Рішення № 82014845, 24.05.2019, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.05.2019
Номер справи
683/488/19
Номер документу
82014845
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 683/488/19

РІШЕННЯ

іменем України

24 травня 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Майстера П.М.

за участю:секретаря судового засідання Нетичай Ю.В. позивача: ОСОБА_1 представника позивача: Куца В. ОСОБА_2 ., представника відповідача: Столаби Ю.М. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області про визнання протиправною та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області, в якому просить:

- визнати протиправною та скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №086114 від 07.02.2019.

На обгрунтування позовних вимог в позовній заяві позивач зазначив, що 13 лютого 2019 року на його адресу надійшов рекомендований лист з постановою від 07.02.2019 про застосування адміністративно - господарського штрафу №086114, якою накладено штраф у сумі 510 грн.

Позивач вважає, що постанова №086114 від 07.02.2019 про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 510 грн. є незаконною та підлягає скасуванню, оскільки не виконував пасажирських перевезень та таким видом підприємницької діяльності не займається.

У судовому засіданні позивач та представник позивача підтвердили наведені у позовній заяві обставини, просили задовольнити позовні вимоги.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечив, про що надала відзив на позовну заяву. У поданому відзиві представник відповідача зазначає, що при винесенні оскаржуваної постанови Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області про застосування адміністративно-господарського штрафу №086114 від 07.02.2019 щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності та застосування штрафу в розмірі 510 грн відповідач діяв в межах та у спосіб передбачений чанним законодавством України, а тому просить в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши належним чином зібрані докази по справі, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення спору по суті, приходить до висновку, що позовні вимоги до задоволення не підлягають з наступних підстав.

Судом встановлено, що 15.01.2019 посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області у м. Старокостянтинові біля міської автостанції проведено рейдову перевірку транспортного засобу марки Шевролет Латчетті номерний знак НОМЕР_1 , що належить позивачу на праві свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу. На верхній частині кузова автомобіля знаходився ліхтар оранжевого кольору. На якому зазначені номери телефонів служби таксі « 096 60 40 100» та « 3 15 51», що є публічним рекламуванням здійсненням господарської діяльності з перевезенням пасажирів на таксі.

Водійські посвідчення та документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення водій надати відмовився, але надав свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2 . Після прохання інспектора, надати ліцензію та інші документи, на підставі яких позивач здійснює перевезення пасажирів на таксі, водій дуже швидко зрушив з місця та поїхав у невідомому напрямку.

Перевірка здійснювалась згідно з щотижневим графіком проведення рейдових перевірок Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області у період 14.01.2019 по 20.01.2019 та направлення на перевірку №003862 від 11.01.2019.

Перевірку зафіксовано актом проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №146581 від 15.01.2019 в якому зафіксовано факт порушення законодавства про автомобільний транспорт у вигляді ненадання водієм необхідних документів для здійснення перевезення пасажирів на таксі, а саме ліцензії.

Відповідно до Єдиної інформаційної системи Державної служби України з безпеки на транспорті Шлапак Богдан Миколайович не отримував ліцензію на перевезення пасажирів на таксі.

Постановою Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області про застосування адміністративно-господарського штрафу №086114 від 07.02.2019 позивача визнано винним у скоєнні правопорушення та застосовано до нього адміністративно-господарський штраф в розмірі 510 грн., за порушення визначене абз. 4 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме експлуатація легкового автомобіля, облаштованого як таксі, без наявності ліцензії.

Позивач не погодився із вказаною постановою та оскаржив її до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 р. № 103 Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).

Згідно з пунктом 4 зазначеного Положення основними завданнями Укртрансбезпеки є:

1) реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування (далі - автомобільний транспорт), міському електричному, залізничному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті;

2) внесення на розгляд Міністра інфраструктури пропозицій щодо забезпечення формування державної політики з питань безпеки на автомобільному, міському електричному, залізничному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті;

3) здійснення державного нагляду (контролю) за безпекою на автомобільному, міському електричному, залізничному, морському та річковому транспорті;

4) надання у передбачених законом випадках адміністративних послуг у сфері автомобільного, міського електричного, залізничного, морського та річкового транспорту.

Згідно з пунктом 3 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року №1567 (далі - Порядок №1567), органами державного контролю на автомобільному транспорті є Укртрансінспекція, її територіальні органи - управління в Автономній Республіці Крим, обласні, Київське та Севастопольське міські, районні управління.

Пунктом 4 цього Порядку державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Згідно з приписами статті 6 Закону України "Про автомобільний транспорт" реалізація державної політики у сфері автомобільного транспорту здійснюється через центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.

Відповідно до статі 6 Закону України "Про автомобільний транспорт" державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Планові перевірки проводяться не частіше одного разу на рік. Орган державного контролю не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку проведення планової перевірки письмово повідомляє про це автомобільного перевізника, якого буде перевіряти.

Позапланові перевірки проводяться лише на підставі заяви (повідомлення в письмовій формі) про порушення автомобільним перевізником вимог законодавства про автомобільний транспорт уповноваженими особами органів, яким надано право здійснення державного контролю, з метою перевірки наведених фактів та виконання припису про порушення зазначеного законодавства.

