Ухвала суду № 82010990, 23.05.2019, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.05.2019
Номер справи
295/15296/17
Номер документу
82010990
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

(про відмову у роз`ясненні судового рішення)

23 травня 2019 року м. Житомир справа № 295/15296/17

категорія 3.1

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Капинос О.В.,

секретар судового засідання Недашківська Н.В. ,

за участю: позивача ОСОБА_1 ,

представника відповідача Галіцької А.М. ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву про роз`яснення судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 до Богунського районного відділу у м. Житомирі Управління державної міграційної служби України в Житомирській області про визнання протиправною відмову, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

В провадженні Житомирського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа №295/15296/17 за позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 до Богунського районного відділу у м. Житомирі Управління державної міграційної служби України в Житомирській області про визнання протиправною відмову, зобов`язання вчинити дії.

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 15.01.2019, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 04.04.2019, позов задоволено частково. Визнано протиправною відмову Богунського районного відділу у м. Житомирі Управління державної міграційної служби України в Житомирській області у видачі ОСОБА_2 паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-ХІІ. Зобов`язано Богунський районний відділ у м. Житомирі Управління державної міграційної служби України в Житомирській області оформити та видати ОСОБА_2 паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-ХІІ. У задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

13.05.2019 представником Богунського районного відділу у м. Житомирі Управління державної міграційної служби України в Житомирській області до відділу документального забезпечення суду було подано заяву в порядку ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) про роз`яснення судового рішення у справі №295/15296/17.

Дана заява мотивована тим, що 17 квітня 2018 року на підставі наказу МВС України №161 від 01.03.2018 втратив чинність наказ МВС України від 13.04.2012 за №320, яким було затверджено порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України у формі книжечки. Тому на сьогоднішній день відсутні затверджені у встановленому порядку: 1) форма заяви, що подається для одержання паспорта громадянина України у формі книжечки; 2) порядок реєстрації такої заяви; процедура оформлення паспорта громадянина України у формі книжечки; 3) порядок дій працівників уповноважених органів під час: приймання документів, перевірки поданих документів, перевірки та підтвердження тотожності особи; 4) форма бланку паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки.

Заявник зазначає, що за умови відсутності процедури, механізму та правового врегулювання порядку видачі паспорта громадянина України у формі книжечки, відповідно до "Положення про паспорт громадянина України", затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503 -XII, рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 15.01.2019 є незрозумілим та потребує роз`яснення.

Відповідно до ч. 3 ст. 254 КАС України суд розглядає заяву про роз`яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження. У разі необхідності суд може розглянути питання роз`яснення судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи та державного виконавця. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.

В судове засідання з"явився заявник та позивач.

Заявник заяву підтримав, просив задовольнити.

Позивач заперечував проти задоволення заяви з мотивів, викладених у письмових поясненнях. Вважає, що рішення не потребує роз"яснення.

Розглянувши заяву Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області про роз`яснення судового рішення суд дійшов наступних висновків.

Питання роз`яснення судового рішення врегульоване ст. 254 КАС України.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз`яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали.

У п. 19 Постанови Пленум Вищого адміністративного суду України "Про судове рішення в адміністративній справі" від 20.05.2013 №7 зазначено, що роз`яснення судового рішення можливо тоді, коли воно є незрозумілим. Поставлені у заяві питання розглядаються тільки судом, який ухвалив судове рішення. За правовою природою роз`яснення судового рішення є продовженням його ухвалення, а ухвала про роз`яснення є його складовою, тому заява про роз`яснення судового рішення розглядається у тому ж провадженні, в якому було ухвалене судове рішення, про роз`яснення якого ставиться питання. В ухвалі про роз`яснення судового рішення суд викладає більш повно та зрозуміло ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не змінюючи при цьому суть рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду.

Тобто, роз`яснення судового рішення є за своєю суттю одним із способів усунення його недоліків, але без виправлення і постановлення додаткового рішення цим же судом.

Підставою для роз`яснення судового рішення як засобу усунення недоліків ухваленого судового акта є його неясність, невизначеність. Фактично роз`ясненням рішення є зміна форми його викладення таким чином, щоб ті частини судового акта, які викликають труднощі для розуміння, були висвітлені ясніше та зрозуміліше. При цьому суд, роз`яснюючи рішення, не вправі вносити будь-які зміни в існуюче рішення. Процесуальна процедура роз`яснення судового акта виключає можливість будь-яким чином змінювати зміст цього судового рішення, навіть у разі подальшого виявлення судом правових помилок, допущених під час його ухвалення.

Конкретного і вичерпного переліку критеріїв для визначення рішення незрозумілим правова норма не містить, а із змісту закону вбачається, що їх має навести особа, яка звертається із заявою про роз`яснення судового рішення.

Наведені відповідачем у заяві мотиви аж ніяк не обґрунтовують необхідність надання роз`яснення резолютивної частини судового рішення.

З мотивувальної та резолютивної частини рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 15.01.2019 вбачається, що його текст труднощів для розуміння не викликає, суть його ясна та не двозначна, тому розширеного тлумачення шляхом його роз`яснення та винесення процесуального документу з цього приводу не потребує.

Натомість, з приводу доводів заявника щодо неясності резолютивної частини рішення, суд зазначає наступне.

У резолютивній частині рішення суд зобов`язав відповідача оформити та видати ОСОБА_2 паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-ХІІ, а не за правилами Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України №320 від 13 квітня 2012 року, який на даний час втратив чинність.

Таким чином, мотивувальна частина рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 15.01.2019 у справі №295/15296/17 містить усі обставини справи та мотиви, з яких суд виходив при прийнятті рішення, і положення закону, яким він керувався з огляду на об`єкт порушеного права, а резолютивна частина рішення містить обґрунтований висновок суду по суті вимог. Відтак, рішення суду є зрозумілим.

При вирішенні даної заяви суд вважає за необхідне зазначити, що фактично у заяві про роз`яснення судового рішення заявник просить надати роз`яснення щодо способу виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 15.01.2019 у справі №295/15296/17. При цьому, жодною нормою Кодексу адміністративного судочинства України чи іншим нормативно-правовим актом не передбачено роз`яснення способу виконання судового рішення.

З огляду на викладене, вимоги заяви відповідача про роз`яснення судового рішення по справі №295/15296/17, виходять за межі питань роз`яснення судового рішення, встановлених статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 15.01.2019 у справі №295/15296/17 є зрозумілим, а тому у задоволенні заяви Богунського районного відділу у м. Житомирі Управління державної міграційної служби України в Житомирській області щодо роз`яснення судового рішення слід відмовити за необґрунтованістю.

Керуючись статтями 243, 248, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України,

ухвалив:

В задоволенні заяви Богунського районного відділу у м. Житомирі Управління державної міграційної служби України в Житомирській області про роз"яснення рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 15.01.2019 у справі №295/15296/17 відмовити.

Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення та може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Капинос

Повний текст ухвали складений 28 травня 2019 року

у роз`ясненні судового рішення відмовлено