
Справа № 263/7633/19
Провадження № 2-а/263/214/2019
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 травня 2019 року м. Маріуполь
Жовтневий районний суд м. Маріуполя Донецької області у складі:
головуючого судді Кияна Д.В.,
за участю секретаря судового засідання Рябова С.М.,
перекладача Давиденко Д.О.,
представник позивача Ставицького О.В.
відповідача Ашумова ОСОБА_1
представника відповідача Молчанової Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відео конференції адміністративну справу за позовом Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області до ОСОБА_2 про затримання громадянина Російської Федерації з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні,
В С Т А Н О В И В:
24.05.2019 року Головне управління Державної міграційної служби України в Донецькій області звернулося до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 про затримання з метою забезпечення передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію та поміщення до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, громадянина Російської Федерації ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обґрунтувавши свої вимоги тим, що 09.04.2015 р. Державною міграційною службою України на підставі подання ГУБОЗ МВС України було прийнято рішення про заборону в`їзду в Україну громадянину Російської Федерації ОСОБА_2 терміном на п`ять років. Всупереч рішення про заборону в`їзду в Україну ОСОБА_2 17.04.2019 з метою незаконної легалізації в`їхав на територію України через КПП «Гоптівка» з території Російської Федерації на підставі свідоцтва на повернення в Україну CR № 573138. ОСОБА_2 намагався отримати паспорт громадянина України, для чого 25.04.2019 р. звернувся до Покровського МВ ГУ ДМС України в Донецькій області. 22.05.2019 р. Покровським МВ ГУ ДМС України в Донецькій області прийнято рішення про відмову в оформленні та видачі паспорта громадянина України ОСОБА_2 у зв`язку з неможливістю встановити його особу та належність до громадянства України. Про прийняте рішення ОСОБА_2 поінформований письмово. Натепер, відповідач не має документів, які підтверджують його особу та документів, що дають право на перебування на території України та виїзд з неї. У зв`язку з чим просять суд винести рішення про його затримання з метою забезпечення передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію та поміщення до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні на шість місяців.
Ухвалою Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області від 24.05.2019 р. відкрито провадження у вказаній адміністративній справі в порядку спрощеного позовного провадження.
Представник позивача Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити.
Відповідач в судовому засіданні зазначив, що позовні вимоги не визнає повністю та заперечує проти їх задоволення, вважає себе громадянином України, просив відмовити в позові, оскільки має сім`ю на території України та проживає в м. Покровськ.
Представник відповідача заперечувала проти задоволення позовних вимог.
Вислухав учасників судового провадження, дослідив матеріали справи, суд приходить висновку, що позов Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що згідно інформації системи «Аркан» ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є громадянином Російської Федерації та у період з 2014 по 2015 рік чотири рази в`їжджав на територію України та виїжджав з неї на підставі закордонного паспорту громадянина Російської Федерації № 721428349.
Відповідно до рішення Державної міграційної служби від 09.04.2015 р. відносно громадянина Російської Федерації ОСОБА_2 була встановлена заборона на в`їзд та територію України, терміном на п`ять років
24.04.2018 р. відповідач на підставі вищезазначеного закордонного паспорту громадянина Російської Федерації намагався в`їхати на території України через КПП «Гоптівка», де йому було відмовлено у в`їзді через наявну заборону в`їзду в Україну.
17.04.2019 р. ОСОБА_2 через КПП «Гоптівка» з території Російської Федерації на підставі свідоцтва на повернення в Україну CR № 573138 в`їхав на територію України.
З обґрунтованого подання УСР ГУ НП в Донецькій області, яке 22.05.2019 р. за вих. № 481/33/01-2019 надійшло до Покровського міського відділу ГУ ДМС України в Донецькій області про вжиття до іноземця заходів впливу вбачається , що співробітниками УСР ГУ НП в Донецькій області під час проведення заходів «Мігрант» встановлено громадянина Російської Федерації ОСОБА_2 , який прибув в Україну 17.04.2019 р. та перебуває на території України без документів на право перебування на її території. ОСОБА_2 негативно впливає на криміногенну ситуацію в регіоні, «злодій в законі».
