Ухвала суду № 81991615, 22.05.2019, Великомихайлівський районний суд Одеської області

Дата ухвалення
22.05.2019
Номер справи
498/715/18
Номер документу
81991615
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №498/715/18

Провадження по справі №2/498/128/19

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 травня 2019 року смт.Велика Михайлівка Одеська область

Великомихайлівський районний суд Одеської області у складі:

головуючого судді - Ткачук О.Л.

за участю секретаря судового засідання Козачінської Л.Г.,

розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в залі суду, в порядку ч.2 ст.247 ЦПК України, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якого діє представник адвокат Григор`єв Віктор Вікторович, третя особа: Великомихайлівська селищна рада Великомихайлівського району Одеської області до Великомихайлівської районної ради Одеської області про визнання незаконним та скасування рішення,

В С Т А Н О В И В:

До Великомихайлівського районного суду Одеської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 , в інтересах якого діє представник адвокат Григор`єв Віктор Вікторович до Великомихайлівської районної ради Одеської області про визнання незаконним та скасування рішення Великомихайлівської районної ради Одеської області від 12.01.1995 року №26 «Про вилучення земельної ділянки у зв`язку з використанням не за цільовим призначенням» в частині вилучення земельної ділянки у ОСОБА_1 у розмірі 50,45 га до земель запасу Великокомарівської сільської ради та поновити право постійного користування земельною ділянкою площею 50,45 га ріллі із земель запасу Великокомарівської сільської ради для ведення селянського фермерського господарства.

Ухвалою судді Великомихайлівського районного суду Одеської області від 11.09.2018 року у відкритті провадження у вищезазначеній справі було відмовлено, оскільки справа підлягає розгляду в порядку господарського судочинства.

Не погоджуючись з таким висновком суду, позивачем 14.09.2018 року подано апеляційну скаргу на зазначену ухвалу суду.

Ухвалою апеляційного суду Одеської області від 27.11.2018 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково. Ухвалу Великомихайлівського районного суду Одеської області від 11 вересня 2018 року скасовано, справу за позовом ОСОБА_1 направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду.

12 грудня 2018 року вищезазначена справа надійшла на адресу Великомихайлівського районного суду Одеської області.

Ухвалою судді Ткачук О.Л. від 17.12.2019 р. позовну заяву залишено без руху і позивачеві було надано строк для усунення її недоліків.

09 січня 2019 року через канцелярію суду від представника позивача надійшла уточнена позовна заява ОСОБА_1 , в інтересах якого діє представник адвокат Григор`єв Віктор Вікторович, третя особа: Великомихайлівська селищна рада Великомихайлівського району Одеської області до Великомихайлівської районної ради Одеської області про визнання незаконним та скасування рішення, в якій він просить визнати незаконним та скасувати рішення Великомихайлівської районної ради Одеської області від 12.01.1995 року №26 «Про вилучення земельної ділянки у зв`язку з використанням не за цільовим призначенням» в частині вилучення земельної ділянки у ОСОБА_1 у розмірі 50,45 га до земель запасу Великокомарівської сільської ради та поновити право постійного користування земельною ділянкою площею 50,45 га ріллі із земель запасу Великокомарівської сільської ради для ведення селянського фермерського господарства ОСОБА_1 .

Після усунення позивачем недоліків, ухвалою судді Ткачук О.Л. від 14.01.2019р. відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду в порядку загального позовного провадження, призначено проведення підготовчого засідання .

В підготовче засідання позивач та його представник не з`явились, через канцелярію суду 22.05.2019 року від представника позивача - адвоката Григор`єва В.В. надійшло клопотання про проведення підготовчого засідання у його відсутність, проти призначення справи до судового розгляду не заперечує та заява про зменшення позовних вимог, в якій просить визнати незаконним та скасувати рішення Великомихайлівської районної ради Одеської області від 12.01.1995 року №26 «Про вилучення земельної ділянки у зв`язку з використанням не за цільовим призначенням» в частині вилучення земельної ділянки у ОСОБА_1 у розмірі 50,45 га до земель запасу Великокомарівської сільської ради.

В підготовче засідання представник відповідача в судове засідання не з`явився, через канцелярію суду 22.05.2019 року надійшла заява про проведення підготовчого засідання без участі представника районної ради.

Третя особа: Великомихайлівська селищна рада Великомихайлівського району Одеської області участі свого представника в підготовче судове засідання не забезпечила, будучи належним чином повідомленими про дачу, час та місце його проведення.

