
УХВАЛА
про закриття провадження у справі
м. Черкаси
23 травня 2019 року справа № 580/193/19
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Тимошенко В.П.,
за участю:
секретаря судового засідання – Пруднікової В.О.,
позивача – ОСОБА_1 ,
представника відповідача – Сівак І.В. (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Катеринопільської селищної ради Черкаської області про визнання протиправним та скасування рішення в частині,
встановив:
17 січня 2019 року до Черкаського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) з адміністративним позовом до Катеринопільської селищної ради Черкаської області (20501, Черкаська область, смт. Катеринопіль, вул. Соборна, 12, код ЄДРПОУ 34393423), в якому просить визнати протиправним та скасувати пункт 2.3 рішення Катеринопільської селищної ради Черкаської області від 03 липня 2018 року № 37-1/VІІ “Про розгляд заяв громадян і клопотань підприємств та організацій селища з питань землекористування за період із 24.10.2016 року по 22.12.2016 рік”, “ 3.1 гр. ОСОБА_1 (проживає: АДРЕСА_2 ) надати дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою, встановленню (відновленню) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку орієнтовною площею 0,08 га земель комунальної власності сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства, яка розміщена за адресою: АДРЕСА_2 . Дозволити розробникам (юридичній чи фізичній особі) відповідно до чинного законодавства розробити технічну документацію із землеустрою та встановленню (Відновленню) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку орієнтовною площею 0,08 га із земель комунальної власності сільськогосподарського призначення, яка розміщена за адресою АДРЕСА_2 в см. Катеринопіль, для ведення особистого селянського господарства.
В обгрунтування позовних вимог позивач зазначив, що орган місцевого самоврядування не має права скасовувати свої рішення у тих випадках, коли мова йде про ненормативні акти органу місцевого самоврядування, які на момент вирішення питання про їх скасування, зміну тощо є такими, що вже виконані.
Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 22.01.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у адміністративній справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та запропоновано відповідачу в разі не визнання адміністративного позову, надіслати у строк протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 13.03.2019 постановлено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
В підготовче засідання 23.05.2019 з?явилися всі учасники справи.
Судом поставлено на обговорення питання щодо закриття провадження у справі у зв?язку з тим, що вказану справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Позивач та представник відповідача у підготовчому засіданні заперечили проти закриття провадження у справі, зазначивши, що дана справа підлягає до розгляду у порядку адміністративного судочинства.
Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши подані суду письмові докази, суд зазначає таке.
23.12.2016 рішенням Катеринопільської селищної ради Черкаської області за № 18-9/VІІ «Про розгляд заяв громадян і клопотань підприємств та організацій селища з питань землекористування за період із 24.10.2016 по 22.12.2016 рік» їй надали дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою, встановленню (відновленню) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку орієнтовною площею 0,08 га земель комунальної власності сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства, яка розміщена за адресою: АДРЕСА_2 .
Катеринопільська селищна рада Черкаської області рішенням № 37-1/VІІ від 03.07.2018 «Про розгляд заяв громадян і клопотань підприємств та організацій селища з питань землекористування за період із 04.05.2018 02.07.2018» відмінила підпункт 3.1 пункту 3 рішення Катеринопільської селищної ради від 23.12.2016 № 18-9/VІІ «Про розгляд заяв громадян і клопотань підприємств та організацій селища з питань землекористування за період із 24.10.2016 по 22.12.2016 рік», « 3.1 гр. ОСОБА_1 (проживає: АДРЕСА_2 ) надати дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою, встановленню (відновленню) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку орієнтовною площею 0,08 га земель комунальної власності сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства, яка розміщена за адресою: АДРЕСА_2 та дозволила розробникам (юридичній чи фізичній особі) відповідно до чинного законодавства розробити технічну документацію із землеустрою та встановленню (відновленню) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку орієнтовною площею 0,08 га із земель комунальної власності сільськогосподарського призначення, яка розміщена за адресою АДРЕСА_2 в см. Катеринопіль, для ведення особистого селянського господарства.
На виконання ухвали суду про витребування документів відповідачем надано інформацію про спірну земельну ділянку, викладену в листі від 22.05.2019 №599/02-25, в якому зазначив, що земельна ділянка орієнтовною площею 0,08 га, що розташована по АДРЕСА_2 Черкаської області станом на 19.03.2019 перебувала у комунальній власності територіальної громади смт. Катеринопіль. 22.03.2019 дана земельна ділянка зареєстрована за ОСОБА_2
Відповідачем також додано до матеріалів справи заяву ОСОБА_3 до сесії Катеринопільської селищної ради, в якій вона зазначила, що рішенням сесії Катеринопільської селищної ради від 03.07.2018 №37-1/VІІ Задвернюку ОСОБА_4 . надано дозвіл на розробку технічної документації землеустрою, щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) розміром 0,08 га для ведення особистого селянського господарства, яка розміщена за адресою: АДРЕСА_3 . Катеринопіль. При проведенні геодезичних робіт фактична площа земельної ділянки становить 0,1615 га.
Згідно з витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №160691296, земельна ділянка з кадастровим номером НОМЕР_2 , площею 0,1615 га з 19.03.2019 перебуває у приватній власності ОСОБА_5
Таким чином, судом встановлено, що земельна ділянка орієнтовною площею 0,08 га земель комунальної власності сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства, яка розміщена за адресою: АДРЕСА_3 . АДРЕСА_3 , на яку спірним рішенням скасовано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою та земельна ділянка для ведення особистого селянського господарства з кадастровим номером НОМЕР_2 , площею 0,1615, яка розміщена за адресою: АДРЕСА_3 смт. Катеринопіль, власником якої є ОСОБА_5 , є однією земельною ділянкою, що не заперечувалось сторонами у судовому засіданні.
