
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
=====
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 травня 2019 року Справа № 915/273/19
м. Миколаїв
Господарський суд Миколаївської області,
головуючий суддя Давченко Т.М.
за участі секретаря Говоріної А.Е.
без участі представників сторін, які не з`явилися в засідання,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу № 915/273/19
за позовом публічного акціонерного товариства “Укртелеком”,
бульвар Тараса Шевченка, 18, м. Київ, 01601;
адреса для листування: Миколаївська філія ПАТ “Укртелеком”, вул. Адміральська, 27/3, м. Миколаїв, 54001;
до Управління соціального захисту населення Очаківської міської ради,
вул. Старофортечна, 10, м. Очаків, Миколаївська область, 57508;
про стягнення грошових коштів у сумі 28358 грн. 20 коп.
В С Т А Н О В И В:
Публічне акціонерне товариство (ПАТ) “Укртелеком” звернулося з позовом до Управління соціального захисту населення Очаківської міської ради (далі – Управління) про стягнення з останнього грошових коштів у сумі 28358 грн. 20 коп., з посиланням на порушення відповідачем вимог Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 № 256 (далі – Порядок), а саме, вимог щодо здійснення розрахунків з ПАТ “Укртелеком”, як постачальником телекомунікаційних послуг, за надання послуг на пільгових умовах окремим категоріям громадян у період вересень-листопад 2018 року.
ПАТ “Укртелеком” також просить суд про стягнення з відповідача грошових коштів на відшкодування витрат з оплати позовної заяви судовим збором.
За такими вимогами ухвалою від 25.02.2019 відкрито провадження в даній справі.
У відзиві від 05.03.2019 відповідач позов не визнав, вважаючи позовні вимоги необґрунтованими та безпідставними, так як Управлінням у 2018 році в межах наданого фінансування здійснювалося відшкодування вартості телекомунікаційних послуг, наданих ПАТ “Укртелеком” пільговим категоріям громадян, проте у зв`язку з надходженням з місцевого бюджету коштів в недостатньому обсязі у період вересень-листопад 2018 року утворилася заборгованість у спірній сумі. При здійсненні розрахунків за надання послуг на пільгових умовах окремим категоріям громадян за спірний період відповідач керувався вимогами чинного законодавства, зокрема, ст. 95 Конституції України, ст. 91 Бюджетного кодексу України; не маючи кошторисних призначень, Управління не брало жодних фінансових зобов`язань перед позивачем.
Від сторін, належним чином повідомлених про час та місце проведення підготовчого засідання, представники не з`явилися, проте від них надійшли заяви: від ПАТ “Укртелеком” – від 24.04.2019 № 480000/14-99, а від Управління – від 09.04.2019 № 0915/04-05, в яких сторони просять суд про розгляд справи за відсутності їх представників за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до такого.
ПАТ “Укртелеком” є оператором телекомунікаційних послуг, який надає указані послуги споживачам відповідно до вимог ЦК України, ГК України, Закону України “Про телекомунікації”, Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11.04.2012 № 295 (далі – Правила), інших законодавчих актів України.
Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією та законами України основних соціальних гарантій визначено в Законі України “Про державні соціальні стандарти та державні соціальніні гарантії”. Згідно ст. 19 указаного Закону, пільги щодо оплати житлово-комунальних, транспортних послуг і послуг зв`язку та критерії їх надання визначаються виключно законами України. Державні соціальні гарантії є обов`язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності. Органи місцевого самоврядування при розробці та реалізації місцевих соціально-економічних програм можуть передбачати додаткові соціальні гарантії за рахунок коштів місцевих бюджетів.
ПАТ “Укртелеком” надає телекомунікаційні послуги на пільгових умовах категоріям абонентів відповідно до п. 19 ч. 1 ст. 12, п. 10 ч. 1 ст. 13, п. 18 ч. 1 ст. 14, п. 20 ч. 1 ст. 15 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”; п. 18 ст. 6-1, п. 10 ст. 6-2, п. 17 ст. 6-3, п. 19 ст. 6-4 Закону України “Про жертви нацистських переслідувань”; п. 11 ст. 20 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”; п. 7 ч. 1 ст. 9 Закону України “Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні”, п. 6 ч. 1 ст. 6 Закону України “Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів органів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист”; ч. 5 ст. 12 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” та п. 4 ч. 3 ст. 13 Закону України “Про охорону дитинства”.
