
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 травня 2019 року м. Кропивницький Справа № 340/1008/19
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Притула К.М., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування рішення, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДФС у Кіровоградській області № 0044425306 від 10.04.2019 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на суму 9 354 грн. 32 коп., в т.ч. штраф - 3 655 грн. 36 коп., пеня - 5 698 грн. 96 коп. за період з 10.02.2018 року по 08.04.2019 року. В обґрунтування заявлених позовних вимог, позивач зазначив що Головним управлінням ДФС у Кіровоградській області було винесено Рішення № 0109045208 від 27.11.2018 про застосування штрафних санкцій у розмірі 491,44 грн. та нарахована пеня у розмірі 7,37 грн.
Позивач вважає дане рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 25 квітня 2019 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Відповідачеві надано 15 денний строк для надання відзиву на позовну заяву(а.с.1-2).
Відзив на даний адміністративний позов відповідачем до суду не надано.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що з 13.09.2010 по 27.03.2019 ОСОБА_1 являлась фізичною особою-підприємцем та була вклучена до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 19, 20-21).
Позивач підприємницьку діяльність не здійснювала, доходів не отримувала.
Відповідно до письмових пояснень позивача, судом з`ясовано, що ОСОБА_1 з 01.09.2017 працює найманим працівником. 26.03.2019 на поштову адресу роботодавця позивача надійшла постанова, винесена начальником Онуфріївського районного ВДВС ГТУЮ у Кіровоградській області Клименюк Н.В. про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію стипендію та інші доходи боржника від 11.03.2019.
Відповідно до пояснень позивача, про Вимогу №Ф-95615-53У від 06.11.2018 року про стягнення боргу (недоїмки) в сумі 15 819 грн. 54 коп. позивач не отримувала та про її існування довідалась лише 26.03.2019 року.
Судом встановлено, що 08.04.2019 позивачем повністю сплачено заборгованість з урахуванням витрат на здійснення виконавчих дій, а саме в сумі 21 030 грн. 90 коп., що підтверджується платіжним дорученням № 467 від 08.04.2019 (а.с.16).
Однак, 10.04.2019 відповідач прийняв рішення № 0044425306 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на суму 9 354 грн. 32 коп., в т.ч. штраф - 3 655 грн. 36 коп., пеня - 5 698 грн. 96 коп. за період з 10.02.2018 по 08.04.2019 (а.с.12).
Не погоджуючись з вказаним рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.
При вирішенні спору по суті суд виходить з такого.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначаються Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI (далі Закон України від 08.07.2010 № 2464-VI).
Відповідно до п.3 ст.9 вказаного Закону України від 08.07.2010 № 2464-VI обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів у випадках,передбачених вказаним Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до вказаного Закону нараховується єдиний внесок.
Згідно з п.8 ст.9 Закону України від 08.07.2010 № 2464-VI платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 вказаного Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Відповідно до ч.10 ст.25 Закону на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Частиною 13 статті 25 Закону передбачено, що нарахування пені, передбаченої вказаним Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно. У разі оскарження платником єдиного внеску вимоги про сплату недоїмки нарахування пені зупиняється з дня подання скарги до органу доходів і зборів або позову до суду.
Відповідно до п.2 ч.11 ст. 25 Закону орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Інструкція про порядок нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування затверджена наказом Міндоходів України від 20.04.2015 №449 (далі Інструкція).
Відповідно до п.1 розд.VII Інструкції за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування до платників, на яких згідно із Законом покладено обов`язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня) відповідно до Закону.
Згідно з п.2 розд.VII Інструкції відповідно до частини одинадцятої статті 25 Закону до платників, визначених підпунктами 1 4 пункту 1 розділу II вказаної Інструкції, органи доходів і зборів застосовують штрафні санкції у таких розмірах:
2) за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення у період до 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення, починаючи з 01 січня 2015 року накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за формою згідно з додатком 12 до вказаної Інструкції.