За таких обставин, суд відповідно до положень ст. 223 та ч.2 ст. 247 ЦПК України розглянув справу в підготовчому засіданні без участі сторін (їх представників) та без фіксації судового засідання технічними засобами.

Суд, ознайомившись з матеріалами справи, вважає, що провадження за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якого діє представник адвокат Григор`єв Віктор Вікторович, третя особа: Великомихайлівська селищна рада Великомихайлівського району Одеської області до Великомихайлівської районної ради Одеської області про визнання незаконним та скасування рішення слід закрити з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Відповідно до роз`яснень, викладених в абз. 1 п. 4 постанови Пленуму Верховного Суду України від 12.06.2009р. № 2 «Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції», вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суд повинен виходити з того, що згідно зі статтею 124 Конституції України юрисдикція загальних судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі, а за частинами 1 і 2 статті 15 ЦПК України у порядку цивільного судочинства суди розглядають справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ за Кодексом адміністративного судочинства України (стаття 17) або ГПК України (статті 1, 12) віднесено до компетенції адміністративних чи господарських судів. Законом може бути передбачено розгляд інших справ за правилами цивільного судочинства.

Завданням цивільного судочинства відповідно до ст. 2 ЦПК України є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Отже, в порядку цивільного судочинства можуть розглядатися будь-які справи, у яких хоча б одна зі сторін є фізичною особою або юридичною особою, якщо їх вирішення не віднесено до інших видів судочинства.

Разом з тим, статтею 20 ГПК України визначені справи, що відносяться до юрисдикції господарських судів. Так згідно з п. 6 ч.1 цієї статті господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: справи успорах щодо прававласності чи іншого речового правана майно (рухоме та нерухоме, в тому числі землю), реєстрації або обліку прав на майно, яке (права на яке) є предметом спору, визнання недійсними актів, що порушують такі права, крім спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, та спорів щодо вилучення майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, а також справи у спорах щодо майна, що є предметом забезпечення виконання зобовязання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особипідприємці.

Отже, за положеннями п. 6 ч. 1 ст. 20 ГПК у господарському процесі розглядаються спори, зокрема, з приводу договорів щодо господарської діяльності, визнання недійсними актів, згідно з якими виникло речове право, якщо сторонами у спорі є юридичні особи та фізичні особи-підприємці.

Відтак, розмежування компетенції судів з розгляду земельних спорів відбувається залежно від їхнього предмета та суб`єктного складу їх учасників. Крім спорів, зокрема, щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень при реалізації ними управлінських функцій у сфері земельних правовідносин, вирішення яких віднесено до компетенції адміністративних судів, земельні спори, сторонами в яких є юридичні особи та фізичні особи-підприємці, розглядаються господарськими судами, а інші - за правилами цивільного судочинства.

Як видно зі змісту позовних вимог і матеріалів справи позивач звернувся до суду з позовом до Великомихайлівської районної ради Одеської області про визнання незаконним та скасування рішення. В обґрунтування позовних вимог вказав, що рішенням Великомихайлівської районної ради народних депутатів Одеської області «Про виділ земель селянським господарствам» №87 від 04.02.1992 року на території Великокомарівської сільської ради, зокрема, ОСОБА_1 надано земельні ділянки із земель запасу району для організації селянського господарства в розмірі 51 га в т.ч. пашні 18 га, запущених списаних виноградників 32 га, доріг 1 га. На підставі цього позивачу було видано державний акт на право постійного користування землею виданого громадянину України серія НОМЕР_1 , який був втрачений. В подальшому вказана земельна ділянка була перенесена в натуру на підставі технічного звіту від 15.05.1992 року. Рішенням Великомихайлівської районної ради народних депутатів Одеської області № 26 від 12.01.1995 року «Про вилучення земель у зв`язку з використанням не за цільовим призначенням» вирішено вилучити земельні ділянки в зв`язку з використанням їх не за цільовим призначенням і добровільною відмовою від земельних ділянок у фермерів, зокрема, по Великокомарівській сільській раді ОСОБА_1 - 50,5 га. Про вказане рішення позивачу стало відомо 27.06.2018 року із рішення Великомихайлівської селищної ради 3 1370 -VII « Про прийняття у комунальну власність Великомихайлівської селищної з державної власності земельних ділянок сільськогосподарського призначення». Позивач, вважає, що відповідач прийняв рішення, яке є незаконним та таким, що порушує його права щодо користування земельною ділянкою розмірами 50,45 га, просить суд визнати незаконним та скасувати рішення Великомихайлівської районної ради Одеської області від 12.01.1995 року №26 «Про вилучення земельної ділянки у зв`язку з використанням не за цільовим призначенням» в частині вилучення земельної ділянки у ОСОБА_1 у розмірі 50,45 га до земель запасу Великокомарівської сільської ради.

