
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
28 травня 2019 року № 826/10474/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Скочок Т.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовомОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києвіпро визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання вчинити дії В С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 (далі також - позивач, ОСОБА_1 ) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі також - відповідач), в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо нездійснення перерахунку пенсії позивачу в порядку, передбаченому Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастроф, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210;
- зобов`язати відповідача здійснити перерахунок основної та додаткової пенсії позивача в порядку, передбаченому Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастроф, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210.
В обґрунтування поданого позову зазначено, що позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про здійснення перерахунку пенсії, призначеної ОСОБА_1 , як постраждалому від наслідків Чорнобильської катастрофи. Проте отримавши заяву про перерахунок пенсії, а згодом відскановані електронні копії додатків до такої заяви пенсійний орган протиправно відповідного перерахунку пенсії позивачу не здійснив.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.07.2018 відкрито провадження у справі №826/10474/18 за вказаним позовом ОСОБА_1 та дану справу призначено до судового розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
На виконання вимог ухвали суду від 30.07.2018 відповідачем до канцелярії суду поданий відзив на позовну заяву та додаткові матеріали (копія пенсійної справи позивача). Свої заперечення проти позову відповідач мотивував тим, що подана позивачем заява про перерахунок пенсії не відповідала встановленій Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» формі (тобто, не на бланку встановленої форми). Крім того, така заява була надіслана поштою на адресу Головного управління, а не подана ОСОБА_1 особисто, та до заяви не було подано оригіналів документів. За наведених обставин відповідач представник вважає, що у Головного управління не було підстав для проведення позивачу перерахунку пенсії за поданою заявою.
З урахуванням викладеного та виходячи з положень п. 2 ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов до висновку про можливість розгляду даної адміністративної справи у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.
Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
Як вбачається з наявної у матеріалах справи та стверджує позивач, 22.05.2018 ОСОБА_1 (який має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), згідно наявного у нього посвідчення серії НОМЕР_1) надіслав на поштову адресу Правобережного об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві заяву про здійснення перерахунку пенсії.
12.06.2018 позивач отримав поштою від Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві акт про відсутність вкладень конверті від 08.06.2018 №3 (вих. №16058/01 від 08.06.2018) за підписом заступника начальника управління персоналу та адміністративного забезпечення ОСОБА_2 , разом зі своєю заявою від 22.05.2018. В цьому акті від 08.06.2018 зазначено, що при відкритті конверту, в якому надійшов лист від ОСОБА_1, не було виявлено додатків, а саме: копії пенсійного посвідчення, копії посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи, копії трудової книжки, копії довідкою про нараховану заробітну плату.
13.06.2018 ОСОБА_1 надіслав на електронну адресу Пенсійного фонду України в м. Києві (info@pfu.gov.ua) від електронну копію заяви від 22.05.2018 разом з відсканованими копіями документів у форматі pdf (в т.ч. трудової книжки та документів з місця роботи).
Оскільки після надіслання таких документів відповідний орган Пенсійного фонду України не вчинив дії щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 , то позивач дійшов висновку про допущенням відповідачем протиправної бездіяльності.
Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.
Правовий механізм подання особами до органу Пенсійного фонду України заяв про перерахунок пенсії (в т.ч. пенсії, призначеної в порядку Закону України ««Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи») та порядок розгляду таких заяв органом Пенсійного фонду України визначений Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок), затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 №1566/11846).
Так, відповідно до ст. 44 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Згідно з п. 1.1, 1.6 і 1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім`ї у зв`язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об`єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).
Звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.
При цьому, у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону.
За змістом положень п. 2.7 цього Порядку до заяви про перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв`язку зі зміною кількості членів сім`ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються, зокрема наступні документи: документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або свідоцтво про загальнообов`язкове державне соціальне страхування; документи про стаж; довідка про заробітну плату (дохід); документи про надання статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС чи потерпілого від Чорнобильської катастрофи (для призначення додаткової пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
Відповідно до п. 4.1 - 4.3 Порядку, орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3 до цього Порядку - «Заява про призначення/перерахунок пенсії»).
Заяви перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Заяви осіб про перерахунок пенсії реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
При прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі; 4) видає пам`ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для перерахунку, орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо перерахунку пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Пунктом 4.7 розд. IV Порядку визначено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про перерахунок пенсії або про відмову в перерахунку такої, із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
З контексту наведених норм права можна дійти висновку про те, що прийняттю органом Пенсійного фонду України рішення про перерахунок пенсії або відмову у перерахунку пенсії за поданою заявою фізичної особи передує прийняття такої заяви до розгляду. Орган Пенсійного фонду України приймає заяву про перерахунок пенсії до розгляду за умовами подання такої в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, а саме - в Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Дослідивши та проаналізувавши наявні у справі матеріали і письмові пояснення сторін, суд дійшов висновку про подання позивачем заяви про перерахунок пенсії без дотримання вимог зазначеного Порядку, а саме: заява була подана не за встановленою формою згідно додатку 3 до Порядку, та до такої заяви не були додані оригінали документів. На думку суду наведені обставини спростовують доводи позивача щодо виникнення у Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві обов`язку з прийняття рішення за отриманою від ОСОБА_1 заявою, та відповідно про допущення відповідачем бездіяльності в частині проведення перерахунку пенсії по відношенню до позивача.
Частиною другою ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
У силу ч.ч. 1 та 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, перевіривши та проаналізувавши матеріали справи і надані сторонами докази за правилами, встановленими ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 2, 5-11, 19, 72-77, 90, 241-246, 250, 255, 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (ідентифікаційний код 42098368; адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16) про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання вчинити дії відмовити.
Рішення набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Т.О. Скочок