Рішення № 82041086, 22.05.2019, Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Дата ухвалення
22.05.2019
Номер справи
308/9242/18
Номер документу
82041086
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 308/9242/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

22 травня 2019 року м. Ужгород

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

в особі головуючого - судді Данко В.Й.,

з участю секретаря судових засідань Павлюх Л.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Ужгороді, в приміщенні суду, цивільну справу за позовом Департаменту праці та соціального захисту населення Ужгородської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, -

ВСТАНОВИВ:

Департамент праці та соціального захисту населення Ужгородської міської ради звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. Мотивуючи свої вимоги вказує на те, що відповідно до ЗУ «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» та на підставі заяви ОСОБА_1 від 29.03.2016 року, їй призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям в розмірі 2692,13грн. щомісячно на період з 01.03.2016 року по 21.07.2016 року, в розмірі 2985,89грн. щомісячно на період з 22.07.2016 року по 31.08.2016 року. У декларації від 29.03.2016 року, а саме в розділі ІІІ «Члени сім`ї або зареєстровані у житловому приміщенні/будинку особи, члени сім`ї, що проживають окремо (дружина, чоловік, неповнолітні діти)» відповідачем зазначено чотирьох неповнолітніх дітей. У заяві від 29.03.2016 року відповідачем було вказано, що у шлюбі вона не перебувала. У довідці про склад сім`ї від 18.02.2016 року, виданої КП ЖРЕР №4, серед членів сім`ї чоловіка ОСОБА_1 не зазначено. В подальшому, у зв`язку із зміною прожиткового мінімуму на виконання вимог ч.2 ст.8 ЗУ «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`я» ОСОБА_1 перераховано розмір призначеної соціальної допомоги наступним чином: за травень, червень 2016 року - 2971,43грн.; за липень 2016 року - 3071,12грн.; за серпень 2016 року - 3280,49грн. Однак, в подальшому, 27.07.2016 року відповідач звернулася із заявою про призначення допомоги на дітей одиноким матерям, де вказала, що вона перебуває у шлюбі. Так, у поданій ОСОБА_1 27.07.2016 року декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги серед членів сім`ї зазначено чоловіка - ОСОБА_2 та додано Свідоцтво про шлюб від 10.08.2016 року Серії НОМЕР_2 , де вказано що із останнім вона перебуває у зареєстрованому шлюбі із 25.02.2016 року. Отже, на момент подання заяви від 29.03.2016 року відповідач перебувала у шлюбі, що завідомо приховала. 18.07.2017 року ОСОБА_1 листом до позивача підтверджено суму заборгованості у розмірі 17678,73грн. та повідомлено про подальшу самостійну сплату заборгованості. 06.09.2017 року відповідачу надіслано Лист №2556/35.04-04 із вимогою погашення заборгованості. Оскільки відповідач свого обов`язку не виконала, просить суд винести рішення, яким стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Ужгородської міської ради суму надмірно виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у розмірі 17678,73грн., а також сплачений позивачем судовий збір в розмірі 1841грн.

Представник позивача Аділова С .Я . у останнє судове засідання не з`явилася. У підготовчому судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі. Однак, надала заяву, в якій просить провести розгляд справи за її відсутності, проти ухвалення заочного розгляду справи не заперечує.

Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася повторно, будучи належним чином повідомленою про час та місце слухання справи. Відзив у визначений судом строк відповідач не подала. А тому суд приходить до переконання про можливість розглянути справи у відсутності відповідача згідно вимог ч.3 ст.223, ч.1 ст.280 ЦПК та ухвалює заочне рішення.

У відповідності до ч.2 ст.247 ЦПК України у разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, надавши оцінку зібраним у справу доказам в цілому, так і кожному доказу окремо, шляхом їх всебічного, повного, об`єктивного та безпосереднього дослідження, суд приходить до наступного висновку.

По справі встановлено, що відповідно до ЗУ «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» та на підставі заяви ОСОБА_1 від 29.03.2016 року, їй призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям в розмірі 2692,13грн. щомісячно на період з 01.03.2016 року по 21.07.2016 року, в розмірі 2985,89грн. щомісячно на період з 22.07.2016 року по 31.08.2016 року, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією Рішення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

З наявної в матеріалах справи декларації від 29.03.2016 року, а саме в розділі ІІІ «Члени сім`ї або зареєстровані у житловому приміщенні/будинку особи, члени сім`ї, що проживають окремо (дружина, чоловік, неповнолітні діти)» відповідачем зазначено чотирьох неповнолітніх дітей.

У заяві від 29.03.2016 року відповідачем було вказано, що у шлюбі вона не перебувала. У довідці про склад сім`ї від 18.02.2016 року, виданої КП ЖРЕР №4, серед членів сім`ї чоловіка ОСОБА_1 не зазначено.

Згідно вимог ч.2 ст.8 ЗУ «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» у разі затвердження нового рівня забезпечення прожиткового мінімуму розмір призначеної допомоги перераховується без звернення уповноваженого представника сім`ї.

В подальшому, у зв`язку із зміною прожиткового мінімуму на виконання вимог ч.2 ст.8 ЗУ «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`я» ОСОБА_1 перераховано розмір призначеної соціальної допомоги наступним чином: за травень, червень 2016 року - 2971,43грн.; за липень 2016 року - 3071,12грн.; за серпень 2016 року - 3280,49грн.