Розрахунок вказаної фінансової санкції здійснюється на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів.
При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки незалежно від періодів та кількості випадків сплати за вказані періоди.
Для платників, зазначених у підпунктах 1 та 2 пункту 1 розділу II вказаної Інструкції, таким періодом є календарний місяць, для платників, зазначених у підпунктах 3 (крім фізичних осіб підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 4 пункту 1 розділу II вказаної Інструкції, календарний рік, для платників, зазначених у підпункті 3 пункту 1 розділу II вказаної Інструкції, які обрали спрощену систему оподаткування, календарний квартал відповідно;
Відповідно до п.п.4, 5 Інструкції факти порушень законодавства, крім тих, що є предметом акта документальної перевірки, та тих, що зазначені у підпункті 2 пункту 2 цього розділу, посадова особа органу доходів і зборів оформляє актом довільної форми, в якому чітко викладається зміст порушення з обґрунтуванням порушених норм законодавчих актів. Такий акт про порушення надсилається (вручається) платнику разом із рішенням про застосування штрафних санкцій.
На суму недоїмки платнику єдиного внеску нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка на суму фактично сплаченої недоїмки за кожний день прострочення платежу.
Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.
Документи, які є підставою для нарахування пені:
документи, що підтверджують суму єдиного внеску та строк її сплати, звіт платника щодо нарахування єдиного внеску (з додатним значенням); вимога про донараховані суми єдиного внеску за актами документальних перевірок або повідомленням-розрахунком; рішення суду;
документи, що підтверджують суму та дату погашення недоїмки за єдиним внеском, виписки з рахунків у вигляді електронного реєстру розрахункових документів; корінець прибуткового документа про приймання установою банку платежів готівкою; звіт платника щодо нарахування єдиного внеску з від`ємним значенням; відомості або довідка (витяг) з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань; свідоцтво про смерть фізичної особи.
Згідно з п.7 Інструкції рішення про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених пунктами 2, 3, 5 та 6 цього розділу, за наслідками розгляду акта та інших матеріалів про порушення приймає начальник відповідного органу доходів і зборів або його заступник.
Відповідачем не надано доказів проведення перевірки платника єдиного внеску ФОП ОСОБА_1 . В оскарженому рішенні відповідача про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0044425306 від 10.04.2019 відсутнє посилання на акт, або інші матеріали на підставі якого воно складене.
З огляду на наведене, суд вважає, що вказане рішення відповідача №0044425306 від 10.04.2019 являється прийнятим без достатніх правових підстав.
Також, суд приймає до уваги доводи позивача, в частині того, що про існуючу заборгованість по сплаті єдиного внеску позивач дізналась лише 26.03.2019, яку було повністю сплачено 08.04.2019, що фактично виключає протиправність в діяннях позивача та спростовує висновок, що несвоєчасна сплата єдиного внеску була навмисною.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами ст.78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Враховуючи вище зазначене, а також те, що відповідачем по справі не надано відзиву на позовну заяву та норму ч. 4 ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України, де зазначено, що неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову. За даних обставин, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, а адміністративний позов таким, що підлягає до задоволення.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, суд присуджує на користь позивача всі здійснені, документально підтверджені, витрати по сплаті судового збору у розмірі 768,40 грн. з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань відповідача (а.с.4).
Керуючись ст.ст. 6, 9, 73-76, 242, 244, 245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В и р і ш и в
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідент. номер: НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області (вул, Велика Перспективна, 55, Кропивницький, Кіровоградська область, 25006, ЄДРПОУ 39393501) про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДФС у Кіровоградській області № 0044425306 від 10.04.2019 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на суму 9 354 грн. 32 коп., в т.ч. штраф - 3 655 грн. 36 коп., пеня - 5 698 грн. 96 коп. за період з 10.02.2018 по 08.04.2019.
Присудити на користь ОСОБА_1 з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області судовий збір в розмірі 768,40 грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду К.М. Притула