Ухвала суду № 82021483, 23.05.2019, Дружківський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
23.05.2019
Номер справи
229/2000/19
Номер документу
82021483
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Єдиний унікальний номер 229/2000/19

Номер провадження 4-с/229/9/2019

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 травня 2019 року Дружківський міський суд Донецької області

у складі: головуючого - судді Гонтар А.Л.

при секретарі Білик О.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Дружківка скаргу Акціонерного товариства 'ДТЕК Донецькі електромережі', боржник ОСОБА_1 , заінтересована особа Головний Державний виконавець Дружківського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Донецькій області Такунов Сергій Володимирович на дії державного виконавця (у порядку ст.477 ЦПК України),

в с т а н о в и в :

08 квітня АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» звернулось до Дружківського міського суду Донецької області зі скаргою на дії державного виконавця, в якій зазначило наступне.

Дружківським міським судом Донецької області видано судовий наказ по справі № 2-н/229/602/2014 про стягнення з ОСОБА_1 заборгованості за спожиту електричну енергію в розмірі 454,04 грн., три відсотки річних у розмірі 0,34 грн., судового збору у розмірі 121,80 грн. на користь ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго».

20.04.2018 року на виконання Закону України «Про ринок електричної енергії» від 13.04.2017 року № 2019-VІІІ загальними зборами акціонерів «ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» прийнято рішення про зміну найменування Публічне акціонерне товариство «ДТЕК Донецькобленерго» на Акціонерне товариство "ДТЕК Донецькі електромережі". 23.05.2018 року у відповідності до рішення загальних зборів акціонерів Публічне акціонерне товариство «ДТЕК Донецькобленерго» перейменовано в Акціонерне товариство «ДТЕК Донецькі електромережі».

Також, 23.05.2018 року внесені зміни до Єдиного державного реєстру щодо місцезнаходження юридичної особи, а саме: 84302, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Комерційна, 8.

Повідомленням про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання від 25.02.2019 року стягувачу було повернуто без прийняття до виконання виконавчий документ № 2-н/229/602/2014 відносно боржника ОСОБА_1 , оскільки у виконавчому документі відсутня дата народження боржника, зазначене повідомлення було отримано АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» 26.03.2019 року вх. № 4131. Рішення винесено Головним державним виконавцем Дружківського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області Такуновим С.В.

При винесенні рішення державний виконавець керувався п. 6 ч. 4 ст. 4 Закону України «Про виконавче провадження».

Під час вирішення питання про відкриття виконавчого провадження по виконавчому документу, виданого Дружківським міським судом Донецької області, державним виконавцем без обґрунтованої правової підстави застосовано положення ст. 4 ЗУ «Про виконавче провадження», а саме, в частині необхідності зазначення у виконавчому документі дати народження боржника.

Скаржник вважає таке рішення державного виконавця незаконним та просить його скасувати, оскільки виконавчий документ повністю відповідає вимогам вищенаведених статей як Закону України «Про виконавче провадження», так і ЦПК України.

Ухвалою Дружківського міського суду Донецької області від 08 квітня 2019 року скарга була прийнята до розгляду та призначена на 18 квітня 2019 року (а.с.11).

10 травня 2019 року до суду був наданий відзив головного державного виконавця Дружківського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області Такунова С.В. на скаргу АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» (а.с.16-19).

Відзив мотивовано тим, що згідно Закону у ст.4 міститься перелік вимог до виконавчого документу, зокрема у п.1 ч.3 проголошено, що у виконавчому документі зазначаються «повне найменування (для юридичних осіб) або прізвище, ім`я та, за наявності, по-батькові (для фізичних осіб) стягувача та боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або адреса місця проживання чи перебування (для фізичних осіб), дата народження боржника - фізичної особи.»: ч.4. чітко вказано, що : «У виконавчому документі повинний бути зазначений ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань стягувана та боржника (для юридичних осіб - за наявності);

Також у ч.4 цієї ж статті Законом визначений «алгоритм дій» для державного виконавця в ситуації, коли пред`явлений на виконання виконавчий документ не відповідає тим самим вимогам, а саме: виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред`явлення, якщо виконавчий документ не відповідає вимогам, передбаченим цією статтею... ( ч.4 п.6 ст.4 Закону). Додаємо, що у скарзі позивач посилається до ст. 18 Закону, де підкреслено, що державний виконавець при здійсненні виконавчого провадження з метою захисту інтересів стягувача може одержувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, посадових осіб, сторін та інших учасників виконавчого провадження необхідні для проведення виконавчих дій пояснення, довідки та іншу інформацію, в тому числі конфіденційну, також позивач посилається до ст.2,5 ЗУ «Про захист персональних даних», де вказано, що дата народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків є персональними даними і за режимом доступу є інформацією з обмеженим доступом, та що за таких обставин, відомості щодо реєстраційного номеру облікової картки платника податків, повної дати народження боржника можуть бути надані лише на вимогу державного органу, а також особи, яку такі відомості стосуються, що можливо тільки на стадії відкриття виконавчого провадження. Тобто, при прийнятті рішення про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання, державний виконавець діяв у відповідності до Закону.

