
Справа № 308/9248/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
22 травня 2019 року м. Ужгород
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області
в особі головуючого - судді Данко В.Й.,
з участю секретаря судових засідань Павлюх Л.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Ужгороді, в приміщенні суду, цивільну справу за позовом Департаменту праці та соціального захисту населення Ужгородської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої соціальної допомоги одиноким матерям, -
ВСТАНОВИВ:
Департамент праці та соціального захисту населення Ужгородської міської ради звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої соціальної допомоги одиноким матерям. Мотивуючи свої вимоги вказує на те, що відповідно до ЗУ «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» та на підставі заяви ОСОБА_1 від 28.07.2003 року, їй призначено державну допомогу на дітей як одинокій матері з урахуванням доходів сім`ї на дитину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . До заяви відповідачем додано Свідоцтво про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та довідку РАГС Ужгородського міського управління юстиції закарпатської області від 28.07.2003 року про те, що матір`ю дитини ОСОБА_2 є ОСОБА_3 , батьком дитини є ОСОБА_4 . При цьому, відомості про батька дитини записані за вказівкою матері відповідно до ч.2 ст.55 КпШС України. 28.07.2003 року відповідачу призначено державну допомогу на дітей одиноким матерям на період з 01.07.2003 року по 31.08.2005 року в розмірі 30,70грн. щомісячно, на період з 01.09.2005 року по 30.09.2015 року у розмірі 38,40грн. У подальшому, розмір допомоги перераховувався у зв`язку із зміною розміру прожиткового мінімуму. 18.05.2017 року ОСОБА_1 звернулася до позивача із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, до якої додано повторне Свідоцтво про народження ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (Серії НОМЕР_1 від 08.07.2005 року), відповідно до якого матір`ю дитини є ОСОБА_1 , батьком дитини є ОСОБА_6 . Таким чином, відповідач вчасно не повідомила про втрату нею статусу одинокої матері, внаслідок чого виявлено надміру сплачені кошти за період з 01.08.2005 року по 31.12.2015 року у розмірі 33217,35грн. 29.05.2017 року ОСОБА_1 подано заяву про те, що вона зобов`язується повернути надміру виплачені кошти в добровільному порядку. 16.11.2017 року позивачем надіслано відповідачу Лист №3909/35.04-04 із вимогою погашення наявної у неї заборгованості. Оскільки відповідач не погасила наявну у неї заборогованість, просить суд винести рішення, яким стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Ужгородської міської ради суму надміру виплаченої державної соціальної допомоги одиноким матерям у розмірі 31217,35грн., а також сплачений позивачем судовий збір.
Представник позивача Аділова С.Я . у останнє судове засідання не з`явилася. У підготовчому судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі. Однак, надала заяву, в якій просить провести розгляд справи за її відсутності, проти ухвалення заочного розгляду справи не заперечує.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася повторно, будучи належним чином повідомленою про час та місце слухання справи. Відзив у визначений судом строк відповідач не подала. А тому суд приходить до переконання про можливість розглянути справи у відсутності відповідача згідно вимог ч.3 ст.223, ч.1 ст.280 ЦПК та ухвалює заочне рішення.
У відповідності до ч.2 ст.247 ЦПК України у разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, надавши оцінку зібраним у справу доказам в цілому, так і кожному доказу окремо, шляхом їх всебічного, повного, об`єктивного та безпосереднього дослідження, суд приходить до наступного висновку.
По справі встановлено, що відповідно до ЗУ «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» та на підставі заяви ОСОБА_1 від 28.07.2003 року, їй призначено державну допомогу на дітей як одинокій матері з урахуванням доходів сім`ї на дитину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
До заяви відповідачем додано Свідоцтво про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та довідку РАГС Ужгородського міського управління юстиції закарпатської області від 28.07.2003 року про те, що матір`ю дитини ОСОБА_2 є ОСОБА_3 , батьком дитини є ОСОБА_4 , що підтверджується наявною у матеріалах справи копією вказаного Свідоцтва про народження.
Із зазначеної вище Довідки РАГС вбачається, що відомості про батька дитини записані за вказівкою матері відповідно до ч.2 ст.55 КпШС України.
28.07.2003 року відповідачу призначено державну допомогу на дітей одиноким матерям на період з 01.07.2003 року по 31.08.2005 року в розмірі 30,70грн. щомісячно, на період з 01.09.2005 року по 30.09.2015 року у розмірі 38,40грн.
У подальшому, розмір допомоги перераховувався у зв`язку із зміною розміру прожиткового мінімуму.
Відповідно до ч.ч. 1, 4 статті 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» (в редакції, що діяла на час звернення за державно допомогою), право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері одинокі усиновителі (які не перебувають у шлюбі), якщо у свідоцтві про народження дитини відсутній запис про батька дитини або запис про батька проведено в установленому порядку за вказівкою матері.
Жінка, яка має дітей від особи, з якою вона не перебувала і не перебуває в зареєстрованому шлюбі, але з якою вона веде спільне господарство, разом проживає і виховує дітей, права на одержання допомоги, встановленої на дітей одиноким матерям, не має. При реєстрації цією жінкою шлюбу з особою, від якої вона має дітей, допомога на дітей, народжених від цієї особи, не призначається.