За змістом ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.
Термін “суб`єкт владних повноважень” орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України).
При визначенні компетенції адміністративний суд виходить не лише із суб`єктного складу, а із суті спору. Так, спір набуває ознак публічно-правового за умов не лише наявності серед суб`єктів спору публічного органу чи посадової особи, а й здійснення ним (ними) у цих відносинах владних управлінських функцій, яку треба розуміти як діяльність усіх суб`єктів владних повноважень з виконання покладених на них Конституцією чи законами України завдань.
Майнові відносини поділяються на публічні та приватні. Відповідно, і спори в таких відносинах можуть бути як публічно-правовими, так і приватноправовими (цивільними, господарськими).
Відповідно до ч.ч.1-2 ст.2 Земельного кодексу України земельні відносини це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб`єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.
Ст.80 Земельного кодексу України встановлено, що суб`єктами права власності на землю є: громадяни та юридичні особи - на землі приватної власності; територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності; держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади, - на землі державної власності.
Згідно з ч.2 ст.2 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 №435-IV (далі – ЦК України) учасниками цивільних відносин є: держава Україна, Автономна Республіка Крим, територіальні громади, іноземні держави та інші суб`єкти публічного права. Статтею 170 цього Кодексу встановлено, що Держава набуває і здійснює цивільні права та обов`язки через органи державної влади у межах їхньої компетенції, встановленої законом.
Суд врахував, що відповідач у цій справі реалізував повноваження власника землі, а спірні правовідносини виникли з приводу права власності на земельну ділянку іншої фізичної особи, щодо якої прийняте спірне рішення.
Предмет спору фактично стосується позбавлення права власності позивача та передачу його іншій особі. Тому суд дійшов висновку, що предмет спору направлений на захист цивільних прав позивача.
Конституційний Суд України в пункті 4 мотивувальної частини Рішення від 16 квітня 2009 року N7-рп/2009 (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) зазначив, що органи місцевого самоврядування, вирішуючи питання місцевого значення, представляючи спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, приймають нормативні та ненормативні акти. До ненормативних належать акти, які передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб`єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію фактом їхнього виконання. У зв`язку з прийняттям цих рішень виникають правовідносини, пов`язані з реалізацією певних суб`єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, у тому числі отримання державного акта на право власності на земельну ділянку, укладення договору оренди землі.
Суд також враховує правовий висновок у постанові Великої Палати Верховного Суду у справі №369/13240/14-а (провадження № 11-194апп18), відповідно до якого у разі прийняття суб`єктом владних повноважень рішення про передачу земельних ділянок у власність чи оренду (тобто ненормативного акта, який вичерпує свою дію після його реалізації) подальше оспорювання правомірності набуття фізичною чи юридичною особою спірної земельної ділянки має вирішуватися у порядку цивільної (господарської) юрисдикції, оскільки виникає спір про цивільне право.
Відповідно до ст.15 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Припинення дії, яка порушує право та визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб відповідно до п.п.3, 10 ч.2 ст.16 ЦК України є способами захисту цивільних прав та інтересів.
Враховуючи викладене, цей спір не підвідомчий адміністративному суду.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Європейський суд з прав людини у справі Zand v. Austria від 12 жовтня 1978 року вказав, що словосполучення “встановлений законом” поширюється не лише на правову основу самого існування “суду”, але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття “суд, встановлений законом” у частині першій статті 6 Конвенції передбачає “усю організаційну структуру судів, включно з (…) питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів (…)”. З огляду на це не вважається “судом, встановленим законом” орган, котрий, не маючи юрисдикції, судить осіб на підставі практики, яка не передбачена законом.
Оскільки визначальним принципом здійснення правосуддя в адміністративних справах є принцип офіційного з`ясування всіх обставин у справі і обов`язок суб`єкта владних повноважень доказувати правомірність своїх дій чи рішень, на відміну від визначального принципу, зокрема, цивільного судочинства, який полягає у змагальності сторін, суд, який розглянув справу, не віднесену до його юрисдикції, не може вважатися “судом, встановленим законом” у розумінні частини першої статті 6 Конвенції.
Відповідно до ч.1 ст.19 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. Отже, за вказаною диспозицією в Україні встановлено презумпцію цивільного процесу.
Тому суд дійшов висновку про підвідомчість спору місцевому загальному суду в порядку цивільного судочинства.
Якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства, п.1 ч.1 ст.238 КАС України визначений обов`язок судді закрити провадження в адміністративній справі.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку закрити провадження в адміністративній справі та відповідно до ч.1 ст.239 КАС України роз`яснити позивачу, що спір віднесено до юрисдикції місцевого загального суду в порядку цивільного судочинства.
Сплачений позивачем судовий збір підлягає поверненню позивачу на підставі ч.1 ст.7 Закону України “Про судовий збір” у повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 238, 243, 256,295, 297 КАС України, суд
ухвалив:
Провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Катеринопільської селищної ради Черкаської області про визнання протиправним та скасування рішення в частині, закрити.
Роз`яснити позивачу, що вказана справа підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Повернути ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) з Державного бюджету України сплачений судовий збір в сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн 40 коп., сплачених згідно квитанції №3 від 14.01.2019, яка знаходяться в матеріалах справи (а.с.2).
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, однак апеляційна скарга на ухвалу суду бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Повний текст ухвали виготовлено 27.05.2019.
Суддя В.П. Тимошенко