Позивачем у період вересень-листопад 2018 року надано послуги зв`язку пільговим категоріям абонентів – громадянам, які проживають у м. Очакові, на загальну суму 28358 грн. 20 коп., що підтверджується відповідними розрахунками видатків на відшкодування витрат форми № “2-пільга” за спірний період та загальним розрахунком заборгованості, складеним позивачем (а.с. 11, 13-24, 28-38, 41-52).
Указані розрахунки форми № “2-пільга” разом з відповідними актами форми № “3-пільга” про звіряння розрахунків за надані населенню послуги за спірний період надіслані Управлінню супровідними листами від 08.10.2019 № 48і200/17-320, від 07.11.2018 № 48і200/17-237 та від 07.12.2018 № 48і200/17-332 (а.с. 12, 27, 40).
Відповідач листами від 19.10.2018 № 3398/13-05, від 13.11.2018 № 3621/13-05 та від 21.12.2018 № 3966/13-05 повідомив ПАТ “Укртелеком” про те, що станом на 01.10.2018 кошти з місцевого бюджету для фінансування пільг за 2018 рік виділені не в повному обсязі і на час направлення листів відповідні видатки відсутні, у зв`язку з чим Управління не може прийняти надані позивачем розрахунки і повертає їх (а.с. 26, 54, 67).
Разом із тим, складені позивачем акти форми № “3-пільга” про звіряння розрахунків за надані населенню послуги, а саме, станом на 01.10.2018, 01.11.2018 та 01.12.2018, – підписані представниками відповідача та скріплені його печаткою; із змісту цих актів вбачається, що Управлінням визнано надання позивачем населенню у вересні 2018 року пільгових послуг на суму 9415 грн. 84 коп.; у жовтні 2018 року – на суму 8920 грн. 02 коп. та у листопаді 2018 року – на суму 10022 грн. 34 коп., а загалом за спірний період – на суму 28358 грн. 20 коп. (а.с. 25, 39, 53).
За твердженнями позивача, указана вище заборгованість за спірний період Управлінням не погашена й досі, і таке є підставою для звернення ПАТ “Укртелеком” в суд з позовом у даній справі.
Законодавством визначено, що телекомунікаційні послуги споживачам, які мають установлені законодавством України пільги з їх оплати, надаються операторами, провайдерами телекомунікацій відповідно до законодавства України (ч. 3 ст. 63 Закону України “Про телекомунікації”).
Установлені законами пільги з оплати послуг надаються споживачеві відповідно до законодавства за місцем його проживання з дня пред`явлення ним документа, що підтверджує право на пільги (п. 63 Правил).
Згідно ч. 2 ст. 97 Бюджетного кодексу (БК) України, порядок та умови надання субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам визначаються Кабінетом Міністрів України.
Видатки на відшкодування вартості послуг наданих пільговим категоріям громадян здійснюються з місцевих бюджетів за рахунок коштів, які надходять з державного бюджету України (субвенцій з державного бюджету України) у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ст.ст. 89, 102 БК України).
У відповідності до п. 2 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 № 256, головні розпорядники коштів місцевих бюджетів ведуть персоніфікований облік отримувачів пільг за соціальною ознакою згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 № 117 “Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги”, а також здійснюють розрахунки з постачальниками послуг на підставі поданих ними щомісячних звітів щодо послуг, наданих особам, які мають право на відповідні пільги.
Головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення (п. 3 Порядку).
Отримані місцевими бюджетами суми субвенцій перераховуються протягом одного операційного дня на рахунки головних розпорядників коштів, відкриті в територіальних управліннях Державної казначейської служби, для здійснення відповідних видатків (ч. 1 п. 8 Порядку).
Управління, згідно наведених приписів законодавства, є головним розпорядником коштів бюджетного фінансування вищевказаних соціальних пільг, який має здійснювати відшкодування витрат, понесених операторами телекомунікаційних послуг внаслідок надання цих послуг пільговим категоріям громадян.
