
Справа № 420/6261/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 травня 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Соколенко О.М., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області до товариства з обмеженою відповідальністю “Країна іграшок” про стягнення суми штрафних санкцій,-
ВСТАНОВИВ:
30 листопада 2018 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області (далі – позивач, ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області) до товариства з обмеженою відповідальністю “Країна іграшок” (далі – позивач, ТОВ “Країна іграшок”, товариство) про стягнення суми штрафних санкцій у розмірі 102000 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач, з посиланням на фактичні обставини справи щодо проведення Головним управлінням Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області планової виїзної перевірки характеристик продукції у ППТФ «Антошка» (магазин «Антошка»), за результатами якої складено акт перевірки характеристик продукції №000133 від 22.01.2018 року, зазначає, що під час цієї перевірки встановлено, що в маркуванні іграшок, які були поставлені від ТОВ “Країна іграшок” («Сміттєвоз» арт.0783-55, «Машинка» арт.0783-55), відсутні: знак відповідності технічним регламентам; інформація про назви та адреси виробників та імпортерів; обов`язкові попередження про можливі ризики під час гри іграшками.
У зв`язку із отриманням від Держпродспоживслужби інформації про розповсюдження продукції, яка не відповідає встановленим вимогам по ТОВ “Країна іграшок”, на підставі направлення та наказу на проведення перевірки від 03.03.2018 року, працівниками ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області проведено відповідну перевірку ТОВ “Країна іграшок”, та складено акт перевірки характеристик продукції від 07.03.2018 року №87 і прийняті рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 13.03.2018 року №№302-307 із строком їх виконання до 07.05.2018 року. Оскільки відповідачем виконано відповідні рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів №№302-307 від 13.03.2018 року, вони скасовані рішеннями ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області від 04.05.2018 року №449-454.
Постановою про накладення штрафних санкцій №38 від 23.03.2018 року за порушення вимог п.2 ч.2 ст.44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» до ТОВ «Країна іграшок» застосовано штрафні санкції у розмірі 102000 грн. Вказану постанову, як стверджує позивач, ТОВ «Країна іграшок» отримало 11.04.2018 року, та не оскаржувала її в судовому порядку.
Водночас, як вказує позивач, до теперішнього часу в ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області немає інформації про сплату штрафних санкцій ТОВ «Країна іграшок».
Щодо строку звернення до суду, позивач зазначає, що оскільки постанову №38 від 23.03.2018 року ТОВ «Країна іграшок» отримало 11.04.2018 року, ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області з відповідним позовом до суду може звернутись у строк з 12.10.2018 року по 12.01.2019 року згідно ч.2 ст.122 КАС України.
Нормативно обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги позивач у позовній заяві посилається на положення абз.8 ст.1, ст.3, ч.1 ст.4, ч.1,ч.2 ст.10, п.4 ч.1 ст.11, п.3 ч.1 ст.15, ст.23, ч.2 ст.24, ч.1 ст.29, п.1 ч.2 ст.33, ч.7 ст.34, ст.44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Одеській області, затверджене наказом Держпродспоживслужби від 14.09.2017 року №854.
Зважаючи на вищевикладене, позивач просить суд задовольнити позовну заяву Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області та стягнути з відповідача суму штрафних санкцій у розмірі 102000 грн.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 05.12.2018 року судом прийнято до розгляду позовну заяву Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області та відкрито провадження у справі № 420/6261/18; встановлено сторонам строки для подання заяв по суті справи.
З метою повного та всебічного розгляду даної адміністративної справи та вирішення її по суті, зважаючи на те, що станом на 29.01.2019 року у відповідача не сплинув строк для подання відзиву на позовну заяву, та враховуючи те, що станом на 04.02.2019 року спливав визначений строк для розгляду даної адміністративної справи в порядку ст.262 КАС України, ухвалою суду від 29.01.2019 року судом:
- вирішено проводити розгляд справи за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області до товариства з обмеженою відповідальністю “Країна іграшок” про стягнення суми штрафних санкцій в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 20.02.2019 року о 16:20 год.;
- роз`яснено сторонам, що розгляд справи починається зі стадії відкриття провадження у справі, зважаючи на що, встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання копії цієї ухвали.
