ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 лютого 2010 року <ЧАС >м.ПолтаваСправа № 2а-46298/09/1670 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді –Серги С.М.,
при секретарі –Дубовик О.І.,
за участю:
представника позивача - Гриценко І.Г.,
представника відповідача - Прокопчука О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Приватного підприємства "ГЕЙМ-СЕРВІС"до Карлівської міжрайонної державної податкової інспекціїпро визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, -
В С Т А Н О В И В:
04 серпня 2009 року Приватне підприємство "ГЕЙМ-СЕРВІС" (далі також-позивач)звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Карлівської міжрайонної державної податкової інспекції (далі також-відповідач)про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000692303 від 17.04.2009.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилався на те, що перевірку Приватного підприємства "ГЕЙМ-СЕРВІС" щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу, за результатами якої винесено оскаржуване рішення, проведено відповідачем з порушеннями вимог чинного законодавства, зокрема, Закону України «Про державну податкову службу в Україні», оскільки позивачу не надіслано за 10 днів повідомлення про перевірку, не пред'явлено копію наказу про перевірку під час її проведення. Зазначав, що гральні автомати не є реєстраторами розрахункових операцій у розумінні статті 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а тому накладення штрафних (фінансових) санкцій за застосування при здійсненні розрахункових операцій непереведеного у фіскальний режим роботи, незареєстрованного, неопломбованого реєстратора розрахункових операцій є неправомірним. Вважає, що наявність у залі гральних автоматів реєстратора розрахункових операцій МІNІ-600.02 МЕ, зареєстрованого у Карлівській МДПІ, через який проводилися розрахункові операції, забезпечило виконання вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Крім того, станом на дату проведення перевірки діючий Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій, затверджений наказом ДПА України № 7 від 21.01.2009, не містив жодного грального автомату, обладнаного фіскальною пам'яттю, або пристрою для обладнання автоматів, що вже діють. На звернення позивача до Приватного підприємства «Імпорттехносервіс», яке здійснює технічне обслуговування та ремонт реєстраторів розрахункових операцій, з приводу фіскалізації гральних автоматів, отримано відповідь про неможливість встановлення фіскального блоку на гральні автомати.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити.
Представник відповідача просив відмовити в задоволенні позову.
У своїх запереченнях посилався на те, що перевірку позивача здійснено в межах повноважень органів державної податкової служби, визначених статтею 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», статтями 15, 16 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» із врахуванням Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок платників податків, затверджених наказом ДПА України від 27.05.2008 № 355. В ході перевірки було встановлено порушення позивачем підпунктів 1,2, 3 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме, незабезпечення надання послуг через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідного розрахункового документа, оскільки гральні автомати, через які надавалися послуги, не обладнані запам'ятовуючим пристроєм (фіскальною пам'яттю), хоча наказом Державної податкової адміністрації України від 01.07.2008 № 430 до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій було включено комп'ютерно-касову систему «Фіскал», яка призначена для фіскалізації гральних автоматів. У зв’язку з цим, Карлівською міжрайонною державною податковою інспекцією було винесене рішення № 0000692303 від 17.04.2009, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 1020,00 грн.
Розглянувши подані сторонами документи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судом встановлено, що Приватне підприємство "ГЕЙМ-СЕРВІС" є юридичною особою (свідоцтво про державну реєстрацію серії АО1 № 113050, ідентифікаційний код 35539017), має ліцензію на організацію діяльності з проведення азартних ігор (діяльності з організації та проведення азартних ігор на гральних автоматах), серії АВ № 082889, видану Міністерством фінансів України 16.04.2008 зі строком дії з 14.04.2008 по 13.04.2013 , ліцензію на організацію та утримання тоталізаторів, гральних закладів серії АВ № 419703, видану Полтавською обласною державною адміністрацією 09.06.2008 строком дії до 06.06.2013, торгові патенти на право здійснення діяльності з надання послуг у сфері грального бізнесу за адресою: м.Зіньків, вул.Леніна, 81, серії ТПБ № 240955, № 240956, № 240957, № 240958, № 240959, № 240960, № 240997, № 240998 строком дії з 11.06.2008 по 31.05.2013.
Згідно зі статтею 15 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 01.06.2000 №1776-ІІІ (далі –Закон № 1776) контроль за додержанням суб’єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби шляхом проведення планових та позапланових перевірок згідно із законодавством України.
