Рішення № 82015322, 22.05.2019, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.05.2019
Номер справи
620/935/19
Номер документу
82015322
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

(повне)

22 травня 2019 року м. Чернігів Справа № 620/935/19

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Тихоненко О.М.,

за участю секретаря Якуш І.В.,

представника позивача ОСОБА_4,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Ніжинської районної державної адміністрації Чернігівської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,

У С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернулась до суду з позовом до Управління соціального захисту населення Ніжинської районної державної адміністрації Чернігівської області (далі - УСЗН Ніжинської РДА Чернігівської області, відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення засідання районної комісії по розгляду заяв з питань призначення адресних соціальних допомог, пільг на житлово-комунальні послуги та соціальних витрат внутрішньо переміщеним особам при Ніжинській районній державній адміністрації, оформленого випискою з протоколу № 75 від 23.11.2018, яким відмовлено позивачу в призначенні житлової субсидії на електропостачання та газопостачання на опалювальний період 2018-2019 роки та зобов`язання відповідача призначити позивачу житлову субсидію на електропостачання та газопостачання на опалювальний період 2018-2019 роки, виходячи з двох фактично проживаючих зареєстрованих осіб домогосподарства: ОСОБА_1 та ОСОБА_2 та з врахуванням їх доходів.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що в жовтні 2018 року звернулася до відповідача з заявою та пакетом документів щодо призначення житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а саме послуг з газопостачання та електропостачання за адресою АДРЕСА_1 на 2018-2019 роки. В порушення вимог чинного законодавства та не врахуванням УСЗН Ніжинської РДА Чернігівської області підтверджуючих документів щодо права позивача на призначення субсидії відповідачем протиправно прийнято рішення від 23.11.2018 № 75, яким ОСОБА_1 відмовлено у призначенні субсидії на фактично проживаючих осіб із числа зареєстрованих.

03.04.2019 ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду прийнято позовну заяву та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. У відповідності до статтей 261-262 Кодексу адміністративного судочинства України заявами по суті є позов, відзив, відповідь на відзив та заперечення.

22.04.2019 представником відповідача, в межах встановленого судом строку, надано відзив на позовну заяву, в якому останній просить відмовити в задоволенні позовних вимог та зазначає, що в своїх діях при розгляді заяви на призначення субсидії від ОСОБА_6 УСЗН Ніжинської РДА Чернігівської області керувалось виключно Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 та правомірно прийшло до рішення не призначати субсидію на фактичну кількість проживаючих, а призначити субсидію на всіх зареєстрованих в домогосподарстві за адресою: АДРЕСА_1 . Також зазначає, що в довідці № 000335 від 26.09.2018 та № 02/10-1 від 02.10.2018 про місце роботи ОСОБА_4 та ОСОБА_5 неможливо встановити зв`язок між фактом працевлаштування та фактичного проживання цих осіб, а особи які підписали акт обстеження матеріально-побутових умов не мають повноважень підтверджувати факт проживання будь-яких осіб на іншій адміністративно-територіальній одиниці (а.с.56-58).

Позивачем 17.05.2019 надано відповідь на відзив, в якій ОСОБА_1 зазначає, про обставини, викладені в позові (а.с.75-76).

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала та просила задовольнити їх в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позові та відповіді на відзив.

Представник відповідача повторно в судове засідання не з`явився, про день та час розгляду справи повідомлявся у встановленому порядку, що підтверджується поштовими зворотніми повідомленнями (а.с.54,74), причини неявки суду не повідомив.

Відповідно до вимог ч. 3 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі:

неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки (п.1);

повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника), незалежно від причин неявки (п.2).

Таким чином, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується відповідачем позивач, що зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 перебувала на обліку в управлінні як одержувач субсидії на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за попередній період.

04.10.2018 ОСОБА_1 звернулася до УСЗН Ніжинської РДА Чернігівської області з заявою № 1452 про призначення житлової субсидії, в якій просила призначити житлову субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з газопостачання та електропостачання за адресою: АДРЕСА_1 на 2018-2019 роки (а.с.26).