31.01.2019 року представник відповідача за довіреністю ознайомився із матеріалами справи та отримав копію ухвали суду від 29.01.2019 року (т.1 а.с.65-66).
20 лютого 2019 року за вх. №6294/19 через канцелярію суду від представника позивача надійшло клопотання про залучення до матеріалів справи доказів, згідно переліку, наведеного у ньому, в тому числі, із доказами направлення його копії на адресу відповідача (т.1 а.с.73-77).
Ухвалою суду від 20.02.2019 року, яка прийнята судом на місці та занесена до протоколу судового засідання, залучено до матеріалів справи вищевказане клопотання разом із доданими документами та оголошено перерву у підготовчому засіданні до 05.03.2019 року о 10:40 год.
Письмовою ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 05.03.2019 року судом продовжено шістдесятиденний строк підготовчого провадження у справі №420/6261/18 на тридцять днів та відкладено підготовче засідання по даній адміністративній справі на 04.04.2019 року о 14 год.40 хв.
07 березня 2019 року за вх. №ЕП/1754/19, за вх. №ЕП/1772/19 засобами електронної пошти від представника позивача надійшли клопотання про залучення до матеріалів справи доказів, згідно переліку, наведеного у них, в тому числі, із доказами направлення їх копій на адресу відповідача (т.1 а.с.94-117).
Ухвалою суду від 04.04.2019 року, яка прийнята на місці та занесена до протоколу судового засідання, судом залучено до матеріалів справи вищевказані клопотання разом із доданими документами, зазначено позивачу про необхідність надання до суду додаткових доказів та оголошено перерву у підготовчому засіданні до 15.04.2019 року о 12:40 год.
10 квітня 2019 року за вх. №13072/19 через канцелярію суду від представника позивача надійшло клопотання про залучення до матеріалів справи доказів, згідно переліку, наведеного у ньому, які залучені судом до матеріалів справи.
Ухвалою суду від 15.04.2019 року судом закрито підготовче провадження в адміністративній справі №420/6261/18 та призначено справу до судового розгляду по суті на 25.04.2019 року о 15:00 год.
У судове засідання 25.04.2019 року сторони не з`явились, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлялись судом належним чином та своєчасно, що підтверджується доказами, які містяться в матеріалах справи.
При цьому, 25.04.2019 року за вх. №ЕП/3171/19 засобами електронної пошти від представника позивача надійшло клопотання, в якому Головне управління Держпродспоживслужби в Одеській області просить суд розглянути справу без участі позивача, у порядку письмового провадження. Також, у вказаному клопотанні зазначається, що позивач підтримує позовні вимоги у повному обсязі та просить суд стягнути з ТОВ «Країна іграшок суму штрафних санкцій у розмірі 102000 грн.
З боку відповідача жодних клопотань щодо причин неприбуття до суду 25.04.2019 року не надавалось. Водночас, з боку відповідача протягом усього часу розгляду даної справи не було надано до суду ні заяв по суті справи, ні жодних клопотань або доказів по справі.
Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи, не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Відповідно до ч.3 ст.194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Таким чином, зважаючи на вищевказане клопотання представника позивача про розгляд справи без участі позивача, враховуючи належне сповіщення відповідача про розгляд справи, а також, враховуючи відсутність потреби заслухати свідка чи експерта та відсутність перешкод для розгляду справи за відсутності учасників справи, судом вирішено проводити розгляд даної адміністративної справи в порядку письмового провадження відповідно до ч.9 ст.205 КАС України за наявними матеріалами справи.
Відповідно до ч.2 ст.193 КАС України суд розглядає справу по суті протягом тридцяти днів з дня початку розгляду справи по суті.
Згідно з ч.4 ст.243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Відповідно до ч. 1 ст. 120 КАС України перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок. Відповідно до ч.6 ст.120 КАС України якщо закінчення строку припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день.
Розгляд справи по суті розпочато судом 25.04.2019 року.
