
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
_____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 травня 2019 року м.Кропивницький Справа № 340/1056/19
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Пасічника Ю.П., розглянувши в порядку спрощеного (письмового) провадження справу за позовом приватного нотаріуса ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (вул. Академіка Корольова, 26, м.Кропивницький, 25030, код ЄДРПОУ 39767636) про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом в якому просить:
- визнати протиправною та скасувати відмову викладену у листі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 18.04.2019 №П-2003/0-1702/0/17-19 у наданні ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення фермерського господарства, у розмірі земельної частки (паю), зі зміною цільового призначення, за рахунок земельної ділянки, розташованої на території Капітанівської селищної ради Новомиргородського району Кіровоградської області, з кадастровим номером НОМЕР_2 , загальною площею 6,68 га, що перебуває у користуванні голови ФГ «Еліта 2011» ОСОБА_2 на підставі договору оренди землі, укладеного між Новомиргородською районною державною адміністрацією Новомиргородського району Кіровоградської області та ОСОБА_2 , від 09 грудня 2011 року, зареєстрованого від 26.06.2012 за № 352380004001559;
- зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області повторно розглянути заяву (клопотання) ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення фермерського господарства, у розмірі земельної частки (паю), зі зміною цільового призначення, за рахунок земельної ділянки, розташованої на території Капітанівської селищної ради Новомиргородського району Кіровоградської області, з кадастровим номером НОМЕР_2 , загальною площею 6,68 га, що перебуває у користуванні голови ФГ «Еліта 2011» ОСОБА_2 на підставі договору оренди землі, укладеного між Новомиргородською районною державною адміністрацією Новомиргородського району Кіровоградської області та ОСОБА_2 , від 09 грудня 2011 року, зареєстрованого від 26.06.2012 за № 352380004001559.
Ухвалою суду від 02 травня 2019 року відкрито провадження за правилами спрощеного (письмового) провадження та встановлено відповідачу строк для подання до суду відзиву на позовну заяву - упродовж 15 днів від дня отримання цієї ухвали.
Ухвала направлена на адресу відповідача та отримана ним 06.05.2019 року (а.с.47). Відповідач правом подати відзив на позовну заяву не скористався.
Відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Зважаючи на неподання відповідачем відзиву на позов, суд кваліфікує вказану бездіяльність як визнання позову.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, в 25.03.2019 року звернувся до ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення фермерського господарства, у розмірі земельної частки (паю), зі зміною цільового призначення, за рахунок земельної ділянки, розташованої на території Капітанівської селищної ради Новомиргородського району Кіровоградської області, з кадастровим номером НОМЕР_2 , загальною площею 6,68 га, що перебуває у користуванні голови ФГ «Еліта 2011» ОСОБА_2 на підставі договору оренди землі, укладеного між Новомиргородською районною державною адміністрацією Новомиргородського району Кіровоградської області та ОСОБА_2 , від 09 грудня 2011 року, зареєстрованого від 26.06.2012 за № 352380004001559. Однак, листом від 18.04.2019 №П-2003/0-1702/0/17-19 відповідач відмовив у задоволені цієї заяви. Не погодившись з рішенням відповідача позивач звернулась до суду з даним позовом.
Дослідивши подані позивачем документи, врахувавши норми законодавства якими врегульовано спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позов належить задовольнити з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що позивач заявою від 25.03.2019 року звернувся до відповідачапро надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення фермерського господарства, у розмірі земельної частки (паю), зі зміною цільового призначення, за рахунок земельної ділянки, розташованої на території Капітанівської селищної ради Новомиргородського району Кіровоградської області, з кадастровим номером НОМЕР_2 , загальною площею 6,68 га, що перебуває у користуванні голови ФГ «Еліта 2011» ОСОБА_2 на підставі договору оренди землі, укладеного між Новомиргородською районною державною адміністрацією Новомиргородського району Кіровоградської області та ОСОБА_2 , від 09 грудня 2011 року, зареєстрованого від 26.06.2012 за № 352380004001559 (а.с.12).
До заяви було додано: копію паспорту та ідентифікаційного коду; копію графічних матеріалів на яких зображено бажане місце розташування земельної ділянки; копію довідки про відсутність на земельній ділянці нерухомого майна №2 від 15.06.2018; копію Протоколу № 3 зборів членів фермерського господарства «Еліта 2011» від 12 червня 2018 року; копію нотаріального погодження землекористувача від 20 березня 2019 року; копію Статуту фермерського господарства «Еліта 2011»; копію Протоколу №2 зборів членів фермерського господарства «Еліта 2011» від 23 травня 2018 року; копію договору оренди землі від 9 грудня 2011 року між Новомиргородською районною державною адміністрацією Новомиргородського району Кіровоградської області та ОСОБА_2 , зареєстрованого від 26.06.2012 за № 352380004001559 у відділі Держкомзему у Новомиргородському районі; Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 128701793 від 23.06.2018; копію опису документів, що подаються для проведення реєстраційної дії; копію довідки про розмір середньої частки (паю) на території Капітанівської сільської ради від 07.06.2018 № 334/118-18 (а.с.13-39).
Листом від 18.04.2019 №П-2003/0-1702/0/17-19 позивачеві було повідомлено про відсутність правових підстав у наданні дозволу у зв`язку з ненаданням погодження землекористувача.
