Рішення № 82014154, 22.05.2019, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.05.2019
Номер справи
500/943/19
Номер документу
82014154
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/943/19

22 травня 2019 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Подлісної І.М. розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду із позовом до Управління соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії.

Позовна заява обґрунтована тим, що дохід позивача є лише його пенсія, розмір якої у 2018 році становив 2013 грн. 91 коп. В 2016, 2017 році ОСОБА_1 отримував житлову субсидію. В 2018 році його дохід і склад сім`ї не змінилися. Однак, у зв`язку зі змінами у законодавстві необхідно було подати нову заяву про призначення житлової субсидії.

25.09.2018 року позивач звернувся до Управління соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації із письмовою заявою про призначення житлової субсидії на опалювальний сезон 2018-2019 років. 29.10.2018 року ОСОБА_1 по пошті отримав повідомлення Управління про те, що в призначені житлової субсидії йому відмолено, тому що разом із ним в будинку зареєстрована внучка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позивач з даним рішенням не згідний, тому звернувся до суду за захистом своїх прав, так як ОСОБА_2 з 2001 року постійно проживає в Республіці Польща, є громадянкою Республіки Польща.

Ухвалою судді від 22 квітня 2019 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Даною ухвалою встановлено 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.

13.05.2019 представник Управління соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації подав до суду відзив на адміністративний позов, в якому вказав, що 25.09.2018 ОСОБА_1 звернувся із заявою про призначення житлової субсидії. Комісією з питань надання громадянам житлових субсидій було розглянуто заяву та прийнято рішення від 25.10.2018 року №14 про відмову у призначенні житлової субсидії відповідно до п.22 Положення про порядок призначення житлових субсидій, оскільки позивач зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на субсидію.

Відтак, представник відповідача зазначив, що Управління соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації вважає позовні вимоги ОСОБА_1 необґрунтованими та такими, що не підлягають до задоволення.

14 травня 2019 року ухвалою суду було призначено розгляд справ на 22.05.2019 о 11:45 год. за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, з мотивів викладених у позовній заяві, просив їх задовольнити в повному обсязі. Не заперечує щодо розгляду справи в порядку письмового провадження.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, подавши клопотання про розгляд справи без його участі. Проти позовних вимог заперечує в повному обсязі.

Відповідно до ч.9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Суд, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши матеріали, що містяться у справі, встановив наступні факти.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 25.09.2018 року звернувся до Управління соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації із заявою про призначення житлової субсидії.

До вказаної заяви позивач додав декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися, у якій вказав дані про осіб, які входять до складу домогосподарства, і їх зареєстроване місце проживання у житловому приміщенні/будинку, а саме: ОСОБА_1 (сімейний стан - не одружений), ОСОБА_3 (сімейний стан - зять, вдівець) - не проживає за даною адресою та ОСОБА_2 (сімейний стан - не одружена, внучка), де в графі примітки вказав також, що вона не проживає за даною адресою.

На підтвердження даного факту позивачем також було долучено посвідчення особи на ОСОБА_2 , яка має громадянство Польщі.

Рішенням Управління соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації заяву ОСОБА_1 про призначення житлової субсидії передано на розгляд Комісії з питань надання житлових субсидій відповідно до п.9 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого Постановою КМУ від 27.04.2018 року №329.

Згідно акту обстеження від 23 липня 2018 року, складеним депутатом Почаївської міської ради за даною адресою проживає пенсіонер ОСОБА_1. , а зять і внучка довгий час по цій адресі не проживають. Це підтвержується свідченнями людей ОСОБА_6 та ОСОБА_7

Разом з тим, 27 липня 2018 року працівником Управління соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації було складено акт обстеження матеріально-побутових умов сім`ї №56, в якому зазначено, що заявник - пенсіонер, отримує пенсію за віком, зять - вдівець, не проживає, а внучка - також не проживає. В акті зазначено, що на час обстеження по даній адресі зареєстровано 3 особи, але проживає тільки ОСОБА_1 -пенсіонер. З його слів і особи, яка за ним доглядає зазначено, що зять і внучка довгий час по даній адресі не проживають.