Згідно п.п. 20-4 ч. 1 ст. 91 БК України, до видатків місцевих бюджетів, що можуть здійснюватися з усіх місцевих бюджетів, належать видатки на пільги з послуг зв`язку, інші передбачені законодавством пільги, що надаються ветеранам війни; особам, на яких поширюється дія Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”; особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною; вдовам (вдівцям) та батькам померлих (загиблих) осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною; особам, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною; вдовам (вдівцям) та батькам померлих (загиблих) осіб, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною; ветеранам праці; жертвам нацистських переслідувань; ветеранам військової служби; ветеранам органів внутрішніх справ; ветеранам Національної поліції; ветеранам податкової міліції; ветеранам державної пожежної охорони; ветеранам Державної кримінально-виконавчої служби; ветеранам служби цивільного захисту; ветеранам Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України; вдовам (вдівцям) померлих (загиблих) ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції, ветеранів податкової міліції, ветеранів державної пожежної охорони, ветеранів Державної кримінально-виконавчої служби, ветеранів служби цивільного захисту та ветеранів Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України; особам, звільненим з військової служби, які стали особами з інвалідністю під час проходження військової служби; особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю та особам, які супроводжують осіб з інвалідністю I групи або дітей з інвалідністю (не більше одного супроводжуючого); реабілітованим громадянам, які стали особами з інвалідністю внаслідок репресій або є пенсіонерами; громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; дружинам (чоловікам) та опікунам (на час опікунства) дітей померлих громадян, смерть яких пов`язана з Чорнобильською катастрофою; багатодітним сім`ям, дитячим будинкам сімейного типу та прийомним сім`ям, в яких не менше року проживають відповідно троє або більше дітей, а також сім`ям (крім багатодітних сімей), в яких не менше року проживають троє і більше дітей, враховуючи тих, над якими встановлено опіку чи піклування.
Названі положення законодавства закріплюють реалізацію державних соціальних гарантій певним категоріям громадян; обов`язок держави в особі її органів відшкодувати вартість наданих послуг суб`єкту господарювання, який їх надає, відповідає визначеному законодавчо обов`язку оператора телекомунікаційних послуг надавати послуги зв`язку тим категоріям громадян, які мають установлені пільги з їх оплати.
Законодавством передбачено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послуги, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку; зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу, зокрема, безпосередньо з актів цивільного законодавства; у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов`язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування (ст.ст. 11, 509 ЦК України).
Суд визнає, що між сторонами у справі виникли правовідносини з надання послуг зв`язку окремим категоріям населення на пільговій основі, в яких Управління, як розпорядник відповідних коштів, зобов`язане здійснювати розрахунки з ПАТ “Укртелеком”, як організацією, що надає послуги пільговим категоріям осіб; при цьому зобов`язання сторін у цих відносинах виникли безпосередньо з наведених вище положень законодавства.
Управління у відзиві не заперечує щодо самого факту надання ПАТ “Укртелеком” у спірний період пільг на послуги зв`язку певним категоріям громадян, як не заперечує і щодо нарахованого позивачем розміру заборгованості з відшкодування відповідних витрат у сумі 28358 грн. 20 коп.; натомість, відповідач зазначає про відсутність необхідного обсягу бюджетного фінансування.
Законодавством не передбачена залежність відшкодування від фактичного фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, чи випадки повного або часткового звільнення від обов`язку здійснення розрахунків з постачальниками послуг на пільгових умовах, – так як надання пільг певним категоріям населення відбувається не внаслідок власного бажання позивача, а у відповідності до вимог законодавства.
Так, суб`єкти господарювання повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов`язання, якщо не доведе, що належне виконання зобов`язання виявилось неможливим внаслідок дії непереборної сили. Не вважаються такими обставинами, зокрема, відсутність у боржника необхідних коштів (ч. 1 ст. 193, ч. 2 ст. 218 ГК України).
Європейським судом з прав людини у рішеннях у справі “Терем ЛТД, Чечеткін та Оліус проти України” від 18.10.2005 та у справі “Бакалов проти України” від 30.11.2004 зазначено, що відсутність бюджетного фінансування (бюджетних коштів) не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення зобов`язання. Аналогічна правова позиція викладена в Постановах Верховного Суду України від 15.05.2012 у справі № 11/446, від 15.05.2012 у справі №3-28гс12 та у постанові Вищого господарського суду України від 23.08.2012 у справі №15/5027/715/2011.
