
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
27 травня 2019 року № 640/3452/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Шевченко Н.М., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕСУ» про стягнення штрафних санкцій,
У С Т А Н О В И В :
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (далі по тексту- позивач, Комісія) звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕСУ» (далі по тексту - відповідач, ТОВ «ЕСУ»), в якому просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕСУ» штраф у розмірі 119 00,00 грн.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначає, що до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕСУ» було застосовано захід впливу у вигляді накладення штрафних санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів. У зв`язку із невиконанням даного рішення, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку звернулася до суду з даним позовом про стягнення штрафу.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 05.12.2018 відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) сторін (у письмовому провадженні) та запропоновано відповідачу у 15 денний строк з дня отримання ухвали надати суду відзив на позовну заяву та всі докази на підтвердження, які наявні у відповідача.
03.04.2019 до суду від Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕСУ» надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача зазначає, що матеріали справи не містять належних та допустимих доказів, які могли б підтвердити дійсне право ПАТ «Дельта-Банк» на отримання останнім відсоткового доходу за облігаціями серії «С» за 11-13 відсоткові періоди, за невиплату яких відносно відповідача винесено постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку фінансових послуг.
Положеннями пункту 4 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо стягнення грошових сум, що ґрунтуються на рішеннях суб`єкта владних повноважень щодо яких завершився встановлений цим Кодексом строк оскарження та сума яких не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Дослідивши обставини справи та оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.
12.04.2013 Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку зареєстровано проспект емісії облігацій Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕСУ» та видано свідоцтво про реєстрації випуску облігацій за реєстраційним №55/2/2013.
Як убачається із матеріалів справи, Уповноваженою особою Комісії 21.11.2016 прийнято розпорядження №1900-ЦД-1-Е, відповідно до якого встановлено порушення ТОВ «ЕСУ» вимог законодавства про цінні папери, а саме пункту 2 частини 5 розділу І «Положення про порядок здійснення емісії облігацій підприємств, облігацій міжнародних фінансових організацій та їх обігу», затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 27.12.2013 №2998 щодо нездійснення виплати ПАТ «Дельта Банк» відсоткового доходу за іменними відсотковими облігаціями серії «С» за 11-й відсотковий період (з 21.10.2015 по 19.01.2016), 12-й відсотковий період (з 20.01.2016 по 19.04.2016) та за 13-й відсотковий період (з 20.04.2016 по 19.07.2016).
Водночас, розпорядженням у термін до 22.12.2016 зобов`язано ТОВ «ЕСУ» усунути порушення законодавства про цінні папери та до тієї ж дати повідомити Уповноважену особу Комісії про виконання розпорядження з наданням підтверджуючих документів.
Оскільки вказаних дій відповідачем не було здійснено стосовно ТОВ «ЕСУ» Уповноваженою особою Комісії складено акт від 17.01.2017 №04-ЦД-1-Е про правопорушення на ринку цінних паперів за порушення пункту 10 статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», а саме: невиконання розпорядження від 21.11.2016 №1900-ЦД-1-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери.
Дане правопорушення відповідачем вчинено повторно протягом року з дати винесення уповноваженими особами Комісії постанов про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 25.05.2016 №748-ЦД-1-Е, від 10.08.2016 №1183-ЦД-1-Е, від02.11.2016 №2198-ЦД-1-Е за вчинення тих самих дій (невиконання розпоряджень про усунення порушень законодавства про цінні папери).
З урахуванням викладеного, за результатами розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ТОВ «ЕСУ» винесено постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 01.02.2017 №3-ЦД-1-Е, відповідно до якої до Товариства застосовано штраф у розмірі 119 00,00 грн.
На момент звернення до суду зазначену суму штрафу відповідачем добровільно не сплачено, чим порушуються інтереси держави, що є підставою для звернення до суду з зазначеним позовом.
Враховуючи те, що відповідачем не сплачено штрафні санкції у встановлений термін, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на таке.
Спеціальним законом, який визначає правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні є Закон України від 30.10.1996 № 448/96-ВР «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» (далі по тексту - Закон України№ 448/96-ВР).
Згідно зі статтею 1 Закону України №448/96-ВР державне регулювання ринку цінних паперів це здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
Стаття 2 вказаного Закону визначає мету державного регулювання ринку цінних паперів, зокрема, додержання учасниками ринку цінних паперів вимог актів законодавства.