Згідно з повідомленням Головного відділу по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях від 18.05.2019 р. за вих. № 7814/3-775нт, громадянин Російської Федерації ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , будучи кримінальним вагомим елементом країн колишнього СНД, прибув до Донецької області з метою вчинення тяжких злочинів майнового характеру, підтримання кримінальних традицій та вчинення дій на шкоду державній безпеці України.
Відповідно до рішення Покровського МВ ГУ ДМС України в Донецькій області від 22.05.2019 р. ОСОБА_2 відмовлено в оформлені та видачі паспорта громадянина України ОСОБА_2
Згідно з протоколом про адміністративне затримання на підставі ч. 2 ст. 263 КУпАП ОСОБА_2 було затримано строком до трьох діб за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 203-1 КУпАП.
Відповідно до рішення Покровського МВ ГУ ДМС України в Донецькій області від 22.05.2019 р. ОСОБА_2 був поміщений до Миколаївського пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.
Про прийняте рішення в порядку передбаченому законом проінформовано Красноармійську міжрайонну прокуратуру Донецької області (вих. № 51-2804 від 22.05.2019) та Консульський відділ Посольства Російської Федерації в Україні (вих. № 51-2806 від 22.05.2019).
Відповідно до статей 9, 29 Загальної декларації прав людини (1948 року) та статті 9 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права (1966 року) ніхто не може зазнавати безпідставного арешту, затримання або вигнання, а при здійсненні своїх прав і свобод кожна людина може зазнавати лише таких обмежень, які встановлені законом виключно з метою забезпечення належного визнання та поваги прав і свобод інших людей, а також забезпечення справедливих вимог моралі, суспільного порядку і загального добробуту.
У статті 5 Європейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (із змінами і доповненнями) від 04 листопада 1950 року, ратифікованою Верховною Радою України 11 вересня 1997, задекларовано право кожного на свободу та особисту недоторканість, за винятком певних випадків, зокрема, коли здійснюється законний арешт або затримання з метою запобігання її недозволеному в`їзду в країну чи особи, щодо якої провадяться процедури депортації або екстрадиції.
Так, правовий статус іноземця та особи без громадянства, які проживають або тимчасово перебувають в Україні, їх основні права, свободи та обов`язки, порядок вирішення питань, пов`язаних з їх в`їздом в Україну або виїздом з України, регулюються Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.2011 № 3773-VI.
Питання примусового повернення іноземців та осіб без громадянства визначені у ст. 26 вказаного Закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 26 ЗУ «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров`я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України), з подальшим повідомленням протягом 24 годин прокурору про підстави прийняття такого рішення. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення.
Частиною 2 ЗУ «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» визначено, що рішення про примусове повернення іноземців та осіб без громадянства, зазначених у частині першій цієї статті, може супроводжуватися забороною щодо подальшого в`їзду в Україну строком на три роки. Строк заборони щодо подальшого в`їзду в Україну обчислюється з дня винесення такого рішення. Порядок виконання рішення про заборону щодо подальшого в`їзду в Україну визначає Кабінет Міністрів України.
Враховуючи вищенаведені правові положення статей 26 і 30 ЗУ «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», примусовому видворенню передують дві обставини, а саме: прийняття рішення про примусове повернення та ухилення від виїзду після прийняття такого рішення.
Згідно з ч.1 ст. 29 ЗУ «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» передача з України, а бо прийняття в Україну іноземця або особу без громадянства здійснюються відповідно до міжнародного договору про реадмісію.
Законом України від 05.06.2013 № 324-УІІ ратифіковано Угоду між Кабінетом Міністрів України та Урядом Російської Федерації про реадмісію від 22.10.2012, набрала чинності - 08.08.2013 (далі - Угода).
