Рішення № 82043629, 29.05.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.05.2019
Номер справи
420/1964/19
Номер документу
82043629
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/1964/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 травня 2019 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді: Юхтенко Л.Р.,

за участю секретаря судового засідання Закуріної А.М.,

за участю

від позивача: Корміч С.В. - за довіреністю

від відповідача: Бугаєнко Т.В.- за довіреністю

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою Державного закладу «Південноукраїнського національного педагогічного університету ім. К.Д. Ушинського» (код ЄДРПОУ 02125473, місцезнаходження: 65020, Одеська обл., м. Одеса, вул. Старопортофранківська, буд. 26) до Головного управління ДФС в Одеській області (код ЄДРПОУ 39398646, місцезнаходження: 665044, м. Одеса, вул. Семінарська,5) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0072655006 від 13.12.2018 року, -

ВСТАНОВИВ:

До суду 03 квітня 2019 року надійшла позовна заява Державного закладу «Південноукраїнського національного педагогічного університету ім. К.Д. Ушинського» до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0072655006 від 13.12.2018 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржуване податкове повідомлення- рішення прийнято з порушенням діючого законодавства, оскільки відповідно до акту перевірки, на підставі якого прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення відповідачем встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям-платникам податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених ст. 201 Податкового кодексу України (надалі - ПК України), та при цьому позивачу нараховані штрафні санкції, передбачені ст. 120-1 ПК України.

Між тим, позивач вважає, що штрафні санкції, які передбачені п. 120-1.1. ст. 120-1 ПК України не можуть бути застосовані до Університету ім. К.Д. Ушинського.

Так, позивач зазначив, що всі податкові накладні, які вказані у акті перевірки та за порушення строків реєстрації яких відповідачем нараховані штрафні санкції відповідно до норм чинного законодавства є такими, що не надаються отримувачу (покупцю), оскільки Університет ім. К.Д. Ушинського є закладом, який надає послуги із здобування вищої освіти та згідно з п.п.197.2 ПК України, ці послуги відносяться до операцій, що звільнені від оподаткування податком на додану вартість.

Таким чином, позивач зазначив, що більшість накладних, за порушення строків реєстрації яких позивачу нараховано штрафні санкції складені до компенсації «вхідного» податкового кредиту від постачальників послуг/товарів, оскільки ці послуги/товари використовуються позивачем у операціях, звільнених від оподаткування відповідно до ст. 197 ПК України, тобто позивачем були складені податкові накладні на умовні податкові зобов`язання (компенсуючі податкові зобов`язання), які не підлягають наданню покупцю (отримувачу).

Таким чином, усі податкові накладні, за реєстрацію яких в ЄРПН відповідачем застосовані штрафні санкції за несвоєчасну їх реєстрацію є такими, що не підлягають наданню (отримувачу) покупцю, вони складені відповідно до п. 11 «Порядку заповнення податкової накладної», затвердженого наказом Міністерства фінансів України №1307 від 31.12.2015 року, а тому приписи п. 120-1. 1 ст. 120-1 ПК України не можуть бути застосовані.

Ухвалою суду від 08 квітня 2019 року прийнято до розгляду позовну заяву, відкрито загальне позовне провадження.

У встановлений судом строк, відповідач надав відзив на позовну заяву (вхід. №15464/19 від 26.04.2019р.).

Відповідно до відзиву на позовну заяву, відповідач проти задоволення позову заперечував та просив відмовити в задоволенні позову повністю, зазначивши, що за наслідками перевірки своєчасності реєстрації позивачем податкових накладних встановлено порушення позивачем граничних термінів реєстрації податкових накладних, які підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Згідно з діючого законодавства, ГУ ДФС в Одеській області прийняло податкове повідомлення - рішення №0072655006 від 13.12.2018 року, яким правомірно застосовані штрафні санкції до позивача.

Окрім того, відповідач зазначив, що всі податкові накладні, що зареєстровані з порушенням строків, встановлених законодавством мають ставку ПДВ 20%, тому не звільняються від відповідальності за порушення законодавства.

