
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 травня 2019 року м. Кропивницький Справа № 1140/3447/18
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сагуна А.В., розглянувши в письмовому порядку адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю “Ферентіно” до Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області, Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішення, а також зобов`язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю “Ферентіно” звернулося до суду з позовною заявою, в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №904828/42120450 від 04.09.2018 року комісії ГУ ДФС України в Кіровоградській області;
- визнати бездіяльність ДФС протиправною та зобов`язати ДФС зареєструвати податкову накладну № 23 від 08.08.2018 року.
В обґрунтування вимог представник позивача зазначив, що відповідач-1 протиправно прийняв рішення №904828/42120450 від 04.09.2018 року про відмову в реєстрації податкової накладної № 23 від 08.08.2018 року.
Також, вказав, що відповідач-2 протиправно не зареєстрував в Єдиному державному реєстрі податкових накладних податкову накладну позивача № 23 від 08.08.2018 року та протиправно виніс рішення про відмову у задоволенні скарги ТОВ “Ферентіно”.
Представником відповідача-1 надано відзив на позовну заяву, в якому він просить відмовити в задоволенні позовних вимог, оскільки надані позивачем пояснення та документи не усунули виявлене порушення, тобто підставою винесення оскаржуваного рішення стало ненадання платником копій документів (а.с. 30-31).
Представником відповідача-2 відзив на позовну заяву не надано.
Представник позивача в судове засідання призначене на 22.05.209 не з`явився, направивши на електронну адресу суду клопотання про відкладення розгляду справи у зв`язку з тим, що буде приймати участь в іншому судовому засіданні (а.с. 121-120).
Також, позивачем були надані на електронну адресу суду аналогічні клопотання, щодо судових засідань призначених на 06.03.2019, 18.03.2019 (а.с. 72, 84).
На адресу суду, від представника позивача надійшли документи витребувані ухвалою суду та клопотання про розгляд справи без його участі (а.с. 101-105).
Від представника відповідача-1 надійшло клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження (а.с. 121).
Представник відповідача-2 в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином (а.с. 117)
Згідно протоколу судового засідання, відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України розгляд справи здійснено у письмового проваджені (а.с. 122).
Дослідивши та оцінивши надані докази, суд встановив наступне.
Спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов`язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов`язкових платежів), нарахування і сплату пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків і визначає заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу є Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі - ПК України).
Згідно з підпунктами “а”, “б” пункту 185.1 статті 185 ПК України об`єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.
У свою чергу, датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг згідно приписів норми пункту 187.1 статті 187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1 статті 188 ПК України).
Пунктом 201.10 статті 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Судом встановлено, що позивачем 31.08.2018 направлено до ДФС України на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкову накладну №23 від 08.08.2018 відповідно до якої, позивач (постачальник) поставив ТОВ «Торговий дім «Трейд-Холдінг» (покупець) шрот соєвий у кількості 8,6 т. на загальну суму з урахуванням ПДВ у розмірі 129000 грн. (а.с. 6).
Згідно квитанції № 1 податкова накладна №23 від 08.08.2018 доставлена до центрального рівня Державної податкової служби України, документ прийнято, реєстрація зупинена (а.с.7).
Контролюючим органом сформовано висновок про відповідність податкових накладних критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пп. 1.6 п. 1 “Критеріїв ризиковості платника податку”, достатніх для зупинення реєстрації податкових накладних в ЄРПН.
Так, в квитанції від № 1 зазначено, що відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 08.08.2018 №23 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам пп.1.6 п.1 "Критеріїв ризиковості платника податку". Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомлмлено: показник “D” = "Р"= 1560966.47(а.с. 7).
У відповідності до пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Згідно п. 3 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. N 117 (в подальшому – Порядок № 117) податкові накладні / розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику), що подаються на реєстрацію в Реєстрі до проведення моніторингу, за результатами якого можливе зупинення їх реєстрації, перевіряються відповідно до таких ознак:
1) податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, що є звільненою від оподаткування;
2) обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування (крім розрахунків коригування, поданих на реєстрацію у місяці, іншому ніж місяць, в якому вони складені), зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної / розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень за умови, що обсяг постачання товарів/послуг, зазначений в них у поточному місяці за операціями з одним отримувачем - платником податку, не перевищує 50 тис. гривень, та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку;
3) одночасно значення показників D та P, розрахованих у наведеному у цьому підпункті, мають такі розміри: D > 0,05, P < P м х 1,4, де:
D - розрахункова величина, яка дорівнює S/T;
S - загальна сума сплачених за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну / розрахунок коригування, сум єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та податків і зборів (крім суми податку на додану вартість, сплаченої під час ввезення товарів на митну територію України) платником податку та його відокремленими підрозділами;
T - загальна сума постачання товарів/послуг на митній території України, що оподатковуються за ставками 0, 20 і 7 відсотків, зазначеними платником податку в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування;
P - сума податку на додану вартість, зазначена платником податку в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі у звітному (податковому) періоді, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної / розрахунку коригування;
P м - найбільша місячна сума податку на додану вартість, зазначена у податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих платником податку в Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну / розрахунок коригування.
