
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
27 травня 2019 р. Справа № 120/1340/19-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бошкової Юлії Миколаївни, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1, ідент. код НОМЕР_1 ) до управління Пенсійного фонду України в м.Вінниці (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21100, код ЄДРПОУ 37979905) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 (далі позивач) з адміністративним позовом до правління Пенсійного фонду України в м. Вінниці (далі відповідач) про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначила, що з 13.08.2018 року отримує щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці в розмірі 86% суддівської винагороди. 11.03.2019 року позивач звернулась до управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці із заявою про здійснення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання з урахуванням періодів роботи на посаді консультанта по судовій роботі відділу юстиції Вінницького обласного виконавчого комітету. Однак, відповідачем відмовлено у перерахунку довічного грошового утримання судді ОСОБА_1 з урахуванням періодів роботи на посаді консультанта по судовій роботі відділу юстиції Вінницького обласного виконавчого комітету з посиланням, що дані періоди роботи не можуть бути зараховані в стаж відповідно до Закону України "Про судоустрій і статус суддів". Відтак, позивач вважає вказані дії протиправними, в зв`язку з чим звернулась до суду із адміністративним позовом.
Ухвалою від 23.04.2019 року дану позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження, та визначено, що вона буде розглядатись в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
10.05.2019 року за вх. №24985 відповідачем надано до суду відзив на позовну заяву, в якому він позовні вимоги не визнає та просить відмовити у задоволенні позову. Відзив мотивований тим, що відповідно до п. 25 р. ХІІ Прикінцевих та перехідних положень ЗУ "Про судоустрій та статус суддів" від 02.06.2016 року № 1402 розмір довічного грошового утримання для суддів, які ідуть у відставку становить 80% суддівської винагороди, обчисленої відповідно до положень ЗУ "Про судоустрій та статус суддів". За кожен повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного грошового утримання збільшується на два відсотки грошового утримання судді, але не може бути більше, ніж 90% суддівської винагороди судді, обчисленого відповідно до зазначеного закону. Періоди роботи ОСОБА_1, зазначені в розрахунку стажу судді, який дає право на відставку та отримання щомісячного довічного утримання судді у відставці, а саме: консультант по судовій роботі відділу юстиції Вінницького обласного виконавчого комітету (17.03.1986 року - 25.02.1988 року), старший консультант по судовій роботі відділу юстиції Вінницького обласного виконавчого комітету (25.02.1988 року - 30.06.1992 року), консультант 1 категорії по судовій роботі Управління юстиції Вінницького обласного виконавчого комітету (01.07.1992 року - 02.05.1995 року) - не можуть бути зараховані в стаж згідно Закону №1402, а стаж позивача на посаді судді становить 23 роки 3 місяці 10 днів.
З урахуванням викладеного просив суд відмовити у задоволенні позову.
21.05.2019 року за вх. №27034 до суду надійшла відповідь позивача на відзив на позовну заяву, в якій вона з доводами відповідача не погоджується та зазначила, що на день її призначення на посаду судді діяла редакція Закону України "Про статус суддів" від 15.12.1992 року №2862-ХІІ, тому відповідно до п. 34 Розділу XII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №1402-VIII визначення стажу позивача здійснюється відповідно до Закону №2862-ХІІ. Згідно з абзацом другим частини четвертої статті 43 Закону №2862-Х1І до стажу роботи, що дає право на відставку судді та отримання щомісячного довічного грошового утримання, крім роботи на посадах суддів судів України, державних арбітрів, арбітрів відомчих арбітражів України, зараховується також час роботи на посадах суддів і арбітрів у судах та державному і відомчому арбітражі колишнього СРСР та республік, що раніше входили до складу СРСР, час роботи на посадах, безпосередньо пов`язаних з керівництвом та контролем за діяльністю судів у Верховному Суді України, в обласних судах, Київському і Севастопольському міських судах, Міністерстві юстиції України та підвідомчих йому органах на місцях, за діяльністю арбітражів у Державному арбітражі України, Вищому арбітражному суді України, а також на посадах прокурорів і слідчих за умови наявності у всіх зазначених осіб стажу роботи на посаді судді не менше 10 років.