Ухвалою, занесеною до протоколу судового засідання 10 травня 2019 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до розгляду по суті на 23 травня 2019 року.

На відкритому судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Представник відповідача заперечував проти задоволення позову, просив відмовити у задоволенні позову повністю, з підстав викладених у відзиві.

Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги та заперечення, докази, якими вони підтверджуються, заслухавши вступні слова представника позивача та представника відповідача, судом у справі встановлені такі факти та обставини.

Державний заклад «Південноукраїнський Національний Педагогічний університет імені К.Д. Ушинського», Університет Ушинського зареєстровано 30 березня 1995 року, 14 червня 2006 року внесений запис до ЄДР за № 1556 120 0000 020265, що підтверджено Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 53-62).

Згідно з Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань основним видом діяльності є: 85.42 вища освіта, 85.60 допоміжна діяльність у сфері освіти, 68.20 надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна, 68.32 Управління нерухомим майном за винагороду або на основі контракту (а.с.53-62).

Державний заклад «Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К.Д. Ушинського» є платником податку на додану вартість, що підтверджено свідоцтвом № 100251532 від 31.10.2009 року (а.с. 65).

Відповідно до Рішення ДПІ у Приморському районі міста Одеси ГУДФС в Одеській області №17155346000016 від 03.01.2017 року, Державний заклад «Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К.Д. Ушинського» включено до Реєстру неприбуткових організацій, відповідно до п. 133.4 5 ст. 133 ПК України (а.с.68).

Так, суд встановив, що у листопаді 2018 року ГУ ДФС в Одеській області проведено камеральну перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних позивачем, за результатами якої складено акт перевірки від 20 листопада 2018 року №40122/15-32-12-10/2125473 (а.с. 147-148).

В акті перевірки зазначено, що позивачем порушено ст. 201 Податкового кодексу України, що полягає в порушенні граничних термінів реєстрації податкових накладних, які підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме:

- податкова накладна №31103 від 31.03.2017 на суму податку на додану вартість 438 656,06 грн, зареєстрована 18.04.2017, де кількість днів порушення термінів реєстрації складає 3 дні (а.с. 142-143);

- розрахунок коригування кількісних і вартісних показників №217 від 31.12.2017 на суму податку на додану вартість -0,37 грн, зареєстрований 19.01.2018, де кількість днів порушення термінів реєстрації складає 4 дні (а.с.139-141);

- розрахунок коригування кількісних і вартісних показників №317 від 31.12.2017 на суму податку на додану вартість -27,40 грн, зареєстрований 18.01.2018, де кількість днів порушення термінів реєстрації складає 3 дні (а.с. 137-138);

- податкова накладна №3004 від 30.04.2017 на суму податку на додану вартість 33 084,54 грн, зареєстрована 24.05.2017, де кількість днів порушення термінів реєстрації складає 9 днів (а.с. 135);

- податкова накладна №3104 від 30.04.2017 на суму податку на додану вартість 16517,00 грн, зареєстрована 26.05.2017, де кількість днів порушення термінів реєстрації складає 11 днів (а.с. 133);

- розрахунок коригування кількісних і вартісних показників №417 від 31.12.2017 на суму податку на додану вартість -2,20 грн, зареєстрований 18.01.2018, де кількість днів порушення термінів реєстрації складає 3 дні (а.с. 131-132);

- податкова накладна №3205 від 31.05.2017 на суму податку на додану вартість 31767,57 грн, зареєстрована 16.06.2017, де кількість днів порушення термінів реєстрації складає 1 день (а.с. 130);

- податкова накладна №3105 від 31.05.2017 на суму податку на додану вартість 40823,25 грн, зареєстрована 19.06.2017, де кількість днів порушення термінів реєстрації складає 4 дні (а.с. 129);

- розрахунок коригування кількісних і вартісних показників №517 від 31.12.2017 на суму податку на додану вартість -24,00 грн, зареєстрований 18.01.2018, де кількість днів порушення термінів реєстрації складає 3 дні (а.с. 126-128);

