
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
29 травня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/1828/19
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Борзаниця С.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження (без виклику сторін) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Луганської області про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі також - позивача) до Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Луганської області (далі також - відповідач, Рубіжанське ОУПФУ), в якій позивач просить:
- визнати протиправною бездіяльність Рубіжанського ОУПФУ щодо невиплати в повному обсязі щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці позивачу за періоди з 01.01.2019 по 31.01.2019 та з 01.02.2019 по 28.02.2019;
- зобов`язати Рубіжанське ОУПФУ виплатити нараховану позивачу, але не виплачену частину грошового утримання за періоди з 01.01.2019 по 31.01.2019 та з 01.02.2019 по 28.02.2019.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач є суддею у відставці і здобув право на отримання щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці. Позивач перебуває на обліку та отримує щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці в Рубіжанському ОУПФУ .
18.12.2018 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок, надавши довідку про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці від 27.12.2018 № 2120/18. Довічне грошове утримання перераховано з 01.12.2018 згідно з розпорядженням від 24.01.2019.
Розрахунок довічного грошового утримання з 01.01.2019: загальний трудовий стаж - 34 роки 10 місяців 0 днів; загальний процент розрахунку від заробітку - 90; середньомісячний заробіток - 44931,00 грн.; розмір грошового довічного утримання з надбавками - 40437,90 грн., всього до виплати з 01.01.2019 - 40437,90 грн.
Проте відповідач, посилаючись на пункт 15 Порядку про призначення(відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, в редакції постанови від 25.04.2018 № 335, зазначив, що суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України. Доплата по перерахунку за період з 01.01.2019 по 31.01.2019, яка не виплачена за минулий період, розрахована і буде виплачена за окремим порядком після його затвердження Кабінетом Міністрів України.
30.01.2019 позивач знову звернувся до відповідача із заявою про перерахунок, надавши довідку про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці від 25.01.2019 № 215/19-Вих. Довічне грошове утримання перераховано з 01.02.2019 згідно з розпорядженням від 25.01.2019.
Розрахунок довічного грошового утримання з 01.02.2019: загальний трудовий стаж - 34 роки 10 місяців 0 днів; загальний процент розрахунку від заробітку - 90; середньомісячний заробіток - 48985,50 грн.; розмір грошового довічного утримання з надбавками - 44086,95 грн., всього до виплати з 01.02.2019 - 44086,95 грн. Довічне грошове утримання перераховано у лютому 2019 року у місячному розмірі.
Рубіжанське ОУПФУ зазначило, що управління здійснює нарахування у поточному місяці на наступний місяць, за документами які надійшли, то позивачу нараховано пенсію за березень 2019 року. Доплата за період з 01.02.2019 по 28.02.2019, яка не виплачена за минулий період, розрахована і буде виплачена за окремим порядком після його затвердження Кабінетом Міністрів України.
З посиланням на норми статті 1,3,19, 46, 92 Конституції України, статтями 133, 141 Закону України від 02.06.2016 № 1402-VII «Про судоустрій і статус суддів», положення Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» позивач вважає бездіяльність відповідача щодо невиплати в повному обсязі щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці за періоди з 01.01.2019 по 31.01.2019 та з 01.02.2019 по 28.02.2019 такою, що порушує його права та законні інтереси, а тому є всі підстави для задоволення позовних вимог.
Представник відповідача заперечував проти задоволення вимог, про що подав відзив на позовну заяву (арк. спр. 30-33), в якому зазначив таке.
06.06.2017 відповідно до Закону України «Про судоустрій та статус суддів» позивачу призначено щомісячне довічне грошове утримання суддів у відставці при загальному стажі роботи - 34 р. 09 міс. 29 дн. Оклад враховано з 01.05.2017 по 31.05.2017 згідно з наданою довідкою від 31.05.2017 № 963/17-Вих. за період роботи в Кремінському районному суді Луганської області. Заробітна плата обчислена з 01.07.2000 по 30.04.2017 відповідно до індивідуальних відомостей про застраховану особу як внутрішньо переміщеній особі.
За даними довідки про взяття на облік від 06.06.2017 № 7386 позивач фактично зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , а за даними паспорта зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2.