Таким чином, відповідно до ч.2 ст.193, ч.4 ст.243 КАС України, з урахуванням наведених приписів ч.1, ч.6 ст.120 КАС України, останнім 30-тим днем для постановлення рішення суду в письмовому провадженні по вказаній справі є 27.05.2019 року.
Зважаючи на викладене, враховуючи наведені приписи КАС України, суд розглядав дану справу у межах строку, визначеного для її розгляду, із прийняттям рішення по справі 27.05.2019 року.
Вивчивши матеріали справи, ознайомившись з позовною заявою, дослідивши обставини, якими обґрунтовується позовна заява та перевіривши їх доказами, що містяться в матеріалах справи, суд вважає, що позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Товариство з обмеженою відповідальністю “Країна іграшок” (код ЄДРПОУ 36436442) зареєстровано як юридична особа 22.04.2009 року, знаходиться за адресою: 65005, Одеська область, місто Одеса, вул. Дальницька, будинок 50/4 та основним видом діяльності товариства є виробництво ігор та іграшок, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань єдиний (т.1 а.с.24).
З матеріалів справи судом встановлено, що Головним управлінням Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області проведено планову виїзну перевірку характеристик продукції у ППТФ «Антошка» (магазин «Антошка»), за результатами якої складено акт перевірки характеристик продукції №000133 від 22.01.2018 року (т.1 а.с.13-14,127-128), яким встановлено порушення підприємством вимог п.п.25,34,37,44,51 Технічного регламенту №515 від 11.07.2013 року, а саме: в маркуванні іграшок (машинка «Сміттєвоз» арт.0783-55, «Машинка» (червоно-жовтого кольору) арт.0783-55) відсутній знак відповідності технічним регламентам, відсутня інформація про назви та адреси виробників та імпортерів; відсутні обов`язкові попередження про можливі ризики під час гри іграшками.
Як вказує позивач та вбачається з матеріалів справи, під час проведення перевірки ППТФ «Антошка» надано органу ринкового нагляду копію видаткової накладної №09659 від 20.11.2017 року (т.1 а.с.15), з якої вбачається, що постачальником іграшок ППТФ «Антошка», в тому числі, по яким встановлені порушення («Сміттєвоз» арт.0783-55) за вказаною накладною є ТОВ «Країна іграшок» (код ЄДРПОУ 36436442).
Суд зазначає, що організація та порядок здійснення державного ринкового нагляду, а також державного контролю продукції під час її ввезення на митну територію України визначаються Законом України “Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції” №2735-ІV (далі – Закон №2735-ІV).
Згідно зі ст. 3 Закону № 2735-ІV законодавство України про державний ринковий нагляд і контроль продукції складається з цього Закону, Закону України “Про загальну безпечність нехарчової продукції”, інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини в цій сфері, у тому числі технічних регламентів.
Відповідно до ч.4 ст.10 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» органи ринкового нагляду взаємодіють та обмінюються інформацією між собою, а також з органами доходів і зборів, центральними органами виконавчої влади, які здійснюють нагляд і контроль продукції, правоохоронними органами, громадськими організаціями споживачів (об`єднаннями споживачів) та об`єднаннями суб`єктів господарювання.
Як вказує позивач, Головним управлінням Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області на адресу Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів було направлено повідомлення про розповсюдження ППТФ «Антошка» продукції, а саме дитячої іграшки-машинки «Сміттєвоз» (арт.0783-55) та дитячої іграшки «Машинка» (арт.0783-55, червоно-жовтого кольору), які не відповідають встановленим вимогам, зокрема, в маркуванні іграшок не нанесено знак відповідності, відсутня дата виготовлення, адреса виробника (імпортера), відсутні обов`язкові попередження про можливі ризики під час гри із іграшкою.