Так, матеріали справи містять рішення Великомихайлівської районної ради народних депутатів №56 від 11.02.1992 року «Про державну реєстрацію підприємств», на підставі якого зареєстровано, зокрема, фермерське господарство «Мрія» ОСОБА_1 та фермерське господарство «Промінь» ОСОБА_4 та рішення №108 від 05.06.1992 року про реєстрацію статутів фермерських господарств, зокрема ОСОБА_1 та ОСОБА_4 .

Крім того, рішенням Великомихайлівської районної ради народних депутатів Одеської області № 36 від 19.05.1995 року «Про внесення змін в п.3 рішення райради №26 від 12.01.1995 р. «Про вилучення земель у зв`язку з використанням не за цільовим призначенням» на підставі заяви фермера ОСОБА_4 про розширення фермерського господарства за рахунок земель колишнього фермерського господарства ОСОБА_1 на площі 50,0 га, внесено зміни в пункт 3 рішення районної ради №26-ХХІІ від 12 січня 1995 року та 50,0 га земель під колишнє фермерське господарство ОСОБА_1 повернути в землі запасу для подальшого надання під фермерське господарство у встановленому порядку.

Відповідно до статті 2 Закону України "Про селянське (фермерське) господарство" (далі - Закон) у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, селянське (фермерське) господарство є формою підприємництва громадян України, які виявили бажання переважно особистою працею цього господарства виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою і реалізацією( ч.1). Головою селянського (фермерського) господарства є його засновник, або особа яка є його правонаступником(абз.2 ч.2) На ім`я голови селянського (фермерського) господарства видається Державний акт на право довічного успадковуваного володіння землею або приватної власності. З ним укладається договір на користування землею на умовах оренди, складаються також інші документи відповідно до законодавства України(ч.4)

Згідно зі ст. 5 Закону у зазначеній редакції земельні ділянки для ведення селянського (фермерського) господарства надаються громадянам за їх бажанням у довічне успадковуване володіння, приватну власність або в оренду. Надання земельної ділянки у довічне успадковуване володіння, приватну власність або в оренду здійснюється із земель запасу, а також земель, вилучених у порядку, визначеному у пункті 1 статті 7 цього Закону. У тимчасове користування земельні ділянки надаються із земель запасу, а також можуть надаватися із земель лісового і водного фондів (ч.1). Громадяни, які виявили бажання вести селянське (фермерське) господарство (включаючи й тих, хто переїздить з іншої місцевості), для одержання земельної ділянки у довічне успадковуване володіння, у власність або в оренду подають до районної, міської, в адміністративному підпорядкуванні якої є район, Ради народних депутатів за місцеположенням земельної ділянки заяву, яку підписує голова селянського (фермерського) господарства, що створюється (абз. 1 ч.4). Заяву громадянина про надання земельної ділянки у довічне успадковуване володіння, у власність або в оренду за поданням сільської, селищної Ради народних депутатів розглядає виконавчий комітет районної, міської Ради народних депутатів у місячний строк і у разі згоди замовляє за рахунок Українського державного фонду підтримки селянських (фермерських) господарств землевпорядній організації розробку проекту її відведення (абз.1 ч.5). Проект відведення земельної ділянки погоджується з землеволодільцями, землевласниками або землекористувачами, районними (міськими) землевпорядними, природоохоронними, санітарними органами, органом архітектури і подається до районної, міської Ради народних депутатів (абз.2 ч.5). Рішення про надання земель громадянам для ведення селянського (фермерського) господарства або про відмову у наданні землі районні, міські, в адміністративному підпорядкуванні яких є район, Ради народних депутатів приймають на найближчій сесії (абз.3 ч.5).

Згідно зі ст. 8 Закону у зазначеній редакції реєстрація селянського (фермерського) господарства. Після одержання Державного акта на право приватної власності або довічного спадковуваного володіння землею чи укладення договору на оренду селянське (фермерське) господарство підлягає державній реєстрації в районній, міській Раді народних депутатів, що надала земельну ділянку у довічне успадковуване володіння, приватну власність або користування. Для державної реєстрації до відповідної Ради народних депутатів селянське (фермерське) господарство подає заяву про реєстрацію цього господарства, список осіб, які виявили бажання створити його, прізвище, ім`я, по батькові голови, документ про внесення плати за державну реєстрацію. За державну реєстрацію вноситься плата, розмір якої встановлюється Кабінетом Міністрів України. Після відведення земельної ділянки в натурі і одержання Державного акта на право довічного успадковуваного володіння землею, приватної власності або договору на оренду земельної ділянки та державної реєстрації селянське (фермерське) господарство набуває статусу юридичної особи; одержує печатку із своїм найменуванням і адресою; відкриває розрахунковий та інші рахунки в установах банку; вступає в ділові відносини з

іншими підприємствами, установами та організаціями; визнається як самостійний товаровиробник державними і господарськими органами при плануванні економічного і соціального розвитку регіону. Сільська, селищна Рада народних депутатів заносить до спеціальної погосподарської книги дані про склад господарства, надану господарству земельну ділянку.