До вказаної заяви позивачем були надані наступні документи:

довідка Лосинівської селищної ради Ніжинського району Чернігівської області № 1296 від 04.10.2018 про склад сім`ї, відповідно до якої за адресою: АДРЕСА_1 прописані 4 особи, а саме: позивач (власник); ОСОБА_2 (чоловік); ОСОБА_4 (донька) та ОСОБА_5 (донька) (а.с.27);

декларація про доходи та витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. В декларації, зокрема, зазначені дані про зареєстровану кількість осіб у будинку АДРЕСА_1 та фактичну кількість осіб, що там проживають. З наведених даних вбачається, що за зазначеною адресою зареєстровано чотири особи: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 . Також, наявна інформація, що фактично проживає у будинку дві особи: ОСОБА_1 та ОСОБА_2 та зазначено, що ОСОБА_4 та ОСОБА_5 проживають у м. Києві. Також в декларації містяться відомості про види та суми доходів осіб, які входять до складу домогосподарства; відомості про відсутність транспортних засобів, які зареєстровані у встановленому порядку і з дати яких минуло менше 5 років, що перебувають у власності або володінні членів домогосподарства; інформація про те, що члени домогосподарства не придбавали майно, товари та не здійснювали оплату послуг на суму, що перевищує 50 тисяч гривень (а.с.28-29);

заява позивача від 04.10.2018 про те, що у будинку зареєстровано чотири особи, а фактично проживає лише дві, що підтверджується актом обстеження матеріально-побутових умов сім`ї та довідки про працевлаштування ОСОБА_4 та ОСОБА_5 у м. Києві (а.с.30);

акт № 45 від 04.10.2018 обстеження матеріально-побутових умов сім`ї, в якому зазначено, що за адресою: АДРЕСА_1 проживає дві особи - позивач та ОСОБА_2 , доньки - ОСОБА_4 та ОСОБА_5 проживають у м. Києві . Також в акті міститься інформація про площу житлового приміщення, яке обстежувалося; відомості про тваринництво; відомості про відсутність покупок та оплату послуг, вартість яких перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім`ї; додаткова інформація (а.с.31-32);

довідка від 26.09.2018 № 000335 з місця роботи ОСОБА_5 , виданої Публічним акціонерним товариством «Фармак», що знаходиться у м. Києві, вул. Фрунзе, 63, в якій зазначено, що ОСОБА_5 працює на підприємстві та займає посаду фахівця з управління стандартними зразками у підрозділі відділу контролю якості з 12.04.2016 по теперішній час (а.с.33);

довідка № 02/10-1 від 02.10.2018 з місця роботи ОСОБА_4 , виданої Товариством з обмеженою відповідальністю «Юридична компанія «Лег Альто», що знаходиться у м. Києві, пр-т. В. Лобановського, 119, літ. Х, оф. 23, в якій зазначено, що ОСОБА_4 дійсно працює в Товаристві з обмеженою відповідальністю «Юридична компанія «Лег Альто» на посаді старшого юрисконсульта з 01.06.2015 по теперішній час на постійній основі (а.с.34).

Відповідно до виписки з протоколу № 75 від 23.11.2018 засідання районної комісії по розгляду заяв з питань призначення адресних соціальних допомог, пільг на житлово-комунальні послуги та соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам при Ніжинській районній державній адміністрації позивачу не призначено субсидію сім`ї на фактичну кількість проживаючих (п. 3 Положення) (а.с.20).

В зв`язку з неотриманням рішення на заяву про призначення житлової субсидії від 04.10.2018, позивач звернулася на урядову «гарячу лінію» щодо призначення житлової субсидії та листом від 17.12.2018 № 01-30/382 отримала відповідь згідно якої останню повідомлено про відмову у призначенні субсидії на фактично проживаючих осіб з числа зареєстрованих. Також зазначено, що для розгляду на комісії питання призначення субсидії позивачу було запропоновано подати довідки з місця проживання незареєстрованих осіб, подання яких останньою не забезпечено (а.с.25).

