Рішення № 81983857, 24.05.2019, Чортківський районний суд Тернопільської області

Дата ухвалення
24.05.2019
Номер справи
608/841/19
Номер документу
81983857
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

копія

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 травня 2019 року Справа № 608/841/19

Номер провадження2-а/608/31/2019

Чортківський районний суд Тернопільської області в складі :

головуючої судді Коломієць Н. З.

з участю секретаря Смаглій О. Р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Чорткові, в письмовому провадженні справу адміністративного судочинства за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про визнання протиправними дій та скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Департаменту патрульної поліції про визнання протиправними дій та скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення.

В позовній заяві вказав, що 19 квітня 2019 року о 02 год. 22 хв., керуючи транспортним засобом марки «BMW X5», номерний знак НОМЕР_1 , здійснював рух по а/д М-19 та був зупинений інспектором поліції Яцишином Н. Ю., який пояснив причину зупинки, зокрема відсутність підсвітки номерного знаку, однак, вимагав пред`явити страховий поліс. ОСОБА_1 пред`явив копію страхового полісу, оскільки, оригінал знаходився вдома. Крім того, на лобовому склі знаходився талон, який підтверджував факт укладення договору страхування власників наземних транспортних засобів. Не зважаючи на пояснення позивача, інспектор поліції виніс постанову серії ЕАВ № 1079571 від 19.04.2019 року про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст.126 КУпАП з накладенням штрафу в сумі 425,00 гривень.

ОСОБА_1 з постановою не погоджується та вважає дії інспектора протиправними, оскільки, вона була винесена без врахування усних зауважень, пояснень, допиту свідків, роз`яснень прав та суті правопорушення. Вважає, що відсутність оригіналу страхового полісу не є підставою для накладення адміністративного стягнення.

У зв`язку з наведеними обставинами просить оскаржувану постанову скасувати, а провадження по справі закрити.

Представник відповідача - Департаменту патрульної поліції подав відзив на позов, згідно з яким позов не визнає. Зазначив, що факт адміністративного правопорушення ОСОБА_1 (відсутність підсвітки номерного знаку) зафіксований відеозаписом з нагрудного відеореєстратора. Водій, відповідно до Правил дорожнього руху України, повинен на вимогу працівника поліції пред`явити реєстраційні документи, в тому числі і страховий поліс. Відповідно до ч.4 ст. 21 Закону України «Про обов`язкове страхування цивільно - правової відповідальності власників наземних транспортних засобів», у разі експлуатації транспортного засобу на території України без наявності чинного поліса обов`язкового страхування цивільно - страхової відповідальності, особа несе відповідальність, встановлену законом. Просить відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1

В судове засідання позивач не з`явився, подав письмову заяву, в якій просить розгляд справи проводити без нього.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, у відзиві на позов просив розгляд справи проводити у відсутності представника відповідача.

Врахувавши думку учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню з наступних мотивів.

Судом встановлено, що 19 квітня 2019 року о 02 год. 22 хв., керуючи транспортним засобом марки «BMW X5», номерний знак НОМЕР_1 , ОСОБА_1 . здійснював рух по а/д М-19 та був зупинений інспектором поліції Яцишином Н. Ю.. Причиною зупинки стала відсутність підсвітки державного номерного знаку.

Інспектор вимагав пред`явити страховий поліс. ОСОБА_1 пред`явив копію страхового полісу. Крім того, на лобовому склі знаходився талон, який підтверджував факт укладення договору страхування власників наземних транспортних засобів.

Не зважаючи на пояснення позивача, інспектор поліції виніс постанову серії ЕАВ № 1079571 від 19.04.2019 року про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст.126 КУпАП з накладенням штрафу в сумі 425,00 грн.

Таким чином, між сторонами виник публічно-правовий спір з приводу оскарження вищезазначеної постанови про накладення адміністративного стягнення. Оскільки, спір між сторонами має ознаки публічного, то вирішення такого спору проводиться за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до вимог ст. 2 вищезазначеного Кодексу, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Водночас суд зазначає, що порядок та підстави притягнення до адміністративної відповідальності регулюються нормами Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Так, стаття 7 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачає, що ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. При цьому, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законів.

Згідно зі ст. 280 зазначеного Кодексу - орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

У відповідності з вимогами ст. 252 цього Кодексу орган (посадова особа), що розглядає справу про адміністративне правопорушення оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Відповідно до ст. 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення - доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Згідно ст. 245 зазначеного Кодексу завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

З врахуванням досліджених в судовому засіданні доказів, суд не має підстав для висновку, що при притягненні позивача до адміністративної відповідальності відповідачем, в повному обсязі були дотримані вищенаведені вимоги закону і під час цього були вжиті всі заходи щодо повного, всебічного та об`єктивного з`ясування обставин, що мали значення для правильного вирішення справи.

До такого висновку суд дійшов з врахуванням наведених нижче обставин.

Відповідно до ч.1 ст.126 КУпАП керування транспортним засобом особою, яка не має при собі або не пред`явила для перевірки посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційного документа на транспортний засіб, а також поліса (договору) обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (страхового сертифіката «Зелена картка»), - тягне за собою накладення штрафу в розмірі двадцяти п`яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

При цьому, згідно з абз.1 ч. 1 ст. 35 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейський може зупиняти транспортні засоби у разі, зокрема, якщо водій порушив Правила дорожнього руху.

Відповідно до ч. 3 ст. 35 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейський зобов`язаний поінформувати водія про конкретну причину зупинення ним транспортного засобу з детальним описом підстави зупинки, визначеної у цій статті.

З наведених норм законодавства вбачається, що за наявності факту порушення водієм Правил дорожнього руху зупинка транспортного засобу є законною, і лише з дотриманням таких умов у інспектора поліції виникає право на реалізацію повноважень вимагати у особи пред`явлення нею документів, зокрема, страхового полісу.

Як вбачається з матеріалів справи, підставою для зупинки транспортного засобу, яким керував позивач, було посилання відповідача на відсутність підсвітки номерного знаку автомобіля ОСОБА_1 , за що передбачена відповідальність ч. 1 ст.121 КУпАП.

Проте, відносно позивача не виносилась постанова про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.121 КУпАП щодо порушення ПДР України, зокрема, порушення водієм правил керування транспортним засобом, яке пред`являлось позивачу перед прийняттям оскаржуваної постанови. Таким чином, належних та допустимих доказів вчинення позивачем вказаного правопорушення в матеріалах справи немає.

За таких обставин, вимога посадової особи - відповідача до ОСОБА_1 про надання страхового полісу за відсутності факту притягнення його до відповідальності за інше правопорушення, не може вважатися законною, отже і ненадання такого документу не може вважатися порушенням ч. 1 ст.126 КУпАП.

Аналогічна позиція викладена і Верховним Судом у постанові від 15 березня 2019 року у справі № 686/11314/17.

Згідно вимог ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 77 зазначеного Кодексу кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Таким чином, з цієї правової норми вбачається, що законодавцем встановлено презумпцію вини суб`єкта владних повноважень, рішення, дії чи бездіяльність якого оскаржуються - повідомлені позивачем обставини справи про рішення, дії чи бездіяльність відповідача - суб`єкта владних повноважень відповідають дійсності, доки відповідач не спростує їх.

Згідно ст. 62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

В силу принципу презумпції невинуватості, діючого в адміністративному праві, всі сумніви у винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведена вина прирівнюється до доведеної невинуватості.

Згідно відзиву на позов, факт скоєння позивачем адміністративного правопорушення, а саме: відсутність підсвітки номерного знаку, зафіксований відеозаписом з нагрудного реєстратора.

Статтею 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення визначено, що постанова по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, крім даних, визначених частиною другою цієї статті, повинна містити відомості про технічний засіб, яким здійснено фото або відеозапис. Таких відомостей спірна постанова не містить, що виключає можливість прийняття наданого представником відповідача відеозапису у якості належного доказу по справі. Тому диск, який був доданий відповідачем до матеріалів справи не може бути допустимим доказом, внаслідок чого судом не досліджувався.

Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідачем, всупереч вимог ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, факт порушення позивачем Правил дорожнього руху та правомірність винесення оскаржуваної постанови не доведено, доказів, на підставі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, суду не надано.

За таких обставин факт вчинення позивачем правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення, є не доведеним, оскільки, позивач пред`явив копію поліса інспектору поліції. Відповідно до вказаного поліса № АО/5136775 від 15.04.2019 року, позивач ОСОБА_1 застрахував транспортний засіб марки «BMW X5», номерний знак НОМЕР_1 в ТАС АТ «СГ «ТАС» (приватне) з 15.04.2019 року до 14.10.2019 року.

Таким чином, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку, що змінений адміністративний позов підлягає задоволенню,

Згідно ст. 286 Кодексу адміністративного судочинства України, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право, зокрема, скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.

В зв`язку з цим постанова в справі про адміністративне правопорушення серії ЕАВ № 1079571 від 19 квітня 2019 року відносно позивача підлягає скасуванню, а справа про адміністративне правопорушення закриттю.

Керуючись ст. ст. 7, 9, 122, 247, 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст. ст. 2, 5, 6, 8-10, 72, 77, 90, 241-246, 250, 286 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 , жителя АДРЕСА_1 до Департаменту патрульної поліції (вул. Федора Ернста, 3, м. Київ, 03048, код 40108646, про визнання протиправними дій та скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення- задовольнити.

Скасувати постанову серії ЕАВ № 1079571 від 19 квітня 2019 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а справу про адміністративне правопорушення щодо нього закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Рішення суду може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Чортківський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, якщо апеляційну скаргу не було подано, а в разі апеляційного оскарження рішення - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Суддя: /підпис/

Копія вірна

Рішення набрало законної сили «____» _______ 2019 року.

Оригінал рішення зберігається в матеріалах справи № 608/841/19, яка зберігається в Чортківському районному суді Тернопільської області.

Суддя: Н. З. Коломієць

Копію рішення видано «____»_____2019 року.

Секретар: