Постанова № 81990527, 24.05.2019, Білозерський районний суд Херсонської області

Дата ухвалення
24.05.2019
Номер справи
648/1500/19
Номер документу
81990527
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа № 648/1500/19

Провадження № 3/648/329/19

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 травня 2019 року смт. Білозерка

Суддя Білозерського районного суду Херсонської області: Кусік І.В.,

за участю:

секретаря судового засідання: Слажнєвої К.В.,

прокурора: Шатунського В.В.,

розглянувши справу про адміністративне правопорушення, згідно протоколів, які надійшли від Управління захисту економіки в Херсонській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Херсон, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , маючого повну середню освіту, який є приватним підприємцем, одруженого, паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Суворовським РВ УМВС України в Херсонській області 22.03.1999 року, РНОКПП НОМЕР_2 , депутата Миролюбівської сільської ради Білозерського району Херсонської області, який раніше не притягувався до відповідальності за вчинення корупційного правопорушення,

- за діяння, передбачені ст. 172-6 ч. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до рішення І сесії Радянської (Миролюбівської) сільської ради Білозерського району Херсонської області VII скликання від 06.11.2015 року визнано повноваження обраного депутата вказаної сільської ради, ОСОБА_1

Будучи депутатом Миролюбівської сільської ради Білозерського району Херсонської області ОСОБА_1 був зобов`язаний подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік до 23:59 год. 31.03.2018 року.

Однак, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік лише 27.03.2019 року о 14:36 год., тобто несвоєчасно (посилання на сторінку: https://public.nazk.gov.ua/declaration/9920efb3-497d-4ae8-9b0e-5f7e5de232bf).

ОСОБА_1 в судовому засіданні вину в інкримінованому йому правопорушенні визнав, надав пояснення, які відповідають обставинам виикладеним у протоколі про адмінітративне правопорушення.

Заслухавши Горб В ОСОБА_2 В., висновок прокурора щодо обґрунтованості притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, дослідивши протокол та додані до нього матеріали, суд приходить до наступного.

Статтею 4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» визначено, що депутат місцевої ради набуває свої повноваження в результаті обрання його до ради відповідно до Закону України «Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією.

Частиною 3 статті 8 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» визначено, що на депутатів місцевих рад поширюються вимоги та обмеження, встановлені антикорупційним законодавством.

Згідно зі статтею 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», депутат місцевої ради зобов`язаний додержуватися Конституції та законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, регламенту ради та інших нормативно-правових актів, що визначають порядок діяльності ради та її органів.

Згідно з п. п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» депутати місцевих рад є суб`єктами, на яких поширюється дія вказаного вище Закону.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пунктах 4 і 5 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Таким чином, ОСОБА_1 у відповідності до ст. 1 п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб`єктом декларування та відповідальності, на якого поширюється дія вказаного Закону.

Згідно з ч. 1 ст. 45 Закону, особи, зазначені у п. 1, п.п. «а» і «в» п. 2 та п. 5 ч. 1 ст. 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (далі НАЗК) декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі Декларацію), за минулий рік за формою, що визначається НАЗК.

Відповідно до п. 1 ч. 1 розділу I Рішення Національного агентства з питань запобігання корупції № 3 від 10.06.2016 «Порядок формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 959/29089, щорічна декларація, яка подається у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Згідно з листом НАЗК від 02.03.2017 № 93-05/4886/17, дата публікації документів, вказана у публічній частині інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» співпадає з фактичною датою подання суб`єктами декларування документів до Реєстру.

Згідно листа Миролюбівської сільської ради Білозерського району Херсонської області від 03.04.2019 року № 02-18/138 та доданих до нього додатків вбачається, що ОСОБА_1 є депутатом Радянської (Миролюбівської) сільської ради сьомого скликання, який з вимогами Закону України «Про засади запогігання і протидії корупції з повідомленням № 2 від 09.12.2016 року про застосування електронного цифрового підпису ознайомлений», та повідомлений, що в термін з 01.01.2017 року до 01.04.2017 року необхідно подати декларацію про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру за 2016 рік в електронному вигляді. За даними сільської ради, депутат ОСОБА_1 , в НАЗК з повідомленням про неможливість своєчасно подати декларацію за 2017 рік не звертався. В приміщенні сільської ради (кабінет № 2) є в наявності робоче місце, оснащене комп`ютерною технікою з доступом до мережі Інтернет, де всі депутати сільської ради подають декларації. Питання щодо подання електронних декларацій депутатами на засіданнях сесій у 2017 році та 2018 роках не виносились. Дане питання обговорювалось з депутатами в питаннях «Різне» та в усній формі.

Згідно з листом Державного підприємства «Українські спеціальні системи» від 05.05.2018 року № 07-553, засвідчено некоректну роботу програмного забезпечення 02.01.2018 року близько 09.00 год. Належне безперебійне функціонування Реєстру забезпечено з 09:50 год 02.01.2018 року та 15 березня 2018 року близько 12 год. 00 хв. Реєстр не фунціонував, доступ до усіх компонентів системи був відсутній. О 12 год. 40 хв роботу Реєстру відновлено. Починаючи із указаного часу по 01.04.2018 року складова частина для подання електронних документів інформаційно-телекомунікаційної системи Реєстр (https://portal.nazk.gov.ua) функціонувала у штатному режимі (без збоїв).