Також, як вбачається з матеріалів справи адвокатом позивача направлено адвокатський запит на адресу УСЗН Ніжинської РДА Чернігівської області щодо надання інформації про призначення житлової субсидії за заявою позивача, якщо відповідною комісією було прийняте позитивне рішення або документ з вмотивованої відмовою у призначенні житлової субсидії ОСОБА_1 , якщо відповідною комісією було прийнято рішення про відмову або повідомлення про подання документів щодо призначення житлової субсидії ОСОБА_1 , якщо відповідною комісією було прийняте таке рішення (а.с.21-22)

Листом від 17.12.2018 № 01-10/3796 УСЗН Ніжинської РДА Чернігівської області направлено відповідь на адвокатський запит (а.с.24).

Згідно довідки № 24/04-1 від 24.04.2019 Товариства з обмеженою відповідальністю «Юридична компанія «Лег Альто» ОСОБА_4 дійсно працює в даній установі на посаді старшого юрисконсульта з 01.06.2015 по теперішній час на постійній основі за п`ятиденним робочим тижнем з двома вихідними днями - субота, неділя. Робочий час з понеділка по четвер з 9.00 год - 18.00 год, п`ятниця з 9.00 год - 16.45 год., перерва на відпочинок з 13.00 год по 13.45 год (а.с.77).

Відповідно до довідки Публічного акціонерного товариства «Фармак» від 24.04.2019 № 000245 ОСОБА_5 дійсно працює у даному товаристві , займає посаду фахівця з управління стандартними зразками у підрозділі ввіділ контролю якості, сектор планування та організації контролю з 12.04.2016 по теперішній час , графік роботи якої з понеділка по четвер - з 08.00 год. до 17.00 год, п`ятниця у зимовий час - з 08.00 до 16.00 год, у літній час - з 08.00 год. до 15.00 год, обідня перерва з 12.30 год до 13.12 год. (а.с.78).

Вважаючи вказану відмову протиправною позивач звернулась до суду за захистом своїх порушених прав.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг регулює Закон України від 09.11.2017 № 2189-VІІІ «Про житлово-комунальні послуги» (далі - Закон).

Підпунктом 7 частини першої ст. 4 Закону встановлено, що до повноважень Кабінету Міністрів України належать, зокрема, встановлення порядку надання пільг та житлових субсидій населенню в частині забезпечення надання житлових субсидій як частки вартості житлово- комунальних послуг, у тому числі їх виплати у грошовій формі.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 затверджено Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, яке визначає умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату управління багатоквартирним будинком, користування житлом або його утримання, послуг з транспортування та розподілу природного газу та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також, один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Кабінетом Міністрів України 27.04.2018 прийнято постанову № 329 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України та визнання такою, що втратила чинність, постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 р. N 1022», якою Положення № 848 викладено у новій редакції.

Отже, з 01.05.2018 Положення № 848 викладено в новій редакції згідно постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 № 329 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України та визнання такою, що втратила чинність постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1022».

Відповідне Положення (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), визначає умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій, щомісячної житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, зокрема,

комунальних послуг - послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами;

житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива один раз на рік.

Житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою громадянам - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.

Відповідно до абз. 1 п. 2 Положення (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

Призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (пункт 3 Положення, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до абз. 1 п.4 Положення (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, внеску/платежу об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово- комунального обслуговування) і розміром обов`язкового відсотка платежу, визначеного в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно абз. 1 п. 8. Положення житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку).

Відмовляючи позивачу у призначенні субсидії УСЗН Ніжинської РДА Чернігівської області керувалось тим, що ОСОБА_1 не надано довідок про місце проживання зареєстрованих осіб, однак вказане посилання є безпідставним, враховуючи наступне.

Пунктом 13 Положення (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що для призначення субсидії особа має звернутись до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання) та подати необхідні документи, а саме: заяву про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі за формою, встановленою Мінсоцполітики; декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики; довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру; копію договору про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг (у разі наявності); договір найму (оренди) житла (у разі наявності).

Відповідно до абз. 14-15 п. 13 Положення (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) під час прийому документів для призначення житлової субсидії забороняється вимагати від громадян документи, подання яких не передбачено цим Положенням.

Для розгляду питань, що належать до компетенції комісії, у випадках, передбачених цим Положенням, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення може запропонувати громадянину подати додаткові документи, які не передбачені цим Положенням, але необхідні для розгляду комісією питань.