Значення показника D за останні 12 календарних місяців обраховується ДФС станом на перше число календарного місяця та кожного 10 числа стає доступним платнику податку в електронному кабінеті.
Згідно п. 6 Порядку № 117 у разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Відповідно до п. 12, 13 Порядку № 117 у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складання податкової накладної / розрахунку коригування;
2) порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТЗЕД / послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, зазначені у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена;
3) критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
4) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
03.09.2018 позивачем доставлено до районного рівня Олександрійської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Кіровоградській області (Світловодське відділення) документи на підтвердження реальності здійснення господарських операцій (договори на продаж та купівлю товару, а також банківську виписку про 100% оплату покупцем (а.с. 8-9).
Також, судом встановлено, що 07 серпня 2018 року між та товариством з обмеженою відповідальній «Торговий дім «Трейд Холдінг» було укладено Договір постав №2/18 (а.с. 10-14).
Згідно вищевказаного договору ТОВ «Ферентіно», в якості Продавця зобов`язується передати у власність ТОВ «Торговий дім «Трейд Холдінг» («Покупець») продукцію, а Покупець зобов`язується прийняти у свою власність й оплатити продукцію, а саме шрот соєвий.
Розрахунок Покупцем здійснюється шляхом перерахування коштів на поточний рахунок Продавця у розмірі 100 відсотків передоплати від загальної суми Договору.
Поставка товару, згідно Договору поставки № 2/18 від 07.08.2018 року, здійснюється після спливу 30 календарного дня, що наступив за днем сплати Покупцем передоплати у розмірі 100 відсотків від загальної суми договору (а.с. 10-14).
22.02.2019 в судовому засіданні усною ухвалою суду було витребувано у позивача документи на підтвердження виконання умов договору (а.с. 62-64).
Представником позивача виконано вимоги ухвали суду та надано товарно-транспортну накладну № Р20 від 05.09.2018, видаткову накладну (а.с. 102-104).
Також, позивачем було надано до суду докази зарахування 08.08.2018 на поточний рахунок ТОВ «Ферентіно» грошових коштів від Покупця в розмірі 129000,00 (сто двадцять дев`ять тисяч) гривень згідно з рахунком № 12 від 08.08.2018 року (а.с. 12).
Однак, Комісією яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації прийнято рішення №904828/42120450 від 04.09.2018 про відмову в реєстрації податкової накладної №23 від 08.08.2018 (а.с. 15).
Згідно п. 23 Порядку № 117 комісією регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 15 цього Порядку:
-щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в поточному місяці у Реєстрі, з урахуванням поданої податкової накладної / розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, менше 30 млн. гривень, приймається рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, яке реєструється в окремому Реєстрі податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, та надсилається платнику податку у порядку, встановленому статтею 42 Кодексу;
-щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в поточному місяці у Реєстрі, з урахуванням поданої податкової накладної / розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, більше 30 млн. гривень включно, приймається рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, яке попередньо реєструється в окремому Реєстрі податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, та надсилається до комісії центрального рівня.
Відповідно до п. 21 Порядку № 117 підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є:
-ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено;
-ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку;
-надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
Відповідно до п. 22 Порядку № 117 рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком 2 підлягає реєстрації в окремому Реєстрі податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена. Відповідне рішення набирає чинності після реєстрації його в такому Реєстрі.
Суд зазначає, що рішення Комісії повинні містити чіткі підстави для відмови в реєстрації податкових накладних.
Натомість підставою для винесення рішення №904828/42120450 від 04.09.2018 стало ненадання платником податку копій документів, а саме ненадання платником податку первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (а.с. 15).
Проте, оскаржуване рішення не містять чіткого визначення підстав для прийняття Комісією рішення про відмову в реєстрації податкової накладної.
Таким чином, суд дійшов висновку, що зважаючи на наявність у позивача, передбачених чинним законодавством України, документів, які свідчать про реальність проведення господарських операцій між позивачем та ТОВ «Торговий дім «Трейд Холдінг», відповідач-1 протиправно виніс рішення №904828/42120450 від 04.09.2018.
Аналогічну правову позицію висловив і Вищий адміністративний суд України у постанові від 15.07.2015 р. (справа № К/800/62702/14) та в ухвалі від 16.03.2016 (справа № К/800/63884/14).
За таких обставин, суд дійшов висновку про протиправність рішення відповідача-1 №904828/42120450 від 04.09.2018.
Стосовно позовної вимоги, в якій позивач просить визнати бездіяльність ДФС протиправною, то суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
В позовній вимозі не зазначено, яку саме бездіяльність ДФС необхідно визнати протиправною.