- розрахунок коригування кількісних і вартісних показників №617 від 31.12.2017 на суму податку на додану вартість -6,00 грн, зареєстрований 18.01.2018, де кількість днів порушення термінів реєстрації складає 3 дні (а.с. 123-125);

- податкова накладна №3107 від 31.07.2017 на суму податку на додану вартість 34937,51 грн, зареєстрована 16.08.2017, де кількість днів порушення термінів реєстрації складає 1 день (а.с. 121-122);

- розрахунок коригування кількісних і вартісних показників №717 від 31.12.2017 на суму податку на додану вартість -6,00 грн, зареєстрований 18.01.2018 , де кількість днів порушення термінів реєстрації складає 3 дні (а.с.119-120);

- розрахунок коригування кількісних і вартісних показників №817 від 31.12.2017 на суму податку на додану вартість -5,60 грн, зареєстрований 18.01.2018, де кількість днів порушення термінів реєстрації складає 3 дні (а.с. 116-118);

- розрахунок коригування кількісних і вартісних показників №1 від 30.09.2017 на суму податку на додану вартість -2492,71 грн, зареєстрований 19.10.2017, де кількість днів порушення термінів реєстрації складає 4 дні (а.с. 114-115);

- податкова накладна №3109 від 30.09.2017 на суму податку на додану вартість 86241,86 грн, зареєстрована 18.10.2017, де кількість днів порушення термінів реєстрації складає 3 дні (а.с. 112-113);

- розрахунок коригування кількісних і вартісних показників №917 від 31.12.2017 на суму податку на додану вартість -5,20 грн, зареєстрований 19.01.2018, де кількість днів порушення термінів реєстрації складає 4 дні (а.с. 110-111);

- податкова накладна №3110 від 31.10.2017 на суму податку на додану вартість 66927,75 грн, зареєстрована 08.12.2017, де кількість днів порушення термінів реєстрації складає 23 дні (а.с. 108-109);

- розрахунок коригування кількісних і вартісних показників №1012 від 31.12.2017 на суму податку на додану вартість -56,00 грн, зареєстрований 18.01.2018, де кількість днів порушення термінів реєстрації складає 3 дні (а.с. 106-107);

- податкова накладна №3211 від 30.11.2017 на суму податку на додану вартість 64260,50 грн, зареєстрована 18.12.2017, де кількість днів порушення термінів реєстрації складає 3 дні (а.с. 104-105);

- податкова накладна №3011 від 30.11.2017 на суму податку на додану вартість 91924,37 грн, зареєстрована 18.12.2017, де кількість днів порушення термінів реєстрації складає 3 дні (а.с. 102-103);

- розрахунок коригування кількісних і вартісних показників №2 від 30.11.2017 на суму податку на додану вартість -2043,25 грн, зареєстрований 19.01.2018, де кількість днів порушення термінів реєстрації складає 4 дні (а.с. 100);

- розрахунок коригування кількісних і вартісних показників №1117 від 31.12.2017 на суму податку на додану вартість -59,60 грн, зареєстрований 18.01.2018, де кількість днів порушення термінів реєстрації складає 3 дні (а.с. 98-99);

- розрахунок коригування кількісних і вартісних показників №1 від 30.11.2017 на суму податку на додану вартість -2067,70 грн, зареєстрований 18.12.2017, де кількість днів порушення термінів реєстрації складає 3 дні (а.с. 96-97);

- податкова накладна №2912 від 29.12.2017 на суму податку на додану вартість 422924,27 грн, зареєстрована 17.01.2018, де кількість днів порушення термінів реєстрації складає 2 дні (а.с. 94-95);

- розрахунок коригування кількісних і вартісних показників №1217 від 31.12.2017 на суму податку на додану вартість -18,20, зареєстрований 18.01.2018, де кількість днів порушення термінів реєстрації складає 3 дні (а.с. 92-93);

- податкова накладна №3012 від 31.12.2017 2017 на суму податку на додану вартість 408418,30 грн, зареєстрована 18.01.2018, де кількість днів порушення термінів реєстрації складає 3 дні (а.с. 90-91);