Частиною першою статті 5 Закону України №448/96-ВР передбачено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.
Відповідно до вимог статті 6 Закону України №448/96-ВР Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України. До системи цього органу входять Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, її центральний апарат і територіальні органи.
Пунктом 4 статті 7 Закону України №448/96-ВР визначено, що одним із основних завдань Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку є захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства у межах своїх повноважень.
Відповідно до пункту 3.8 проспекту емісії облігацій ТОВ «ЕСУ» виплати відсоткового доходу та облігаціями здійснюються в національній валюті України (гривні) самостійно Емітентом на підставі зведеного облікового реєстру власників облігацій, складеного депозитарієм на кінець операційного дня, що передує даті виплати відсоткового доходу по облігаціям, та наданого на день виплати відсоткового доходу за адресою: Україна, 02002, місто Київ, вулиця Челябінська, 5-А.
Відповідно до пункту 3.8. проспекту емісії облігацій ТОВ «ЕСУ» виплата відсоткового доходу за іменними відсотковими облігаціями серії «С» за 11-й період (з 21.10.2015 по 19.01.2016) мала бути здійснена у період з 20.01.2016 по 22.01.2016, виплата відсоткового доходу за іменними відсотковими облігаціями серії «С» за 12-й період (з 20.01.2016 по 19.04.2016) мала бути здійснена у період з 20.04.2016 по 22.04.2016, а виплата відсоткового доходу за іменними відсотковими облігаціями серії «С» за 13-й період (з 20.04.2016 по 19.07.2016) мала бути здійснена у період з 20.07.2016 по 22.07.2016.
Відповідно до пункту 10 статті 8 Закону України №448/96-ВР Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов`язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.
Національна комісії з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів (пункт 14 статті 8 Закону України №448/96-ВР).
Пунктом 8 частини першої статті 11 Закону України №448/96-ВР передбачено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п`яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від п`яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Дане правопорушення вчинено ТОВ «ЕСУ» повторно протягом року з дати винесення уповноваженою особою Комісії постанов про накладання санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 25.05.2016 №748-ЦД-1-Е, від 10.08.2016 №1183-ЦД-1-Е, від 02.11.2016 №2198-ЦЦ-1-Е, за вчинення тих самих дій (невиконання розпоряджень про усунення порушень законодавства про цінні папери).
Частиною третьою статті 11 Закону України №448/96-ВР визначено, що у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Пунктом 3 розділу XVIII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16 жовтня 2012 року №1470 передбачено, що юридичні особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів до Державного бюджету України.
Згідно з частиною другою статті 29 Бюджетного кодексу України до доходів загального фонду Державного бюджету України належать кошти від санкцій (штрафів, пені, тощо), що застосовуються відповідно до закону.
Окрім того, суд звертає увагу, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 02.10.2018 у справі №826/2305/17 ТОВ «ЕСУ» відмовлено у задоволенні позову про визнання протиправною та скасування постанови Комісії про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 01.02.2017 №3-ЦД-1-Е.
У свою чергу, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 15.01.2019 апеляційну скаргу ТОВ «ЕСУ» на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 02.10.2018 у справі №826/2305/17 залишено без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 02.10.2018 без змін.
Із системного аналізу викладеного, враховуючи, що доказів добровільної сплати суми фінансової санкції відповідачем не надано, постанова Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 01.02.2017 №3-ЦД-1-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів є чинною та в судовому порядку не скасована, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог та стягнення даної суми штрафу з відповідача.
Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Зважаючи на те, що позивачем не понесено витрат, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 72 - 77, 139, 257 255, 263, 293, 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕСУ» про стягнення штрафних санкцій задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕСУ» (місто Київ, вулиця Челябінська, будинок 5-А, 02002, ЄДРПОУ 33940565) штраф у розмірі 119 000,00 (сто дев`ятнадцять тисяч гривень 00 коп.) до державного бюджету України, шляхом перерахування на рахунок, відкритий в управлінні Державної казначейської служби України за балансовим рахунком 3111 «Надходження до загального фонду державного бюджету», по коду бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності 106.
Рішення набирає законної сили відповідно до ст. 255 КАС та може бути оскаржене за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно.
Суддя Н.М. Шевченко