Судом встановлено, що 28.02.2019 року за вх. №1629/20 на адресу Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області надійшов лист від Держпродспоживслужби за вих.№Д-151/2156-18 від 13.02.2018 року (т.1 а.с.18), в якому зазначено про надходження до Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів листа Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області від 29.01.2018 року №7.3/18011501 щодо розповсюдження ППТФ «Антошка» продукції, а саме іграшки-машинки «Сміттєвоз» (арт.0783-55) та іграшки «Машинка» (арт.0783-55, червоно-жовтого кольору), які не відповідають встановленим вимогам, зокрема на продукції, що була об`єктом перевірки, відсутній знак відповідності технічним регламентам, адреса виробника (імпортера), відсутні обов`язкові попередження про можливі ризики заподіяння шкоди, пов`язані з використанням таких іграшок (т.1 а.с.12).
У вказаному листі зазначено, що відповідно до наданих розповсюджувачем документів про обіг цієї продукції (видаткова накладна №09659 від 20.11.2017 року), Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів доручає позивачу здійснити за ланцюгом постачання позапланову перевірку характеристик продукції, зокрема документів, що містять інформацію про походження такої продукції та її подальший обіг, у ТОВ «Країна іграшок» (вул.Дальницька, 50/4, м.Одеса).
Також, зазначено у листі про необхідність у строк до 14.03.2018 року повідомити про вжиті обмежувальні (коригувальні) заходи щодо зазначеної продукції та застосовані штрафні санкції.
Суд зазначає, що відповідно до ч.5 ст.10 Закону №2735- ІV повноваження та порядок діяльності органів ринкового нагляду, права та обов`язки їх посадових осіб, які здійснюють ринковий нагляд, встановлюються цим Законом, законами України "Про загальну безпечність нехарчової продукції", "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та іншими законами України.
Відповідно до абз.8 ст.1 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» державний ринковий нагляд (далі - ринковий нагляд) - діяльність органів ринкового нагляду з метою забезпечення відповідності продукції встановленим вимогам, а також забезпечення відсутності загроз суспільним інтересам.
Метою здійснення ринкового нагляду є вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів з відповідним інформуванням про це громадськість щодо продукції, яка при її використанні за призначенням або за обґрунтовано передбачуваних умов і при належному встановленні та технічному обслуговуванні становить загрозу суспільним інтересам чи яка в інший спосіб не відповідає встановленим вимогам (ч.1 ст.4 Закону №2735-ІV).
Згідно з ч. 1 та ч. 2 ст.10 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» ринковий нагляд здійснюється органами ринкового нагляду в межах сфер їх відповідальності. Сфери відповідальності органів ринкового нагляду включають види продукції, що є об`єктами технічних регламентів, і можуть включати види продукції, що не є об`єктами технічних, регламентів.
Згідно з п. 4 ч. 1 ст.11 Закону №2735-ІV до повноважень органів ринкового нагляду, зокрема, належить проведення перевірок характеристик продукції.
Відповідно до пп.3 п.8 Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Одеській області, затверджене наказом Держпродспоживслужби від 25.02.2016 року №22, Головне управління Держпродспоживслужби, відповідно до покладених на нього завдань у сфері здійснення державного ринкового нагляду, проводить перевірки характеристик продукції.
Згідно з пп. «а» п.2 ч.1 ст.24 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» органи ринкового проводять позапланові перевірки характеристик продукції за зверненнями споживачів (користувачів) відповідної продукції, а також органів виконавчої влади, виконавчих органів місцевих рад, правоохоронних органів, громадських організацій споживачів (об`єднань споживачів), у яких міститься інформація про розповсюдження продукції, що завдала шкоди суспільним інтересам чи має недоліки, що можуть завдати такої шкоди, і відсутня інформація, за якою виробника такої продукції може бути ідентифіковано, але міститься інформація, за якою може бути встановлено розповсюджувача, у якого було придбано (виявлено) таку продукцію.
Відповідно до пп.«б» п.2 ч.1 ст.24 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» органи ринкового проводять позапланові перевірки характеристик продукції у разі якщо під час перевірки характеристик продукції у виробника відповідної продукції виробник доведе що:
- він не вводив в обіг продукцію, що є небезпечною, становить ризик та/або не відповідає встановленим вимогам;
- продукція є небезпечною, становить ризик та/або не відповідає встановленим вимогам внаслідок дій чи бездіяльності розповсюджувача (розповсюджувачів) такої продукції.
