
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
_______________
УХВАЛА
"27" травня 2019 р.Справа № 922/3733/18
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Савченко А.А.
розглянувши матеріали справи
за заявою Приватного АТ "Харківський тракторний завод" про затвердження плану санації до відкриття провадження у справі про банкрутство
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою господарського суду Харківської області від 10.01.2019 р. у справі №922/3733/18 (суддя Швидкін А.О.) задоволено заяву Приватного акціонерного товариства "Харківський тракторний завод" про затвердження плану санації до відкриття провадження у справі про банкрутство; затверджено план санації Приватного акціонерного товариства "Харківський тракторний завод" до відкриття провадження у справі про банкрутство, схвалений рішенням загальних зборів кредиторів Приватного акціонерного товариства "Харківський тракторний завод", яке оформлено протоколом № 1 від 26.12.2018 року, терміном дії 12 місяців з дня затвердження судом відповідного плану санації; введено мораторій на задоволення вимог кредиторів Приватного акціонерного товариства "Харківський тракторний завод". Мораторій поширюється на вимоги кредиторів, що виникли до затвердження плану санації.
22 травня 2019 року до суду надійшло клопотання Харківського управління Офісу великих платників податків ДФС про заміну кредитора (вх. №12532), в якому заявник просить суд здійснити заміну первинного кредитора - Харківського управління Офісу великих платників податків ДФС належним кредитором - Головним управлінням Державної фіскальної служби у Харківській області.
22 травня 2019 року у зв`язку із звільненням судді ОСОБА_1 призначено повторний автоматизований розподіл клопотання по справі №922/3733/18. Згідно з Витягу з протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 22.05.2019р. клопотання (вх. №12532) призначено до розгляду судді Савченко А.А.
Розглянувши клопотання Харківського управління Офісу великих платників податків ДФС про заміну кредитора (вх. №12532), дослідивши докази в їх сукупності, суд вважає необхідним відмовити Харківському управлінню Офісу великих платників податків ДФС в задоволенні клопотання про заміну кредитора (вх. №12532), виходячи з наступного.
У відповідності до п.1 ст.2 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання боржника банкрутом” в редакції Закону України № 4212 -VI від 22.12.2011р. (далі - Закон про банкрутство), провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.
Відповідно до ч. 5 ст. 5 Закону про банкрутство санація боржника до порушення справи про банкрутство - система заходів щодо відновлення платоспроможності боржника, які може здійснювати засновник (учасник, акціонер) боржника, власник майна (орган, уповноважений управляти майном) боржника, кредитор боржника, інші особи з метою запобігання банкрутству боржника шляхом вжиття організаційно-господарських, управлінських, інвестиційних, технічних, фінансово-економічних, правових заходів відповідно до законодавства до відкриття провадження (проваджень) у справі про банкрутство.
Згідно з п. 1.5 Положення про порядок проведення санації до порушення провадження у справі про банкрутство, затвердженого постановою пленуму Вищого господарського суду України №15 від 17.12.2013р., процедура досудової санації - позасудова процедура, що застосовується до боржника до порушення провадження у справі про банкрутство.
З наведених норм вбачається, що основною відмінністю досудової санації є те, що вона проводиться до відкриття господарським судом провадження у справі про банкрутство.
Згідно зі статтею 21 Закону про банкрутство у разі вибуття чи заміни кредитора у справі про банкрутство господарський суд за заявою правонаступника або іншої особи, яка бере участь у справі, здійснює заміну такої сторони на будь-якій стадії провадження у справі її правонаступником. Усі дії, вчинені у справі про банкрутство до вступу у справу правонаступника, обов`язкові для нього так само, як вони були обов`язкові для особи, яку правонаступник замінив.
Відповідно до ст. 1 Закону про банкрутство сторони у справі про банкрутство - конкурсні кредитори (представник комітету кредиторів), боржник (банкрут).
Кредитор - юридична або фізична особа, а також органи доходів і зборів та інші державні органи, які мають підтверджені у встановленому порядку документами вимоги щодо грошових зобов`язань до боржника; конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли до відкриття провадження (проваджень) у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника; поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли після відкриття провадження (проваджень) у справі про банкрутство; забезпечені кредитори - кредитори, вимоги яких забезпечені заставою майна боржника (майнового поручителя)
Порядок заявлення кредиторами вимог до боржника визначений ст. 23 Закону про банкрутство, яка передбачає, що конкурсні кредитори за вимогами, які виникли до дня відкриття провадження (проваджень) у справі про банкрутство, зобов`язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом тридцяти днів від дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження (проваджень) у справі про банкрутство. Відлік строку на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника починається з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження (проваджень) у справі про банкрутство. Особи, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, не є конкурсними кредиторами, а їх вимоги погашаються в шосту чергу в ліквідаційній процедурі.
Виходячи з аналізу норм Закону про банкрутство, особа, яка має грошові вимоги до боржника, набуває статусу кредитора - сторони (учасника провадження у справі про банкрутство) з моменту визнання її грошових вимог до боржника, а також надання правової оцінки змісту вказаних вимог господарським судом та прийняття відповідної ухвали.
Враховуючи, що провадження у справі про банкрутство Приватного акціонерного товариства "Харківський тракторний завод" не відкривалось, Харківське управління Офісу великих платників податків ДФС не набуло статусу кредитора у справі про банкрутство. Приймаючи до уваги, що чинне законодавство не передбачає порядку заміни кредитора правонаступником у процедурі досудової санації, суд вважає подання відповідного клопотання передчасним та не вбачає правових підстав для його задоволення, тому вважає необхідним відмовити в задоволенні клопотання Харківського управління Офісу великих платників податків ДФС про заміну кредитора (вх. №12532).
Керуючись ст.ст. 5, 6 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, ст.ст. 232-235 Господарського процесуального кодексу України, суд -
УХВАЛИВ:
Відмовити Харківському управлінню Офісу великих платників податків ДФС в задоволенні клопотання про заміну кредитора (вх. №12532).
Ухвала набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статтями 255, 256 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя А.А. Савченко