Відповідно до абз.2 ст.1 ЗУ «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї.

Середньомісячний сукупний доход сім`ї - обчислений у середньому за місяць доход усіх членів сім`ї з усіх джерел надходжень протягом шести місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги, крім допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування. До сукупного доходу сім`ї не враховується грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, на час її проведення (абз.6 статті 1 Закону).

Відповідно до п.6 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. № 250 для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім`ї подає органу соціального захисту населення такі документи: заяву; документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім`ї; декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім`ї); довідку про наявність та розмір земельної частки (паю).

До складу сім`ї включаються чоловік, дружина; рідні, усиновлені діти цих осіб віком до вісімнадцяти років, а також діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації до досягнення двадцяти трьох років і які не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, які визнані інвалідами з дитинства І та II груп або інвалідами І групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв`язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одиноким інвалідом І групи і здійснює догляд за ним; жінка та чоловік, які проживають однією сім`єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. При цьому до складу сім`ї включаються незалежно від місця проживання (перебування) або реєстрації діти, які навчаються за денною формою навчання у професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації до досягнення двадцяти трьох років і не мають власних сімей. До складу сім`ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні.

Судом встановлено, що в подальшому, 27.07.2016 року ОСОБА_1 звернулася із заявою про призначення допомоги на дітей одиноким матерям, де вказала, що вона перебуває у шлюбі, що підтверджується копією вказаної заяви.

Так, у поданій ОСОБА_1 27.07.2016 року декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, а саме в розділі ІІІ «Члени сім`ї або зареєстровані у житловому приміщенні/будинку особи, члени сім`ї, що проживають окремо (дружина, чоловік, неповнолітні діти)» серед членів сім`ї зазначено чоловіка - ОСОБА_2 та додано Свідоцтво про шлюб від 10.08.2016 року Серії НОМЕР_2 , де вказано що із останнім вона перебуває у зареєстрованому шлюбі із 25.02.2016 року.

Таким чином, суд констатує, що на момент подання заяви від 29.03.2016 року ОСОБА_1 перебувала у шлюбі. Однак, вказані дані були завідомо приховані.

Відповідно до п.12 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. № 250 у разі, коли особами, які входять до складу сім`ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців, починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

Виплата раніше призначеної соціальної допомога припиняється: якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, і внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.

Відповідно до п. 28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. № 250 якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення:визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Надання недостовірних даних при оформленні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям привело до надміру виплачених коштів у розмірі 17678,73 грн.

Із наявного в матеріалах справи копії Заяви ОСОБА_1 від 18.07.2017 року вбачається, що визнає наявну у неї заборгованості в розмірі 17678,73грн. та просить дозволити здійснювати погашення частково, а саме по 200грн. щомісяця.

06.09.2017 року відповідачу надіслано Лист №2556/35.04-04 із вимогою погашення заборгованості

16.11.2017 року позивачем було надіслано ОСОБА_1 . Листа №3909/35.04-04 про відшкодування коштів переплаченим соціальним допомога про обов`язок повернути суму переплаченої допомоги в розмірі 17678,73грн.

Однак, суд констатує, що відповідачем не було здійснено погашення наявної у неї заборгованості.

Таким чином, суд констатує, що заборгованість ОСОБА_1 перед Департаментом праці та соціального захисту населення за надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям складає 17678,73грн.

Згідно вимог ч.1 ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

У відповідності до ст.12 ЦПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Таким чином, судом встановлено, що ОСОБА_1 безпідставно набула державні кошти передбачені для виплати соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, що стало наслідком звернення Департаменту праці та соціального захисту населення до суду за захистом прав та інтересів.

Згідно ч.1, ч.2 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача; 3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що із ОСОБА_1 підлягає стягненню сума надмірно виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у розмірі 17678,73грн., а також сплачений позивачем судовий збір в розмірі 1841грн.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 4 - 7, 10, 49, 76, 79, 211, 228, 244, 258 - 259, 264, 265, 280 - 282, 289 ЦПК України, ст.ст. 1212 ЦК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Департаменту праці та соціального захисту населення Ужгородської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ), мешканки АДРЕСА_1 на користь Департаменту праці та соціального захисту населення (код за ЄДРПОУ 03192997), місцезнаходження: 88000, м. Ужгород, пл. Ш. Петефі, 24 - 26 надмірно виплачену суму державної соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям у розмірі 17678/сімнадцять тисяч шістсот сімдесят вісім/грн. 73коп.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ), мешканки АДРЕСА_1 на користь Департаменту праці та соціального захисту населення (код за ЄДРПОУ 03192997), місцезнаходження: 88000, м. Ужгород, пл. Ш. Петефі, 24 - 26 сплачений позивачем судовий збір у розмірі 1841/тисяча вісімсот сорок один/грн. 00коп.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача із дотриманням вимог ст.ст.284 - 285 ЦПК України.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня отримання його копії.

Позивачем заочне рішення може бути оскаржено в загальному порядку шляхом подання протягом тридцяти днів апеляційної скарги.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом зазначених вище строків не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга.

Суддя Ужгородського

міськрайонного суду: В.Й. Данко