Крім того, згідно рекомендації суб`єктам декларування до чергового етапу електронного декларування в Україні від 27 листопада 2017 року, розміщеними на загальнодоступному сайті НАЗК (https://nazk.gov.ua/rekomendaciyi-do-chergovogo-etapu-elektronnogo-deklaruvannya), ОСОБА_1 , як суб`єкт декларування, повинен був своєчасно перевірити адресу своєї електронної поштової скриньки, яка вказана у персональному кабінеті Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та перевірити термін дії та працездатність свого електронного цифрового підпису (ЕЦП) для роботи з Реєстром та своєчасно вчинити дії, зазначені у п. 1, 2 вказаних Рекомендацій.

Згідно листа Управління інформаційно-аналітичних систем та захисту інформації, офіційних звернень від ОСОБА_1 у запитуваний період на адресу Національного агенства не надходило.

Відповідно до послідовності дій користувача Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які вчинив ОСОБА_1 , вбачається, що останній у період з 01.01.2018 року по 31.03.2018 року включно, тобто у встановлені ч. 1 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції» строки, жодних дій, направлених на своєчасне подання указаної вище декларації, у Реєстрі не здійснював. Лише 27.03.2019 року ОСОБА_1 розпочав роботу у Реєстрі шляхом заповнення розділів щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік та 27.03.2019 о 14 год. 36 хв. успішно подав її.

Таким чином, ОСОБА_1 мав фізичну та технічну можливість своєчасно подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік, а поважні причини щодо несвоєчасного її подання відсутні.

Одним із основоположних принципів діяльності із запобігання і протидії корупції є невідворотність відповідальності за вчинення корупційних правопорушень, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки, які можуть виявитися у підриві авторитету державних органів та органів місцевого самоврядування та зашкодити суспільним інтересам, отже таке правопорушення не може бути визнане як малозначне.

Відповідно до статті 9 КпАП України, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ст. 10 КпАП України, адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.

Склад вказаного правопорушення є формальним, тобто таким, який не передбачає наслідків як обов`язкового елементу об`єктивної сторони, в той час як обов`язковим елементом об`єктивної сторони формального складу завжди є діяння.

Об`єктивна сторона частини 1 статті 172-6 КпАП України встановлює адміністративну відповідальність за порушення вимог щодо вимог фінансового контролю: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Крім того, суб`єктивна сторона у формі непрямого умислу ч. 1 ст. 172-6 КУпАП полягає у тому, що ОСОБА_1 був обізнаним з вимогами фінансового контролю, попередженим про відповідальність за невиконання цих вимог, передбачених Законом України «Про запобігання корупції», зокрема про строки подачі щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік, наслідками за порушення цих вимог, а також про алгоритм необхідних дій в Реєстрі для подання щорічної декларації, але свідомо допускав настання негативних наслідків.

Таким чином, ОСОБА_1 , станом на 31 грудня 2017 року, будучи депутатом Миролюбівської сільської ради Білозерського району Херсонської області, тобто суб`єктом декларування, відповідно до ст. 1, п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно 27.03.2019 року 14.36 год та без поважних причин, маючи фізичні та технічні можливості, подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік.

Отже, ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за вчинення якого передбачена ч. 1 ст. 172-6 КпАП України, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Обираючи вид адміністративного стягнення, врахуваши характер вчиненого правопорушення, особу ОСОБА_1 , ступінь його вини, суд приходить до висновку про можливість застосування до ОСОБА_1 стягнення у вигляді штрафу на користь Держави, передбаченого санкцією ст. 172-6 ч. 1 КУпАП.

Відповідно до ч. 1 ст. 40-1 КпАП України у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення, особою, на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір.

Керуючись ст.ст. 40-1, 172-6 ч. 1, 283-285 КпАП України, Законом України "Про запобігання корупції" від 14.10.2014 року № 1700-VII, суд

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винним у скоєні правопорушення, передбаченого ст. 172-6 ч. 1 КпАП України та піддати адміністративному стягненню у вигляді штрафу на користь Держави у розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян – 850,00 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь Держави у розмірі 384,20 грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Херсонського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги.

Суддя: Кусік І.В.

Постанова набрала законної сили: “__”____2019 року.

Початковий строк пред`явлення постанови до виконання – 3 місяці.

Постанова пред`явлена до виконання: “__”__20__року

Штраф підлягає сплаті на рахунок № 31113106700016, ЄДРПОУ 37949011, МФО 852010, держбюджет 21081100 ГУДКСУ у Херсонській області.

Судовий збір сплачується за реквізитами: отримувач коштів ГУК у м. Києві/м.Київ, 22030106, код за ЄДРПОУ: 37993783, банк отримувача: Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві, код банку отримувача: 820019, рахунок отримувача: 31215256700001, код кластифікації доходів бюджету: 22030106.