
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
28 травня 2019 року м. Ужгород№ 260/1494/18
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Микуляк П.П., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Державної фіскальної служби у Закарпатській області до Комунального підприємства Міжгірської селищної ради - "Міжгірське виробниче управління житлово-комунального господарства" про стягнення податкового боргу, -
ВСТАНОВИВ:
Головне управління Державної фіскальної служби у Закарпатській області (далі - позивач, ГУ ДФС у Закарпатській області) звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Комунального підприємства Міжгірської селищної ради - "Міжгірське виробниче управління житлово-комунального господарства" (далі - відповідач, Міжгірське ВУЖКГ), яким просить стягнути з відповідача податковий борг у розмірі 97312,90 грн.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду у відповідності до КАС України, судом прийнято рішення про проведення розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження та запропоновано відповідачу надати відзив на позовну заяву.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву, згідно якого, не погоджується з доводами позивача, вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню у зв`язку із необгрунтованістю розрахунків, наданих позивачем.
ГУ ДФС у Закарпатській області подано відповідь на відзив, в якому зазначає, що у зв`язку з несплатою узгодженим сум, відповідачу на підставі п.59.1 ст. 59 ПК України було виставлено податкову вимогу № 189-23 від 01.04.2016 року про наявність податкового боргу за узгодженими податковими зобов`язаннями, яка була направлена на адресу відповідача засобами поштового зв`язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення, вручено 06.04.2016 року. Дана податкова вимога відповідачем не оскаржена ні в адміністративному, ні в судовому порядку, а отже, чинною. Також, Міжгірське ВУЖКГ зазначає, що на розгляді в Закарпатському окружному адміністративному суді знаходяться справи № 807/65/16 та № 807/7/18, та вважає, що розгляд даних справ певним чином може вплинути на результат справи про стягнення податкового боргу, однак, предмет та підстави даних справ не пов`язані між собою. Наголошує, що предметом даної справи є стягнення податкового боргу, а підставою для звернення контролюючого органу до суду про стягнення податкового боргу слугувала несплата самостійно задекларованих сум та нарахована сума пені, які беззаперечно повинні бути сплаченими відповідачем до бюджету.
Заявою Міжгірського ВУЖКГ від 23.04.2019 року № 60, відповідач просить розгляд справи провести за його відсутності, при цьому, залишити без розгляду всі раніше подані заяви/клопотання (в т.ч., про зупинення провадження та розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін), а також, прийняти визнання Міжгірським ВУЖКГ позовних вимог ГУ ДФС у Закарпатській області по справі № 260/1494/18 в повному розмірі таких позовних вимог.
Відповідно до ст. 189 КАС України, позивач може відмовитися від позову, а відповідач визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.
Суд не приймає відмови від позову, визнання позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії позивача або відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Згідно ч. 3 ст. 194 КАС України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до ч.1 ст.67 Конституції України та ст.16 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI (далі - ПК України), кожен зобов`язаний сплачувати податки, збори, інші обов`язкові платежі до держбюджету в порядку і розмірах, встановлених законом.
Судом встановлено, що Міжгірське ВУЖКГ зареєстроване як юридична особа за адресою: 90000, Закарпатська область, Міжгірський район, смт. Міжгір`я, вул. Незалежності, буд. 72 "А", код ЄДРПОУ 03344473, що підтверджується копією витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Станом на момент звернення із даним позовом до суду, за відповідачем рахується податковий борг у розмірі 97312,90 грн. по наступних платежах: 50 11020202 "Податок на прибуток підприємств та фінустанов комунальної власності" у розмірі 21881,95 грн., в т.ч., пеня у розмірі 15197,95 грн.; 30 14010100 "Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)" у розмірі 52577,77 грн., в т.ч., пеня у розмірі 115,92 грн.; 85 19010300 "Надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об`єктах, крім розміщення окремих видів відходів як вторинної сировини" - пеня у розмірі 22853,18 грн.
Вказаний борг виник у зв`язку з наступним.
Відповідачем до податкового органу було самостійно подано звітну податкову декларацію з податку на прибуток та фінустанов комунальної власності № 9269557835 від 08.02.2017 року за 2016 рік із самостійно задекларованою сумою податку, що підлягає сплаті до бюджету у розмірі 6684,00 грн. Проте, самостійно задекларована сума грошового зобов`язання не сплачена відповідачем в повному обсязі.
Також, відповідачем самостійно подано наступні податкові декларації з податку на додану вартість: № 9174879215 від 17.08.2018 року за липень 2018 року із самостійно задекларованою сумою податку, що підлягає сплаті до бюджету у розмірі 34404,00 грн. (з урахуванням часткової сплати у сумі 3529,15 грн., податковий борг по вказаній декларації становить 30874,85 грн.); № 9226498615 від 17.10.2018 року за вересень 2018 року із самостійно задекларованою сумою податку, що підлягає сплаті до бюджету у розмірі 11296,00 грн. (самостійно задекларована сума не сплачена відповідачем в повному обсязі); № 9256153811 від 19.11.2018 року за жовтень 2018 року із самостійно задекларованою сумою податку, що підлягає сплаті до бюджету у розмірі 10291,00 грн. (самостійно задекларована сума не сплачена відповідачем в повному обсязі).
Відповідно до п. 56.11 ст. 56 Податкового кодексу України, не підлягає оскарженню грошове зобов`язання, самостійно визначене платником податків.
Відповідно до п. 57.1. статті 57.3 Податкового кодексу України, платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків встановлених цим Кодексом.
Відповідно до пп.14.1.175 ст.14 ПК України, податковий борг - це сума узгодженого грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання.
Відповідно до пп. 14.1.162. п. 14.1 ст. 14 ПК України, пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов`язань, не сплачених у встановлені законодавством строки.
Згідно п.129.1.1. ст.129 ПК України пеня нараховується після закінчення встановлених цимКодексом строків погашення узгодженого грошового зобов`язання на суму податкового боргу. Нарахування пені розпочинається:
а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов`язання платником податків - після спливу 90 днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов`язання, визначеного цим Кодексом;
б) при нарахуванні суми грошового зобов`язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов`язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом.
Погашення сум нарахованої та несплаченої пені здійснюється у загальному порядку установленому для погашення податкового боргу.
Підпунктом 129.3.1 ст.129 ПК України визначено, що нарахування пені закінчується у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов`язань.
Пунктом 129.4. ст. 129 ПК України зазначено, що пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
У відповідності до вимог ст. 129 ПК України, відповідачу нараховано пеню у розмірі 38167,05 грн., зокрема, 15197,95 грн. по платежу 50 11020202 "Податок на прибуток підприємств та фінустанов комунальної власності"; 115,92 грн. по платежу 30 14010100 "Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)"; 22853,18 грн. по платежу 85 19010300 "Надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об`єктах, крім розміщення окремих видів відходів як вторинної сировини".
Згідно п.59.1 ст.59 ПК України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога - письмова вимога контролюючого органу до платника податків щодо погашення суми податкового боргу (пп.14.1.153 п.14.1 ст.14 ПК України).
У відповідності до вимог податкового законодавства, у зв`язку з несплатою узгодженої суми податкового боргу, відповідачу виставлено податкову вимогу від 01.04.2016 року № 189-23 про наявність податкового боргу за узгодженими податковими зобов`язанням, яка вручена відповідачеві 06.04.2016 року.
Податковий борг відповідача підтверджений матеріалами справи, зокрема розрахунком податкового боргу, обліковими картками, податковими деклараціями та податковою вимогою.
Відповідно до пп.20.1.19 п.20.1 ст.20 ПК України контролюючі органи мають право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов`язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб`єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.
Відповідно до пп. 20.1.34 ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Пунктом 95.1 ст. 95 ПК України визначено, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Пунктом 95.3 ст.95 ПК України передбачено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. ГУ ДФС у Закарпатській області доведено наявність податкового боргу відповідача, правомірність звернення до суду та наявність підстав для стягнення податкового боргу в розмірі 97312,90 грн., за наведених обставин визнання позову відповідачем не суперечить закону, не порушує права, свободи та інтереси сторін або інших осіб, оскільки позовні вимоги підтверджені дослідженими належними і допустимими доказами, в зв`язку з чим визнання позову приймається судом та позов підлягає до задоволення повністю шляхом стягнення з Міжгірського ВУЖКГ податкового боргу у сумі 97312,90 грн.
Згідно ст. 139 КАС України, судові витрати у справі не стягуються та за рахунок бюджету не компенсуються.
Керуючись ст. ст. 5, 19, 77, 139, 189, 194, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
1.Адміністративний позов Головного управління Державної фіскальної служби у Закарпатській області до Комунального підприємства Міжгірської селищної ради - "Міжгірське виробниче управління житлово-комунального господарства" про стягнення податкового боргу - задовольнити.
2.Стягнути з розрахункових рахунків Комунального підприємства Міжгірської селищної ради - "Міжгірське виробниче управління житлово-комунального господарства" (Закарпатська область, Міжгірський район, смт. Міжгір`я, вул. Незалежності, буд. 72 "А", код ЄДРПОУ 03344473) кошти у сумі 97312,90 (дев`яносто сім тисяч триста дванадцять гривень дев`яносто копійок).
3.Рішення суду набирає законної сили в порядку передбаченому ст.255 КАС України. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя П.П. Микуляк