Відповідачем, як органом, на який законом покладено обов`язок з виплати пенсій, допущено відносно ОСОБА_1 протиправну бездіяльність, яка виявилась у нездійсненні до розрахунку стажу судді періоди роботи з 17.03.1986 року по 02.05.1995 року в Управлінні юстиції Вінницького обласного виконавчого комітету на посаді консультанта по судовій роботі відділу юстиції Вінницького обласного виконавчого комітету, старшого консультанта по судовій роботі відділу юстиції Вінницького обласного виконавчого комітету та консультанта 1 категорії по судовій роботі Управління юстиції Вінницького обласного виконавчого комітету, що підтверджується відповідними записами у трудовій книжці. Таким чином, стаж роботи позивача на посаді судді, що дає право на відставку і отримання щомісячного грошового утримання, з урахуванням стажу роботи в Управлінні юстиції Вінницького обласного виконавчого комітету складає 32 роки 04 місяці 26 дні (23 роки 3 місяці 10 днів - стаж роботи судді, з яких 9 років 1 місяць 16 днів - стаж роботи на посадах в управлянні юстиції Вінницького обласного виконавчого комітету), Відтак щомісячне довічне утримання судді ОСОБА_1 має становити 90 відсотків заробітної плати судді, без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання (80% - за стаж роботи 32 роки + по 2% за кожен рік роботи понад 20 років, але не більше 90%).
Дослідивши усі обставини справи та надавши їм юридичну оцінку, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 з 03.05.1995 року працювала суддею Замостянського районного суду міста Вінниці, а з 15.10.2012 року по 10.08.2018 року суддею Вінницького міського суду Вінницької області.
Наказом голови Вінницького міського суду Вінницької області від 10.08.2018 року №46-к звільнена у відставку відповідно до Рішення вищої ради правосуддя від 10.07.2018 року №2228/0/15-18 «Про звільнення ОСОБА_1 з посади судді Вінницького міського суду Вінницької області у відставку».
З 13.08.2018 року управлінням Пенсійного фонду України у місті Вінниці було призначено ОСОБА_1 щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці у розмірі 86% відповідно до Закону України «Про судоустрій та статус суддів» від 02.06.2016 року №1402, лише з врахуванням стажу роботи на посаді судді (23 роки 3 місяці 10 днів).
Однак, відповідачем не було додано до розрахунку стажу судді періоди роботи консультанта по судовій роботі відділу юстиції Вінницького обласного виконавчого комітету (з 17.03.1986 року по 25.02.1988 року, старшого консультанта по судовій роботі відділу юстиції Вінницького обласного виконавчого комітету (з 26.02.1988 року по 30.06.1992 року та консультанта 1 категорії по судовій роботі Управління юстиції Вінницького обласного виконавчого комітету (з 01.07.1992 року по 02.05.1995 року) відповідно до розрахунку стажу роботи судді Замостянського районного суду м. Вінниці ОСОБА_1 з включенням вищезазначеного стажу до щомісячного довічного грошового утримання працюючому судді та судді у відставці та наказу Замостянського районного суду м. Вінниці від 04.04.2006 року №11к.
ОСОБА_1 11.03.2019 року вх.№88/П1, звернулася з письмовим зверненням до відповідача з проханням провести перерахунок довічного грошового утримання з урахуванням вищезазначених періодів роботи консультанта по судовій роботі відділу юстиції Вінницького обласного виконавчого комітету.
22.03.2019 року за вих.88/П-1 управлінням Пенсійного фонду в м. Вінниці було відмовлено в перерахунку довічного грошового утримання судді ОСОБА_1 з урахуванням періодів роботи консультанта по судовій роботі відділу юстиції Вінницького обласного виконавчого комітету з посиланням на те, що дані періоди роботи не можуть бути зараховані в стаж відповідно до Закону №1402.
Не погоджуючись з діями відповідача, позивач звернулася до суду з даним позовом.
Визначаючись стосовно позовних вимог, суд виходив з наступного.
Статтею 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до п. 25 Прикінцевих і перехідних положень Закону України від 02.06.2016 року №1402-VІІ "Про судоустрій і статус суддів" (далі - Закон України №1402-VII), який набрав чинності 30.09.2016 року, право на отримання щомісячного довічного грошового утримання у розмірі, визначеному цим Законом, має суддя, який за результатами кваліфікаційного оцінювання підтвердив відповідність займаній посаді (здатність здійснювати правосуддя у відповідному суді), або призначений на посаду судді за результатами конкурсу, проведеного після набрання чинності цим Законом, та працював на посаді судді щонайменше три роки з дня прийняття щодо нього відповідного рішення за результатами такого оцінювання або конкурсу. В інших випадках, коли суддя іде у відставку після набрання чинності цим Законом, розмір щомісячного довічного грошового утримання становить 80 відсотків суддівської винагороди, обчисленої відповідно до положень Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (Відомості Верховної Ради України, 2010 року, №№41-45, ст. 529; 2015 року, №№ 18-20, ст. 132 із наступними змінами). За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки грошового утримання судді, але не може бути більшим ніж 90 відсотків суддівської винагороди судді, обчисленої відповідно до зазначеного Закону.
З 05.01.2017 року набрав чинності Закон України "Про Вищу раду правосуддя" №1798-ХІІІ від 21.12.2016 року, яким врегульовано питання пенсійного забезпечення суддів у відставці.