Нарахування та виплата грошового утримання ОСОБА_1 відповідачем провадиться з 06.06.2017 по теперішній час.
07.08.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок грошового утримання відповідно до довідки від 10.08.2018 № 1357/18 про зміну посадового окладу станом на 01.01.2018.
20.09.2018 розпорядженням відповідача проведено перерахунок довічного грошового утримання позивачу з 01.08.2018. У жовтні 2018 року на виплату включена сума довічного грошового утримання за жовтень 2018 року у новому розмірі та перерахована на основну відомість жовтня 2018 року.
18.12.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою щодо проведення перерахунку довічного грошового утримання судді відповідно до довідки від 17.12.2018 № 2120/18 про зміну посадового окладу станом на 04.12.2018.
Розрахунок довічного грошового утримання з 01.12.2018: загальний трудовий стаж - 34 роки 10 місяців 0 днів; загальний процент від заробітку - 90; середньомісячний заробіток - 29954,00 грн.; розмір грошового довічного утримання з надбавками - 26958,60 грн. Всього до виплати з 01.12.2018 - 26958,60 грн.
24.01.2019 розпорядженням відповідача проведено перерахунок грошового утримання позивача з 01.01.2019. У лютому 2019 року на виплату включена сума грошового утримання за лютий 2019 року у новому розмірі та перерахована на основну відомість лютого 2019 року.
Розрахунок довічного грошового утримання з 01.01.2019: загальний трудовий стаж - 34 роки 10 місяців 0 днів; загальний процент від заробітку - 90; середньомісячний заробіток - 44931,00 грн.; розмір грошового довічного утримання з надбавками - 40437,90 грн. Всього до виплати з 01.01.2019 - 40437,90 грн.
30.01.2019 позивач знову звернувся до відповідача із заявою щодо проведення перерахунку довічного грошового утримання судді відповідно до довідки від 25.01.2019 № 215/19 про зміну посадового окладу станом на 01.01.2019.
01.02.2019 розпорядженням відповідача проведено перерахунок довічного грошового утримання позивачу з 01.02.2019. У березні 2019 року на виплату включена сума грошового утримання судді за березень 2019 року у новому розмірі та перерахована на основну відомість березня 2019 року.
Розрахунок довічного грошового утримання з 01.02.2019, згідно з пунктом 4 розділу II Порядку подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.01.2008 № 3-1: загальний трудовий стаж - 34 роки 10 місяців 0 днів; загальний процент від заробітку - 90; середньомісячний заробіток - 48985,50 грн.; розмір грошового довічного утримання з надбавками - 44086,95 грн. Всього до виплати з 01.02.2019 - 44086,95 грн.
Нарахування та виплата довічного грошового утримання позивачу провадиться щомісяця, дата виплати - 15 число.
Відповідно до пункту 15 Порядку суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, доплата довічного грошового утримання судді у відставці за період з 01.08.2018 по 28.02.2019, у сумі 22085,55 грн., яка не виплачена за минулий період, розрахована і буде виплачена за окремим порядком після його затвердження Кабінетом Міністрів України. Станом на день надання відзиву до суду порядок щодо сум соціальних виплат, які не виплачені за минулий період Кабінетом Міністрів України не затверджено.
Щодо стягнення з відповідача судових витрати за рахунок бюджетних асигнувань. Згідно з частиною першою статті 133 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАСУ), суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк. Відповідно до частини другої статті 8 Закону України «Про судовий збір», суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині, першій цієї статті, яка передбачає врахування майнового стану сторони. Постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2019 № 14 «Про затвердження бюджету Пенсійного фонду України на 2019 рік» затверджено доходи та видатки Пенсійного фонду України. Звертаємо увагу Суду, що серед видатків у 2019 році відсутня така позиція, як сплата Пенсійним фондом України судового збору (або його розподілу). Таким чином, вважає вимоги позивача безпідставним, такими, що не ґрунтуються на нормах чинного законодавства.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством, при цьому органи державної влади, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі і межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Рубіжанське ОУПФУ виконує свої функції та обов`язки в межах своїх повноважень, визначених Положенням про управління, керуючись діючим в Україні законодавством.
Просить суд відмовити у задоволенні заявлених вимог в повному обсязі.