Рейдові перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом здійснюються шляхом зупинки транспортного засобу або без такої зупинки посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та його територіальних органів, які мають право зупиняти транспортний засіб у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

У разі проведення позапланових і рейдових перевірок автомобільний перевізник, що буде перевірятися, про час проведення перевірки не інформується.

Графік проведення рейдових перевірок складається та затверджується наказом Укртрансінспекції або її територіального органу з урахуванням стану аварійності, періоду, що пройшов від попередньої перевірки, забезпечення належного рівня транспортного обслуговування в окремих регіонах, інформації про діяльність осіб, що незаконно надають послуги з перевезень, перевірки дотримання умов перевезень, визначених дозволом (договором) на перевезення, та інших обставин.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про автомобільний транспорт" рейдова перевірка (перевірка на дорозі) - це перевірка транспортних засобів суб`єкта господарювання на маршруті руху в будь-який час з урахуванням інфраструктури (автовокзали, автостанції, автобусні зупинки, місця посадки та висадки пасажирів, стоянки таксі і транспортних засобів, місця навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, контрольно-вагові комплекси та інші об`єкти, що використовуються суб`єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту).

Пунктом 14 Порядку №1567 визначено, що рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об`єктах, що використовуються суб`єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.

Згідно із частиною 1 статті 34 Закону України "Про автомобільний транспорт" автомобільний перевізник повинен: виконувати вимоги цього Закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів та/чи вантажів.

Статтею 1 Закону України "Про автомобільний транспорт" визначено, що автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.

Відповідно до частини 1 статті 35 Закону України "Про автомобільний транспорт" послуги пасажирського автомобільного транспорту поділяють на послуги з перевезення пасажирів автобусами, на таксі та легковими автомобілями на замовлення.

Легковий автомобіль - автомобіль, який за своєю конструкцією та обладнанням призначений для перевезення пасажирів з кількістю місць для сидіння не більше ніж дев`ять з місцем водія включно (стаття 1 Закону України "Про автомобільний транспорт").

Згідно абзацу 59 частини 1 статті 1 Закону України "Про автомобільний транспорт" таксі - легковий автомобіль, обладнаний розпізнавальним ліхтарем оранжевого кольору, який встановлюється на даху автомобіля, діючим таксометром, сигнальним ліхтарем із зеленим та червоним світлом, розташованим у верхньому правому кутку лобового скла, і який має нанесені композиції з квадратів, розташованих у шаховому порядку на дверцятах автомобіля з лівого та правого боків, призначений для надання послуг з перевезення пасажирів та їхнього багажу в індивідуальному порядку;

Як вбачається з матеріалів справи, транспортний засіб Шевролет Латчетті номерний знак НОМЕР_1 , що належить позивачу є легковим автомобілем.

Згідно зі ст. 39 Закону України "Про автомобільний транспорт" автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення.

Документи для регулярних пасажирських перевезень: - для автомобільного перевізника - ліцензія, договір із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування чи їх дозвіл, паспорт маршруту, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України; - для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, квитково-касовий лист, схема маршруту, розклад руху, таблиця вартості проїзду (крім міських перевезень), інші документи, передбачені законодавством України; - для пасажира - квиток на проїзд в автобусі та на перевезення багажу (для пільгового проїзду - посвідчення особи встановленого зразка чи довідка, на підставі якої надається пільга), а в разі запровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду - електронний квиток та документи для пільгового проїзду. Документи для регулярних спеціальних пасажирських перевезень: - для автомобільного перевізника - ліцензія, договір із замовником транспортних послуг, паспорт маршруту, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України; - для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, схема маршруту, розклад руху, інші документи, передбачені законодавством України.

Тобто, статтею 39 вказаного закону передбачено наявність документів, необхідних окремо: для перевізника, для водія та пасажирів.

Абз. 4 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" передбачено, що за експлуатацію легкового автомобіля, облаштованого як таксі, без наявності ліцензії - штраф у розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Оскільки перевірка була рейдовою, то відповідачем перевірено саме документи, що повинні бути оформлені перевізником та надані його водіям при здійсненні пасажирських перевезень.

Суд звертає увагу на те, що позивачем до матеріалів справи не надано жодного доказу на спростування висновків викладених в акті перевірки №146581 від 15 січня 2019 року передбачених статтею 39 Закону України «Про автомобільній транспорт».

Суд не приймає до уваги твердження позивача про те, що останній не виконує пасажирських перевезень та не займається господарською діяльністю, оскільки до матеріалів перевірки долучено фото транспортного засобу із ліхтарем оранжевого кольору, що встановлений на автомобілі. На вищезазначеному ліхтарі є номери телефонів служби таксі «096 60 40 100» та «3 15 51», що є публічним рекламуванням здійсненням господарської діяльності з перевезенням пасажирів на таксі.

З огляду на зазначене вище, суд дійшов висновку про безпідставність заявлених позивачем вимог про визнання протиправною та скасування постанови Управління Укртрансбезпеки в Хмельницькій області про застосування адміністративно-господарського штрафу за порушення законодавства про автомобільний транспорт №086114 від 07 лютого 2019 року.

Підстав для розподілу судових витрат у порядку статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України немає.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області про визнання протиправною та скасування постанови Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області від 07.02.2019 року №086114 відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 28 травня 2019 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 ) Відповідач:Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області (вул. Соборна, 75,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 39816845)

Головуючий суддя П.М. Майстер