Відповідно до п. 34 абз. 4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Вищу раду правосуддя" №1798-19 від 21.12.2016 року (набрання чинності з 05 січня 2017 року) судді, призначені чи обрані на посаду до набрання чинності цим Законом, зберігають визначення стажу роботи на посаді судді відповідно до законодавства, що діяло на день їх призначення (обрання). Окрім того, щомісячне грошове утримання судді у відставці виплачується без обмеження максимальним розміром.
Аналогічні положення містяться у пункті 11 Перехідних положень Закону України (редакція до 25.03.2015 року), які передбачали, що судді, призначені чи обрані на посаду до набрання чинності цим Законом, зберігають визначення стажу роботи на посаді судді відповідно до законодавства, що діяло на день набрання чинності цим Законом.
Як вбачається з протоколу призначення пенсії ОСОБА_1 загальний страховий стаж роботи позивача складає 40 років 7 місяців 0 днів, з яких стаж роботи на посаді судді становить 23 роки 3 місяці 10 днів.
Так, на дату призначення позивача на посаду судді (03.05.1995 року) діяв Закон України від 15.12.1992 року №2862-ХІІ "Про статус суддів" (далі - Закон України №2862-XII), тому відповідно до п. 34 Розділу XII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №1402-VIII визначення стажу позивача здійснюється відповідно до Закону №2862-ХІІ.
Згідно з абзацом другим частини четвертої статті 43 Закону №2862-Х1І до стажу роботи, що дає право на відставку судді та отримання щомісячного довічного грошового утримання, крім роботи на посадах суддів судів України, державних арбітрів, арбітрів відомчих арбітражів України, зараховується також час роботи на посадах суддів і арбітрів у судах та державному і відомчому арбітражі колишнього СРСР та республік, що раніше входили до складу СРСР, час роботи на посадах, безпосередньо пов`язаних з керівництвом та контролем за діяльністю судів у Верховному Суді України, в обласних судах, Київському і Севастопольському міських судах, Міністерстві юстиції України та підвідомчих йому органах на місцях, за діяльністю арбітражів у Державному арбітражі України, Вищому арбітражному суді України, а також на посадах прокурорів і слідчих за умови наявності у всіх зазначених осіб стажу роботи на посаді судді не менше 10 років.
Відповідно до ч. 4 ст. 43 Закон України №2862-XII судді у відставці, який має стаж роботи на посаді судді не менше 20 років, виплачується за його вибором пенсія або звільнене від сплати податку щомісячне довічне грошове утримання в розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді. За кожний повний рік роботи понад 20 років на посаді судді розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки заробітку, але не більше ніж до 90 відсотків заробітку судді без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання.
Згідно з п. 3-1 постанови Кабінету Міністрів України "Про оплату праці та щомісячне грошове утримання суддів" від 03.09.2005 року №865 до стажу роботи, що дає судді право на відставку та одержання щомісячного грошового утримання, за умови роботи на посаді судді не менш як 10 років зараховується, крім стажу трудової діяльності, визначеного законом, половина строку навчання за денною формою у вищих юридичних навчальних закладах, на юридичних факультетах вищих навчальних закладів та календарний період проходження строкової військової служби.
Крім того, відповідно до ст. 1 Указу Президента України від 10.07.1995 року №584/95 "Про додаткові заходи щодо соціального захисту суддів" (далі - Указ №584/95), чинної на час набуття позивачем стажу роботи безпосередньо на посаді судді 10 років, до стажу роботи, що дає судді право на відставку та одержання щомісячного грошового утримання, за умови роботи на посаді судді не менш як 10 років, зараховується, крім стажу трудової діяльності, визначеного законом, половина строку навчання у вищих юридичних навчальних закладах та період проходження строкової військової служби.
Стаж роботи на посаді судді, який дає право на відставку та призначення щомісячного довічного грошового утримання є єдиним, обраховується та встановлюється при розгляді заяви про відставку (прийнятті рішення про звільнення) і застосовується, як для прийняття рішення про відставку, так і для встановлення щомісячного довічного грошового утримання та визначення його розміру.
Як було встановлено судом, стаж роботи позивача на посаді судді становить 23 роки 3 місяці 10 днів.
Позивач з 17.03.1986 року по 02.05.1995 року працювала у Управлінні юстиції Вінницького обласного виконавчого комітету на посаді консультанта по судовій роботі відділу юстиції Вінницького обласного виконавчого комітету, старшого консультанта по судовій роботі відділу юстиції Вінницького обласного виконавчого комітету та консультанта 1 категорії по судовій роботі Управління юстиції Вінницького обласного виконавчого комітету, що підтверджується відповідними записами у трудовій книжці.