- податкова накладна №3110 від 31.10.2018 на суму податку на додану вартість 184319,28 грн, зареєстрована 16.11.2018, де кількість днів порушення термінів реєстрації складає 1 день (а.с. 88-89);

- розрахунок коригування кількісних і вартісних показників №1 від 31.07.2018 на суму податку на додану вартість -650,00, зареєстрований 17.08.2018, де кількість днів порушення термінів реєстрації складає 2 дні (а.с. 85-86);

- розрахунок коригування кількісних і вартісних показників №3 від 31.07.2018 на суму податку на додану вартість -250,00, зареєстрований 17.08.2018, де кількість днів порушення термінів реєстрації складає 2 дні (а.с. 82-83);

- податкова накладна №3101 від 31.01.2018 на суму податку на додану вартість 7826,85 грн, зареєстрована 20.02.2018, де кількість днів порушення термінів реєстрації складає 5 днів (а.с. 80-81);

- податкова накладна №3004 від 30.04.2018 на суму податку на додану вартість 63825,63 грн, зареєстрована 16.05.2018, де кількість днів порушення термінів реєстрації складає 1 день (а.с.78-79);

- розрахунок коригування кількісних і вартісних показників №1 від 18.06.2018 на суму податку на додану вартість -3782,41, зареєстрований 18.07.2018, де кількість днів порушення термінів реєстрації складає 15 днів (а.с. 75-77);

- податкова накладна №3006 від 30.06.2018 на суму податку на додану вартість 26492,15 грн, зареєстрована 18.07.2018, де кількість днів порушення термінів реєстрації складає 3 дні (а.с. 73-74);

- податкова накладна №2706 від 27.06.2018 на суму податку на додану вартість 27053,37 грн, зареєстрована 18.07.2018, де кількість днів порушення термінів реєстрації складає 3 дні (а.с. 71-72);

- податкова накладна №3207 від 31.07.2018 на суму податку на додану вартість 3320,00 грн, зареєстрована 16.08.2018, де кількість днів порушення термінів реєстрації складає 1 день (а.с.69-70).

На підставі акту перевірки прийнято податкове повідомлення - рішення №0072655006 від 13.12.2018 року (а.с. 144-145), відповідно до якого за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних, визначених ст. 201 Податкового кодексу України до позивача застосовано штраф у розмірі 197414,56 грн., у тому числі: за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму податку на додану вартість 1817296,47 грн. - штраф у розмірі 10% у сумі 184 029,01 грн; за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних від 16 до 30 календарних днів на суму податку на додану вартість 66927,75 грн. - штраф у розмірі 20% у сумі 13385,55 грн.

Не погодившись із висновками, викладеними в акті перевірки та прийнятим податковим повідомленням - рішенням, позивач звернувся із скаргою до Державної фіскальної служби України 02.01.2019 року (а.с. 150-152).

За результатами розгляду наведеної скарги, ДФС України прийнято рішення від 04.03.2019 року № 10399/6/99-99-11-06-01-25 (а.с. 156-157), яким податкове повідомлення - рішення №0072655006 від 13.12.2018 залишено без змін, а скаргу - без задоволення.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши вступне слово представників сторін, проаналізувавши норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать задоволенню повністю, з огляду на таке.

Спірні правовідносини регулюються Податковим кодексом України.

Зміст спірних правовідносин полягає у вірному тлумаченні п. 120-1. 1 ст. 120-1 ПК України та застосуванні цієї норми закону контролюючим органом до позивача.

Так, відповідно до п. 120-1. 1 ст. 120-1 ПК України, порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого ст. 201 цього Кодексу для реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку штрафу у відповідному розмірі.

Позивач зазначає, що слова «крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою» мають бути розцінені як перелічення умов, за якими особа звільняється від накладення на неї штрафу.

Відповідач вважає, що положення цієї статті Кодексу має тлумачити як підставу для звільнення від накладення штрафу у разі настання всіх умов, які перелічені у статті.

Відповідно до п.п.20.1.4 п. 20.1 ст. 20 ПК України, контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Згідно з п. 75.1 ст. 75 ПК України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Стаття 76 Податкового кодексу України передбачає, що камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов`язкова. Порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 цього Кодексу. Камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання. Камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу.