У відповідності до ч. 6 ст. 48 БК України бюджетні зобов`язання щодо виплати субсидій, допомоги, пільг з оплати спожитих житлово-комунальних послуг та послуг зв`язку (в частині абонентної плати за користування квартирним телефоном), компенсацій громадянам з бюджету, на що згідно з законами України мають право відповідні категорії громадян, обліковуються Казначейством України незалежно від визначених на цю мету бюджетних призначень.
У листі від 30.06.2011 за №31-07310-10-24/16584 Міністерство фінансів України роз`яснило, що “... деякі програми, які відносяться до державних програм соціального захисту населення, є державною гарантією і одержувачу не може бути відмовлено в їх наданні у разі, якщо він має на них право. У цьому випадку проводиться відшкодування витрат за фактично спожиті послуги (нараховані соціальні виплати) в межах встановлених норм (розмірів). У зв`язку з цим та згідно з частиною 6 статті 48 Бюджетного кодексу України зобов`язання щодо виплати субсидій, допомоги, пільг з оплати спожитих житлово-комунальних послуг та послуг зв`язку (в частині абонентної плати за користування квартирним телефоном), компенсацій громадянам з бюджету, на що згідно із законами України мають право відповідні категорії громадян, обліковуються незалежно від визначених на цю мету бюджетних призначень”.
Таким чином, зобов`язання щодо виплати пільг з оплати послуг зв`язку, на які згідно з законами України мають право відповідні категорії громадян, обліковуються незалежно від визначених на цю мету бюджетних призначень; Управління відповідає за своїми зобов`язаннями, які виникли безпосередньо із закону і така відповідальність не може ставитись в залежність від дій чи бездіяльності будь-яких третіх осіб.
З урахуванням викладеного, суд відхиляє посилання відповідача на відсутність відповідних бюджетних призначень та ненадходження на його рахунок цільових коштів державних субвенцій як на обставини, які виключають його обов`язок з оплати послуг, наданих позивачем пільговим категоріям громадян.
Суд визнає, що Управлінням не подано доказів своєчасного та у повному обсязі виконання своїх зобов`язань по відшкодуванню витрат, понесених позивачем у спірний період внаслідок надання телекомунікаційних послуг пільговим категоріям громадян, а тому позовні вимоги ПАТ “Укртелеком” про стягнення з Управління заборгованості в сумі 28358 грн. 20 коп. підлягають задоволенню в повному обсязі.
Господарським процесуальним законодавством передбачено покладання судових витрат, зокрема, витрат на оплату позовної заяви судовим збором, у разі задоволення позову, – на відповідача (ст. 129 ГПК України).
Ураховуючи викладене, витрати ПАТ “Укртелеком” на оплату позовної заяви судовим збором, згідно з платіжним дорученням від 18.02.2019 № 801 у сумі 1921 грн., належить покласти на відповідача.
У судовому засіданні 20.05.2019, згідно з ч. 1 ст. 240 ГПК України, оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Керуючись ст.ст. 232, 233, 236-238 ГПК України, суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов публічного акціонерного товариства “Укртелеком” задовольнити повністю.
2. Стягнути з Управління соціального захисту населення Очаківської міської ради, вул. Старофортечна, 10, м. Очаків, Миколаївська область, 57508, ідентифікаційний код 24783001, на користь публічного акціонерного товариства “Укртелеком”, бульвар Тараса Шевченка, 18, м. Київ, 01601, ідентифікаційний код 21560766 (р/р НОМЕР_1 , банк одержувача ПАТ “АЛЬФА-БАНК” м. Київ, МФО банку 300346, одержувач ПАТ “Укртелеком”, код ЄДРПОУ 21560766) грошові кошти в сумі 28358 (двадцять вісім тисяч триста п`ятдесят вісім) грн. 20 коп. – відшкодування витрат за телекомунікаційні послуги, надані пільговим категоріям абонентів, а також грошові кошти на відшкодування витрат з оплати позовної заяви судовим збором у сумі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) грн.
Рішення може бути оскаржено до Південно-Західного апеляційного господарського суду через Господарський суд Миколаївської області протягом 20 днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено та підписано 28.05.2019.
Суддя Т.М.Давченко