
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №1.380.2019.001516
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 травня 2019 року м. Львів
15 год. 18 хв.
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П., за участю секретаря судового засідання Кушика Д.Й.-М., позивачки ОСОБА_1 , представника відповідача Павліша О.Р., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
у с т а н о в и в:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернулася до Львівського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0032334001 від 31.05.2018.
Підставою позову зазначено те, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення не відповідає фактичним обставинам справи, прийняте з порушенням ст. 54 Податкового кодексу України, ст.ст. 15, 15-3, 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» є необґрунтованим порушує майнові права позивачки. З врахуванням викладеного Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернулася до суду із цим позовом.
Ухвалою суду від 04.04.2019 року відкрито спрощене провадження у справі.
Позивачка позовні вимоги підтримала з підстав, викладених у позовній заяві, просила позовні вимоги задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечив, з підстав викладених у відзиві на позовну заяву (а.с. 18-19). Зазначив, що головним управління ДФС у Львівській області на підставі подання Червоноградського ВП ГУНП у Львівській області № 3114/15 від 16.04.2018 винесено податкове повідомлення-рішення від 31.05.208 № 0032334001, яким застосовано до ФОП ОСОБА_1 штрафні санкції за порушення вимог ст. 15 Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів». Оскільки позивача здійснювала роздрібну торгівлі алкогольними напоями без ліцензії, до неї правомірно застосовано штрафні санкції оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням. Просив у задоволенні позову відмовити.
Суд заслухав пояснення позивачки та представника відповідача встановив таке.
Фізична особа підприємець ОСОБА_1 , на підставі Ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями (пивом) № 2017131364/8247 від 22.06.2017 року, виданої Головним управління Державної фіскальної служби у Львівській області, здійснює роздрібну торгівлю за адресою: АДРЕСА_1 . АДРЕСА_2 Бандери, 2В.
Рішенням тридцять першої сесії шостого скликання Червоноградської міської ради № 660 від 27.08.2014 підприємцю ОСОБА_1 продовжено на один рік з дня державної реєстрації договору оренди земельної ділянки, термін короткострокової оренди земельної ділянки площею 0,0050 га для обслуговування торгового павільйону на АДРЕСА_1 (кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_1 ).
Рішенням виконавчого комітету Червоноградської міської ради № 166 від 25.09.2014 про присвоєння адреси об`єктам нерухомого майна в м. Червонограді (п. 1.9) земельній ділянці, площею 0,0050 га кадастровий номер НОМЕР_1 , право оренди продовжено згідно рішення Червоноградської міської ради № 660 від 27.08.2014 «Про продовження терміну оренди земельних ділянок» для обслуговування стаціонарної тимчасової споруди (торгового павільйону) для продовження підприємницької діяльності (замовник ОСОБА_1 ): АДРЕСА_2 .
Станом на момент спірних правовідносин, позивачці рішенням Червоноградської міської ради № 918 від 19.06.2018 продовжено термін оренди земельної ділянки площею 0,0050 га для обслуговування стаціонарної тимчасової споруди (торгового павільйону по АДРЕСА_2 . (а.с. 28).
13.04.2018 інспектором ЮПСП Червоноградського ВП ГУ НП у Львівській області, старшим лейтенантом поліції Орисюком Максимом Васильовичем складено протокол про адміністративне правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 156 КУпАП стосовно ОСОБА_2 , яка працює продавцем в кіоску, що належить позивачці за адресою: АДРЕСА_3 . Червоноград, вул. С. Бандери, 2В, у якому зафіксовано, що ОСОБА_2 перебуваючи на робочому місці в торгівельному павільйоні о 17:15 24.03.2018 за адресою: м. Корольова,1 а (теперішня адреса – вул. С. Бандери, 2 В) в м. Червонограді. Продала пиво «Закарпатське» 0.5л неповнолітньому ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
На підставі протоколу Адміністративною комісією виконавчого комітету Червоноградської міської ради винесено постанову № 10 від 24.04.2018 про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу.