У випадках, зазначених у підпункті "б" пункту 2 цієї частини, встановлюється за ланцюгом постачання продукції особа, яка ввела таку продукцію в обіг, та особа, внаслідок дій чи бездіяльності якої продукція є небезпечною, становить ризик та/або не відповідає встановленим вимогам.
Відповідно до ч.5 ст.23 Закону №2735-ІV перевірки характеристик продукції проводяться на підставі наказів органів ринкового нагляду та посвідчень (направлень) на проведення перевірки, що видаються та оформляються відповідно до Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Як встановлено судом з матеріалів справи, 03.03.2019 року відповідно до Законів України «Про основні засади державного ринкового нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», «Про загальну безпечність нехарчової продукції» та на підставі доручення Держпродспоживслужби №Д-151/2156/18 від 13.02.2018 року Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області видано наказ №349, яким визначено провести з 06.03.2018 року по 07.03.2018 року позапланову перевірку характеристик продукції ТОВ «Країна іграшок» (місцезнаходження: м.Одеса, вул.Дальницька, буд.50/4) (т.1 а.с.20).
03.03.2019 року Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області на підставі вказаного наказу №349 від 03.03.2019 року, видано посадовій особі Управління направлення на проведення перевірки ТОВ «Країна іграшок» №242 (т.1 а.с.19-зворотній бік).
Як зазначено у вказаних вище наказі та направленні на проведення перевірки, підставою проведення перевірки є: доручення Держпродспоживслужби №Д-151/2156-18 від 13.02.2018 року, предметом перевірки є: дитячі іграшки.
Відповідно до ч.11 ст.23 Закону №2735-ІV посадова особа, яка здійснює ринковий нагляд, перед початком перевірки зобов`язана роз`яснити суб`єкту господарювання, продукція якого перевіряється, порядок оскарження рішень, приписів, дій та бездіяльності органів ринкового нагляду та їх посадових осіб.
Судом встановлено, що позивачем 06.03.2018 року надано представнику ТОВ «Країна іграшок» за довіреністю - Казак О.І. роз`яснення суб`єкту господарювання та вручено копію направлення на перевірку, про що свідчить підпис вказаного представника на копії роз`яснення, яка міститься в матеріалах справи (т.1 а.с.25-26).
Згідно з п.3 ч.1 ст.15 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» посадові особи, які здійснюють ринковий нагляд, мають право вимагати від суб`єктів господарювання надання документів і матеріалів, необхідних для здійснення ринкового нагляду, одержувати копії таких документів і матеріалів.
Як встановлено судом з матеріалів справи, ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області на ім`я керівника ТОВ «Країна іграшок» складено вимогу, в якій зазначено про необхідність надання в термін до 07.03.2018 року до Управління захисту споживачів ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області завірених належним чином копій документів, перелік яких наведено у вказаній вимозі (т.1 а.с.27). Вказану вимогу отримала уповноважений представник ТОВ «Країна іграшок» – Казак О.І., про що свідчить підпис вказаної особи на копії вимоги (т.1 а.с.27).
Як стверджує позивач та підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, на вимогу посадових осіб органу ринкового нагляду ТОВ «Країна іграшок» надано ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області копії: свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість №100326948 (т.1 а.с.21), виписки з ЄДРПОУ щодо юридичної особи відповідача (т.1 а.с.24), декларації про відповідність вимогам Технічного регламенту безпечності іграшок (т.1 а.с.22-23, 125-126) та довіреності, виданої на ім`я ОСОБА_1 (т.1 а.с.25).
Частиною 17 статті 23 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» визначено, що за результатами перевірки характеристик продукції посадова особа, яка здійснює ринковий нагляд, складає акт відповідно до вимог Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Судом встановлено, що за результатами проведення перевірки характеристик продукції у ТОВ «Країна іграшок», яка призначена наказом №349 від 03.03.2018 року позивачем складено акт перевірки характеристик продукції від 07.03.2018 року №87 (т.1 а.с.28-29).
