Рішення № 82014555, 28.05.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.05.2019
Номер справи
520/4422/19
Номер документу
82014555
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 РІШЕННЯ

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

місто Харків

28.05.2019 р. справа №520/4422/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сліденка А.В., розглянувши за процедурою письмового провадження у порядку ст. 263 КАС України справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про 1) визнання протиправними дій ГУПФУ в Харківській області щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років з 82% до 70% відповідних сум грошового забезпечення, починаючи з 01./01.2018р.; 2) зобов`язання здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії в основному розмірі 82% сум грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018р. на підставі довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 р.; 3) визнання протиправними дій, які полягають у зменшенні розміру пенсії за рахунок виплати лише 50% суми підвищення пенсії з 01.01.2018 р. та 75% суми підвищення пенсії з 01.01.2019 р., визначеного станом на 01.01.2018 р.; 4) зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.01.2018р.,

встановив:

Матеріали позову одержані судом 03.05.2019 р. Рішення про прийняття справи до розгляду було прийнято 06.05.2019 р. Відповідно до ч. 2 ст. 262 КАС України розгляд справи по суті може бути розпочатий з 22.01.2019 р.

Позивач, ОСОБА_1 (далі за текстом - заявник, громадянин), у порядку адміністративного судочинства заявив вимоги про 1) визнання протиправними дій ГУПФУ в Харківській області щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років з 82% до 70% відповідних сум грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018р.; 2) зобов`язання здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії в основному розмірі 82% сум грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018р. на підставі довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 р.; 3) визнання протиправними дій, які полягають у зменшенні розміру пенсії за рахунок виплати лише 50% суми підвищення пенсії з 01.01.2018 р. та 75% суми підвищення пенсії з 01.01.2019 р., визначеного станом на 01.01.2018 р.; 4) зобов`язання ГУПФУ в Харківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.01.2018 р.

Заявлені вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем під час здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2018 р. протиправно застосовано показник грошового забезпечення - 70%, тоді як первісний розмір пенсії ще з 23.05.2005 р. складав 82%. Заявник стверджував, що відповідачем не враховано те, що при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені зміни до ч. 2 ст.13 Закону №2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення не стосується перерахунку вже призначеної пенсії. Також зазначав, що відповідач протиправно обмежив максимальний розмір пенсії за рахунок виплати спочатку лише 50 %, а потім лише 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, після проведеного перерахунку пенсії на виконання постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 № 103.

Відповідач, ГУ ПФУ у Харківській області, з поданим позовом не погодився.

Аргументуючи заперечення проти позову зазначив, що 01.01.2018 р. з посиланням на ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанову КМУ №103 від 21.02.2018 р. головним управлінням здійснено перерахунок пенсії позивача із застосуванням обмеження максимального розміру пенсії у розмірі не більше 70% грошового забезпечення військовослужбовця. Також вказував, що відповідно до п. 1, 2 Постанови КМУ №103 від 21.02.2018 р. передбачений перерахунок пенсії, які призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 р. Зазначив також, що виплата перерахованих пенсій здійснюється поетапно у відповідності до вимог Постанови №103, тому наразі сума до виплати становить 75% підвищення пенсій.

Суд, вивчивши доводи позову і відзиву на позов, повно виконавши процесуальний обов`язок із збору доказів, перевіривши доводи сторін добутими доказами, з`ясувавши обставини фактичної дійсності, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.

Установлені судом обставини спору полягають у наступному.

Позивач одержує пенсію, призначену у порядку Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" як колишньому працівникові Служби безпеки України, знаходиться на обліку як пенсіонер в ГУ ПФУ в Харківській області.

Згідно з протоколом №4274 про призначення пенсії від 23.11.2005 р., розмір призначеної пенсії ОСОБА_1 становив 82% суми грошового забезпечення, виходячи з вислуги років - 29 років.

За довідкою УСБУ у Харківській області від 12.04.2018р. №1120 розмір грошового утримання за відповідною посадою станом на 01.03.2018р. складає усього - 13.383,50 грн. (посадовий оклад - 7.750,00грн., оклад за званням - 1.480,00грн., надбавка за вислугу років у 45% від сукупного показника посадового окладу та окладу за званням - 4153,50грн.).

У березні 2018 року відповідачем, ГУПФУ у Харківській області відповідно п.п.1 і 2 постанови КМУ від 21.02.2018 р. №103 було проведено перерахунок пенсії заявника з 01.01.2018р. та у зв"язку з набранням 01.03.2018р. чинності постановою КМУ №704 від 30.08.2017р. із наданням приписам цієї постанови ретроспективної дії у часі, а саме: з 01.01.2018р.