По справі вчинені такі процесуальні дії.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 02.05.2019 відкрито провадження у справі, вирішено справу розглядати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (арк. спр. 1-2).
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено таке.
Позивач є суддею у відставці Кремінського районного суду Луганської області, про що свідчить посвідчення судді у відставці № 02700 (арк. спр. 27).
ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується довідкою від 02.02.2018 № 7386 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, позивач перемістився за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 (арк. спр. 13).
06.06.2017 відповідно до Закону України «Про судоустрій та статус суддів» позивачу призначено щомісячне довічне грошове утримання суддів у відставці при загальному стажі роботи - 34 р. 09 міс. 29 дн. (арк. спр. 34, 35)
07.08.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок грошового утримання відповідно до довідки від 10.08.2018 вих. № 1357/18 про зміну посадового окладу станом на 01.01.2018 (арк. спр. 38, 39).
20.09.2018 розпорядженням відповідача проведено перерахунок довічного грошового утримання позивачу з 01.08.2018 в сумі 26958,60 грн. (арк. спр. 40).
24.11.2018 розпорядженням відповідача проведено перерахунок грошового утримання позивача з 01.12.2018 в сумі 26958,60 грн (арк. спр. 40 зворот. бік).
18.12.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою щодо проведення перерахунку довічного грошового утримання судді відповідно до довідки від 17.12.2018 вих. № 2120/18 про зміну посадового окладу станом на 04.12.2018 (арк. спр. 41, 43).
24.01.2019 розпорядженням відповідача проведено перерахунок грошового утримання позивача з 01.01.2019 в сумі 40437,90 грн (арк. спр. 44).
30.01.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою щодо проведення перерахунку довічного грошового утримання судді відповідно до довідки від 25.01.2019 вих. № 215/19 про зміну посадового окладу станом на 01.01.2019 (арк. спр. 42, 44).
01.02.2019 розпорядженням відповідача проведено перерахунок довічного грошового утримання позивачу з 01.02.2019 в сумі 44086,95 грн (арк. спр. 45).
Згідно довідки Рубіжанського ОУПФУ б/д та № б/н ОСОБА_1 за період з 01.08.2018 по31.05.2019 виплачена пенсія в сумі 329493,15 грн., не виплачена за серпень 2018 року - 2478,60 грн.; за вересень 2018 року - 2478,60 грн.; за січень 2019 року - 13479,30 грн.; за лютий 2019 року - 3649,05 грн. (арк. спр. 52).
В інформації Рубіжанського ОУПФУ від 20.05.2019 № 10052/03.2 зазначено, що за даними довідки про взяття на облік від 06.06.2017 № 7386 ОСОБА_1 фактично зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , а за даними паспорта зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 . Нарахування та виплата грошового утримання ОСОБА_1 управлінням провадиться з 06.06.2017 по теперішній час. 07.08.2018 ОСОБА_1 звернувся до Кремінського відділу обслуговування громадян Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області з заявою про перерахунок грошового утримання з більшого заробітку відповідно до довідки від 10.08.2018 вих. № 1357/18 про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у4 відставці станом на 01.01.2018. Відповідно до Закону України «Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав» (далі - Закон 2415) внесено зміни до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України». Зазначеними змінами передбачено, що до внесення змін до законів України щодо незастосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини, яка застосовується у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, починаючи з 01.01.2017. Враховуючи положення пункту 4 розділу II Порядку подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.01.2008 № 3-1, перерахунок щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці проводиться з 01.08.2018, оскільки Закон 2415 набрав чинності з 22.07.2018. 20.09.2018 розпорядженням управління проведено перерахунок грошового утримання ОСОБА_1 з 01.08.2018. У жовтні 2018 року на виплату включена сума пенсії за жовтень 2018 року у новому розмірі та перерахована на основну відомість жовтня 2018 року. 18.12.2018 ОСОБА_1 звернувся до Кремінського відділу обслуговування громадян Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області з заявою про перерахунок грошового утримання з більшого заробітку відповідно до довідки від 17.12.2018 вих. № 2120/18 про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці станом на 01.12.2018. 24.01.2019 розпорядженням управління проведено перерахунок грошового утримання ОСОБА_1 з 01.01.2019. У лютому 2019 року на виплату включена сума грошового утримання за лютий 2019 року у новому розмірі та перерахована на основну відомість лютого 2019 року. 30.01.2019 ОСОБА_1 звернувся до Кремінського відділу обслуговування громадян Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області з заявою про перерахунок грошового утримання з більшого заробітку відповідно до довідки від 25.01.2019 вих. № 215/19 про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці станом на 01.01.2019. 01.02.2019 розпорядженням управління проведено перерахунок грошового утримання ОСОБА_1 з 01.02.2019. У березні 2019 року на виплату включена сума грошового утримання за березень 2019 року у новому розмірі та перерахована на основну відомість березня 2019 року. Нарахування та виплата грошового утримання ОСОБА_1 провадиться щомісяця, дата виплати 15 число. Відповідно до пункту 15 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого пунктом 1 постанови № 365 від 08.06.2016 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам», суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України. Таким чином, доплата довічного грошового утримання судді у відставці за період з 01.08.2018 по 28.02.2019 у сумі 22085,55 грн., яка не виплачена за минулий період, розрахована і буде виплачена за окремим порядком після його затвердження Кабінетом Міністрів України. (арк. спр. 49).