Позивачем у відповідності до вказаних вище вимог відповідачу були надані всі необхідні документи (а.с.26-34).

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено в судовому засіданні відповідач не звертався до позивача з запитом щодо надання додаткових документів, зокрема довідки з місця проживання незареєстрованих осіб, доказів на підтвердження даного факту УСЗН Ніжинської РДА Чернігівської області не надано.

Відповідно до абз. 1, 5-6 п. 9 Положення (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.

Кількість членів домогосподарства визначається на початок місяця, з якого призначається житлова субсидія.

У разі коли у складі домогосподарства кількість фактично проживаючих зареєстрованих членів домогосподарства є меншою за кількість членів домогосподарства, зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку), за рішенням комісії соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування розраховуються на фактично проживаючих зареєстрованих за даною адресою членів домогосподарства. Рішення комісії в такому випадку приймається з урахуванням норм, зазначених в абзаці одинадцятому пункту 7 цього Положення.

Під час прийняття рішень у таких випадках враховується наявність документів, що підтверджують тимчасову відсутність осіб з числа зареєстрованих (довідки, що підтверджують місце перебування особи на території іншої адміністративно-територіальної одиниці у зв`язку з роботою, лікуванням, навчанням, довготривалим відрядженням, відбуванням покарання, довідки про оплату житлово-комунальних послуг в іншому житловому приміщенні (будинку), акти обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства селищної, сільської або міської ради, акти житлово-експлуатаційних організацій про фактично проживаючих осіб, договори оренди житла в іншому місці). У разі відсутності документів, що підтверджують тимчасову відсутність осіб з числа зареєстрованих, рішення приймається на підставі актів обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.

Як вбачається з матеріалів справи при поданні заяви № 1452 про призначення житлової субсидії позивачем було надано акт № 45 від 04.10.2018 обстеження матеріально-побутових умов сім`ї, в якому зазначено, що за адресою: АДРЕСА_1 проживає дві особи - позивач та ОСОБА_2 , доньки - ОСОБА_4 та ОСОБА_5 проживають у м. Києві.

Також на підтвердження факту окремого проживання були надані довідки з місця роботи на постійній основі ОСОБА_4 та ОСОБА_5 у м. Києві.

Відповідно до ч. 1-2 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Частиною першою ст. 73 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.

Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи (ч. 1 ст. 75 Кодексу адміністративного судочинства України).

Статтею 76 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Крім того відповідно до абз. 29 п. 14 Положення (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) У разі прийняття рішення про подання документів щодо призначення житлової субсидії на розгляд комісії структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє заявнику про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття. При цьому структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує заявника про прийняте рішення в паперовому вигляді з врученням відповідного повідомлення під особистий підпис із зазначенням підстав для подання таких документів на розгляд комісії і порядку оскарження відповідного рішення.

Доказів направлення відповідного повідомлення позивачу УСЗН Ніжинської РДА Чернігівської області суду не надано.

Також необхідно зазначити, що у відповіді від 17.12.2018 № 01-10/3796 УСЗН Ніжинської РДА Чернігівської області крім відсутності запитуваних документів посилається на розрахунок розміру субсидії, в який протиправно включає доходи ОСОБА_4 та ОСОБА_5

Відповідно до абз. 1-3 п. 9 Положення житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.

До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають). На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії.

Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства (крім доходів батьків у разі призначення субсидії студентам, які зареєстровані у гуртожитку за місцем навчання, та доходів одного з батьків дитини у разі призначення субсидії другому з батьків з дитиною у разі, коли батьки розлучені або не перебували у шлюбі, а також осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти). При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.

Норми Закону України від 23.09.2008 № 575-VІ «Про сільськогосподарський перепис» встановлюють, що домогосподарство - сукупність осіб, які спільно проживають в одному житловому приміщенні або його частині, забезпечують себе всім необхідним для життєдіяльності, ведуть спільне господарство, повністю або частково об`єднують та витрачають кошти. Ці особи можуть перебувати в родинних стосунках або стосунках свояцтва, не перебувати у будь-яких із цих стосунків, або перебувати і в тих, і в інших стосунках. Домогосподарство може складатися з однієї особи (п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону).