У відповідності до п. 6 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року №1751 для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім`ї подає органу соціального захисту населення декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім`ї).
Відповідно до п. 34 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Середньомісячний сукупний дохід сім`ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. До складу сім`ї особи, що звертається за призначенням зазначеної допомоги, включаються чоловік (дружина); рідні, усиновлені та підопічні діти віком до 18 років, а також діти віком до 23 років, які навчаються за денною формою у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти і не мають власних сімей незалежно від місця проживання або реєстрації; неодружені повнолітні діти, які визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II групи або особами з інвалідністю I групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв`язку з відсутністю власних доходів; жінка та чоловік, які проживають однією сім`єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. До складу сім`ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні.
Згідно з пунктом 36 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми допомога на дітей одиноким матерям призначається з місяця, в якому було подано заяву з усіма необхідними документами, та виплачується щомісяця по місяць досягнення дитиною 18-річного віку (якщо діти навчаються за денною формою у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років) включно.
Судом встановлено, що у подальшому 18.05.2017 року ОСОБА_1 звернулася до позивача із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, до якої було додано Свідоцтво про одруження Серії НОМЕР_2 від 06.12.2003 року та Свідоцтво про народження ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (Серії НОМЕР_1 від 08.07.2005 року), відповідно до якого матір`ю дитини є ОСОБА_1 , батьком дитини є ОСОБА_6 .
Згідно вимог ч.3 ст.18-1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» якщо одинока мати (вдова, вдівець) уклала шлюб, то за нею зберігається право на отримання допомоги на дітей, які народилися до шлюбу, за умови якщо ці діти не були усиновлені чоловіком (дружиною).
Згідно вимог абз.1 п.49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо).
З огляду на вищевикладене, суд констатує, що ОСОБА_1 в порушення вказаних вище вимог, вчасно не було повідомлено про втрату нею статусу одинокої матері, внаслідок чого виявлено надміру сплачені кошти за період з 01.08.2005 року по 31.12.2015 року в розмірі 33117,35грн., що підтверджується наявною в матеріалах справи Довідкою від 13.08.2018 року №85.04-16/997.
Абз. 2 п. 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьмипередбачено, що суми державної допомоги сім`ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
Відповідно до ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, щовпливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Із наявного в матеріалах справи копії Заяви ОСОБА_1 від 29.05.2017 року вбачається, що відповідач зобов`язується повернути надміру виплачені кошти в сумі 33117,35грн.
16.11.2017 року позивачем було надіслано ОСОБА_1 Листа №3909/35.04-04 про відшкодування надмірно виплачених коштів в розмірі 33117,35грн.
Однак, суд констатує, що відповідачем не було здійснено погашення наявної у неї заборгованості.
Згідно вимог ч.1 ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
У відповідності до ст.12 ЦПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Таким чином, судом встановлено, що ОСОБА_1 безпідставно набула державні кошти передбачені для виплати соціальної допомоги одиноким матерям, що стало наслідком звернення Департаменту праці та соціального захисту населення до суду за захистом прав та інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Згідно ч.1, ч.2 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача; 3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
При зверненні до суду з вказаним позовом позивач сплатив судовий збір у розмірі 1841 грн., а тому на підставі ст. 141 ЦПК України судові витрати по справі, а саме: сплачений позивачем судовий збір підлягають відшкодуванню за рахунок відповідача.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що із ОСОБА_1 підлягає стягненню сума надмірно виплаченої державної соціальної допомоги одиноким матерям у розмірі 31217,35грн., а також сплачений позивачем судовий збір в розмірі 1841грн.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 4 - 7, 10, 49, 76, 79, 211, 228, 244, 258 - 259, 264, 265, 280 - 282, 289 ЦПК України, ст.ст. 1212 ЦК України, Законом України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», Порядком призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року №1751, суд,-
УХВАЛИВ:
Позовну заяву Департаменту праці та соціального захисту населення Ужгородської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої соціальної допомоги одиноким матерям - задовольнити.
Стягнути із ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ), мешканки АДРЕСА_1 на користь Департаменту праці та соціального захисту населення (код за ЄДРПОУ 03192997), місцезнаходження: 88000, м. Ужгород, пл. Ш. Петефі, 24 - 26 надмірно виплачену суму державної соціальну допомогу одиноким матерям у розмірі 31217/тридцять одна тисяча двісті сімнадцять/грн. 35коп.
Стягнути із ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ), мешканки АДРЕСА_1 на користь Департаменту праці та соціального захисту населення (код за ЄДРПОУ 03192997), місцезнаходження: 88000, м. Ужгород, пл. Ш. Петефі, 24 - 26 сплачений позивачем судовий збір у розмірі 1841/тисяча вісімсот сорок один/грн. 00коп.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача із дотриманням вимог ст.ст.284 - 285 ЦПК України.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня отримання його копії.
Позивачем заочне рішення може бути оскаржено в загальному порядку шляхом подання протягом тридцяти днів апеляційної скарги.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом зазначених вище строків не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга.
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду: В.Й. Данко