Відповідно до витягу № 14 від 25.10.2018 було вирішено припинити надання раніше призначеної субсидії для відшкодування ОСОБА_1 витрат на оплату житлово-комунальних послуг відповідно до п.22 Положення про порядок призначення житлових субсидій, оскільки позивач зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на субсидію.

Не погодившись із вказаним рішенням позивач звернувся до суду із відповідним позовом.

Визначаючись щодо спірних правовідносин, суд зазначає наступне.

Правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 року №329) (далі - Положення № 848).

Відповідно до п.1 Положення №848 (тут і далі по тексту в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) це Положення визначає умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій:

щомісячної житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, а саме:

- житлової послуги - послуги з управління багатоквартирним будинком;

- комунальних послуг - послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами;

- щомісячної житлової субсидії на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком, в якому створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний (житловий) кооператив (далі - об`єднання), а саме:

- витрат на утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт; обслуговування внутрішньо-будинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, відповідно до яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів;

- витрат на оплату комунальних послуг стосовно спільного майна багатоквартирного будинку;

- поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку;

житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива один раз на рік.

Житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою громадянам - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.

Згідно пункту 2 Положення № 848 право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

Відповідно до пункту 3 Положення №848, призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).

Пунктом 4 Положення № 848 передбачено, що житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, внеску/платежу об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов`язкового відсотка платежу, визначеного в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.7 Положення №848, житлову субсидію за рішенням комісії не може бути призначено у разі, коли у члена домогосподарства або у члена сім`ї особи із складу домогосподарства доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії, були такими, що зазначені в абзацах другому - четвертому підпункту 3 пункту 6 цього Положення, і такі особи перебували за кордоном сукупно більше 60 днів протягом періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім випадку, зазначеного в абзаці четвертому пункту 7 цього Положення). До 60-денного періоду перебування за кордоном не включаються дні службового відрядження, лікування або навчання за кордоном, що підтверджується відповідними документами.

Поряд із цим, суд зазначає, що відповідно п. 9 Положення №848 житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.

До складу домогосподарства включаються особи, що зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії.

Проаналізувавши вищенаведене, суд приходить до висновку, що житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства, які зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку) на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії.

Як зазначалося вище, 23 липня 2018 року та 27 липня 2018 року було складено акти обстеження матеріально-побутових умов сім`ї, в яких зокрема зазначалося, що зять і внучка давно з позивачем не проживають, зокрема внучка є громадянкою Республіки Польща, що підтверджується відповідними документами.

Суд також бере до уваги пояснення представника позивача про те, що з моменту виїзду за кордон його внучка з 2001 року з ним не проживає.

Відповідно до положень статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що Комісія з питань надання громадянам житлових субсидій протиправно відмовила ОСОБА_1 в призначенні житлової субсидії з наведених підстав, оскільки ОСОБА_2 з позивачем не проживає.

Відтак рішення від 25 жовтня 2018 року № 14 в частині відмови ОСОБА_1 в призначенні житлової субсидії слід визнати протиправним та скасувати.

Відповідно до ч.4 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України, у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

За змістом частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення № 14 від 25 жовтня 2018 року Комісії з питань надання громадянам житлових субсидій Управління соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації (місцезнаходження: вул. Словацького, 6,м. Кременець,Тернопільська область,47000, ЄДРПОУ / ІПН: 03195576) про відмову в призначенні ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1, ЄДРПОУ / ІПН: 1456105458) житлової субсидії.

Зобов`язати Управління соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації (місцезнаходження: вул. Словацького, 6,м. Кременець, Тернопільська область,47000, ЄДРПОУ / ІПН: 03195576) призначити ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ / ІПН: 1456105458) субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний період 2018- 2019 років.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ / ІПН: 1456105458) за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації (місцезнаходження: вул. Словацького, 6,м. Кременець, Тернопільська область,47000, ЄДРПОУ / ІПН: 03195576) сплачений судовий збір в розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 копійок, відповідно до квитанції № 0.0.1328484024.1 від 17.04.2019.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 27 травня 2019 року.

Головуючий суддя Подлісна І.М.