При цьому, владним суб"єктом було одночасно із перерахунком здійснено зменшення розміру пенсії з 82% грошового забезпечення на 70%.

За розпорядженням владного суб`єкта після перерахунку за вказаною довідкою розмір пенсії склав - 9368,45 грн.

Розмір пенсії до перерахунку дорівнював - 5361,07грн.

Різниця між показником пенсії до перерахунку та показником пенсії після перерахунку склала - 4.007,38 грн.

До відносин, які склались на підставі установлених судом обставин спору, підлягають застосуванню наступні норми права.

Так, правовідносини з приводу перерахунку пенсій, призначених у порядку Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі за текстом - Закон), унормовані приписами ст.63 цього Закону та деталізовані приписами постанови КМУ від 21.02.2018р. №103, приписами Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008р. №45; далі за текстом - Порядок №45), приписами Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (затвердженого постановою правління ПФУ від 31.01.2007р. №3-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.02.2007р. за №135/13402; далі за текстом - Порядок №3-1).

Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Системно проаналізувавши як приписи загальних актів права з питання визначення розміру призначеної пенсії, а саме: Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", так і спеціальних актів права, до яких належать Закон України «Про державну службу», Закон України "Про службу в органах місцевого самоврядування», Закон України «Про прокуратуру», Закон України «Про Національну поліцію», Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", також інших актів законодавства з питань визначення розміру пенсії, суд доходить висновку, що в усіх без виключення випадках законодавцем застосовується стала та незмінна юридична конструкція, котра полягає у первісному обчисленні базового розрахункового показника майбутньої пенсії - грошового виразу загальної суми коштів як плати за виконану роботу. До цього показника включаються чітко визначені законом складові, котрі у свою чергу можуть обраховуватись у відсотковому значенні, тобто у процентах від іншого показника. Але при цьому, юридичне значення має не такий відсоток, а виключно остаточно розрахована сума складової оплати праці. До розрахованого базового показника застосовується передбачений законом умовний арифметичний розмір пенсії у відсотковому відношенні до загальної величини оплати праці за певний період трудової діяльності.

Суд вважає, що саме означений показник - умовний арифметичний розмір пенсії і є тією сталою незмінною величиною, на котру прямо поширюється дія приписів ст. 22 Конституції України, і який не може зазнавати зменшення навіть у разі запровадження нового законодавства.

За допомогою умовного арифметичного розміру пенсії розраховується і абсолютний арифметичний розмір пенсії, який складає певну грошову суму.

Таким чином, у подальших процедурах перерахунку розміру пенсії владний суб`єкт не може зачіпати саме умовного арифметичного розміру пенсії.

З огляду на викладене, владний суб`єкт повинен забезпечити сталість і незмінність означеного вище показника в 82 % від грошового утримання, позаяк ревізія раніше призначеного умовного розміру пенсії є втручанням у право особи на майно згідно з ст. 1 Протоколу Першого до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року.

Отже, позов за вимогою про визнання протиправними дій владного суб"єкта з приводу зменшення розміру пенсії з 01.01.2018р. з показника 82% грошового утримання військовослужбовця до показника 70% грошового утримання військовослужбовця підлягає задоволенню з одночасним покладанням на терорган ПФУ обов`язку провести нарахування та платежі за виниклою різницею.

Продовжуючи розгляд справи і вирішуючи спір у частині вимог про зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, суд зазначає, у силу положень ч.4 ст.63 Закону повноваження з приводу встановлення порядку перерахунку пенсій передані у відання Кабінету Міністрів України.

На подальший розвиток цієї норми закону постановою КМУ від 13.02.2008р. №45 було затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі за текстом - Порядок №45).

Порядок №45 діяв протягом 2016-2017 р.р., а у 2018 р. - до моменту набрання чинності постановою КМУ від 21.02.2018 р. №103.

Вирішуючи спір, суд відмічає, що Порядок №45 не запроваджував спеціальних строків виплати перерахованих пенсій, а тому строки платежів мали узгоджуватись з вимогами ч.2 ст.85 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ч. 1 ст. 47 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", ч. 3 ст. 52 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

У той же час, постановою КМУ від 21.02.2018 р. №103 були передбачені нові строки виплати суми різниці у розмірі між раніше призначеною та перерахованою пенсіями (тобто сум підвищення).

При цьому, п.п. 1 і 2 постанови КМУ від 21.02.2018 р. №103 стосується усіх осіб, яким була призначена пенсія у порядку Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", окрім працівників міліції та працівників поліції.

Позивач є пенсіонером Служби безпеки України.