Згідно ст. 3 Сімейного кодексу України сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки.

Подружжя вважається сім`єю і тоді, коди дружина та чоловік у зв`язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми та з інших поважних причин не проживають спільно.

Дитина належить до сім`ї своїх батьків і тоді, коли спільно з ними не проживає.

Тобто до членів сім`ї, які можуть проживати окремо, належать: чоловік, дружина, їх неповнолітні діти.

Крім того в абз.7 п.9 Положення (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) за рішенням комісії доходи членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично за даною адресою не проживають, в сукупний дохід домогосподарства не враховуються. Рішення комісії в такому випадку приймається з урахуванням норм, зазначених в абзаці одинадцятому пункту 7 цього Положення, і не може поширюватися на випадок, визначений в абзаці третьому цього пункту (за винятком осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти).

Таким чином, враховуючи вищезазначене та з урахуванням того, що ОСОБА_4 та ОСОБА_5 спільно з батьками за адресою: АДРЕСА_1 не проживають, як наслідок їх доходи не мають включатися під час розрахунку житлової субсидії.

Відповідно до абз. 20-23 п. 14 Положення (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) у разі коли документи, передбачені пунктом 13 цього Положення, подано не в повному обсязі, житлова субсидія призначається за умови надходження документів, яких не подано одночасно із заявою, протягом 30 днів з дня подання заяви.

Якщо інформацію, необхідну для призначення житлової субсидії, отримати неможливо внаслідок помилки, виявленої під час обміну інформацією із суб`єктами надання інформації, визначеними в абзацах другому, третьому, восьмому - дванадцятому цього пункту, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє громадянину про необхідність виправлення помилки і проводить розрахунок житлової субсидії протягом 10 днів після подання ним оновлених даних та отримання необхідної інформації.

У разі коли протягом 30 календарних днів після отримання повідомлення про необхідність виправлення помилки громадянин не вчинить дій щодо її виправлення, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення відмовляє у призначенні житлової субсидії. Зазначений строк може бути продовжено на час хвороби заявника, що підтверджується документально.

Якщо документи, передбачені пунктом 13 цього Положення, протягом 30 днів з дня подання заяви не додані громадянином, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення приймає рішення про відмову в призначенні житлової субсидії, про що інформує заявника в порядку, встановленому цим пунктом. Зазначений строк може бути продовжено на час хвороби заявника, що підтверджується документально.

Крім того п. 6 Положення передбачає, що житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо:

опалювана площа житлового приміщення перевищує 120 кв. метрів для квартир у багатоквартирному будинку, 200 кв. метрів для індивідуальних будинків;

будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства має у своєму володінні транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше п`яти років (крім мопеда);

у складі домогосподарства або у складі сім`ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (далі - особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії), і в цьому періоді:

за інформацією ДФС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії; або

нарахований середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії; та/або

ними або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім випадків, коли наявна заборгованість роботодавця із виплати заробітної плати та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за цих осіб);

будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснив купівлю або іншим законним способом набув право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб (механізм), будівельні матеріали, інші товари довгострокового вжитку або оплатив (одноразово) будь-які послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла (в тому числі понаднормової площі житла у випадку, зазначеному у пункті 5 цього Положення) та соціальними нормативами житлово-комунального обслуговування) на суму, яка на дату купівлі, оплати, набуття права власності в інший законний спосіб перевищує 50 тис. гривень;

структурним підрозділом з питань соціального захисту населення отримано інформацію про наявність простроченої понад місяць (на дату надання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії;

структурним підрозділом з питань соціального захисту населення отримано інформацію про наявність у домогосподарства, що одержувало житлову субсидію у попередньому опалювальному (неопалювальному) сезоні, простроченої понад два місяці заборгованості з оплати обов`язкової частки платежу за житлово-комунальні послуги, обов`язкової частки внеску/платежу на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком, загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії на наступний опалювальний (неопалювальний) сезон;

у складі домогосподарства або у складі сім`ї члена домогосподарства є особи, які, за даними Єдиного реєстру боржників, мають заборгованість за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів понад три місяці (крім осіб, які є алко- або наркозалежними, що підтверджується довідкою від лікаря).