Спірним питанням цієї справи є правомірність дій відповідача щодо невиплати заборгованості по доплаті довічного грошового утримання судді у відставці.
Не погоджуючись з бездіяльністю відповідача щодо невиплати заборгованості з виплати пенсії за минулі періоди, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
До даних правовідносин необхідно застосувати норми Конституції України, Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) та Закону України від 20.10.2014 № 1706-VII "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" (далі - Закон № 1706-VII).
Так, у наведених нижче положеннях Конституції України закріплені основи соціальної спрямованості держави:
Стаття 1. Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава.
Стаття 3. Людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. […]
Стаття 19. [...] Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 46. Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Стаття 92. Виключно законами України визначаються: […] 6. основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення […].
Визначення поняття внутрішньо переміщеної особи міститься у ст. 1 Закону № 1706-VII, який набрав чинності 22.11.2014.
Це визначення має описовий характер та охоплює три види конституційно-правового статусу людини (громадянин України, іноземець та особа без громадянства). З огляду на визначення, внутрішньо переміщена особа - це особа, яка:
- перебуває на території України на законних підставах;
- має право на постійне проживання в Україні;
- була змушена залишити або покинути своє місце проживання в результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Отже, спеціальний статус внутрішньо переміщеної особи не збігається та не може підміняти собою жоден із закріплених у Конституції України конституційно-правових статусів особи, та не є окремим конституційно-правовим статусом особи.
Проте реєстрація особи як внутрішньо переміщеної надає можливість державним органам врахувати її особливі потреби. Серед таких особливих потреб - доступ до належного житла та правової допомоги, доступ до спеціальних державних програм, зокрема адресних програм для внутрішньо переміщених осіб, тощо.
Таким чином, статус внутрішньо переміщеної особи надає особі спеціальні, додаткові права (або "інші права", як це зазначено у статті 9 Закону № 1706-VII), не звужуючи, між тим, обсяг конституційних прав та свобод особи та створюючи додаткові гарантії їх реалізації.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначаються Законом № 1058-IV.
Статтею 8 Закону № 1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Частиною третьою статті 4 Закону № 1058-IV визначено складові законодавства про пенсійне забезпечення в Україні, виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються, зокрема, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Враховуючи те, що відповідно до частини третьої статті 4 Закону № 1058-IV умови, норми та порядок пенсійного забезпечення визначаються виключно законами про пенсійне забезпечення, питання щодо припинення пенсійних виплат (які є складовою порядку пенсійного забезпечення) не можуть регулюватися підзаконними актами.
Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв`язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею та є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов`язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.
Статтею 46 Закону № 1058-IV передбачено, що нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми неотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії.
Нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Компенсація втрати частини пенсії у зв`язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
Враховуючи те, що припинення виплати пенсії позивачу сталося внаслідок бойових дій на території Луганської області, тобто не з вини пенсіонера, суд дійшов висновку про те, що позивач має право на виплату йому пенсії за минулий час без обмежень будь-яким строком.
Відповідно до статті 47 Закону № 1058-IV пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеними у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.