Земельна ділянка з кадастровим номером НОМЕР_2 , що розташована на території Капітанівської селищної ради Новомиргородського району Кіровоградської області перебуває в оренді користуванні голови ФГ «Еліта 2011» ОСОБА_2 на підставі договору оренди землі, укладеного між Новомиргородською районною державною адміністрацією Новомиргородського району Кіровоградської області та ОСОБА_2 , від 09 грудня 2011 року, зареєстрованого від 26.06.2012 за № 352380004001559 (а.с.29-31).
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту «а» частини третьої статті 22 Земельного кодексу України землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.
Згідно ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Відповідно до ч. 2 ст. 116 Земельного кодексу України набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Частиною 6 ст. 118 Земельного кодексу України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідно до ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Системний аналіз наведених правових норм дає підстави зробити висновок, що Земельним кодексом України визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, зокрема: невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. При цьому, чинним законодавством не передбачено право суб`єкта владних повноважень, відступати від положень статті 118 Земельного кодексу України.
Громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах, зокрема для ведення фермерського господарства - в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство. Якщо на території сільської, селищної, міської ради розташовано декілька сільськогосподарських підприємств, розмір земельної частки (паю) визначається як середній по цих підприємствах. У разі відсутності сільськогосподарських підприємств на території відповідної ради розмір земельної частки (паю) визначається як середній по району(пункт а частини 1 статті 121 Земельного кодексу України).
З поданого пакету документів та клопотань позивача вбачається, що останнім подано повний пакет документів, в тому числі погодження землекористувача голови ФГ «Еліта 2011» ОСОБА_2.
За таких обставин відмова відповідача у наданні ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення фермерського господарства, у розмірі земельної частки (паю), зі зміною цільового призначення, за рахунок земельної ділянки, розташованої на території Капітанівської селищної ради Новомиргородського району Кіровоградської області, з кадастровим номером НОМЕР_2 , загальною площею 6,68 га, є протиправною та підлягає скасуванню.
Згідно з частиною сьомою статті 118 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Відповідно до пункту 1 Положення про ГУ Держгеокадастру в області, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 29 вересня 2016 року № 333 Головне управління Держгеокадастру в області є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та їй підпорядковане.
Підпунктом 13 пункту 4 вказаного Положення передбачено, що Головне управління, відповідно до покладених на нього завдань, розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в порядку, визначеному чинним законодавством.
З наведеного вбачається, що ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області має виключні повноваження на вирішення питання щодо надання або відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення фермерського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності.
Матеріалами справи підтверджено, що земельна ділянка, на яку претендує позивач відноситься до земель сільськогосподарського призначення державної власності.
Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідачем з непередбачених законом та не підтверджених документально підстав відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки з метою ведення фермеоського господарства.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд дійшов висновку, що належним захистом порушеного права позивача є зобов`язання відповідача належним чином розглянути клопотання, оскільки саме по собі судове рішення про визнання відмови у наданні дозволу протиправною не відновлює порушеного права позивача. При цьому, суд наголошує, що при прийнятті в подальшому відповідачем рішення, останній не вправі відмовляти позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою з тих самих підстав, за яких судом визнані протиправними дії відповідача.
Отже, встановлені судом обставини справи та наведені норми чинного законодавства свідчать про те, що відповідачем, при прийнятті спірного рішення, не дотримано зазначених принципів, зокрема, останнім було відмовлено позивачу без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття правомірного рішення.
Щодо зобов`язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення, суд зазначає наступне.
Частиною 1 ст.382 КАС України передбачено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Зі змісту наведеної правової норми випливає, що зобов`язання суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, яке має застосовуватися у виключних випадках.
Поряд з цим суд враховує, що позивачем не наведено причин та не надано доказів, які б свідчили про те, що відповідач може ухилятися від виконання рішення суду.
Приймаючи до уваги обставини даної справи, підстави зобов`язувати суб`єкта владних повноважень подавати звіт про виконання судового рішення відсутні.
Відповідно до ч. 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З огляду на задоволення позовних вимог, та згідно з вимогами статті 139 КАС України, судові витрати в розмірі 768,40 грн. підлягають стягненню на користь позивача з відповідача, який є суб`єктом владних повноважень.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-11, 19, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255 КАС України суд,
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (вул. Академіка Корольова, 26, м.Кропивницький, 25030, код ЄДРПОУ 39767636) про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати відмову викладену у листі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 18.04.2019 №П-2003/0-1702/0/17-19 у наданні ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення фермерського господарства, у розмірі земельної частки (паю), зі зміною цільового призначення, за рахунок земельної ділянки, розташованої на території Капітанівської селищної ради Новомиргородського району Кіровоградської області, з кадастровим номером НОМЕР_2 , загальною площею 6,68 га, що перебуває у користуванні голови ФГ «Еліта 2011» ОСОБА_2 на підставі договору оренди землі, укладеного між Новомиргородською районною державною адміністрацією Новомиргородського району Кіровоградської області та ОСОБА_2 , від 09 грудня 2011 року, зареєстрованого від 26.06.2012 за № 352380004001559.
Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області повторно розглянути заяву (клопотання) ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення фермерського господарства, у розмірі земельної частки (паю), зі зміною цільового призначення, за рахунок земельної ділянки, розташованої на території Капітанівської селищної ради Новомиргородського району Кіровоградської області, з кадастровим номером НОМЕР_2 , загальною площею 6,68 га, та прийняти рішення з урахуванням висновків суду.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 39767636) судовий збір в сумі 768,40 грн.
Рішення суду, відповідно до ч. 1 статті 255 КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Ю.П. Пасічник