Також в абз. 10 п. 7 Положення (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) зазначено, що житлову субсидію не може бути призначено у разі, коли у члена домогосподарства або у члена сім`ї особи із складу домогосподарства доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії, були такими, що зазначені в абзацах другому - четвертому підпункту 3 пункту 6 цього Положення, і такі особи перебували за кордоном сукупно більше 60 днів протягом періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім випадку, зазначеного в абзаці четвертому пункту 7 цього Положення). До 60-денного періоду перебування за кордоном не включаються дні службового відрядження, лікування або навчання за кордоном, що підтверджується відповідними документами.

Відповідно до абз 23-25, 27 п. 14 Положення (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) структурним підрозділом з питань соціального захисту населення протягом 10 календарних днів з дня подання зазначених документів приймається рішення про:

призначення житлової субсидії;

відмову в призначенні житлової субсидії;

подання документів на розгляд комісії.

У разі прийняття рішення про відмову в призначенні житлової субсидії структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє заявнику про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття. При цьому структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує заявника про прийняте рішення в паперовому вигляді з врученням відповідного повідомлення під особистий підпис із зазначенням причин відмови і порядку оскарження прийнятого рішення.

Як було встановлено в судовому засіданні та підтверджено матеріалами справи УСЗН Ніжинської РДА Чернігівської області взагалі не повідомив позивача про прийняте ним рішення. Відповідно, коли позивач звернулася з усним запитом на урядову «гарячу лінію» з питань субсидій та коли був направлений адвокатський запит, відповідач надав інформацію про прийняте рішення.

При цьому, відповідачем не надано жодних доказів на підтвердження правомірності відмови у призначенні житлової субсидії на фактичну кількість проживаючих осіб за адресою: АДРЕСА_1, а також не надано доказів щодо звернення до позивача з вимогою про надання необхідних уточнюючих чи інших документів, як наслідок оскаржуване рішення засідання районної комісії по розгляду заяв з питань призначення адресних соціальних допомог, пільг на житлово-комунальні послуги та соціальних витрат внутрішньо переміщеним особам при Ніжинській районній державній адміністрації, оформлене випискою з протоколу № 75 від 23.11.2018, яким відмовлено позивачу в призначенні житлової субсидії на електропостачання та газопостачання на опалювальний період 2018-2019 роки є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч.1 та ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем по справі, як суб`єктом владних повноважень, не виконано покладений на нього обов`язок щодо доказування правомірності прийнятого рішення.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню в повному обсязі.

У відповідності до вимог частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Тому, за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Ніжинської районної державної адміністрації Чернігівської області на користь позивача підлягають стягненню здійснені нею документально підтверджені судові витрати в розмірі 1536,80 грн.

Керуючись статтями 168, 227, 241, 243, 244-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Ніжинської районної державної адміністрації Чернігівської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення засідання районної комісії по розгляду заяв з питань призначення адресних соціальних допомог, пільг на житлово-комунальні послуги та соціальних витрат внутрішньо переміщеним особам при Ніжинській районній державній адміністрації, оформленого випискою з протоколу № 75 від 23.11.2018, яким відмовлено ОСОБА_1 в призначенні житлової субсидії на електропостачання та газопостачання на опалювальний період 2018-2019 роки.

Зобов`язати Управління соціального захисту населення Ніжинської районної державної адміністрації Чернігівської області призначити ОСОБА_1 житлову субсидію на електропостачання та газопостачання на опалювальний період 2018-2019 роки, виходячи з двох фактично проживаючих зареєстрованих осіб домогосподарства: ОСОБА_1 та ОСОБА_2 та з врахуванням їх доходів.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Ніжинської районної державної адміністрації Чернігівської області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1536 (одна тисяча п`ятсот тридцять шість) грн. 80 коп.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач: Управління соціального захисту населення Ніжинської районної державної адміністрації Чернігівської області (площа Імені Івана Франка, буд. 1, м. Ніжин, Чернігівська область, 16600, код ЄДРПОУ 03196089).

Повний текст рішення складено 28.05.2019.

Суддя О.М. Тихоненко