Оскільки Україна, як правова держава, гарантує своїм громадянам право на соціальний захист, яке реалізується в тому числі і у щомісячному отриманні пенсіонерами належної їм пенсії, тому заборгованість, що утворилась не з вини пенсіонера повинна бути йому сплачена.
Враховуючи, що позивач має право на виплату пенсії, проте, станом на час розгляду та вирішення даної справи відповідачем не надано доказів здійснення виплати заборгованості з пенсії, суд дійшов висновку про те, що відповідач допустив в даному випадку протиправну бездіяльність, чим порушив права позивача.
Згідно зі статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Пунктом 54 рішення Європейського суду з прав людини по справі "Пічкур проти України" зазначено про порушення статті 14 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, згідно з якою користування правами та свободами, визнаними в Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою статі, раси, кольору шкіри, мови, релігії, політичних чи інших переконань, національного чи соціального походження, належності до національних меншин, майнового стану, народження, або за іншою ознакою, у поєднанні зі статтею 1 Першого протоколу до Конвенції, якою передбачено право кожної фізичної або юридичної особи мирно володіти своїм майном та закріплено, що ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
У справі "Ілашку та інші проти Молдови та Росії", Європейський суд з прав людини визнав, що Уряд Молдови, який є єдиним законним Урядом Республіки Молдова за міжнародним правом, не здійснював влади над частиною своєї території, яка перебуває під ефективним контролем Молдавської Республіки Придністров`я (МРП). Однак, навіть за відсутності ефективного контролю над Придністровським регіоном, Молдова все ж таки має позитивне зобов`язання за статтею 1 Конвенції вжити заходів, у рамках своєї влади та відповідно до міжнародного права, для захисту гарантованих Конвенцією прав заявників.
Як зазначено в пункті 333 цього рішення: "Суд вважає, що коли держава не може забезпечити дію своєї влади на частині своєї території відповідно фактичній ситуації, держава не перестає нести відповідальність та здійснювати юрисдикцію. Воно повинно усіма доступними дипломатичними та правовими засобами із залученням іноземних держав та міжнародних організацій продовжувати гарантувати права та свободи, передбачені Конвенцією".
На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку про відсутність у відповідача правових підстав для невиплати позивачу заборгованості по доплаті довічного грошового утримання судді у відставці.
Разом з цим, враховуючи вищевикладене та висновки суду про протиправну бездіяльність відповідача щодо невиплати заборгованості по невиплаченій доплаті довічного грошового утримання судді у відставці позивачу, суд, з метою відновлення порушених права позивача, вважає за необхідне зобов`язати Рубіжанське ОУПФУ виплатити заборгованість по невиплаченій доплаті довічного грошового утримання судді у відставці.
У відзиві на позовну заяву відповідач зазначив, що виплата заборгованості позивачу буде виплачуватись на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України з моменту його прийняття, при цьому керується підзаконним нормативно-правовим актом - постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 № 335 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365".
Суд вважає таку підставу неприйнятною, виходячи з наступного.
Так, за змістом конституційних норм (статті 113 ,116, 117 Конституції України), Кабінет Міністрів України не наділений правом вирішувати питання, які належать до виключної компетенції Верховної Ради України, так само як і приймати правові акти, які підміняють або суперечать законам України.
Згідно з пунктом 6 частини першої статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення, захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
У преамбулі до Закону №1058-IV зазначено, що зміна умов і норм загальнообов`язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.
Конституційне поняття "Закон України", на відміну від поняття "законодавство України", не підлягає розширеному тлумаченню, це - нормативно-правовий акт, прийнятий Верховною Радою України в межах повноважень. Зміни до закону вносяться за відповідно встановленою процедурою Верховною Радою України шляхом прийняття закону про внесення змін. Нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України є підзаконними, а тому не можуть обмежувати права громадян, які встановлені законами.
Судом встановлено, що жодних змін у вказаний Закон з приводу особливостей виплати заборгованості пенсіонерам, які є внутрішньо переміщеними особами, Верховною Радою не приймались.
Статтею 6 КАС України визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до статті 7 КАС України суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.
У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
Отже, у випадку суперечності норм підзаконного акту нормам закону слід застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу.