Головним управлінням ДФС у Львівській області 31.05.2018 винесено податкове повідомлення-рішення № 0032334001, відповідно до якого встановлено порушення ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» та застосовано до ОСОБА_4 штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у сумі 17000,00 грн. (а.с.9).
Позивачка не погоджуючись із вказаним податковим повідомленням-рішенням, вважаючи таке безпідставним, протиправним та таким, що слід скасувати, звернулася до суду із цим позовом.
Приймаючи рішення суд виходив з такого.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні базується на принципах, відповідно до яких ніхто не може бути змушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи повинні діяти лише на підстав, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються Податковим кодексом України.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначені Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".
Статтею 15 цього Закону встановлено вимоги щодо імпорту, експорту, оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами.
Згідно з частиною 14 цієї статті встановлено, що роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб`єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.
Статтею 15-3 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" встановлено обмеження щодо продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 15-3 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" забороняється продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років.
Статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" передбачена відповідальність за порушення норм цього Закону.
Згідно з частиною 2 статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" до суб`єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі:
- оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій (крім випадків, передбачених цим Законом) - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17000 гривень (абзац 5).
Механізм застосування цих фінансових санкцій визначає Порядок застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 року №790.
Згідно з пунктами 3, 5 вказаного Порядку до суб`єктів господарювання, винних у вчиненні порушень, застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у розмірах, передбачених Законом.
Підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є зокрема матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб`єктами господарювання вимог законодавчих та інших нормативно- правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Суб`єктами відповідальності за частиною 2 статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" є суб`єкти господарювання.
Відповідно до статті 55 Господарського кодексу України суб`єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов`язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов`язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством.
Суб`єктами господарювання є:
1) господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку;
2) громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.
Відповідно до частини 1 статті 216 Господарського кодексу України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
За приписами статті 15-3 Закону №481/95-ВР забороняється продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів особами, які не досягли 18 років.
Продавець пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових або тютюнових виробів зобов`язаний отримати у покупця, який купує пиво (крім безалкогольного), алкогольні напої, слабоалкогольні напої, вина столові або тютюнові вироби, паспорт або інші документи, які підтверджують вік такого покупця, якщо у продавця виникли сумніви щодо досягнення покупцем 18-річного віку.
У разі відмови покупця надати такий документ продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових або тютюнових виробів такій особі забороняється.
Відповідно до частини першої статті 17 Закону № 481/95-ВР за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Згідно частини четвертої статті 17 Закону № 481/95-ВР рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органами доходів і зборів та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом - сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України.
Згідно пункту 5 Порядку № 790 підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є: акт перевірки додержання суб`єктом господарювання встановлених законодавством вимог, обов`язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства; результати проведення органом, який видав ліцензію, іншими органами виконавчої влади в межах їх компетенції перевірок суб`єкта господарювання, пов`язаної з виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб`єктами господарювання вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Пунктом 6 Порядку № 790 передбачено, що рішення про застосування фінансових санкцій, передбачених пунктом 2 цього Порядку, приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями тютюновими виробами (Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПС, його регіональні управління та їх територіальні підрозділи, Мінекономрозвитку), чи керівником (його заступником) органів МВС, МОЗ, ДПС,; Держстату, Держспоживінспекції відповідно до їх компетенції, визначеної законодавством.
Порядок і строки розгляду матеріалів, які є підставою для застосування фінансових санкцій, та прийняття рішення щодо їх застосування встановлюються зазначеними органами відповідно до їх компетенції.
Пунктами 7, 8 Порядку № 790, передбачено, що органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, у разі виявлення порушень у сфері виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів зобов`язані повідомити про ці порушення орган, який видав ліцензію на провадження зазначеного виду діяльності.
Судом встановлено, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у Львівській області прийнято на підставі подання Червонорадського ВП ГУНП у Львівській області № 3112/15 від 16.04.2018. Штрафну санкцію застосовано за порушення вимог ст. 15 Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" у сумі 1700 грн.
Частиною 14 статті 15 цього Закону передбачено, що роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб`єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензії.
