Ухвала суду № 82025716, 28.05.2019, Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області

Дата ухвалення
28.05.2019
Номер справи
742/2/18
Номер документу
82025716
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України

Провадження № 1-кс/742/899/19

Єдиний унікальний № 742/2/18

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 травня 2019 року м. Прилуки

Слідчий суддя Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області Коваленко А.В., за участі секретаря судових засідань Риндя Л.А., прокурора Панченка Ю.В., підозрюваного ОСОБА_1 , захисника Кузьменко І.В. розглянувши у судовому засіданні в залі суду в м.Прилуки клопотання прокурора Прилуцької місцевої прокуратури Панченка Ю.В., про відсторонення підозрюваного від посади у досудовому розслідуванні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42018271210000001 від 02.01.2018 за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч.2 ст.364 КК України, -

в с т а н о в и в:

Прокурор Прилуцької місцевої прокуратури звернувся до суду з клопотанням про відсторонення підозрюваного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Прилуки Чернігівської області, громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою АДРЕСА_1 , раніше не судимого, від посади начальника управління капітального будівництва міської ради м.Прилуки строком на 2 місяці.

Своє клопотання слідчий мотивує тим, що ОСОБА_1 згідно з розпорядженням Прилуцького міського голови №86-ос від 21.07.2015 був призначений на посаду начальника управління капітального будівництва міської ради з 21.07.2015.

Згідно з положенням про управління капітального будівництва міської ради м.Прилуки ОСОБА_1 як начальник управління капітального будівництва Прилуцької міської ради є службовою особою, здійснює керівництво та організовує роботу управління, персонально відповідає за виконання покладених на управління завдань, в його безпосередньому підпорядкуванні перебувають працівники управління. Крім того, згідно з даного положення ОСОБА_1 . виконує завдання покладені на управління щодо укладення договорів з будівельними організаціями та видачу наказів з читань діяльності управління. У відповідності з цим на ОСОБА_1 укладались організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, а тому відповідно до ч. 3 ст.18 КК України він є службовою особою.

Згідно п.4 Положення Управління здійснює технічний нагляд за будівництвом, контроль за відповідністю обсягів та якості виконаних робіт проектам, технічним умовам і стандартам.

Відповідно до п.11 Положення, Управління утримується за рахунок коштів, передбачених у вартості будівництва на утримання служби замовника незалежно від джерела фінансування об`єктів, відрахувань від оренди та коштів від виконання робіт по прямих договорах, які зараховуються до доходів спеціального фонду міського бюджету як власні надходження.

З метою належного виконання покладених завданнь на УКБ міської ради м.Прилуки наказом №4 від 11.04.2016 з 12.04.2016 прийнято на посаду іженера технічного нагляду УКБ міської ради м.Прилуки ОСОБА_2 , з окладом праці згідно штатного розкладу, який має кваліфікаційний-сертифікат інженера з технічного нагляду серія АТ №004827, зареєстрованого атестаційною - архітектурно-будівельною атестаційною комісією всеукраїнської громадської організації «Гільдія інженерів технічного нагляду за будівництвом об`єктів архітектури» від 20.11.2015 №4744. Основними завданням якого є здійснення технічного нагляду від імені замовника, тобто від УКБ міської ради м.Прилуки за об`єктами будівництва. ОСОБА_2 виконував свої функціональні обов`язки в період з 12.04.2016 по цей час, крім періоду його звільнення з 07.09.2017 по 13.11.2017, за що отримував заробітну плату.

ОСОБА_1 , діючи умисно, будучи службовою особою, з метою отримання неправомірної вигоди на користь третьої особи - ФОП ОСОБА_2 , використовуючи своє службове становище всупереч інтересів служби, в порушення ст.13 Бюджетного кодексу України, Положення про УКБ міської ради м.Прилуки та посадової інструкції, достовірно знаючи, що роботи на здійснення технічного нагляду виконані Управлінням капітального будівництва міської ради м.Прилуки у повному обсязі, за що перераховувалися кошти від замовників, упродовж з 2016, 2017 років укладав договори на здійснення технічного нагляду з ФОП ОСОБА_2 , який в свою чергу є підлеглим працівником - інженером з технічного нагляду УКБ міської ради м.Прилуки та виконував функціональні обов`язки інженера з технічного нагляду, підписував акти виконаних робіт та в подальшому надавав їм бухгалтеру УКБ міської ради м.Прилуки для оформлення платіжних документів та проведення оплати Управлінням державної казначейської служби на рахунок фізичної особи підприємця Дудинця К.К.

За результатами проведення Північним офісом Держаудитслужби в Чернігівській області планової ревізії фінансово-господарської діяльності УКБ міської ради м.Прилуки за період з 01.01.201 5 по 3 1.07.201 8, відповідно до акту № 05-30/4 від 22.10.2018 встановлено, що в результаті неефективних управлінських дій, зумовлених внесенням начальником Управління змін до посадової інструкції інженера з технічного нагляду, що виключило можливість здійснювати йому технічний нагляд за об`єктами з капітального ремонту, замовником яких є УКБ міської ради та в недотриманні вимог ч.4 ст.13 Бюджетного кодексу України, п.11 Положення про управління капітального будівництва міської ради м.Прилуки від 06.03.2006, призвело до упущених доходів УКБ міської ради м.Прилуки (шляхом їх виведення з обороту УКБ міської ради на користь ФОП ОСОБА_2 , який був одночасно його штатним працівником з ведення технічного нагляду).

Відповідно до висновку експерта за результатами проведення судово- економічної експертизи від 22.04.2019 №749-752/19-24 проведеного Чернігівським відділенням Київського науково-дослідного інституту судових експертиз, що по об`єктам, Замовником яких було УКБ міської ради м.Прилуки технічний нагляд за якістю проведення робіт по поточному та капітальному ремонту за 2016-2017 роки, повинен був здійснюватись штатним працівником УКБ міської ради м.Прилуки ОСОБА_2 з урахуванням довідок, наданих УКБ міської ради м.Прилуки щодо повернення ФОП ОСОБА_2 грошових коштів за період 2016-2017 роки, станом на 02.01.2018 сума недоотриманих доходів УКБ міської ради м.Прилуки, у зв`язку із залученням для проведення технічного нагляду на договірній основі ФОП ОСОБА_2 за результатами дослідження становить 201 833, 64 гривні.

Таким чином, з 2016 по 2017 роки начальником УКБ міської ради м.Прилуки незаконно перераховано коштів на рахунок ФОП ОСОБА_2 за начебто здійснення ним, як ФОП, технічного нагляду, в результаті чого недоотримано доходів УКБ міської ради м.Прилуки в сумі 201 833,64 гривень, що спричинило тяжкі наслідки для юридичної особи, а саме, завдання збитків місцевому бюджету на вказану вище суму, яка у двісті п`ятдесят і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян.

ОСОБА_1 16.05.2019 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст.364 КК України, а саме, зловживанні службовим становищем, з метою одержання неправомірної вигоди для фізичної особи з використанням службового становища, всупереч інтересам служби спричинив тяжкі наслідки інтересам юридичної особи. Обґрунтованість підозри підтверджується:

актом № 05-30/4 від 22.10.2018 складеного Північним офісом Держаудитслужби в Чернігівській області за результатами планової ревізії фінансово-господарської діяльності УКБ міської ради м.Прилуки за період з 01.01.2015 по 31.07.2018, де вказано, що в результаті неефективних управлінських дій, та в недоотриманні вимог ч.4 ст. 13 Бюджетного кодексу України, п.11 Положення про управління капітального будівництва міської ради м.Прилуки, призвело до упущених доходів УКБ міської ради м.Прилуки;

висновком експерта за результатами проведення судово-економічної експертизи від 22.04.2019 №749-752/19-24 проведеного Чернігівським

відділенням Київського науково-дослідного інституту судових експертиз, що станом на 02.01.2018 сума недоотриманих доходів УКБ міської ради м.Прилуки, у зв`язку із залученням для проведення технічного нагляду на договірній основі ФОП ОСОБА_2 за результатами дослідження становить 201 833, 64 гривні, також описаними у висновку документами;

-розпорядженням про призначення ОСОБА_1 на посаду;

-положенням про УКБ міської ради м.Прилуки;

-наказом на призначення ОСОБА_2 на посаду;

-іншими матеріалами кримінального провадження.

Зібрані фактичні дані в своїй сукупності дають підстави обгрунтовано підозрювати ОСОБА_1 у вчиненні умисного тяжкого злочину з корисливих та корупційних мотивів, з використанням службового становища, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, санкцією якої передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 3 до 6 років.

Оцінивши сукупність усіх обставин по провадженню, а саме: вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним кримінального правопорушення;

тяжкість покарання - ч. 2 ст.364 КК України, яка передбачає від 3 до 6 років позбавлення волі, що є тяжким злочином;

скоєння тяжкого корупційного правопорушення посадовою особою, яка займає відповідальне становище з використанням наданих їй службових повноважень, всупереч інтересам служби;

прокурор приходить до висновку, що у разі не відсторонення начальника УКБ міської ради м.Прилуки від посади він матиме змогу знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, оскільки у УКБ міської ради м.Прилуки знаходяться документи (листи, переписки, документація), які мають істотне значення для встановлення обставин скоєння злочину та істини у кримінальному провадженні. У безпосередньому підпорядкуванні ОСОБА_1 , перебувають особи, які можуть бути свідками скоєння ним злочину, і використовуючи своє службове становище він має можливість незаконно вплинути на них, шляхом перекручення їх свідчень, схилення до дачі неправдивих показань. Перебуваючи на посаді керівника може впливати на свідка з яким укладав договори на здійснення технічного нагляду, тобто ФОП ОСОБА_2 , також на зміну їх показань, перекручування. Може вплинути на інших учасників кримінального провадження, а саме: на осіб, які здійснювали ревізію, які проводили судово-економічну експертизу по даному кримінальному провадженню, з метою тлумачення їх результатів роботи на свою користь , на посадових осіб, в яких відбувалося будівництво і ОСОБА_3 здійснювався технічний нагляд ОСОБА_2

Згідно ч. 5 ст. 65 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею злочину у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.

В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав, посилались на обставини, викладені в клопотанні. Крім того, зазначив, що підозрюваний вчинив злочин під час перебування на даній посаді. Особи, які є свідками в даному провадженні являються підлеглими підозрюваного, а тому він може чинити на них тиск, а злочин в якому підозрюється ОСОБА_1 є корупційним злочином , а тому відповідно до вимог ст.65 Закону України «Про запобігання корупції» підозрюваний підлягає відстороненню від посади.

ОСОБА_1 та його захисник в судовому засіданні вважали, що клопотання задоволенню не підлягає, оскільки в клопотанні прокурором не зазначено конкретних ризиків, які могли б свідчити, що підозрюваний може перебуваючи на посаді може впливати на свідків чи перешкоджати слідству.

Вислухавши думку учасників судового процесу, вивчивши матеріали справи, слідчий суддя приходить до наступного висновку.

З матеріалів провадження вбачається, що слідчим Прилуцького ВП ГУНП в Чернігівській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42018271210000001 від 02.01.2018, за ознаками злочину, передбаченого ч. 2 ст. ст. 364 КК України.

16.05.2019 ОСОБА_1 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 КК України, а саме, зловживанні службовим становищем, з метою одержання неправомірної вигоди для фізичної особи з використанням службового становища, всупереч інтересам служби спричинив тяжкі наслідки інтересам юридичної особи.

Згідно копії розпорядження від 21 липня 2015 року № 86-ос ОСОБА_1 призначено на посаду начальника управління капітального будівництва Прилуцької міської ради з 21 липня 2015 року.

Згідно копії наказу посаду начальника управління капітального будівництва Прилуцької міської ради Дудинця Кирила Костянтиновича прийнято на роботу на посаду інженера технічного нагляду з 12 квітня 2016 року.

Відповідно до вимог ст. 2 КПК України основним завданням кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден не винуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.

Відповідно до вимог ст.154 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину, і не залежно від тяжкості злочину - щодо особи, яка є службовою особою правоохоронного органу. Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців, в межах строку досудового розслідування.

Відповідно до вимог статті 157 КПК України, під час розгляду клопотання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов`язаний врахувати такі обставини: 1) правову підставу для відсторонення від посади; 2) достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; 3) наслідки відсторонення від посади для інших осіб.

Згідно пункту 6 частини 2 статті 155 КПК України у клопотанні слідчого повинно бути зазначено обставини, що дають підстави вважати, що підозрюваний, перебуваючи на посаді, незаконними засобами впливатиме на свідків, а також зможе вжити заходів на протидію досудовому розслідуванню, знищити або підробити речі та документи.