30.03.2009 працівниками Карлівської міжрайонної державної податкової інспекції підставі направлень № 91, 92 від 18.03.2009 згідно з додатковим планом перевірок за здійсненням суб’єктами господарської діяльності розрахункових операцій у сфері готівкового обігу на березень 2008 року, проведено перевірку дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів та ліцензій в залі гральних автоматів, розташованого за адресою: вул. Леніна, 81, м.Зіньків, Полтавська область, що належить Приватному підприємству "ГЕЙМ-СЕРВІС".
Доводи позивача про незаконність перевірки у зв’язку з тим, що органом державної податкової служби не було надіслано повідомлення про проведення перевірки, суд вважає безпідставними, оскільки зазначена вимога, яка міститься у статті 11-1 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”, стосується лише планових виїзних перевірок платників податків щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати ним податків та зборів (обов'язкових платежів), а не перевірок за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу.
Посилання позивача на те, що під час перевірки не було вручено копію наказу на її проведення, є необґрунтованими, оскільки 30.03.2009 державними податковими інспекторами було проведено планову перевірку позивача щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій, тоді як обов’язковість видання і вручення копії наказу на перевірку передбачено статтею 11-2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»під час проведення позапланових перевірок.
В ході перевірки виявлено, що в приміщенні грального залу знаходилось 8 гральних автоматів, 3 з яких були в робочому стані, підключені до мережі електричного струму, та на яких надавалися послуги у сфері грального бізнесу, що порушенням пунктів 1, 2, 3 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 01.06.2000 року №1776-ІІІ (далі –Закон № 1776).
За результатами перевірки складено акт № 0065/16/12/12/23/35539017 від 30.03.2009, на підставі якого Карлівською міжрайонною державною податковою інспекцією винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000692303 від 17.04.2009, яким до позивача застосовані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 1020,00 грн.
Оцінюючи правомірність винесення рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 1020 грн, суд зазначає наступне.
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 статті 3 Закону №1776 суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: 1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; 2) видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції, 3)застосовувати реєстратори розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування.
Згідно із статтею 2 Закону №1776 розрахункова операція - це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
Фіскальні функції, за змістом цієї ж статті, - це здатність реєстраторів розрахункових операцій забезпечувати одноразове занесення, довготермінове зберігання у фіскальній пам'яті, багаторазове зчитування і неможливість зміни підсумкової інформації про обсяг розрахункових операцій, виконаних в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо), або про обсяг операцій з купівлі-продажу іноземної валюти.
Цією ж статтею визначено, що автомат з продажу товарів (послуг) - це реєстратор розрахункових операцій, який в автоматичному режимі здійснює видачу (надання) за готівкові кошти або із застосуванням платіжних карток, жетонів тощо товарів (послуг) і забезпечує відповідний облік їх кількості та вартості.
Таким чином, одним із видів автоматів з продажу послуг (реєстраторів розрахункових операцій) є гральні автомати, що використовуються позивачем.
Статтею 11 Закону №1776 встановлено, що термін переведення суб’єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій встановлюється Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики, Державної податкової адміністрації України та Національного банку України.
Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій»від 07.02.2001 № 121 установлено терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій згідно з додатком (використання гральний автоматів з 31 грудня 2006 року). До настання зазначених термінів суб'єкти підприємницької діяльності здійснюють розрахункові операції із застосуванням книг обліку розрахункових операцій, крім тих суб'єктів, форми та умови провадження діяльності яких наведені у пунктах 4, 5 і 7 додатка, що здійснюють розрахункові операції із застосуванням електронних контрольно-касових апаратів і комп'ютерних систем, внесених до Державного реєстру електронних контрольно-касових апаратів і комп'ютерних систем станом на 31 грудня 2000 року, а також із застосуванням торговельних терміналів, призначених для роботи з платіжними картками.
Таким чином, з 01.01.2007 у суб'єктів господарювання, які надають послуги у сфері грального бізнесу, виник обов'язок застосовувати гральні автомати, що виконують фіскальні функції.
