Рішення № 82013471, 28.05.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.05.2019
Номер справи
420/1956/19
Номер документу
82013471
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/1956/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 травня 2019 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді: Самойлюк Г.П.,

при секретарі: Казарян С.Б.

сторін:

позивач: не з`явився

відповідач: Бутрик А.О. (представник за довіреністю)

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі справу за позовною заявою товариства з обмеженою відповідальністю “АЛКОМІКС” (65078, Одеська обл., місто Одеса, вулиця Космонавтів, будинок 32, кабінет 1106, код ЄДРПОУ 40957902) до Головного управління ДФС в Одеській області (65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5, код ЄДРПОУ 39398646) про визнання протиправними дій щодо складання акту про відмову у наданні документів, -

ОБСТАВИНИ СПРАВИ

До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява товариства з обмеженою відповідальністю “АЛКОМІКС” до Головного управління ДФС в Одеській області, в якій позивач просить визнати протиправними дії по складанню акту про відмову у наданні документів щодо підтвердження законності декларування заявленого до відшкодування з бюджету податку на додану вартість на рахунок платника у банку, який визначений у рядку 20.2.1 по декларації з ПДВ за червень 2018 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що на підставі наказу ГУ ДФС в Одеській області від 05.10.2018 року № 7513 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Алкомікс»» здійснено вихід за юридичною адресою товариства: 65078, Одеська обл., місто Одеса, ВУЛИЦЯ КОСМОНАВТІВ, будинок 32, КАБІНЕТ 1106.

Підставою проведення перевірки в наказі визначено доповідну записку заступника начальника управління - начальника відділу контролю за відшкодуванням ПДВ управління податків і зборів з юридичних осіб Головного управління ДФС в Одеській області Пархоменко С.Г. від 03.10.2018р. № 235/11/15-32-12-10.

ТОВ «Алкомікс» до початку перевірки відмовилося надавати документи щодо декларування заявленого до відшкодування з бюджету податку на додану вартість на рахунок платника у банку, який визначений у рядку 20.2.1 по декларації з ПДВ за червень 2018 року, про що було складено відповідний акт.

Позивач зазначає, що у разі коли запит складено з порушенням вимог, платник податків звільняється від обов`язку надавати відповідь на такий запит відповідно до абз. 7 п. 73.3 ст. 73 ПК України та п. 16 постанови Кабінету міністрів України від 27 грудня 2010 р. № 1245.

Контролюючим органом у запиті №7268/10/15-32-14-05 від 02.08.2017 р не наведено ґрунтовні і вичерпні докази недостовірності визначення ТОВ «АЛКОМІКС» даних, що містяться у податкових деклараціях та у фінансовій звітності за звітні періоди декларування за період з 01.12.2016р. по 30.06.2016р., не доведено факти порушення платником податків вимог законодавства, що в свою чергу свідчить про відсутність законних підстав для його надсилання. Також в запиті не міститься вичерпний перелік витребуваних документів із обов`язковим зазначенням реквізитів, як того вимагає чинне законодавство.

Ухвалою від 05.04.2019 р. позовну заяву залишено без руху, надано позивачу 5-денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання ухвали.

17.04.2019 р. (вх. №13810/19) до суду надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви, зазначених в ухвалі від 05.04.2019 р. Позивач усунув недоліки позовної заяви.

Ухвалою від 18.04.2019 р. відкрито провадження по справі та визначено, що справа буде розглядатись в порядку спрощеного позовного провадження (з викликом сторін); встановлено відповідачу п`ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву; встановлено позивачу п`ятиденний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив; встановлено відповідачу п`ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення; встановлено учасникам справи п`ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання заяв з процесуальних питань; призначено судове засідання по справі на 16.05.2019 р.

Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву від 07.05.2019р. (вх. №16303/19), у якому відповідач вказує, що Головним управлінням ДФС в Одеській області в рамках проведення документальної позапланової виїзної перевірки підприємства ТОВ «Алкомікс» з питання законності декларування заявленого до відшкодування з бюджету податку на додану вартість на рахунок платника у банку, який визначений у рядку 20.2.1 по декларації з ПДВ за червень 2018 року, на підставі пп. 20.1.6 та 20.1.9 п. 20.1 ст. 20, п. 44.1, 44.3 ст. 44 Податкового кодексу України складено та надано особисто під підпис директору ТОВ «Алкомікс» запит від 08.10.2018 року № 14435/10/15-32-12-10-10 «Про надання оригіналів документів та проведення інвентаризації».

З огляду на сплив строку проведення документальної позапланової виїзної перевірки підприємства ТОВ «Алкомікс» 12.10.2018 року та ненадання запитуваних документів, Головним управлінням ДФС в Одеській області складено акт про відмову у наданні документів № 1829/15-32-12-10 від 12.10.2018 року.

У відзиві відповідач окремо звертає увагу суду на те, що посилання позивача на складання акту Головним управлінням ДФС в Одеській області про відмову в наданні документів щодо підтвердження бухгалтерського та податкового обліку підприємства у зв`язку з відмовою надавати документи на запит контролюючого органу від 02.08.2017 року № 7268/10/15-32-14-05, - є хибними. Адже, акт № 1829/15-32-12-10 від 12.10.2018 року був складений саме у зв`язку з ненаданням документів на запит контролюючого органу від 08.10.2018 року № 14435/10/15-32-12-10-10.

14.05.2019р. до суду надійшло клопотання представника позивача (вх. №17236/19) про розгляд справи без його участі.

16.05.2019р. до суду надійшло клопотання представника відповідача (вх. №17478/19) про відкладення розгляду справи.

У судове засідання 16.05.2019 р. представники сторін не з`явилися, у зв`язку з чим розгляд справи відкладено на 23.05.2019р.

У судове засідання 23.05.2019р. з`явився представник відповідача. Представник позивача до судового засідання не з`явився про час, дату та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином.

В матеріалах справи наявне клопотання позивача про розгляд справи за його відсутності.

За приписами ч.1 ст. 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

У відкритому судовому засіданні представник відповідача позовні вимоги не визнав, заперечував проти задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд,-

ВСТАНОВИВ:

Частина 2 статті 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Наказом ГУ ДФС в Одеській області від 05.10.2018 № 7513 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Алкомікс» на виконання вимог пп, 14.1.18 п.14.1 ст. 14, пп. 20.1.4 п. 20.1 ст.20, п.78.2 ст.78 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI (із змінами та доповненнями), на підставі доповідної записки заступника начальника управління - начальника відділу контролю за відшкодуванням ПДВ управління податків і зборів з юридичних осіб Головного управління ДФС в Одеській області Пархоменко С.Г. від 03.10.2018 №235/11/15-32-12-10 призначено проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Алкомікс» з питання законності декларування заявленого до відшкодування з бюджету податку на додану вартість на рахунок платника у банку, який визначений у рядку 20.2.1 по декларації з ПДВ за червень 2018 року, тривалістю 5 робочих днів з 08.10.2018 року.

Вказаний наказ містить відмітку про вручення директору ТОВ «Алкомікс» ОСОБА_1 . 08.10.2018р. о 16:40.

Згідно п. 75.1 ст. 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Відповідно до вимог п.п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.

Згідно п.77.1 ст.77 ПК України документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок. План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.

Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з підстав, визначених Податковим кодексом України.

В свою чергу ст.78 Податкового кодексу України визначає підстави за наявності яких здійснюється документальна позапланова перевірка.

Відповідно до п.78.1.4 ст.78 Податкового кодексу України документальна позапланова перевірка здійснюється, зокрема, у разі виявлення недостовірності даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків, якщо платник податків, не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначено виявлену недостовірність даних, та відповідну декларацію протягом 15 робочих днів з дня отримання запиту.

Виходячи з аналізу наведених норм, податковий орган наділений повноваженнями проводити перевірки платників податків з питань повноти нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, дотримання валютного та іншого законодавства.

08.10.2018 р ГУ ДФС в Одеській області. видано направлення на перевірку №№ 8043/12-10, 8044/12-10.

