Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНФОКС» в особі філії «ІНФОКСВОДОКАНАЛ» про визнання регуляторного акту органу місцевого самоврядування таким, що не набув чинності - залишити без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повної ухвали до П`ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя М.М. Аракелян