Рішення № 82014420, 27.05.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.05.2019
Номер справи
520/4170/19
Номер документу
82014420
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

27 травня 2019 р. № 520/4170/19

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Зоркіна Ю.В., розглянувши за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , іпн. НОМЕР_1 ) до Слобожанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова (вул. Гольдбергівська, буд. 15, м. Харків, 61140, код ЄДРПОУ 41247824) , третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, майдан Свободи, Держпром, 3 під., 2 пов., код ЄДРПОУ 14099344) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з зазначеним позовом та просить суд: 1.)визнати протиправною бездіяльність Слобожанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова щодо несплати донарахованих сум довічного грошового утримання судді у відставці; 2.) зобов`язати Слобожанське об`єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова здійснити сплату сум заборгованості довічного грошового утримання судді у відставці без врахування положень постанов Кабінету Міністрів України “Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам” від 08.06.2016 року № 365 та від 22.08.2018 року № 649 “Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду”; 3.)зобов`язати Слобожанське об`єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова виплатити суму компенсації втрати частини доходів у зв`язку з несвоєчасною виплатою щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці за січень-вересень, грудень 2018, лютий 2019 року; 4.)стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Слобожанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова судовий збір у розмірі 768 грн. 40 коп.; 5.) зобов`язати Слобожанське об`єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова подати у самостійно встановлений судом строк звіт про виконання рішення суду відповідно до ст. 382 КАС України.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідачем по справі безпідставно не виплачується заборгованість сум перерахунку довічного грошового утримання з посиланням на приписи постанов Кабінету Міністрів України “Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам” від 08.06.2016 року № 365 та від 22.08.2018 року № 649 “Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду”.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 26.04.2019 року у справі відкрито провадження.

20.05.2019 року на адресу суду надійшов відзив на адміністративний позов, у якому відповідач просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог з посиланням на те, що в рішеннях Верховного суду України зазначено, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності таких коштів у боржника не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, тому відсутність бюджетного та іншого фінансування та коштів на виплату грошових сум на виконання судового рішення є поважною причиною, яка унеможливлює проведення відповідних виплат; виконання рішень суду здійснюється у відповідності до приписів Постанови Кабінету Міністрів України № 649 від 22.08.2018 року "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду".

Ухвалою суду від 27.05.2019 року в частині позовних вимог про визнання протиправною бездіяльність Слобожанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова щодо несплати донарахованих сум довічного грошового утримання судді у відставці за січень-вересень, грудень 2018; зобов`язання Слобожанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова здійснити сплату сум заборгованості довічного грошового утримання судді у відставці без врахування положень постанов Кабінету Міністрів України “Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам” від 08.06.2016 року № 365 та від 22.08.2018 року № 649 “Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду” за січень-вересень, грудень 2018; зобов`язання Слобожанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова виплатити суму компенсації втрати частини доходів у зв`язку з несвоєчасною виплатою щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці за січень-вересень, грудень 2018- провадження у справі закрито

Дослідивши долучені до матеріалів справи документи суд встановив наступні обставини.

Позивач, перебуває на обліку у Слобожанському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України міста Харкова з 19.09.2017 року як суддя Донецького апеляційного господарського суду у відставці та отримує довічне грошове утримання у розмірі 90 % заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді.

Через зміну розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб у січні 2019 року позивач звернувся до відповідача з заявою про здійснення перерахунку розміру грошового утримання.

Листом від 09.04.2019 року № 79/А-4 позивача повідомлено, що йому проведено перерахунок пенсії згідно довідки про заробітну плату № 06-12/8-19 від 23.01.2019 року , видану Донецьким апеляційним господарським судом, повідомлено, що грошове утримання у відповідному розмірі виплачується з березня 2019 року, доплата в сумі 3777.84 грн. нарахована на додаткову відомість.

Крім того листом ГУ ПФУ в Харківській області від 11.04.2019 року № 1169/А-14 відповідачеві надано доручення - доплату до пенсії за лютий 2019 року провести з урахуванням листа Пенсійного Фонду України від 11.12.2018 року № 41486/02-22 за умови особистого звернення заявника за відсутності щодо нього рішень комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам про припинення соціальних виплат або скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Згідно довідки відповідача про розмір призначеної і фактично отриманої пенсії у лютому 2019 року позивачеві призначено грошове утримання у розмірі 45642,96 грн. та виплачено 41865.12 грн., різниця у розмірі 3777.84 грн. нарахована на особистий рахунок для виплати у травні 2019 року.

Отже, сума 3777.84 грн. є розміром заборгованості зі сплати довічного грошового утримання позивача після проведення відповідного перерахунку та підлягає сплаті без урахування приписів постанов Кабінету Міністрів України “Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам” від 08.06.2016 року № 365 та від 22.08.2018 року № 649 “Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду”, які врегульовують правовідносини у сфері здійснення виплат внутрішньо переміщеним особам та виплати заборгованості по рішенню суду.

Доказів сплати вказаної суми на момент розгляду справи суду не надано.

Суд також зауважує, що питання, пов`язані зі здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, врегульовані Законом №2050-ІІІ та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року №159 (далі - Порядок).