З пояснень, наданих в судовому засіданні представником відповідача, з`ясовано, що у протоколі про адміністративне правопорушення від 13.04.2018, складеним інспектором ЮПСП ГУНП ОСОБА_5 М ОСОБА_6 В. вказано, що роздрібна торгівля алкогольними напоями ФОП ОСОБА_1 здійснювалася за адресою АДРЕСА_1 (а.с. 21). Зазначена адреса також вказана продавцем ОСОБА_2 і у поясненні, відібраному інспектором Орисюком М ОСОБА_7 від 04.04.2018 (а.с. 22).
В Ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями (пивом) виданої власниці павільйону ОСОБА_1 вказано адресу: АДРЕСА_2 . Вважає, що позивачка має два торгові павільйони за різними адресами.
Проте, як вбачається з долучених до матеріалів справи Рішень Червоноградської міської ради № 660 від 27.08.2014 (а.с. 14) ОСОБА_1 продовжено термін короткострокової оренди земельної ділянки площею 0,0050 га для обслуговування торгового павільйону на АДРЕСА_1 (кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_1 ).
Іншим рішенням виконавчого комітету Червоноградської міської ради № 166 від 25.09.2014 "Про присвоєння об`єктам нерухомого майна в м. Червонограді" земельній ділянці площею 0,0050 га кадастровий номер НОМЕР_1 присвоєно адресу: АДРЕСА_1 С АДРЕСА_4 Бандери АДРЕСА_5 В. При цьому у вказаному рішенні зазначено, що право оренди на цю земельну ділянку продовжено рішенням Червоноградської міської ради № 660 від 27.08.2014 для обслуговування стаціонарної тимчасової споруди (торгового павільйону) для продовження підприємницької діяльності (замовник – суб`єкт підприємницької діяльності ОСОБА_1 ) (а.с. 15).
У Ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, виданій позивачці вказано адресу торгівлі: АДРЕСА_5 (кіоск) (а.с. 12).
Отже, з наведеного вбачається, що позивачка – ОСОБА_1 здійснювала роздрібну торгівлю алкогольними напоями відповідно до Ліцензії № 2017131364/8247 від 22.06.2017 за адресою, яка вказана в протоколі про адміністративне правопорушення та поясненні продавчині (старою назвою – м. Червоноград, вул. Корольова, 1), якій присвоєно нову назву – м. Червоноград, АДРЕСА_6 . С. Бандери, 2В. При цьому адреса присвоєна об`єкту нерухомого майна – земельній ділянці площею 0,0050 га з кадастровим номером НОМЕР_1 .
Матеріалами справи підтверджується що за земельною ділянкою з кадастровим номером НОМЕР_2 спершу обліковувалась адреса – вул. Корольова АДРЕСА_7 1 (Витяг з рішення № 660 від 27.08.2014, а.с.14), а в подальшому їй присвоєно адресу: АДРЕСА_5 " АДРЕСА_8 " (Витяг з рішення № 166 від 25.09.2014, а.с.15).
Відтак, суд вважає, що обставини щодо здійснення позивачкою торгівлі у різних павільйонах з різними адресами без ліцензії ФОП ОСОБА_1 , відповідачем не підтверджено належними доказами.
Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
У розумінні ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Доказами долученими до матеріалів справи підтверджено, що відповідні критерії відповідачем не дотримано.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані і підлягають задоволенню, а податкове повідомленні-рішення ГУ ДФС у Львівській області від 31.05.2018 № 003233401 підлягає визнанню протиправним та скасуванню.
На підставі ст. 139 КАС України на користь позивача належить стягнути понесені ним витрати зі сплати судового збору за рахунок бюджетних асигнувань відповідача в розмірі 768,40 грн.
Керуючись ст.ст. 19, 22, 25,72-77, 90, 139, 241-246, 250, пп. пп. 15.5 п. 15 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України, суд -
в и р і ш и в:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Львівській області № 0032334001 від 31.05.2018.
3. Стягнути на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (Ідентифікаційний код: НОМЕР_3 ; 80100 АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Львівській області (м. Львів, вул. Стрийська, 35; ЄДРПОУ: 39462700) судові витрати у вигляді судового збору у сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 28 травня 2019 року.
Суддя Качур Р.П.