Крім того, відповідно до п.п. 1.2. Положення про призначення і виплату щомісячного грошового утримання працюючим суддям, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України № 81 від 24.07.2009 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.11.2009 року за № 1065/1708, який був чинний одночасно із ЗУ «Про статус суддів», підготовка документів для призначення щомісячного грошового утримання суддям районних, районних у містах, міських, міськрайонних судів здійснюється працівником з кадрової роботи суду, в якому працює суддя, та територіальним управлінням державної судової адміністрації.
П. 3.4. та 3.5. цього положення визначено, що працівник з кадрової роботи місцевого загального суду після надходження заяви від судді готує довідку про обчислення стажу роботи судді, що дає право на відставку та одержання щомісячного грошового утримання, проект наказу про призначення щомісячного грошового утримання, в установленому порядку завіряє копію трудової книжки судді та надсилає відповідні документи до територіального управління. Територіальне управління перевіряє документи, готує довідку про обчислення стажу роботи судді, що дає право на відставку та одержання щомісячного грошового утримання, та розрахунок щомісячного грошового утримання.
На виконання зазначених норм, Територіальним управлінням державної судової адміністрації у Вінницькій області видано ОСОБА_1 довідку №17-1681/06 від 23.03.2006 року, згідно якої до стажу роботи відповідно до Закону України "Про статус суддів" зараховується робота на посаді консультанта по судовій роботі - 9 років 1 місяць 16 днів (а.с.22).
Отже, враховуючи встановлені обставини, суд вважає, що не зарахування до відповідного стажу роботи на посаді судді, стажу роботи позивача з 17.03.1986 року по 02.05.1995 року в Управлінні юстиції Вінницького обласного виконавчого комітету і врахування відповідачем для встановлення (визначення) розміру щомісячного довічного грошового утримання лише періоду роботи на посаді судді є протиправним.
Аналогічна правова позиція щодо обрахування стажу роботи судді у відставці висловлена Верховним Судом у справах цієї категорії, зокрема, у постановах Верховного Суду від 27.02.2018 по справі №127/20301/17, від 06.03.2018 по справі №308/6953/17, від 22.03.2018 по справі №520/5412/17, від 16.05.2018 року по справі №800/367/17, від 19.06.2018 року №243/4458/17.
Частиною 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що до стажу роботи позивача на посаді судді слід зарахувати період роботи з 17.03.1986 року по 02.05.1995 року в Управлінні юстиції Вінницького обласного виконавчого комітету, який в свою чергу дає їй право на відставку та отримання щомісячного довічного грошового утримання у відповідному розмірі відсотків від суддівської винагороди (грошового утримання) судді.
При цьому, суд не бере до уваги доводи відповідача про те, що для визначення розміру довічного грошового утримання повинен враховуватися лише спеціальний стаж на посаді судді, визначений статтею 137 Закону України №1402, оскільки позивач має право на зарахування до стажу роботи на посаді судді, який дає право на відставку та отримання щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, періоду роботи з 17.03.1986 року по 02.05.1995 року в Управлінні юстиції Вінницького обласного виконавчого комітету, і такий сукупний стаж впливає не лише на саме право на призначення довічного грошового утримання, але і на його розмір.
Відповідно до статей 9, 77 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач як суб`єкт владних повноважень не надав суду доказів на підтвердження правомірності своїх дій.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.
Згідно з ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем за подання позовної заяви сплачено судовий збір у сумі 768,40 грн. Таким чином, судові витрати щодо сплати судового збору підлягають присудженню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень - управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці протиправними в частині встановлення ОСОБА_1 щомісячного грошового утримання в меншому розмірі, без урахування часу роботи на посадах консультанта по судовій роботі відділу юстиції Вінницького обласного виконавчого комітету.
Зобов`язати управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці зарахувати до стажу ОСОБА_1 роботи на посаді судді, що дає право на відставку та одержання щомісячного довічного грошового утримання час роботи на посадах консультанта по судовій роботі відділу юстиції Вінницького обласного виконавчого комітету з 17.03.1986 року по 02.05.1995 року, що становить 9 років 1 місяць 16 днів.
Зобов`язати управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці здійснити перерахунок та виплату довічного грошового утримання ОСОБА_1 у розмірі 90% від суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання, з урахуванням раніше здійснених виплат з 13 серпня 2018 року.
Стягнути з управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21100, код ЄДРПОУ 37979905) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1, ідент. код НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 768 (сімсот шістдесят вісім ) грн. 40 коп.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1, ідент. код НОМЕР_1 )
Відповідач - управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21100, код ЄДРПОУ 37979905)
Повний тест судового рішення виготовлений 27.05.2019 року.
Суддя Бошкова Юлія Миколаївна