Згідно вказаного акту перевіркою виявлені порушення ТОВ «Країна іграшок» вимог законодавства, а саме п.п.25, 34, 37, 44, 51 Технічного регламенту безпечності іграшок, затвердженого Постановою КМУ від 11.07.2013 №515, оскільки в маркуванні продукції (дитяча іграшка машинка «Сміттєвоз» арт.0783-55 та дитяча іграшка «Машинка» (червоно-жовтого кольору) арт.0783-55 (позиції 1-2 акту) не нанесено знак відповідності технічному регламенту, відсутня дата виготовлення, адреса виробника (імпортера), відсутні обов`язкові попередження про можливі ризики під час гри іграшкою, що було встановлено ГУ Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області в ході розповсюдження у магазині «Антошка»: м.Дніпро, вул.Титова, 36, згідно акту перевірки від 22.01.2018 року №000133.
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про технічні регламенти та процедури оцінки відповідності», технічний регламент - нормативно-правовий акт, в якому визначено характеристики продукції або пов`язані з ними процеси та методи виробництва, включаючи відповідні процедурні положення, додержання яких є обов`язковим.
Технічний регламент безпечності іграшок затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2013 року №515, який діяв до 21.09.2018 (далі – Технічний регламент №515). Так, відповідно до пункту 25 Технічного регламенту №515 перед наданням іграшки на ринку розповсюджувачі зобов`язані перевірити наявність національного знака відповідності на іграшці, необхідних документів, інструкцій та інформації про безпечність, які складаються згідно з вимогами законодавства про мови, а також виконання виробником та імпортером вимог, установлених пунктами 9, 10 і 18 цього Технічного регламенту.
Згідно з п. 34 Технічного регламенту №515 на етикетках (ярликах), прикріплених до іграшок згідно з пунктом 37 цього Технічного регламенту, або на пакуванні та в інструкціях, що додаються до іграшки, повинно міститися попередження про можливі небезпеку і ризики заподіяння шкоди, пов`язані з використанням таких іграшок, та способи запобігання їх виникненню.
Пунктом 37 Технічного регламенту №515 визначено, що виробник повинен наносити чітко видимі, розбірливі, зрозумілі та точні попередження на іграшці, прикріпленій до неї етикетці (ярлику) або пакуванні та у разі потреби в інструкції, що додається до іграшки. До дрібних іграшок, які продаються без пакування, повинні прикріплюватися відповідні попередження. Кожному окремо або всім попередженням в цілому повинне передувати слово “Попередження”. Попередження, у яких зазначається мінімальний та максимальний вік користувачів, та інші наведені у додатку 5 до цього Технічного регламенту, розміщуються на пакуванні або в інший спосіб, що забезпечує чітку видимість для споживача перед придбанням іграшки.
Відповідно до пункту 44 Технічного регламенту №515 іграшки повинні надаватися на ринку з нанесеним в установленому порядку національним знаком відповідності.
Згідно з п.51 Технічного регламенту №515 зображення національного знака відповідності виконується відповідно до опису, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 листопада 2001 р. № 1599 “Про затвердження опису та правил застосування національного знака відповідності”.
Відповідно до п.6 ч.1 ст.11 Закону №2735-ІV з метою здійснення ринкового нагляду органи ринкового нагляду в межах сфер їх відповідальності: приймають у випадках та порядку, визначених цим Законом, рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, здійснюють контроль стану виконання суб`єктами господарювання цих рішень.
Пунктом 1 частини 2 статті 33 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» визначено, що рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів можуть бути прийняті за результатами проведених органами ринкового нагляду перевірок характеристик продукції (крім перевірок, що проводяться відповідно до статті 26 цього Закону).
Судом встановлено, що на підставі акту перевірки характеристик продукції від 07.03.2018 року №87 Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області прийняті рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 13.03.2018 року № 302-307, якими обмежено надання продукції (позиції 1-2 акту перевірки № 87 від 13.03.2018 року: вищевказані іграшки) до усунення формальної невідповідності із зазначенням строку виконання – до 07 травня 2018 року (т.1 а.с.31-36). Вказані рішення отримані відповідачем 03.04.2018 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (т.1 а.с.37).