За таких обставин, до спірних правовідносин щодо виплати пенсії пенсіонерам слід застосовувати норми Закону №1058-IV, які мають вищу юридичну силу.
При цьому, суд ще раз акцентує свою увагу на тому, що статус внутрішньо переміщеної особи надає особі спеціальні, додаткові права (або "інші права", як це зазначено у статті 9 Закону № 1706-VII), не звужуючи, між тим, обсяг конституційних прав та свобод особи та створюючи додаткові гарантії їх реалізації, а тому відповідач повинен всіляко сприяти відновленню виплат, гарантованих державою внутрішньо переміщеним особам.
Що стосується періоду, за який має бути стягнута заборгованість, судом з вищеописаних документів встановлено, що суми доплати довічного грошового утримання судді у відставці позивачу не були виплачені за періоди з 01.08.2018 по 31.08.2018, з 01.09.2018 по 30.09.2018, з 01.01.2019 по 28.02.2019. Відповідно, заборгованість по доплаті довічного грошового утримання судді у відставці складає за періоди з 01.08.2018 по 31.08.2018, з 01.09.2018 по 30.09.2018, з 01.01.2019 по 28.02.2019.
Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
З метою ефективного захисту прав позивача, про захист яких він просить, суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, самостійно обравши спосіб захисту, який відповідає об`єкту порушеного права та у спірних правовідносинах є достатнім, необхідним та ефективним:
визнати протиправною бездіяльність Рубіжанського ОУПФУ щодо невиплати позивачу заборгованості по доплаті довічного грошового утримання судді у відставці за періоди з 01.08.2018 по 31.08.2018, з 01.09.2018 по 30.09.2018, з 01.01.2019 по 28.02.2019.
зобов`язати Рубіжанське ОУПФУ нарахувати та виплатити позивачу заборгованість з неотриманої доплати довічного грошового утримання судді у відставці за періоди з 01.08.2018 по 31.08.2018, з 01.09.2018 по 30.09.2018, з 01.01.2019 по 28.02.2019.
Оскільки судом встановлено відсутність підстав для невиплати позивачу доплати довічного грошового утримання судді у відставці за періоди з 01.08.2018 по 31.08.2018, з 01.09.2018 по 30.09.2018, з 01.01.2019 по 28.02.2019, таким чином вказана заборгованість з доплати довічного грошового утримання судді у відставці позивачу повинна бути виплачена без відтермінування на невизначений час.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України. кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню повністю.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З матеріалів справи судом встановлено, що Позивач сплатив судовий збір за подання позовної заяви у розмірі 768,40 грн (арк. спр. 3).
Оскільки у даній справі позов задовольняється, відповідно до приписів частини другої статті 133 КАС України судовий збір у розмірі 768,40 грн належить стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Рубіжанського ОУПФУ на користь позивача.
На підставі пункту 1 частини першої статті 371 КАС України, яким закріплено, що негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць, рішення суду слід звернути до негайного виконання у межах суми стягнення (доплати довічного грошового утримання судді у відставці) за один місяць в розмірі 13479,30 грн.
Керуючись статтями 2, 8, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 139, 241-246, 250, 255, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області щодо невиплати ОСОБА_1 заборгованості по доплаті довічного грошового утримання судді у відставці за періоди з 01.08.2018 по 31.08.2018, з 01.09.2018 по 30.09.2018, з 01.01.2019 по 28.02.2019.
Зобов`язати Рубіжанське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області (ідентифікаційний код 41245565, місцезнаходження: 93009, Луганська область, м. Рубіжне, вул. Студентська, буд. 35 А) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_1 ) заборгованість по доплаті довічного грошового утримання судді у відставці за періоди з 01.08.2018 по 31.08.2018, з 01.09.2018 по 30.09.2018, з 01.01.2019 по 28.02.2019.
Рішення суду звернути до негайного виконання у межах суми стягнення (доплати довічного грошового утримання судді у відставці) за один місяць в розмірі 13479,30 грн. (тринадцять тисяч чотириста сімдесят дев`ять гривень 30 коп.)
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (ідентифікаційний код 41245565, місцезнаходження: 93009, Луганська область, м. Рубіжне, вул. Студентська, буд. 35 А) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень 40 коп.)
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.В. Борзаниця