
Справа № 139/519/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 травня 2019 року смт Муровані Курилівці
Мурованокуриловецький районний суд Вінницької області в складі:
головуючої судді Коломійцевої В.І.,
за участю секретаря судових засідань Пилипчук В.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Муровані Курилівці цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Мурованокуриловецький районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області, про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України. Свої вимоги мотивувала тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 , в м. Саки Автономної Республіки Крим помер її батько ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянин України. Однак, видані окупаційною владою АРК довідка про смерть, медичне свідоцтво про смерть та Свідоцтво про смерть в силу вимог ст.9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" є недійсними і не створюють правових наслідків. У зв`язку з цим вона не може зареєструвати смерть батька в органах ДРАЦС. Оскільки іншого способу захисту своїх прав заявник не має, тому вона звернулася до суду. Встановлення факту смерті ОСОБА_2 необхідне для оформлення спадщини.
Ухвалою суду від 29.05.2019 заяву ОСОБА_1 прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі.
Заявник та представник заінтересованої особи в судове засідання не з`явилися, подавши заяви про розгляд справи у їх відсутності. Заявник просила її заяву задовольнити, а представник заінтересованої особи проти встановлення факту жодним чином не заперечив (а.с. 24-25).
Враховуючи те, що учасники справи скористались своїм правом заявляти клопотання про розгляд справи у їх відсутності, суд не вбачає підстав для відкладення судового засідання та ухвалив розглянути справу на підставі наявних доказів.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані в справі докази в їх сукупності вважає, що заяву слід задовольнити.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянин України, був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 12).
Згідно свідоцтва про народження та свідоцтва про укладення шлюбу, заявник є дочкою ОСОБА_2 (а.с. 9-10).
ОСОБА_2 помер о 07:00 год. 11 січня ІНФОРМАЦІЯ_1 року в м. Саки Автономної Республіки Крим про що Сакським районним відділом записів актів цивільного стану Департаменту запису актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим видано довідку про смерть № 52 від 11.01.2017 та свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 від 11.01.2017, а Сакською центральною лікарнею - медичне свідоцтво про смерть серії 35 № 019987 від 11.01.2017 (а.с. 13-15).
08.11.2018 Мурованокуриловецький районним відділом ДРАЦС ГТУЮ у Вінницькій області відмовлено у проведенні державної реєстрації смерті ОСОБА_2 , у зв`язку з відсутністю документів, на підставі яких можливо було б вчинити вказану дію (а.с. 16).
Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про реєстрацію актів цивільного стану», підставою для проведення державної реєстрації смерті є документ встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Заява про державну реєстрацію смерті подається не пізніше трьох днів з дня настання смерті або виявлення трупа, а в разі якщо неможливо одержати документ закладу охорони здоров`я або судово-медичної установи, - не пізніше п`яти днів. Державна реєстрація смерті за заявою, поданою у строки, визначені частиною другою цієї статті, та до закінчення одного року з дня настання смерті, проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання. Державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі: якщо заява надійшла після закінчення одного року з дня настання смерті; встановлення у судовому порядку факту смерті; звернення для реєстрації смерті особи, оголошеної судом померлою. У разі настання смерті в дорозі (у поїзді, на судні, в літаку тощо) державна реєстрація смерті може бути проведена в найближчому органі державної реєстрації актів цивільного стану. Державна реєстрація смерті проводиться за заявою родичів померлого, представників органу опіки та піклування, працівників житлово-експлуатаційних організацій, адміністрації закладу охорони здоров`я, де настала смерть, та інших осіб. Про державну реєстрацію смерті іноземця відділ державної реєстрації актів цивільного стану повідомляє Міністерство закордонних справ України.
Відповідно до Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" від 15.04.2014, територія АРК визнана тимчасово окупованою територією. Датою початку тимчасової окупації є 20 лютого 2014 року.
Відповідно до ч. 1-3 ст. 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" від 15.04.2014, державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Разом з тим, у Консультативному висновку Міжнародного суду ООН від 21 червня 1971 року «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії», який був наданий на запит Ради Безпеки ООН зазначено, що держави - члени ООН відповідно до Резолюції 276 (1970) Ради Безпеки зобов`язані утримуватися від застосування міжнародних договорів, укладений з Південною Африкою від імені або відносно Намібії . При цьому у п. 125 цього Консультативного висновку Міжнародного суду ООН вказано на винятки із цього права, а саме. В цілому, невизнання управління Південної Африки (тимчасово окупованої) території не повинно призводити до позбавлення народу Намібії будь-яких переваг, що випливають з міжнародного співробітництва і зокрема, в той час як офіційні дії, що здійснюються урядом Південної Африки від імені або по відношенню до Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути поширена до тих актів, таких, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів.
Про необхідність врахування актів органів влади з окупованих територій Європейським судом з прав людини у п. 45 рішення по справі «Луізіду проти Туреччини» (Loizidou v. Turkey) від 18 грудня 1996 року (заява № 15318/89) була викладена правова позиція, що при аналогічних обставинах щодо відсутності ефективного державного контролю Кіпру за такими територіями, міжнародне право визнає законність деяких юридичних домовленостей і дій, які звідти походять, наприклад актів реєстрації народження, смерті і шлюбу, наслідки яких можуть ігноруватися лише на шкоду мешканців тієї чи іншої території.
Таким чином, надані заявником докази - довідка про смерть та Свідоцтво про смерть, які видані Сакським районним відділом записів актів цивільного стану Департаменту запису актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим, а також медичне свідоцтво про смерть видане Сакською центральною лікарнею, суд сприймає як належні докази, на підставі яких можливо зробити висновок про смерть особи.
Згідно з п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Отже, заява ОСОБА_1 про встановлення факту смерті ОСОБА_2 , що настала ІНФОРМАЦІЯ_3 є підставною та такою, що підлягає задоволенню.
Встановлення даного факту заявнику необхідне для оформлення своїх спадкових прав, що підтверджується довідкою Петриманської сільської ради № 89 від 23.02.2018 (а.с. 11), державним актом на право власності на земельну ділянку (а.с. 18).
У відповідності до ч. 4 ст. 317 ЦПК України, ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Керуючись ст.ст. 2, 10, 78-80, 89, 263, 315-319 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Заяву задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрованого в АДРЕСА_1, що настала ІНФОРМАЦІЯ_1 о 07:00 год. в м. Саки Автономної Республіки Крим, Україна.
Рішення допустити до негайного виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Апеляційна скарга подається до Вінницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , зареєстрована адреса проживання: АДРЕСА_2 .
Заінтересована особа: Мурованокуриловецький районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області, код ЄДРПОУ 21725782, місцезнаходження: Вінницька область, смт Муровані Курилівці, вул. Соборна, 78.
Рішення складено 29.05.2019.
Суддя: