Рішення № 81984983, 13.05.2019, Смілянський міськрайонний суд Черкаської області

Дата ухвалення
13.05.2019
Номер справи
703/2960/18
Номер документу
81984983
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 703/2960/18

2/703/456/19 .

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 травня 2019 року Смілянський міськрайонний суд Черкаської області в складі:

головуючого судді Опалинської О.П.

при секретарі судового засідання Бойко Л.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Сміла цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно сплаченої субсидії,-

встановив:

Управління соціального захисту населення Смілянської районної державної адміністрації звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надмірно сплаченої субсидії.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що 15 листопада 2016 року на адресу Управління праці надійшла заява про призначення житлової субсидії від ОСОБА_1 , який зареєстрований в АДРЕСА_1 , а проживає з родиною в орендованому житлі за адресою - АДРЕСА_2 . На підставі акту обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства та згідно витягу з протоколу комісії з питань соціальних допомог при виконкомі Смілянської міської ради заявнику та членам його родини було надано право на призначення субсидії з 1 жовтня 2016 року по 30 квітня 2017 року та призначено житлову субсидію на 4 особи. Однак, в результаті проведення Міністерством фінансів України верифікації з достовірності наданої громадянином інформації для отримання субсидії з`ясувалося, що дружина відповідача – ОСОБА_2 та пасинок ОСОБА_3 отримували субсидію за місцем реєстрації, а саме, за адресою АДРЕСА_3 . Для уточнення вищевказаної інформації позивач звернувся до Управління соціального захисту населення Соснівської РДА м. Черкаси в результаті чого отримано лист, що ОСОБА_4 , яка зареєстрована в АДРЕСА_4 . АДРЕСА_3 отримувала субсидію на житлово-комунальні послуги в опалювальний період 2016-2017 років з 1 жовтня 2016 року по 30 квітня 2017 року. Субсидія була розрахована на 3 зареєстрованих осіб, а саме, ОСОБА_4 1948 року народження, ОСОБА_3 – 2007 року народження та ОСОБА_2 , - 1984 року народження. При зверненні заявник повідомив, що за місцем реєстрації дружини субсидією ніхто не користувався. Вказані дані було занесено до акту обстеження матеріально-побутових умов сім`ї від 6 грудня 2016 року, який заявник підписав особисто. Оскільки, на листи про повернення надмірно сплаченої субсидії в сумі 17404 гривні 92 копійки відповідач не реагує, добровільно повернути надмірно сплачену субсидію не бажає, управління звернулося до суду та просить стягнути з ОСОБА_1 суму переплаченої субсидії за відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг в сумі 17404 гривні 92 копійки та сплачений судовий збір.

В судове засідання представник заявника не з`явилася, надала суду заяву в якій розгляд справи просить проводити без її участі, на задоволенні позовних вимог наполягає.

Відповідач у судове засідання не з`явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.

Відповідно до ч. 4 ст. 223 ЦПК у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).

У відповідності до ч.2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального засобу не здійснюється.

Оскільки розгляд справи відбувався за відсутності учасників процесу фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального засобу не здійснювалося.

Суд вивчивши матеріали справи, надані сторонами докази, дослідивши їх всебічно, повно, безпосередньо та об`єктивно, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, достатність і взаємний зв`язок у сукупності, з`ясувавши усі обставини справи приходить до наступного.

Відповідно до ст. 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненнями фізичних чи юридичних осіб в межах заявлених позовних вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Згідно ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом свої порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Як передбачено ст. 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Стаття 12 ЦПК України передбачає, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Статтею 76 ЦПК України визначено, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору (ч. 1 ст. 95 ЦПК України).

Відповідно до ст. 79 ЦПК України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Згідно з ст. 80 ЦПК України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Відповідно до ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.

Статтею 89 ЦПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, обєктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний звязок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

В судовому засіданні встановлено, що 1 жовтня 2016 року між власником квартири ОСОБА_5 АДРЕСА_2 та ОСОБА_1 було укладено договір оренди квартири на період з 1 жовтня 2016 року по 1 травня 2017 року (а.с. 8).

15 листопада 2016 року ОСОБА_1 звернувся до Управління праці та соціального захисту із заявою про призначення житлової субсидії за місцем проживання – АДРЕСА_2 (а.с. 7).

Цього ж дня, ОСОБА_1 була заповнена декларація про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії у якій він зазначив осіб, які проживають у вищевказаній квартирі (а.с. 7 на звороті).

6 грудня 2016 року Управлінням праці та соціального захисту населення було складено акт обстеження матеріально-побутових умов сім`ї в якому вказано дані стосовно всіх осіб, які проживають в орендованій квартирі АДРЕСА_5 . Також, в додаткових відомостях вказано акту зазначено, що за місцем реєстрації ні відповідач ні його дружина субсидію не отримують (а.с. 9 на звороті).

Рішенням Управління праці та соціального захисту від 12 січня 2017 року ОСОБА_1 було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний період з жовтня 2016 року по квітень 2017 року включно щомісячно (а.с. 11).

30 жовтня 2017 року начальник Управління праці та соціального захисту населення звернувся до Управління соціального захисту населення Соснівської РДА м. Черкаси з проханням надати довідку про отримання субсидії за 2016-2017 роки ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_6 , які зареєстровані в АДРЕСА_3 (а.с. 12).

Листом Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради від 20 листопада 2017 року №10616/28-5/09 Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради повідомлено, що ОСОБА_4 , яка зареєстрована в АДРЕСА_3 отримувала субсидію на житлово-комунальні послуги в опалювальний період 2016-2017 років з 1 жовтня 2016 року по 30 квітня 2017 року. Субсидія була розрахована на 3 зареєстрованих осіб, а саме, ОСОБА_4 , ОСОБА_3 та ОСОБА_2 (а.с. 13).

Згідно розрахунку надлишку нарахованої субсидії №265.35, яка призначена ОСОБА_1 така становить 17404 гривні 92 копійки (а.с. 14).

16 листопада 2017 року начальником Управління праці та соціального захисту населення направлено ОСОБА_1 повідомлення про відшкодування коштів по переплаченій субсидії в сумі 17404 гривні 92 копійки (а.с. 15).

16 січня 2018 року та 7 травня 2018 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 начальником Управління праці та соціального захисту населення направлено листи з вимогою про добровільну сплату переплаченої субсидії (а.с. 16, 17).

Питання надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива врегульовано постановою Кабінету Міністрів від 21 жовтня 1995 року, якою затверджено Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Відповідно до п. 6 Положення субсидія призначається одному з членів домогосподарства, на якого відкрито особовий рахунок за місцем реєстрації, або особі, яка не зареєстрована, але фактично проживає у житловому приміщенні (будинку) на підставі договору найму (оренди) житла, і на яку відкрито особові рахунки із сплати житлово-комунальних послуг.

Згідно п. 7 Положення субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, у тому числі осіб, призваних на строкову військову службу.

Відповідно до п. 13 Положення для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації: заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами. Забороняється вимагати від громадян документи, що не передбачені цим Положенням.

Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.

Згідно з п. 13 Положення для нарахування субсидій на запит структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у п`ятиденний строк з дня його отримання подаються відомості про склад зареєстрованих у житлових приміщеннях осіб - житлово-експлуатаційними організаціями або іншими органами, що визначені місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування; у сільській місцевості - сільські (селищні) ради.

Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 15 календарних днів інформацію, необхідну для призначення субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням субсидій. У разі подання документів, передбачених цим пунктом, у неповному обсязі субсидія призначається за умови надходження протягом місяця з дня лінія (відправлення) заяви усіх необхідних документів.

Відповідно до п. 20 Положення надання раніше призначеної субсидії припиняється якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи (не зазначив один із видів доходів) та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення.

Сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію.

У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.

Звертаючись з позовом Управління праці зазначає, що відповідач подав недостовірні дані стосовно того, що особи, які з ним проживають отримали субсидію на опалювальний період, що вплинуло на призначення субсидії та виплату такої неправомірно.

Враховуючи вищевикладене та той факт, що під час розгляду справи в судовому засіданні встановлено недобросовісность відповідача у отриманні призначеної допомоги, що підтверджено актом обстеження матеріально-побутових умов сім`ї, з якого вбачається, що відповідач свідомо ввів в оману працівників управління, повідомивши про неотримання особами, які з ним проживають за місцем реєстрації субсидії, що в свою чергу вплинуло на її призначення та з врахуванням того, що вказана помилка виникла з вини відповідача, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення в повному обсязі.

На підставі наведеного, керуючись ст. 4, 5, 11, 12, 76, 79, 80, 81, 89, 263, 265 ЦПК України, ст. 1215 ЦК України, постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року, якою затверджено Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, -

вирішив:

Позовну заяву Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно сплаченої субсидії задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого в АДРЕСА_1 , жителя АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради, код ЄДРПОУ 03195791, місцезнаходження – м. Сміла Черкаська область, вул. М.Дорошенка, 4, переплачену субсидію за відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг в розмірі 17404 (сімнадцять тисяч чотириста чотири) гривні 92 (дев`яносто дві) копійки та 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) гривні сплаченого судового збору, а всього – 19166 (дев`ятнадцять тисяч сто шістдесят шість) гривень 92 (дев`яносто дві) копійки.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача поданою протягом тридцяти днів з дня його отримання.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Рішення може бути оскаржене позивачем в 30-денний строк з дня його отримання шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до апеляційного суду Черкаської області.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку на його оскарження, а в разі оскарження після розгляду справи апеляційним судом, якщо рішення не буде скасовано.

Позивач: Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради, місцезнаходження: вул. М.Дорошенка, 4 м. Сміла Черкаська область.

Відповідач: ОСОБА_1 , зареєстрований в АДРЕСА_1 , житель АДРЕСА_2 .

Головуючий О.П.Опалинська