Разом з тим, у розділі III ч.2 Інструкції з організації примусового виконання рішень (далі - Інструкція) також говориться про те, що виконавчий документ повинен відповідати вимогам до виконавчого документа, які зазначені у ст.4 Закону та виконавчий документ повертається без прийняття до виконання у випадках, передбачених ч.4 ст.4 Закону, про що орган державної виконавчої служби надсилає стягувачу повідомлення.

Основною інформаційною базою про здійснення виконавчого провадження є автоматизована система виконавчого провадження (далі - АСВП), до якої вносяться відомості про боржників. Механізм же функціонування АСВП визначає Положення про автоматизовану систему виконавчого провадження (далі - Положення), затверджене наказом Міністерства юстиції України від 05 серпня 2016 року № 2432/5, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 12 серпня 2016 року за № 1126/29256 та розроблене до вимог Закону.

АСВП - комп`ютерна програма, що забезпечує збирання, зберігання, облік, пошук, узагальнення, надання відомостей про виконавче провадження, формування Єдиного реєстру боржників та захист від несанкціонованого доступу.

Відповідно до розділу II ч. 2 Положення вхідна кореспонденція, в тому числі виконавчі документи, приймається й опрацьовується відповідальною особою і реєструється в АСВП. Під час реєстрації виконавчого документа відповідальна особа зобов`язана внести до АСВП такі відомості: прізвище, ім`я, по батькові (за наявності), число, місяць, рік народження для фізичної особи або повне найменування, ідентифікаційний код в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань для юридичної особи - боржника.

Державний виконавець після отримання виконавчого документа у строки, встановлені Законом, приймає рішення про відкриття виконавчого провадження чи про повернення виконавчого документа стягувачу без прийняття до виконання (розділ IV ч. 1 Положення). Без дати народження боржника автоматизована система виконавчого провадження не дозволяє і унеможливлює відкриття провадження, видаючи помилку «відсутня дата народження боржника», яку необхідно виправити повернувшись до вхідного документу для того, щоб продовжити подальшу роботу. В задоволенні скарги просять відмовити.

В судове засідання сторони не з`явились, про час та місце розгляду справи вони були повідомлені належним чином. Неявка сторін не перешкоджає розгляду скарги, що відповідає вимогам ч.2 ст.450 ЦПК України.

Відповідно до статті 447 ЦПК України, сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права чи свободи.

Відповідно до частини другої статті 451 ЦПК України, у разі встановлення обґрунтованості скарги суд визнає оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність неправомірними і зобов`язує державного виконавця або іншу посадову особу органу державної виконавчої служби, приватного виконавця усунути порушення (поновити порушене право заявника).

Судом встановлено, що 25 лютого 2019 року головний державний виконавець Дружківського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області Такунов С.В. виніс повідомлення про повернення виконавчого документа стягувачу без прийняття до виконання на підставі пункту 6 частини першої статті 4 Закону України «Про виконавче провадження», оскільки у виконавчому документі відсутня дата народження боржника.

За змістом частини п`ятої статті 26 цього Закону України, виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження.

У частині першій статті 4 Закону України «Про виконавче провадження» зазначено, що у виконавчому документі зазначаються: назва і дата видачі документа, найменування органу, прізвище, ім`я, по батькові та посада посадової особи, яка його видала; дата прийняття і номер рішення, згідно з яким видано документ; повне найменування (для юридичних осіб) або прізвище, ім`я та, за наявності, по батькові (для фізичних осіб) стягувача та боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або адреса місця проживання чи перебування (для фізичних осіб), дата народження боржника - фізичної особи; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань стягувача та боржника (для юридичних осіб - за наявності); реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті) боржника (для фізичних осіб - платників податків); резолютивна частина рішення, що передбачає заходи примусового виконання рішень; дата набрання рішенням законної сили (крім рішень, що підлягають негайному виконанню); строк пред`явлення рішення до виконання.

Виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред`явлення, якщо виконавчий документ не відповідає вимогам, передбаченим цією статтею, або якщо стягувач не подав заяву про примусове виконання рішення відповідно до статті 26 цього Закону(пункт 6 частини четвертої статті 4 Закону України «Про виконавчий збір»).

Разом з тим, за змістом частин першої та другої статті 18 Закону України «Про виконавче провадження», виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Пунктом 3 частини третьої статті 18 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право з метою захисту інтересів стягувача одержувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, посадових осіб, сторін та інших учасників виконавчого провадження необхідні для проведення виконавчих дій пояснення, довідки та іншу інформацію, в тому числі конфіденційну.

Відповідно до частини другої статті 32 Конституції України й частини першої статті 302 ЦК України не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом.

Офіційне тлумачення вказаного положення Конституції України міститься в Рішенні Конституційного Суду України від 20 січня 2012 року № 2-рп/2012, відповідно до пункту 1 якого збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди державою, органами місцевого самоврядування, юридичними або фізичними особами є втручанням в її особисте та сімейне життя, таке втручання допускається винятково у випадках, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.

Виконавчий лист, судовий наказ, ухвала мають відповідати вимогам до виконавчого документа, встановленим законом (ч. 3 ст. 431 ЦПК України).

Згідно п. 6 ч. 4 ст.6 Закону України «Про виконавче провадження» (у редакції Закону від 02 червня 2016 р. № 1404-VIII), якщо виконавчий документ не відповідає вимогам, передбаченим цією статтею, то він повертається стягувачу органом державної виконавчої служби без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред`явлення.

Частиною 1 статті 4 Закону України «Про виконавче провадження» передбачена також можливість зазначення інших даних, які ідентифікують боржника, та сприяють примусовому виконанню рішення, зокрема - реєстраційного номеру картки платника податків.

Як вбачається з копії судового наказу, яка додана до матеріалів справи (а.с.5), у ньому відсутня дата народження боржника ОСОБА_1 , натомість зазначено реєстраційний номер картки боржника як платника податків.

Відтак, у судовому наказі зазначені дані боржника, які можуть ідентифікувати його особу, та сприяти примусовому виконанню судового наказу.

Метою виконавчого провадження як завершальної стадії судового провадження є примусове виконання судових рішень (стаття 1 і 2 Закону України «Про виконавче провадження»).

Задовольняючи скаргу АТ «ДТЕК Донецькі електромережі», суд погоджується з її доводами про те, що державний виконавець в силу положень ст. 18 Закону не скористався такими правами.

За змістом положень пункту 3 частини 2 статті 18 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, зокрема має право з метою захисту інтересів стягувача одержувати інформацію, в тому числі конфіденційну, яка стосується особи боржника та його майнового стану.

За такого, державний виконавець не у повній мірі скористався наданими йому законом правами та повноваженнями для своєчасного і повного виконання судового рішення.

Таким чином відсутність у виконавчому листі відомостей про дату народження боржника не є підставою для повернення державним виконавцем виконавчих документів без прийняття до виконання.

Ураховуючи наведене, суд вважає за можливе скаргу задовольнити частково, визнавши дії головного державного виконавця Дружківського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області – незаконними та зобов`язати Дружківський міський відділ державної виконавчої служби прийняти до виконання виконавчий документ.

Керуючись статтями 450-451 ЦПК України, суд, -

у х в а л и в :

скаргу Акціонерного товариства «ДТЕК Донецькі електромережі», боржник ОСОБА_1 , заінтересована особа Головний Державний виконавець Дружківського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Донецькій області Такунов Сергій Володимирович на дії державного виконавця (у порядку ст.477 ЦПК України) задовольнити частково.

Визнати дії головного державного виконавця Дружківського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області щодо винесення повідомлення від 25.02.2019 року про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання за виконавчим документом №2-н/229/602/2014, виданим Дружківським міським судом Донецької області відносно боржника ОСОБА_1 - незаконними.

Зобов`язати Дружківський міський відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області прийняти до виконання виконавчий документ №2-н/229/602/2014, виданим Дружківським міським судом Донецької області відносно боржника ОСОБА_1 .

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення до Апеляційного суду Донецької області через Дружківський міський суд Донецької області. Учасник справи, якому повний текст ухвали суду не було вручено у день проголошення ухвали або її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження , якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.

Повний текст ухвали складений в нарадчій кімнаті 28 травня 2019 року.

Суддя Дружківського міського суду А. Л. Гонтар