Разом з тим, згідно із статтею 12 Закону №1776 на території України у сферах, визначених цим Законом, дозволяється реалізовувати та застосовувати лише ті реєстратори розрахункових операцій вітчизняного та іноземного виробництва, які включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій та конструкція і програмне забезпечення яких відповідає конструкторсько-технологічній та програмній документації виробника.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій» від 07.02.2001 № 121 на Міністерство промислової політики було покладено обов'язок забезпечити організацію розроблення автоматів з продажу товарів (послуг), які відповідатимуть необхідним вимогам, а також запам'ятовуючих пристроїв (фіскальної пам'яті) для оснащення автоматів, що вже діють.
Наказом Державної податкової адміністрації України від 01.07.2008 № 430 «Про затвердження Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій у новій редакції» (наказ втратив чинність згідно з наказом Державної податкової адміністрації України від 10 вересня 2008 року № 581) до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій було включено комп'ютерно-касову систему "Фіскал", яка призначена для фіскалізації гральних автоматів, оснащених фіскальною функцією.
З огляду на викладене, з 01.07.2008 року позивач мав можливість і зобов'язаний був використовувати комп'ютерно-касову систему "Фіскал" у гральних автоматах, а за неможливості встановлення фіскального блоку на наявні гральні автомати, не мав права надавати послуги через такі автомати.
Із матеріалів справи вбачається та не заперечується сторонами, що при здійсненні перевірки 30.03.2009 в залі гральних автоматів знаходилось 3 гральні автомати, у робочому режимі та підключені до електромережі. Гральні автомати вводились в дію за допомогою кредитного ключа. Комп’ютерно-касова система «Фіскал» на зазначених гральних автоматах не використовувалась. Таким чином, послуги надавались без проведення розрахункової операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій саме при використанні гральних автоматів, тобто застосовувались гральні автомати, що не виконують фіскальні функції.
Наявність у залі гральних автоматів реєстратора розрахункових операцій МІNІ-600.02 МЕ (заводський № ПА 62100279, фіскальний № 1612000617), зареєстрованого у Карлівській МДПІ 23.04.2008, через який здійснювалися розрахунки із споживачами, не звільняла позивача від обов'язку використовувати гральні автомати, обладнані фіскальною пам'яттю, оскільки гральні автомати в розумінні Закону № 1776 є реєстраторами розрахункових операцій, тому на них поширюються вимоги статті 2 Закону № 1776 щодо забезпечення реалізації фіскальної функції.
Посилання позивача на неможливість встановлення фіскального блоку на гральні автомати, що констатовано у довідці Приватного підприємства «Імпорттехносервіс»№ 321 від 05.10.2009, суд не бере до уваги, оскільки за таких обставин позивач повинен був припинити використання зазначених гральних автоматів. Крім того, у довідці не зазначено, щодо яких гральних автоматів позивач звертався про встановлення фіскального блоку, у зв'язку з чим, не доведено, що саме ті гральні автомати, які знаходилися у залі за адресою: м. Зіньків, вул.Леніна, 81, де здійснювалася перевірка 30.03.2009, не могли бути обладнані блоком фіскальної пам'яті.
Пунктом 2 статті 17 Закону №1776 встановлена відповідальність за порушення вимог цього Закону у вигляді застосування фінансових санкцій у розмірі: двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі застосування при здійсненні розрахункових операцій непереведеного у фіскальний режим роботи, незареєстрованого, неопломбованого або опломбованого з порушенням встановленого порядку реєстратора розрахункових операцій.
Відповідно до вищевказаних вимог Закону рішенням Карлівської міжрайонної державної податкової інспекції № 0000692303 від 17.04.2009 до позивача застосовано фінансову санкцію в розмірі 1020 грн. (17 грн. х 20 х 3 (кількість незареєстрованих в органах ДПС і непереведених у фіскальний режим роботи гральних автоматів).
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що зазначене рішення прийнято Карлівською міжрайонною державною податковою інспекцією на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законом, обґрунтовано, з урахуванням обставин, встановлених під час перевірки.
Отже, позовні вимоги Приватного підприємства "ГЕЙМ-СЕРВІС" про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій є необгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про державну податкову службу в Україні», Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
П О С Т А Н О В И В:
У задоволення позовних вимог Приватного підприємства "ГЕЙМ-СЕРВІС" до Карлівської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000692303 від 17 квітня 2009 року відмовити.
Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний строк з дня складання постанови в повному обсязі та подачі апеляційної скарги у 20-денний строк після подачі заяви про апеляційне оскарження в порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлено 8 лютого 2010 року.
Суддя С.М. Серга