Статтею 102 Податкового кодексу України (п. 102.1) визначено, що контролюючий орган має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов`язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов`язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. У разі подання платником податку уточнюючого розрахунку до податкової декларації контролюючий орган має право визначити суму податкових зобов`язань за такою податковою декларацією протягом 1095 днів з дня подання уточнюючого розрахунку.

Відповідно до п. 86.2 ст. 86 Податкового кодексу України, за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків.

Статтею 102 Податкового кодексу України (п. 102.1) визначено, що контролюючий орган має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов`язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов`язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. У разі подання платником податку уточнюючого розрахунку до податкової декларації контролюючий орган має право визначити суму податкових зобов`язань за такою податковою декларацією протягом 1095 днів з дня подання уточнюючого розрахунку.

Відповідно до п. 86.2 ст. 86 Податкового кодексу України, за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків.

Так, матеріалами справи підтверджено, що ГУДФС в Одеській області проведено камеральну перевірку, відповідно до висновків якого виявлено порушення позивача граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцю- платникам податку на додану вартість в ЄРПН, встановлених ст. 201 ПК України.

Проаналізувавши правомірність прийняття оскаржуваного рішення на предмет повноважень та порядку його прийняття, відповідно до приписів ст. 2 КАС України, застосувавши вище перелічені норми ПК України, суд вважає, що контролюючий орган діяв у порядку та межах наданих йому повноважень, однак не у спосіб, встановлений ст. 120-1 ПК України.

Так, здійснивши ретельний аналіз положень ст. 120-1 ПК України, суд доходить таких висновків.

Відповідно до Статуту Державного закладу «Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К.Д. Ушинського», головним завданнями Університету є здійснення освітньої діяльності за певними напрямами, спеціальностями, що забезпечує підготовку фахівців відповідних освітніх ступенів та освітньо-кваліфікаційних рівнів і відповідає стандартам вищої освіти.

Відповідно до пп. 197.1.2. п. 197.1. ст. 197 Податкового кодексу України, звільняються від оподаткування операції з постачання послуг із здобуття вищої освіти та послуг з проживання учнів або студентів у гуртожитках. До таких послуг належать послуги з усіх видів освітньої діяльності, які постачаються вищими навчальними закладами, у тому числі для здобуття іншої вищої та післядипломної освіти.

Згідно з пп. б) п. 198.5. ст. 198 Податкового кодексу України, платник податку зобов`язаний нарахувати податкові зобов`язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197, підрозділу 2 розділу XX цього Кодексу, міжнародних договорів (угод) (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 197.1.28 пункту 197.1 статті 197 цього Кодексу та операцій, передбачених пунктом 197.11 статті 197 цього Кодексу). У разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи в подальшому починають використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності, у тому числі переведення невиробничих необоротних активів до складу виробничих необоротних активів, платник податку може зменшити суму податкових зобов`язань, що були нараховані відповідно до цього пункту, на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, зазначеної в абзаці першому цього пункту, зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Пунктом 199.1. статті 199 Податкового кодексу України передбачено, що у разі якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково - ні, платник податку зобов`язаний нарахувати податкові зобов`язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати зведену податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях.

Виходячи з наведеного, суд встановив, що ДЗ «Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К.Д. Ушинського» є державним закладом, що надає послуги із здобуття вищої освіти, які звільняються від оподаткування.

Дослідивши податкові накладні та розрахунки коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної, суд встановив, що отримувачем (покупцем) у цих документах вказано Державний заклад «Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К.Д. Ушинського», тобто ці податкові накладні та розрахунки коригування не були передані покупцям.

Як пояснила представник позивача на судовому засіданні, ці податкові накладні були виписані на підставі податкових накладних щодо отримання послуг, які були використанні для здійснення основного виду діяльності закладу - надання вищої освіти (послуги водопостачання, електропостачання, послуги з проживання у гуртожитку, оплата за навчання, тощо).

У відповідача не виникало сумніву щодо достовірності обставин щодо отримання вказаних послуг, та використання них для здійснення основного виду діяльності закладу - надання вищої освіти, у суду також не виникло обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин, а тому, відповідно до ч. 1 ст. 78 КАС України, такі обставини, які визнані учасниками справи, не підлягають доказуванню.

Згідно з п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно з п. 201.7 ст. 201 Податкового кодексу України, податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

Вимоги до граничних строків реєстрації податкових накладних передбачені п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, у відповідності з яким реєстрація платниками податку податкових накладних в ЄРПН повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Відповідальність за порушення термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість передбачена ст. 120-1 Податкового кодексу України.

Законом України від 21.12.2016р. №1797-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні" внесено зміни до Податкового кодексу України та викладено в новій редакції статтю 120-1 ПК України.

Так, за змістом вказаної норми, порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу, зокрема, в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів.

При цьому, відповідно до п. 201.10 ст. 201 ПК України податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в ЄРПН.

Виходячи з системного тлумачення вказаних норм права, можна зробити висновок, що п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України виокремлено такі види податкових накладних, які підлягають реєстрації в ЄРПН: податкові накладні, які не надаються покупцю; податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування. При цьому у статті 120-1 ПК України законодавцем визначені виключні випадки, які звільняють платника від штрафних санкцій, а саме: у випадку несвоєчасної реєстрації податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.

Так, суд зазначає, що вказана норма дійсно передбачає неоднозначне тлумачення прав платника податків щодо звільнення від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в частині того, чи повинні такі податкові накладні одночасно відповідати двом умовам - не надаватися покупцю та/або складатися за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування; які оподатковуються за нульовою ставкою.

Однак, здійснивши ретельний правовий аналіз п.120-1.1 ст.120-1 ПК України, суд вважає, що в цій статті кодексу йде перерахування випадків, коли платник податків може бути звільнений від нарахування штрафу за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної (вони перераховані через кому) та можуть наставати ці умови окремо один від одного.

Таке застосування приписів п. 120-1 ст. 120-1 ПК України узгоджується з приписами п. 201.10. ст. 201 ПК України, яка гласить про те, що податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Також, надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує положення п. 56.21 ст. 56 Податкового кодексу України, якими встановлено, що у разі коли норма цього Кодексу чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі цього Кодексу, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів, або коли норми одного і того ж нормативно-правового акта суперечать між собою та припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов`язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.

Таке застосування норм відповідає й основним засадам податкового законодавства, проголошеним у ст. 4 Податкового кодексу України.

Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Таким чином, оцінюючи встановлені у судовому засіданні факти, та приведений аналіз норм ПК України, суд дійшов висновку, що відповідач, заперечуючи проти позову не довів, з посиланням на відповідні докази правомірності свого рішення, а тому позовні вимоги належать задоволенню повністю.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 246, 255,295,297 КАС України, суд -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву Державного закладу «Південноукраїнського національного педагогічного університету ім. К.Д. Ушинського» (код ЄДРПОУ 02125473, місцезнаходження: 65020, Одеська обл., м. Одеса, вул. Старопортофранківська, буд. 26) до Головного управління ДФС в Одеській області (код ЄДРПОУ 39398646, місцезнаходження: 665044, м. Одеса, вул. Семінарська,5) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0072655006 від 13.12.2018 року, - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області №0072655006 від 13.12.2018 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління ДФС в Одеській області (код ЄДРПОУ 39398646, місцезнаходження: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5) на користь Державного закладу «Південноукраїнського національного педагогічного університету ім. К.Д. Ушинського» (код ЄДРПОУ 02125473, місцезнаходження: 65020, Одеська обл., м. Одеса, вул. Старопортофранківська, буд. 26) судовий збір в розмірі 2961,22 грн. (дві тисячі дев`ятсот шістдесят одну гривню 22 копійки).

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст.ст. 295, 297 КАС України, з урахуванням п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний « 29» травня 2019 року.

Суддя Л.Р. Юхтенко

.