Рішення № 82014892, 28.05.2019, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.05.2019
Номер справи
560/1068/19
Номер документу
82014892
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/1068/19

РІШЕННЯ

іменем України

28 травня 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності щодо не нарахування та не виплати компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати пенсії протиправною. Також просить зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити йому компенсацію втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати пенсії за період з 01.01.2016 року по 29.01.2019 року в сумі 39 602,32 грн.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на виконання рішень судів проводились перерахунки пенсії ОСОБА_1 , однак заборгованість не виплачена і станом на час звернення до суду вона становить 90831,59 грн. Позивач вважає, що відповідач порушив строки виплати пенсії за період з 01.01.2016 року по 29.01.2019 року, а відтак повинен нарахувати та виплатити йому за цей період компенсацію втрати частини доходів у сумі 39602,32 грн.

У березні 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою про нарахування та виплату йому компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати пенсії.

Листом від 09.03.2019 року відповідач відмовив у виплаті компенсації, зазначивши що сума доплати згідно проведених перерахунків пенсії буде виплачена позивачу з урахуванням Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 року № 649, а оскільки перерахунок пенсії позивача проведено своєчасно, підстави для нарахування та виплати компенсації відсутні.

Позивач, не погоджуючись з рішенням відповідача, звернувся до суду.

18 квітня 2019 року відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області надати до суду належним чином завірену копію пенсійної справи ОСОБА_1

06 травня 2019 року надійшли матеріали пенсійної справи Голенка ОСОБА_2 Івановича, а 07 травня 2019 року відповідачем поданий відзив на адміністративний позов, де зазначається про незгоду з позовними вимогами.

Відповідач вказує на те, що на виконання рішень Хмельницького окружного адміністративного суду від 30 березня 2018 року по справі № 686/1703/18 та від 31 липня 2018 року по справі № 822/2043/18 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 Сума доплати згідно з проведеними перерахунками пенсії буде виплачена позивачу з урахуванням Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 року № 649. Відповідач вважає, що виконав вказані рішення суду своєчасно, а тому підстави для нарахування та виплати компенсації відсутні.

Просить у задоволенні позову відмовити, а розгляд справи провести в судовому засіданні з викликом сторін. Суд відмовив у задоволенні клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін у зв`язку з необґрунтованістю.

15 травня 2019 року позивач ОСОБА_1 подав до суду відповідь на відзив, у якій зазначає про необґрунтованість доводів відповідача, оскільки відповідач не здійснював виплату перерахованих сум пенсії за вказаними судовими рішеннями. Зазначає, що виплату заборгованості відповідачем розпочато лише з 29 січня 2019 року, а оскільки пенсія позивачу за наслідками перерахунку не виплачувалась своєчасно, відповідач повинен нарахувати і виплатити також і компенсацію втрати частини доходів за відповідний період.

Дослідивши обставини у справі та перевіривши їх доказами, суд виходить з наступного.

Судом встановлено, що з 08 березня 2005 позивач - ОСОБА_1 , посвідчення № НОМЕР_1 / НОМЕР_2 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в розмірі 90% суми грошового забезпечення.

30 березня 2018 року рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду, яке набрало законної сили 04 червня 2018 року, визнано протиправною бездіяльність відповідача та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".

ГУ ПФУ в Хмельницькій області проведено перерахунок пенсії, однак станом на день звернення до суду за відповідачем рахується заборгованість по невиплаченій ОСОБА_1 пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року в сумі 24155 грн. 28 коп. Виплату вказаної заборгованості відповідачем розпочато з 01.01.2019 року.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 31 липня 2018 року, яке набрало законної сили 29.01.2019 року, визнано протиправними дії відповідача та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 90% суми грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2016 року.

ГУ ПФУ в Хмельницькій області проведено перерахунок пенсії, однак станом на день звернення до суду за відповідачем рахується заборгованість по невиплаченій ОСОБА_1 пенсії за період з 01.01.2016 року по 28.01.2019 року в сумі 66676 грн. 31 коп.

Наявність заборгованості в сумі 24 155,28 ( за період до 01.01.2019 року, коли почалась часткова її виплата) + 66 676,31 ( за період з 01.01.2016 по 28.01.2019 року, виплата якої відповідачем лише планується ) = 90 831,59 грн. підтверджується самим відповідачем у листі Головного управління Пенсійного фонду України №793/Г-8 від 09.03.2019 року, який є у матеріалах справи (а.с.29-30).

Відтак, як вказують письмові докази у справі, Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області визнає наявність заборгованості по виплаті пенсії позивачу з 01.01.2016 року по 29.01.2019 року, яка в сумі становить 90831,59 грн. і не була виплачена своєчасно після її нарахування.