Направлення на перевірку містять відмітки про вручення останніх директору ТОВ «Алкомікс» ОСОБА_2 .П. 08.10.2018р. о 16:40.

За приписами пункту 81.1 статті 81 Податкового кодексу України посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред`явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:

направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб`єкта (прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об`єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу;

копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб`єкта (прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об`єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу;

службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.

Згідно з вимогами пп.16.1.5 п.16.11 ст.16 Податкового кодексу України, платник податків зобов`язаний подавати на належним чином оформлену письмову вимогу контролюючих органів (у випадках, визначених законодавством) документи з обліку доходів, витрат та інших показників, пов`язаних із визначенням об`єктів оподаткування (податкових зобов`язань), первинні документі, регістри бухгалтерського обліку, фінансову звітність, інші документи, пов`язані з обчисленням та сплатою податків та зборів.

Відповідно до п.73.3 ст.73 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право звернутися до платників податків та інших суб`єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи, завдань, та її документального підтвердження.

Такий запит підписується керівником (заступником керівника) контролюючого органу і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту.

Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб`єктам інформаційних відносин за наявності, зокрема, якщо за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Відповідно до вимог пп.20.1.6 та пп.20.1.9 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право запитувати та вивчати під час проведення перевірок первинні документи, що використовуються в бухгалтерському обліку, регістри, фінансову та іншу звітність, повязану з обчисленням і сплатою платежів, виконанням вимог законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; вимагати під час проведення перевірок від платників податків, що перевіряються, проведення інвентаризації основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, коштів, зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки.

Як вбачається з матеріалів справи, ГУ ДФС в Одеській області складено та надано під підпис директору ТОВ «Алкомікс» запит №144350/15-32-12-10-10 від 08.10.2018р. «Про надання оригіналів документів та проведення інвентаризації", в якому просить директора ТОВ «Алкомікс» призначити та провести інвентаризацію основних засобів та товарно-матеріальних цінностей щодо наявності ТМЦ на складі, які є підставою для нарахування від`ємного значення ПДВ, яке у подальшому було заявлено до бюджетного відшкодування ПДВ на розрахунковий рахунок підприємства по декларації з ПДВ за червень 2018р. та включити в якості спостерігачів співробітників (перевіряючих) ГУ ДФС в Одеській області до складу комісії по проведенню інвентаризації.

Проведення інвентаризації основних засобів та товарно-матеріальних цінностей щодо наявності провести не пізніше наступного робочого дня з дня отримання запиту.

Відповідні матеріали інвентаризації (акт, інвентаризаційні відомості, тощо) складені в ході проведення перевірки, надати ГУ ДФС в Одеській області.

Також для проведення перевірки витребувані оригінали документів, які стали підставою для декларування бюджетного відшкодування ПДВ (від`ємного значення з ПДВ) по декларації з ПДВ за червень 2018 року, а саме:

договори, контракти;

-первинні документи щодо придбання (одержання) товарів/матеріалів (робіт/послуг):

накладні, податкові накладні, товарно-транспортні накладні, шляхові листи або інші документи, акти виконаних робіт, рахунки-фактури, розрахунки коригування до податкових накладних, довідки про вартість виконаних робіт та затрат, акти прийому виконаних робіт, підсумкові відомості ресурсів, підсумкові відомості ресурсів до кожного договору підряду, локальні кошториси на роботи, тощо;

наказ про облікову політику підприємства;

за вказаний період картки рахунків з контрагентами, у разі закриття розрахунків третьою особою, документи, що підтверджують ці розрахунки;

документи, що підтверджують розрахунки за отримані товари/матеріали (роботи/послуги) (банківські виписки та інше), стан взаєморозрахунків з постачальниками/підрядниками, субпідрядниками, а також наявність дебіторської та кредиторської заборгованості станом на початок перевіряємого періоду, на кінець перевіряємого періоду, та на момент надання інформації;

-наявність необхідних ліцензій (сертифікатів), дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, інших дозвільних документів тощо;

-інформацію про наявність власних/орендованих офісних, складських приміщень (при наявності орендованих - документи, що підтверджують надання майна в оренду, площа орендованих приміщень та сума орендної плати із зазначенням адреси та орендодавця (назва, код ЄДРПОУ);