Відповідно до ч.2 ст.34 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» суб`єкт господарювання, якого стосується рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, має у визначений у такому рішенні строк надати (надіслати) органу ринкового нагляду, що прийняв відповідне рішення, повідомлення про його виконання. До цього повідомлення суб`єкт господарювання може додавати документи або їх копії, що підтверджують виконання рішення.
Як встановлено судом з матеріалів справи, 04.05.2018 року за вхід. №3614/25 на адресу Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області надійшло повідомлення ТОВ «Країна іграшок» від 03.05.2018 року із додатками до нього на підтвердження виконання рішень про вжиття обмежувальним (корегувальних) заходів від 13.03.2018 року №302-№307 (т.1 а.с.38-42).
Відповідно до ч.7 ст.34 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» у разі якщо за результатами аналізу повідомлення суб`єкта господарювання про виконання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів та/або перевірки стану виконання цього рішення встановлено факт повного та результативного виконання суб`єктом господарювання відповідного рішення (крім рішення про заборону надання продукції на ринку), орган ринкового нагляду невідкладно приймає рішення про скасування такого рішення.
Судом встановлено, що 04 травня 2018 року позивачем прийняті рішення №№449-454, якими скасовані рішення про обмеження надання продукції на ринку до усунення формальної невідповідності обмежувальним (корегувальних) заходів від 13.03.2018 року № 302-307, оскільки ТОВ «Країна іграшок» повністю їх виконало (т.1 а.с.43-48).
Окрім того, судом встановлено, що за результатами проведення вищевказаної позапланової перевірки ТОВ «Країна іграшок», посадовою особою ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області 12.03.2018 року складено протокол №35 про виявленні порушення вимог статті 44 Закону України «Про державний ринковий нагляд» та статті 15 Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції» (т.1 а.с.49).
Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» до особи, яка ввела продукцію в обіг або відповідно до цього Закону вважається такою, що ввела продукцію в обіг, застосовуються штрафні санкції у разі введення в обіг продукції, яка не відповідає встановленим вимогам (крім випадків, передбачених статтею 28 цього Закону), у тому числі нанесення знака відповідності технічним регламентам на продукцію, що не відповідає вимогам технічних регламентів, - у розмірі від п`ятисот до тисячі п`ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а за повторне протягом трьох років вчинення такого самого порушення, за яке на особу вже було накладено штраф, - у розмірі від тисячі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Як вбачається з матеріалів, за результатами розгляду справи (акту перевірки характеристик продукції №87 від 07.03.2018 року, протоколу №35 від 12.03.2018 року) встановлено, що ТОВ «Країна іграшок» порушило вимоги п.2 ч.2 ст.44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», у зв`язку із чим постановою ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області про накладення штрафних санкцій №38 від 23.03.2018 року за порушення вимог п.2 ч.2 ст.44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» (введення в обіг продукції, яка не відповідає встановленим вимогам, повторне протягом трьох років вчинення такого самого порушення, за яке на особу було накладено штраф згідно постанов від 08.02.2018 року №17 та від 07.03.2018 року №32) до ТОВ «Країна іграшок» застосовано штрафні санкції у розмірі 6000 неоподаткованих мінімумів громадян у загальній сумі 102000,00 грн. (т.1 а.с.50).
До вказаної постанови позивачем складено розрахунок штрафних санкцій, в якому зазначається, що по позиції 1 акту перевірки від 07.03.2018 року №87 застосовано 3000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та по позиції 2 акту перевірки від 07.03.2018 року №87 застосовано 3000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (оскільки порушення є повторними згідно постанов від 08.02.2018 року №17 та від 07.03.2018 року №32), що загалом складає 6000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно обставин справи, вказаною постановою ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області застосовано максимальний розмір штрафної санкції - три тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне порушення по кожній одиниці продукції, - відповідно до п.8 розд.VІ Методики щодо порядку здійснення перевірок характеристик продукції у сфері державного ринкового нагляду, затвердженою т.в.о. Голови Держпродспоживслужби 04.09.2017 року, згідно якого сума штрафу розраховується шляхом сумування передбачених законодавством штрафних санкцій за кожне виявлене порушення до кожної одиниці продукції, яке зазначене в акті, за яке передбачено накладення штрафних санкцій.