Згідно із ст. 1, 2 Закону № 2050-ІІІ підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи). Така компенсація провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії, соціальні виплати, стипендії, заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.

Зі змісту вказаних норм слідує, що їх дія поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), та стосується усіх доходів, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру (пенсії, соціальні виплати, стипендія, заробітна плата).

Виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць (ст. 4 Закону № 2050-III).

Відповідно до п. 1 Порядку його дія поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).

За змістом п. 2, 3 Порядку компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати (далі компенсація) проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з 01 січня 2001 року. Компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру, зокрема, пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат).

У п. 4 Порядку закріплено, що сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов`язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.

Наведене нормативне регулювання не встановлює першочерговості нарахування і виплати доходу, який своєчасно не був виплачений, та не ставить у залежність компенсацію втрати частини грошових доходів від попереднього, окремого нарахування доходів. За цим регулюванням правове значення має те, чи з порушенням строків був виплачений нарахований дохід, чи виплачений і коли цей платіж, чи не нараховувався і не виплачувався грошовий дохід, право на який визнано судовим рішенням. Саме ці події є тими юридичними фактами, з якими пов`язується виплата компенсації втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати.

Кошти, які підлягають нарахуванню в порядку компенсації частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати, мають компенсаторний характер. Вони спрямовані на забезпечення достатнього життєвого рівня та купівельної спроможності особи у зв`язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги.

Використане у ст. 3 Закону № 2050-ІІІ та п. 4 Порядку формулювання, що компенсація обчислюється як добуток "нарахованого, але не виплаченого грошового доходу" за відповідний місяць, означає, що має існувати обов`язкова складова обчислення компенсації - невиплачений грошовий дохід, який може бути або нарахований, або який можна нарахувати, зокрема, і на підставі судового рішення.

Отже, основною умовою для виплати громадянину передбаченої ст. 46 Закону № 1058-IV, ст. 2 Закону № 2050-ІІІ та Порядком, компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). Водночас компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією (у цій справі - пенсійним органом) добровільно чи на виконання судового рішення.

Водночас, зміст і правова природа спірних правовідносин у розумінні положень ст. 1-3 Закону № 2050-ІІІ, окремих положень Порядку дають підстави вважати, що право на компенсацію втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати особа набуває незалежно від того, чи були такі суми їй попередньо нараховані, але не виплачені.

Аналогічний підхід до застосування вказаних норм права висловлений Верховним Судом України у постановах від 19 грудня 2011 року (справа № 6-58цс11), від 11 липня 2017 року (справа № 21-2003а16), та Верховним Судом у постановах від 20 лютого 2018 року (справа № 336/4675/17), від 21 червня 2018 року (№ 523/1124/17), від 03 липня 2018 року (справа № 521/940/17), від 05 жовтня 2018 (№127/829/17), від 18 липня 2018 року (№185/515/16-а), від 15 серпня 2018 року (№653/3356/17).

У постанові від 15.02.2018 (справа №Пз/9901/8/18) Верховний Суд зазначив, що посилання відповідача на відсутність коштів на проведення виплат пенсії в перерахованому розмірі порушує гарантоване статтею 1 Першого протоколу Конвенції право мирно володіти своїм майном. Оскільки чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов`язань (рішення Європейського суду у справі «Кечко проти України» від 08.11.2005).

На підставі викладеного вище, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог в частині зобов`язання відповідача виплатити позивачеві суму донарахованого грошового забезпечення за лютий 2019 року у розмірі 3777.84 грн. з урахуванням сум компенсації втрати частини доходів у зв`язку з несвоєчасною виплатою щомісячного довічного грошового утримання.

Щодо позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності відповідача в частині невиплати донарахованих сум, то суд вважає їх такими, що не підлягають задоволенню, оскільки вони поглинаються вимогою про зобов`язання відповідача здійснити виплату, що з урахуванням приписів ч.2 п.10 ст.245 КАС України є забезпеченням ефективного захисту прав позивача.

Щодо вимог позивача зобов`язати відповідача подати звіт про виконання судового рішення у місячний строк з дати набрання рішенням законної сили, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 1 ст.382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Враховуючи, що встановлення судового контролю за виконанням судового рішення є правом, а не обов`язком суду, а також приписи статті 14 КАС України щодо обов`язковості судових рішень та відсутності об`єктивних обставин щодо невиконання судового рішення з боку відповідача, суд не вбачає підстав для зобов`язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення у місячний строк з дати набрання рішенням законної сили.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 КАС України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов– задовольнити частково.

Зобов`язати Слобожанське об`єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова (вул. Гольдбергівська, буд. 15, м. Харків, 61140, код ЄДРПОУ 41247824) здійснити сплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , іпн. НОМЕР_1 ) суми заборгованості довічного грошового утримання судді у відставці у розмірі 3777 (три тисячі сімсот сімдесят сім) грн. 84 коп. (за лютий 2019 року) без врахування положень постанов Кабінету Міністрів України “Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам” від 08.06.2016 року № 365 та від 22.08.2018 року № 649 “Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду” з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

В іншій частині вимог позов залишити без задоволення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Зоркіна Ю.В.