наявність у підприємства власних/орендованих виробничих потужностей, транспортних засобів (при наявності орендованих - документи, що підтверджують надання майна в оренду);

оборотно-сальдові відомості по бухгалтерських рахунках 10, 15, 20, 23, 26, 28, 36, 63, 31, 68, 70, 311,312, 91,92, 93, 94, 95 інші;

сертифікати якості, сертифікати походження, сертифікати відповідності;

відображення у бухгалтерському обліку операцій за відповідні періоди;

умови зберігання (наявність власних або орендованих складських приміщень) та транспортування (наявність власних або орендованих транспортних засобів) товарно-матеріальних цінностей;

результати проведення останньої інвентаризації ТМЦ, основних засобів, грошових коштів та інвентаризації у місяці заявленої до відшкодування суми ПДВ (накази, акти, інвентаризаційні відомості, тощо);

калькуляції собівартості виготовленої продукції (наданих послуг), тощо;

інші документи за вимогою перевіряючих.

12.10.2018р. головними державними ревізорами-інспектами відділу камеральних переварок податкової звітності м. Одеса управління податків і зборів з юридичних осіб ГУ ДФС в Одеській області Талпа Альоною Павлівною та Мілевською Ганною Дмитрівною складено акт про відмову в наданні документів щодо підтвердження законності декларування заявленого до відшкодування з бюджету податку на додану вартість на рахунок платника у банку, який визначений у рядку 20.2.1 по декларації з ПДВ за червень 2018р.

Запит оформлений на бланку ГУ ДФС в Одеській області та підписаний першим заступником начальника Н. Гулаковою.

Приписами пп. 20.1.2, пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 ПКУ передбачено, що контролюючі органи мають право: для здійснення функцій, визначених законом, отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, усіх форм власності у порядку, визначеному законодавством, довідки, копії документів, засвідчені підписом платника або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності), про фінансово-господарську діяльність, отримані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов`язану з обчисленням та сплатою податків, зборів, платежів, про дотримання вимог законодавства, здійснення контролю за яким покладено на контролюючі органи, а також фінансову і статистичну звітність у порядку та на підставах, визначених законом; проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення;

Згідно з п. 61.1 ст. 61 ПКУ, податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

П. 62.1 ст. 62 ПКУ передбачено, що податковий контроль здійснюється шляхом: ведення обліку платників податків; інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів; перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин. моніторингу контрольованих операцій та опитування посадових, уповноважених осіб та/або працівників платника податків відповідно до статті 39 цього Кодексу.

Відповідно до п. 71.1 ст. 71 ПКУ, інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів - комплекс заходів, що координується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій.

Згідно з п. 72.1 ст. 72 ПКУ, для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючого органу використовується інформація, що надійшла: від платників податків та податкових агентів, зокрема інформація: що міститься в податкових деклараціях, розрахунках, звітах про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, інших звітних документах; що міститься у наданих великими платниками податків в електронній формі копіях документів з обліку доходів, витрат та інших показників, пов`язаних із визначенням об`єктів оподаткування (податкових зобов`язань), первинних документах, які ведуться в електронній формі, регістрах бухгалтерського обліку, фінансовій звітності, інших документах, пов`язаних з обчисленням та сплатою податків і зборів; про фінансово - господарські операції платників податків; про застосування реєстраторів розрахункових операцій.

Приписами п. п. 73.1, 73.3 ст. 73 ПКУ передбачено, що інформація, визначена у статті 72 цього Кодексу, безоплатно надається контролюючим органам періодично або на окремий письмовий запит контролюючого органу у терміни, визначені пунктом 73.2 цього Кодексу.

Контролюючі органи мають право звернутися до платників податків та інших суб`єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження.

Такий запит підписується керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу і повинен містити: 1) підстави для надіслання запиту відповідно до цього пункту, із зазначенням інформації, яка це підтверджує; 2) перелік інформації, яка запитується, та перелік документів, які пропонується надати; 3) печатку контролюючого органу.

Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб`єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав: 1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи; 2) для визначення відповідності умов контрольованої операції принципу "витягнутої руки" під час здійснення податкового контролю за трансфертним ціноутворенням відповідно до статті 39 цього Кодексу та/або для визначення рівня звичайних цін у випадках, визначених цим Кодексом; 3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків; 4) щодо платника податків подано скаргу про ненадання таким платником податків: податкової накладної покупцю або про допущення продавцем товарів/послуг помилок при зазначенні обов`язкових реквізитів податкової накладної, передбачених пунктом 201.1 статті 201 цього Кодексу, та/або порушення продавцем/покупцем граничних термінів реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування; акцизної накладної покупцю або про порушення порядку заповнення та/або порядку реєстрації акцизної накладної; 5) у разі проведення зустрічної звірки; 6) в інших випадках, визначених цим Кодексом.

Запит вважається належним чином врученим, якщо його надіслано у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Платники податків та інші суб`єкти інформаційних відносин зобов`язані подавати інформацію, визначену в запиті контролюючого органу, та її документальне підтвердження (крім проведення зустрічної звірки) протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом).

У разі якщо запит складено з порушенням вимог, визначених абзацами першим - п`ятим цього пункту, платник податків звільняється від обов`язку надавати відповідь на такий запит.

З огляду на наведені норми законодавства, контролюючі органи у порядку визначеному законом наділені правом надсилати платникам податків письмові запити про надання інформації (пояснень) та документальних підтверджень, зокрема, запитувати та вивчати під час проведення перевірок первинні документи, що використовуються в бухгалтерському обліку, регістри, фінансову та іншу звітність, повязану з обчисленням і сплатою платежів, виконанням вимог законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; вимагати під час проведення перевірок від платників податків, що перевіряються, проведення інвентаризації основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, коштів, зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки.

Відповідно до пункту 85.6 статті 85 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (надалі – ПК України) у разі відмови платника податків або його законних представників надати копії документів посадовій (службовій) особі контролюючого органу така особа складає акт у довільній формі, що засвідчує факт відмови, із зазначенням посади, прізвища, імені, по батькові платника податків (його законного представника) та переліку документів, які йому запропоновано подати. Зазначений акт підписується посадовою (службовою) особою контролюючого органу та платником податків або його законним представником.

Таким чином, враховуючи, що позивачем на запит Контролюючого органу №14435/10/15-32-12-10-10 від 08.10.2018р. не надано запитувані документи, та з урахуванням спливу строку проведення перевірки, посадовими особами в межах наданих повноважень та з урахуванням приписів діючого законодавства складено акт про відмову у наданні документів від 12.10.2018р.

В подальшому, а саме 22.10.2018р. посадовими особами ГУ ДФС в Одеській області складено акт № 2260/15-32-12-10/40957902 «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Алкомікс», з питань законності декларування заявленого до відшкодування з бюджету податку на додану вартість на рахунок платника у банку, який визначений у рядку 20.2.1 по декларації з ПДВ за червень 2018 року».

Актом перевірки встановлено порушення ТОВ «Алкомікс» вимог Податкового кодексу України в частині достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний рахунок платника податку по податковій декларації ПДВ за червень 2018 року, а саме:

- п. 198.2. п. 198.3, 198.6 ст. 198, п. 200.1. абзацу б) п. 200.4 ст. 200. п. 201.10. п. 201.14 ст. 201 Податкового кодексу України, в результаті чого підприємством завищено податковий кредит та відповідно завищено суму від`ємного значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податковою кредит (рядок 19) на загалну суму 49010725грн.

-пп. 14.1.18 п. 14.1 ст. 14, п. 44.1. п. 44.6 ст. 44. пп. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75, п. 188.1 сі. 188. п. 198.2. н. 198.3, п. 198.6 ст. 198. п. 200.1, абзацу б) п.200.4, ст. 200. п. 201.10., п. 201.14 ст. 201 Податкового кодексу України, в результаті чого підприємством завищено суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість, заявленого па рахунок платника у банку на 49010725грн.