В свою чергу, на підтвердження повторного вчинення відповідачем порушення п.2 ч.2 ст.44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», позивачем надано до суду копії: постанови про накладання штрафних санкцій Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області від 07.03.2018 року №32 (т.1 а.с.76, 99-100, 106-107), постанови про накладання штрафних санкцій Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області від 08.02.2018 року №17 (т.1 а.с.76, 97-98, 104-105); рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20.08.2018 року по справі №815/2254/18, яке набрало законної сили 20.09.2018 року, та яким стягнуто з відповідача суму штрафних санкцій, застосованих до ТОВ «Країна іграшок» постановою Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області від 08.02.2018 року №17 (т.1 а.с.108-113), рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15.03.2019 року по справі №420/6260/18, яке набрало законної сили 16.04.2019 року, та яким стягнуто з відповідача суму штрафних санкцій, застосованих до ТОВ «Країна іграшок», зокрема, постановою Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області від 07.03.2018 року №32 (т.1 а.с.108-113).
Вищевказану постанову ТОВ «Країна іграшок» отримало 11.04.2018 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням №6500137980724 (т.1 а.с.51).
Суд зазначає, що відповідно до ч.5 ст.44 Закону України “Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції” відповідальність за порушення інших вимог цього Закону визначається згідно з законом. Суб`єкт господарювання має сплатити штраф у п`ятнадцятиденний строк з дня отримання постанови про його накладення. У разі несплати штрафу в зазначений строк він стягується в судовому порядку.
Рішення про накладення штрафу в справах про порушення, передбачені цією статтею, може бути оскаржено відповідно до цього Закону.
Згідно інформації, яка міститься в КП «ДСС» Одеського окружного адміністративного суду та інформації, яка міститься в Єдиному державному реєстрі судових рішень, ТОВ «Країна іграшок» не оскаржувало в судовому порядку постанову ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області про накладення штрафних санкцій №38 від 23.03.2018 року.
З боку відповідача до суду також не було надано доказів оскарження вищевказаної постанови про накладення штрафних санкцій №38 від 23.03.2018 року в судовому порядку.
В той же час, протягом усього строку розгляду даної адміністративної справи до суду з боку відповідача не надано доказів виконання товариством обов`язку щодо сплати у встановлений законом строк штрафних санкцій за порушення вимог п.2 ч.2 ст.44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» у розмірі 102000 грн.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Протягом усього строку розгляду даної адміністративної справи відповідачем не надано до суду відзиву на позовну заяву та будь-яких доказів на спростування наявності підстав для стягнення штрафу в судовому порядку.
Враховуючи вищевикладене, за відсутності добровільної сплати відповідачем суми штрафних санкцій у розмірі 102000,00 грн., вказана сума підлягає стягненню з відповідача за рішенням суду.
Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Оскільки спір вирішено на користь позивача як суб`єкта владних повноважень, а також за відсутністю витрат позивача, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати (судовий збір), згідно з ч.2 ст.139 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 2,9,77,90,94,120,139,193,205,241-246,295 КАС України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області (вул.7-а Пересипська, 6, м.Одеса, 65042, ідентифікаційний код: 40342996) до товариства з обмеженою відповідальністю “Країна іграшок” (вул.Дальницька, буд.50/4, м.Одеса, 65005, ідентифікаційний код: 36436442) про стягнення суми штрафних санкцій у розмірі 102000 грн. 00 коп.– задовольнити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Країна іграшок» (вул.Дальницька, буд.50/4, м.Одеса, 65005, ідентифікаційний код: 36436442) до Державного бюджету України (Казначейство України (ЕАП) на р/р 31116106015007, МФО 899998 до УК у м.Одеса/ Малиновський р-н, код ЄДРПОУ 38016923, код бюджетної класифікації 21081100) суму штрафних санкцій у розмірі 102000 грн.00 коп. (сто дві тисячі гривень 00 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя О.М. Соколенко
.