Відповідно до п.1 ст.2 Угоди компетентні органи держави запитуваної Сторони на запит компетентних органів держави запитуючої Сторони приймають назад осіб, які в`їхали на територію держави запитуючої Сторони або перебувають там з порушенням законодавства цієї держави з питань в`їзду, виїзду і перебування іноземних громадян та осіб без громадянства, якщо встановлено, що ці особи є громадянами держави запитуваної Сторони або втратили її громадянство після в`їзду на територію держави запитуючої Сторони і не набули громадянства іншої держави, або, якщо по відношенню до цих осіб прийнято рішення про відмову в наданні громадянства держави запитуючої Сторони.
Слід зазначити, що фактів звернення відповідача до державних органів України з питання визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового або тимчасового захисту не було, що свідчить про те, що обмеження, встановлені ч. 1 ст. 31 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».
Відповідно до ч. І Розділу IV (Забезпечення процедури реадмісії) Інструкції про порядок реалізації компетентними та уповноваженими органами України міжнародних угод про реадмісію осіб, затвердженої Наказом МВС України від 16.02.2015 № 158 та зареєстрованої в Міністерстві Юстиції України від 05.03.2015 за № 260/26705, у разі затримання уповноваженими органами на території України іноземців або осіб без громадянства, які порушують законодавство України щодо порядку прибуття на територію України чи перебування або проживання на її території, зазначені особи до вирішення питання щодо їх реадмісії підлягають тимчасовому розміщенню в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, у встановленому законодавством порядку.
Дії громадянина Російської Федерації ОСОБА_2 свідчать про свідоме порушення законодавства України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».
Відповідно до ч. 1 ст. 289 КАС України, за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів: 1) затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України; 2) затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; 3) взяття іноземця або особи без громадянства на поруки підприємства, установи чи організації; 4) зобов`язання іноземця або особи без громадянства внести заставу.
Частина 11 ст. 289 КАС України, (яка є спеціальною нормою) передбачає, що строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, цей строк може бути продовжений, але не більш як на вісімнадцять місяців.
З урахуванням наведеного, з огляду порушення відповідачем рішення про заборону в`їзду в Україну від 09.04.2015 р., яким заборонено ОСОБА_2 в`їзд на Україну терміном 5 років, у сукупності з тим, що інші, менш жорсткі заходи (порука та застава) не можуть бути застосовані до даної ситуації, суд дійшов висновку, що поданий позов є обґрунтованим, а обраний позивачем захід є співмірним.
Суд враховує, що за подання до адміністративного суду позовних заяв у справах передбачених ст.289 КАС України, судовий збір не сплачується, а отже підстав для розподілу витрат пов`язаних з розглядом справи не має, оскільки вони сторонами не були понесені.
Враховуючи викладене та керуючись ст. ст.241,244,246, 289 КАС України, ст. ст.4,9,16,30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства»,
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області до ОСОБА_2 про затримання громадянина Російської Федерації з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні - задовольнити повністю.
Затримати громадянина Російської ОСОБА_3 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою забезпечення його передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію з поміщенням останнього до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, на строк шість місяців.
Рішення може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подання до суду першої інстанції апеляційної скарги в десятиденний строк з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Із повним текстом рішення суду можна ознайомитися у Єдиному державному реєстрі судових рішень за адресою: http://www.reyestr.court.gov.ua.
Відомості про учасників справи:
Головне управління Державної міграційної служби України в Донецькій області, ЄДРПОУ 37841728, юридична адреса: 87515, Донецька області, м. Маріуполь, вул. Митрополитська, 20, е-mail: dn@dmsu.gov.ua
ОСОБА_2 , громадянин Російської Федерації, ІНФОРМАЦІЯ_1 , тимчасове місце знаходження: Державна установа «Миколаївський пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України», адреса розташування: 56525, Миколаївська область, с. Мартинівське, Вознесенський р-н., вул. Європейська, буд. АДРЕСА_1 .
Суддя Д.В. Киян