З огляду на вищевикладене, суд робить висновок про законність дій Головного управління ДФС в Одеській області щодо складання та направлення ТОВ «Алкомікс» запиту №14435/10/15-32-12-10-10 від 08.10.2018р. та відповідно правомірність дій стосовно складання акту про відмову у наданні документів щодо підтвердження законності декларування заявленого до відшкодування з бюджету податку на додану вартість на рахунок платника у банку, який визначений у рядку 20.2.1 по декларації з ПДВ за червень 2018 року.

При цьому суд звертає увагу, що в позовній заяві позивач зазначає, що у запиті №7268/10/15-32-14-05 від 02.08.2017р. контролюючим органом не наведено ґрунтовні і вичерпні докази недостовірності визначення ТОВ «АЛКОМІКС» даних, що містяться у податкових деклараціях та у фінансовій звітності за звітні періоди декларування за період з 01.12.2016 по 30.06.2016, не доведено факти порушення платником податків вимог законодавства, що в свою чергу свідчить про відсутність законних підстав для його надсилання. Також в запиті не міститься вичерпний перелік витребуваних документів із обов`язковим зазначенням реквізитів, як того вимагає чинне законодавство.

Суд зазначає, що даний запит відношення до справи не має, так як в рамках перевірки за наказом ГУ ДФС в Одеській області від 05.10.2018 № 7513 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Алкомікс», на який посилається позивач, основоположним є запит №14435/10/15-32-12-10-10 від 08.10.2018р., не надання документів на який і послугувало підставою для складанню акта № 1829/15-32-12-10 від 12.10.2018р.

Таким чином посадові особи ГУ ДФС в Одеській області діяли відповідно до діючого законодавства у спосіб, порядку та в межах повноважень, оскільки складання акта про ненадання документів є актом реагування на невиконання покладеного обов`язку на надання запитуваних документів.

Крім того, суд вважає за необхідне наголосити, що дії контролюючого органу щодо складання акту про відмову у наданні документів є лише службовою діяльністю працівників податкового органу на виконання своїх професійних обов`язків по збиранню додаткової інформації щодо наявності чи відсутності операцій, якщо дії зі здійснення такого контролю не визнані протиправними в установленому порядку. Зазначені дії самі по собі, не створюють для платника податків жодних правових наслідків у вигляді зміни або припинення його прав та не породжують для нього обов`язкових юридичних наслідків.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 та ч. 2 ст. 73 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З урахуванням зазначеного, суд дійшов висновку, що відповідач при складанні акту про відмову у наданні документів діяв в межах компетенції та у спосіб, що передбачені законодавством, що регулює спірні правовідносини та обґрунтовано. Представник відповідача довів суду належними та допустимими в спірних правовідносинах доказами, з посиланням на відповідні положення законодавства, необґрунтованість позовних вимог позивача.

Відтак, з урахуванням зазначеного, на підставі встановлених судом фактів та обставин, враховуючи, що докази, наведені позивачем під час розгляду адміністративної справи є недоведеними та безпідставними та не дають адміністративному суду підстав для постановлення висновків, які б спростовували правову позицію представника відповідача, суд дійшов висновку, що у задоволені позову ТОВ «АЛКОМІКС» необхідно відмовити повністю.

Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Згідно ч.1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відтак, враховуючи, що суд дійшов висновку про необхідність відмовити у задоволенні позову повністю, судові витрати сплачені позивачем не стягується за рахунок бюджетних асигнувань з ГУ ДФС в Одеській області.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 8, 9, 10, 77, 90, 139, 242-246, 250, 251, 255, 295, 297 КАС України, суд –

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю “АЛКОМІКС” (65078, Одеська обл., місто Одеса, вулиця Космонавтів, будинок 32, кабінет 1106, код ЄДРПОУ 40957902) до Головного управління ДФС в Одеській області (65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5, код ЄДРПОУ 39398646) про визнання протиправними дій щодо складання акту про відмову у наданні документів,,- відмовити.

Рішення може бути оскаржено до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П`ятого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення виготовлено 28.05.2019р..

Суддя Г.П. Самойлюк

.