Отже, можливість реалізації громадянином права на створення фермерського господарства безпосередньо пов`язана з одержанням ним державного акта на право власності на земельну ділянку або укладення договору оренди земельної ділянки для ведення фермерського господарства, що є передумовою для державної реєстрації останнього.

Судом встановлено, що на момент прийняття спірного рішення Великомихайлівської районної ради народних депутатів Одеської області № 26 від 12.01.1995 року «Про вилучення земель у зв`язку з використанням не за цільовим призначенням», позивач був засновником селянського (фермерського) господарства «Мрія», яке вже набуло статус юридичної особи. У зв`язку з чим, землекористувачем земельної ділянки з дня реєстрації селянського(фермерського) господарства стало СФГ «Мрія».

Оскільки фермерські господарства є юридичними особами, їхні земельні спори з іншими юридичними особами, у тому числі з центральним органом виконавчої влади, який реалізує політику у сфері земельних відносин, щодо користування земельними ділянками, наданими із земель державної або комунальної власності, підвідомчі господарським судам.

Суд вважає, що оскаржуваним позивачем рішенням стосуються прав СФГ «Мрія», а не фізичної особи ОСОБА_1 , який отримував земельну ділянку як засновник для ведення селянського (фермерського) господарства, а не для себе.

Із вказаних обставин випливає, що і за суб`єктним, і за предметним складом спір, що виник між сторонами, належить до господарської юрисдикції.

До таких висновків дійшла Велика Палата Верховного Суду, виклавши їх у постанові від 20 червня 2018р. у справі № 317/2520/15-ц, у якій вирішувався спір, пов`язаним з наданням без проведення земельних торгів в оренду земельної ділянки існуючому фермерському господарству шляхом надання в оренду додаткової земельної ділянки для ведення фермерського господарства його засновнику і подальшого передання цієї ділянки у користування ФГ.

Велика Палата у вказаній справі зазначила, що спори юридичних осіб, зокрема органів державної влади та місцевого самоврядування, із зареєстрованими в установленому порядку фермерськими господарствами мають розглядатися за правилами господарського судочинства, зокрема, посилаючись, на аналогічні висновки щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, які сформульовано у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13 березня 2018 року у справі № 348/992/16-ц (т.с. 2 а.с. 7-9).

Предметом спору у даній справі є визнання незаконним та скасування рішення органу місцевого самоврядування.

Отже, правовідносини, що виникли у 1995 році між фермерським господарством позивача та Великомихайлівською районною радою Одеської області є такими, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності, а тому справа відноситься до юрисдикції господарського суду.

За правилами п. 2 ч. 2 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого засідання суд постановляє ухвалу про закриття провадження у справі.

Відповідно до положень п. 1 ч. 1 ст. 255 ЦПК України суд закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Враховуючи викладене, провадження у справі за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якого діє представник адвокат Григор`єв Віктор Вікторович, третя особа: Великомихайлівська селищна рада Великомихайлівського району Одеської області до Великомихайлівської районної ради Одеської області про визнання незаконним та скасування рішення підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст.255 ЦПК України.

На підставі викладеного, керуючись ч. 3 ст. 2, ст.ст. 19, п. 2 ч. 2 ст. 200, п.1 ч.1 ст. 255, ст.256 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ :

Провадження у справі за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якого діє представник адвокат Григор`єв Віктор Вікторович, третя особа: Великомихайлівська селищна рада Великомихайлівського району Одеської області до Великомихайлівської районної ради Одеської області про визнання незаконним та скасування рішення - закрити.

Роз`яснити позивачеві, що справа відноситься до юрисдикції господарського суду.

Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана Одеського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Відповідно до пп.15.5 п.1 Розділу ХІІІ «Перехідні положення» ЦПК України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Великомихайлівський районний суд Одеської області. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Повний текст ухвали складено та підписано 24.05.2019 року.

Суддя О.Л.Ткачук