У клопотанні слідчого міститься твердження про те, що разі не відсторонення начальника УКБ міської ради м.Прилуки від посади він матиме змогу знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, оскільки в УКБ міської ради м.Прилуки знаходяться документи (листи, переписки, документація), які мають істотне значення для встановлення обставин скоєння злочину та істини у кримінальному провадженні. У безпосередньому підпорядкуванні ОСОБА_1 ., перебувають особи, які можуть бути свідками скоєння ним злочину, і використовуючи своє службове становище він має можливість незаконно вплинути на них, шляхом перекручення їх свідчень, схилення до дачі неправдивих показань. Перебуваючи на посаді керівника може впливати на свідка з яким укладав договори на здійснення технічного нагляду, тобто ФОП ОСОБА_2 , також на зміну їх показань, перекручування. Може вплинути на інших учасників кримінального провадження, а саме: на осіб, які здійснювали ревізію, які проводили судово-економічну експертизи по даному кримінальному провадженню, з метою тлумачення їх результатів роботи на свою користь , на посадових осіб, в яких відбувалося будівництво і ОСОБА_3 здійснювався технічний нагляд ОСОБА_2

З наданих суду доказів вбачається, що залишаючись на займаній посаді, ОСОБА_1 матиме можливість підробити або знищити документи, що мають значення для досудового розслідування, досудове розслідування на даний час ще не завершено, проведено не всі слідчі та розшукові дії, тому прокурор вірно намагається усунути будь-який вплив з боку підозрюваного на хід такого розслідування. Також вбачається, що ОСОБА_1 дійсно може скористатись своїм службовим статусом та службовими повноваженнями для здійснення тиску на інших учасників кримінального провадження, в тому числі тих, що безпосередньо йому підпорядковані.

В свою чергу, ОСОБА_1 підозрюється у вчиненні тяжкого корупційного кримінального правопорушення, можливість вчинення якого була зумовлена його перебуванням на посаді начальника УКБ міської ради м.Прилуки Чернігівської області.

Можливість уникнути продовження протиправної діяльності ОСОБА_1 , а також можливість уникнути тиску на інших учасників кримінального провадження, уникнути спотворення або знищення речей і документів є одним із засобів забезпечити виконання процесуальних процедур, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.

Відповідно до примітки до ст. 45 КК України злочин, передбачений ст. 364 КК України є корупційним.

Відповідно до ч. 5 ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції» особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею злочину у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.

Дана норма Закону не може залишитися поза увагою суду, з огляду на політику держави, направлену на подолання корупції, зокрема і в органах державної влади, що сприятиме правовому розвитку держави.

Отже, слідчий суддя враховує наявність правових підстав для відсторонення ОСОБА_1 від посади, наявність доказів, які є достатніми на даному етапі досудового розслідування, що вказують на наявність обґрунтованої підозри у вчинення останнім кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 КК України, обставини його вчинення, що саме перебування на посаді начальника УКБ міської ради м.Прилуки сприяло вчиненню даного кримінального правопорушення та відсторонення від посади необхідно для запобігання спробам знищення чи підроблення речей і документів, які мають суттєве значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на інших учасників кримінального провадження, в тому числі свідків, які перебувають в безпосередньому підпорядкуванні підозрюваного та іншим чином протиправно перешкоджати досудовому розслідуванню, враховуючи відсутність негативних наслідків для інших осіб, у разі прийняття рішення про відсторонення від посади підозрюваного ОСОБА_1

З урахуванням того, що ОСОБА_1 є службовою особою, підозрюється у вчиненні тяжкого кримінального правопорушення у сфері службової діяльності, що має ознаки корупційного, а тому з підстав та у порядку визначеному КПК України, виходячи з засад диспозитивності кримінального провадження, слідчий суддя вважає необхідним застосування саме такого заходу забезпечення кримінального провадження, як відсторонення від посади начальника управління капітального будівництва міської ради м.Прилуки на строк в межах двох місяців, але не більше строку досудового розслідування визначеного ст.219 КПК УКраїни.

На підставі викладеного і керуючись ст.154-157,369 КПК України, слідчий суддя, -

УХВАЛИВ :

Клопотання прокурора Прилуцької місцевої прокуратури Панченка Ю.В., про відсторонення підозрюваного від посади у досудовому розслідуванні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42018271210000001 від 02.01.2018 за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч.2 ст.364 КК України – задовольнити.

Відсторонити підозрюваного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Прилуки, Чернігівської області, гр.України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого, від посади начальника управління капітального будівництва міської ради м.Прилуки строком до 15 липня 2019 року.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Чернігівського апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення.

Слідчий суддя А.В.Коваленко