Отже, на правовідносини за участю позивача поширюється дія саме п.п. 1 і 2 постанови КМУ від 21.02.2018 р. №103, якими було запроваджено спеціальні строки виплати сум підвищення до пенсії.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 р. по справі №826/3858/18 (залишеним у силі постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019р.) були визнані нечинними п.п.1 і 2 постанови КМУ від 21.02.2018 р. №103.

Таким чином, п.п.1 і 2 постанови КМУ від 21.02.2018 р. №103 як частини нормативно-правового акту відповідно до ст. 255 КАС України утратили чинність з 05.03.2019 р.

До указаної дати ці норми права правомірно застосовувались владним суб`єктом.

Спір по справі склався до дати утрати чинності п.п.1 і 2 постанови КМУ від 21.02.2018 р. №103.

Отже, суд не знаходить підстав для визнання протиправними дій владного суб"єкта з виконання приписів діючого рішення Уряду України.

Суд повторює вище викладені міркування про те, що підставою для здійснення перерахунку розміру раніше призначеної заявнику пенсії є положення постанови КМУ №704 від 30.08.2017р.

Згадана постанова набрала чинності 01.03.2018р.

Відтак, право заявника на перерахунок розміру раніше призначеної пенсії за приписами Порядку №45 та постанови КМУ №704 від 30.08.2017р. виникло з 01.03.2018р. як з календарної дати початку дії рішення Уряду України про збільшення розміру грошового забезпечення військовослужбовців.

І лише у силу дії спеціальних норм права - п.п. 1 і 2 постанови КМУ від 21.02.2018 р. №103 право заявника на перерахунок пенсії було реалізовано владним суб`єктом за правилом ретроспективної дії правового акту у часі з 01.01.2018р.

З 05.03.2019р. дане правило не може бути застосовано у спірних правовідносинах, позаяк п.п. 1 і 2 постанови КМУ від 21.02.2018 р. №103 відповідно до ч.2 ст. 265 та ч.1 ст.325 КАС України втратили чинність унаслідок скасування у межах справи №826/3858/18.

Відтак, суд не вбачає правових підстав для проведення заявнику нарахувань і виплат, пов"язаних з поступовою виплатою різниці у підвищенні пенсії, позаяк до 04.03.2019р. владний суб"єкт діяв у відповідності до чинного рішення Уряду України, а з 05.03.2019р. втратило чинність правило ретроспективної дії у часі, у силу якого перерахунок здійснювався не з 01.03.2018р., а з 01.01.2018р.

Тому позов у цій частині до задоволення не підлягає.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Оцінивши добуті по справі докази в їх сукупності за правилами ст.ст. 72-77, 90, 211 КАС України, суд доходить висновку, що у спірних правовідносинах владний суб`єкт при здійсненні перерахунку пенсії заявника не забезпечив реалізацію управлінської функції відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, адже вдався до зменшення відсоткового показника грошового забезпечення військовослужбовця.

Вказане спричинило недоотримання заявником належних платежів, розрахованих із збереженням початкового відсоткового показника грошового забезпечення військовослужбовця.

В цій частині у заявника наявне порушене суб`єктивне право, котре підлягає захисту у судовому порядку.

У решті вимог позов до задоволення не підлягає, адже суд не знаходить підстав для визнання неправомірними дій владного суб"єкта з приводу виконання приписів діючого рішення Уряду України, а утрата чинності п.п.1 і 2 постанови КМУ №103 від 21.02.2018р. зумовлює неможливість проведення нарахувань саме з 01.01.2018р.

Розподіл судових витрат належить провести за правилами ст.ст. 139, 143 КАС України та Закону України "Про судовий збір".

Керуючись ст.ст. 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 6-9, ст.ст. 72-77, 211, 241-243, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

Позов - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (ідентифікаційний код - 14099344; місцезнаходження - 61022, м. Харків, майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов.) з приводу зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 (ідентифікаційний код - НОМЕР_1; місцезнаходження - АДРЕСА_1 ; дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_1.) при перерахунку розміру пенсії з 01.01.2018 р. з показника 82% грошового утримання військовослужбовця до показника 70% грошового утримання військовослужбовця, зобов`язавши здійснити перерахунок розміру пенсії із збереженням показника 82% грошового утримання військовослужбовця та провести виплату різниці.

У решті вимог позов залишити без задоволення.

Роз`яснити, що рішення підлягає оскарженню шляхом подання апеляційної скарги до Другого апеляційного адміністративного суду у порядку п. 15.5 Розділу VII КАС України та у строк згідно з ч. 1 ст. 295 КАС України, а саме: протягом 30 днів з дати складення повного судового рішення.

Роз`яснити, що рішення набирає законної сили відповідно до ст. 255 КАС України, а саме: після закінчення строку подання скарги усіма учасниками справи або за наслідками процедури апеляційного перегляду.

Суддя Сліденко А.В.