Так, позовна вимога заявлена в контексті визнання бездіяльності ДФС протиправною та зобов`язання ДФС зареєструвати податкову накладну № 23 від 08.08.2018 року.
Судом раніше було встановлено, саме відповідачем-1 було винесено рішення №904828/42120450 від 04.09.2018 про відмову в реєстрації податкової накладної №23 від 08.08.2018.
З огляду на викладене, з урахуванням того, що рішення відповідача-1 №904828/42120450 від 04.09.2018 було чинним, а тому у відповідача-2 не було правових підстав для реєстрації податкової накладної № 23 від 08.08.2018.
Стосовно позовної вимоги, в якій позивач просить зобов`язати ДФС зареєструвати податкову накладну № 23 від 08.08.2018, то суд зазначає наступне.
Приписами пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 р. № 1246 (далі - Порядок № 1246), передбачено, що податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Таким чином, нормами ПК України та Порядку № 1246 чітко визначено настання такої події, як набрання законної сили рішенням суду про реєстрацію відповідних податкових накладних та зазначення дат їх реєстрації.
Водночас, у даному випадку, задоволення вказаної позовної вимоги, є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.
При цьому, Європейський суд з прав людини у рішенні від 13.01.2011 (остаточне) по справі “ЧУЙКІНА ПРОТИ УКРАЇНИ” (CASE OF CHUYKINA v. UKRAINE) (Заява № 28924/04) констатував: “Суд нагадує, що процесуальні гарантії, викладені у статті 6 Конвенції, забезпечують кожному право звертатися до суду з позовом щодо своїх цивільних прав та обов`язків. Таким чином, стаття 6 Конвенції втілює “право на суд”, в якому право на доступ до суду, тобто право ініціювати в судах провадження з цивільних питань, становить один з його аспектів (див. рішення від 21 лютого 1975 року у справі “Голдер проти Сполученого Королівства” (Golder v. the United Kingdom), пп. 28 - 36, Series A N 18). Крім того, порушення судового провадження саме по собі не задовольняє усіх вимог пункту 1 статті 6 Конвенції. Ціль Конвенції гарантувати права, які є практичними та ефективними, а не теоретичними або ілюзорними. Право на доступ до суду включає в себе не лише право ініціювати провадження, а й право отримати “вирішення” спору судом. Воно було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави дозволяла особі подати до суду цивільний позов без гарантії того, що справу буде вирішено остаточним рішенням в судовому провадженні. Для пункту 1 статті 6 Конвенції було б неможливо детально описувати процесуальні гарантії, які надаються сторонам у судовому процесі провадженні, яке є справедливим, публічним та швидким, не гарантувавши сторонам того, що їхні цивільні спори будуть остаточно вирішені (див. рішення у справах “Мултіплекс проти Хорватії” (Multiplex v. Croatia), заява № 58112/00, п. 45, від 10 липня 2003 року, та “Кутіч проти Хорватії” (Kutic v. Croatia), заява № 48778/99, п. 25, ECHR 2002-II)”.
Враховуючи вищевикладене, а також з урахуванням того, що судом раніше було встановлено протиправність рішення відповідача-1 №904828/42120450 від 04.09.2018, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для зобов`язання Державної фіскальної служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 23 від 08.08.2018 подану ТОВ “Ферентіно”.
Також, відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України для ефективного захисту прав, свобод позивача у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, суд вважає за необхідне зобов`язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, податкову накладну № 23 від 08.08.2018, днем її подання - 31.08.2018.
Відповідно до п. 1 ст. 139 КАС України підлягають стягненню на користь позивача судові витрати у розмірі 3524 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів.
Керуючись ст. 139, 143, 241-246, 255, 263 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю “Ферентіно” (вул. І.Франка, буд. 84, м. Світловодськ, Кіровоградська область, 27505, адреса для листування: вул. Горького, 17, оф. 1, м. Кременчук, Полтавська область, 39617, код ЄДРПОУ 42120450) до Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області (вул. В. Перспективна, 55, м. Кропивницький, 25006, код ЄДРПОУ 39393501), Державної фіскальної служби України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 39292197) про визнання протиправним та скасування рішення, а також зобов`язання вчинити дії – задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №904828/42120450 від 04.09.2018 року.
Зобов`язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 23 від 08.08.2018, подану товариством з обмеженою відповідальністю “Ферентіно”, днем її подання - 31.08.2018.
В задоволенні решти вимог – відмовити.
Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю “Ферентіно” судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області у розмірі 3524 грн. (три тисячі п`ятсот двадцять чотири грн.).
Рішення набирає законної сили у порядку та строки, встановлені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржене у порядку та строки, встановлені статтями 293, 295-296 та пунктом 15.5 Перехідних положень цього Кодексу.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду А.В. Сагун