Суд встановив, що ОСОБА_1 19 листопада 2018 року та 18 березня 2019 року звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявами про компенсацію втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати пенсії.

Листами № 2626/Г-8 від 30.11.2018 року та №793/Г-8 від 09.03.2019 року відповідач відмовив у нарахуванні та виплаті компенсації у зв`язку із тим, що перерахунок пенсії позивача проведено своєчасно, а суми доплати згідно з проведеними перерахунками будуть виплачені з урахуванням Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 року № 649.

Оцінюючи дії та зміст відповіді відповідача, суд враховує наступне.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом. Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших передбачених джерел визначає Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до ч. 2 ст. 46 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Компенсація втрати частини пенсії у зв`язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється відповідно до закону.

Питання, пов`язані зі здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, врегульовані Законом України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" № 2050-ІІІ (далі - Закон № 2050-ІІІ) та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 159 (далі - Порядок № 159).

Статтями 1, 2 Закону № 2050-ІІІ встановлено, що підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), така компенсація провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з дня набрання чинності цим Законом.

Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії, соціальні виплати, стипендії, заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.

Згідно з пунктом 2 Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 №159 (далі - Порядок № 159) компенсації підлягають пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат).

Отже, основною умовою для виплати громадянину передбаченої ст. 2 Закону №2050-ІІІ та Порядком компенсації, є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів, у тому числі пенсії. Кошти, які підлягають нарахуванню в порядку компенсації громадянину частини доходу, в тому числі пенсії, у зв`язку з порушенням строків її виплати, мають компенсаторний характер.

Компенсація за порушення строків виплати доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією (у даному випадку - органом Пенсійного фонду України) добровільно чи на виконання судового рішення.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 20.02.2018 (справа №336/4675/17), від 21.06.2018 (№523/1124/17) та від 03.07.2018 (справа № 521/940/17). Відповідно до ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Отже, оскільки відповідачем не було своєчасно виплачено позивачу пенсію, належну йому у встановленому законом розмірі, а також не було виплачено її на підставі наступних судових рішень, позивач має право на компенсацію втрати частини доходів.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Суд враховує те, що відповідач у своїх зверненнях та відповідях прямо визнає наявність заборгованості по виплаті пенсії позивачу внаслідок перерахунків, яка не виплачена своєчасно позивачу.

У той же час, суд оцінює критично посилання відповідача на те, що виплата коштів (заборгованості) відбудеться після прийняття відповідного рішення Комісією Пенсійного фонду України з питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду та виділення коштів для виплати Пенсійним фондом України в межах наявних бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету шляхом перерахунку коштів боржнику.

Відповідно до статті 1 Протоколу N 1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод , кожна особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

У рішенні Європейського суду з прав людини по справі "Кечко проти України" від 8 листопада 2005 року суд зазначив, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.

Суд не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов`язань (див. mutatis mutandis, рішення у справі "Бурдов проти Росії" ( 980_045 )

Відповідачем не надано будь-яких належних доказів на підтвердження того, що на даний час у відповідача або у Державному бюджеті відсутні кошти на виплату перерахованих сум пенсій за судовими рішеннями, або такі кошти були відсутні до прийняття судами таких рішень, що не давало можливості відповідачу виплачувати пенсію у встановленому законом порядку.

Відтак, Хмельницький окружний адміністративний суд вважає, що позивач ОСОБА_1 мав законні та обґрунтовані сподівання на своєчасне отримання передбачених законодавством підвищень пенсійних виплат, розраховуючи на своєчасний та правильний перерахунок та виплату пенсії, а також на своєчасне погашення заборгованості по пенсії пенсійним органом на підставі судових рішень.

У той же час, органом Пенсійного фонду було порушене зазначене право, що порушило його право на мирне володіння своїм майном, гарантоване Конвенцією.

Виходячи з положень п. 10 ч. 2 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Враховуючи викладене, суд вважає необхідним визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо ненарахування та невиплати позивачу компенсації частини втрачених доходів (пенсії) за порушення строків їх виплати. Так суд вважає необхідним зобов`язати відповідача здійснити нарахування та виплату позивачу суми компенсації втрати частини доходів, виходячи з визнаної відповідачем суми заборгованості.

При поданні позовної заяви позивач згідно з квитанцією від 05.04.2019 року №0.0.1317098305.1 сплатив 768,40 грн. судового збору за подання позовної заяви, тому ці судові витрати слід стягнути на його користь.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати пенсії.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати пенсії, виходячи з визнаної Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області суми заборгованості по перерахованій на підставі судових рішень, але не виплаченій своєчасно пенсії.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати на сплату судового збору у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп. за рахунок асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя І.С. Козачок