
Справа № 560/735/19
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 травня 2019 року м. Дубровиця
Суддя Дубровицького районного суду Рівненської області Сидоренко З.С., розглянувши адміністративні матеріали, що надійшли з Дубровицького ВП Сарненського ВП ГУНП в Рівненській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , непрацюючого,
за ч. 1 ст. 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Права та обов`язки, передбачені ст.268 КУпАП, ОСОБА_1 роз`яснені.
ВСТАНОВИВ:
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ГП №622091 від 21 травня 2019 року, ОСОБА_1 не сплатив аліменти на утримання свого сина ОСОБА_2 , 1998 року народження та сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 року ІНФОРМАЦІЯ_1 , що призвело до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців, чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 183-1 КУпАП.
Під час розгляду справи у суді, ОСОБА_1 свою вину у вчиненому правопорушенні не визнав та суду показав, що від сплати аліментів на дітей: сина ОСОБА_2 , 1998 року народження та сина ОСОБА_3 , 2002 року народження він не ухиляється і по мірі можливості їх сплачує.
У відповідності до вимог ст. 1 КУпАП, завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов`язків, відповідальності перед суспільством.
Згідно із вимогами ч.ч. 1, 2 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Законом України №2234-VІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів" від 07.12.2017 року, який набрав чинності 06.02.2018 року, встановлено адміністративну відповідальність за несплату аліментів, а саме за несплату аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім`ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред`явлення виконавчого документа до примусового виконання.
Згідно вимог ст. 245 КУпАП, завданням у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом. При розгляді кожної справи суддя зобов`язаний з`ясувати обставини, передбачені ст. 280 КУпАП, а винесене у справі судове рішення має ґрунтуватись на конкретних доказах.
Відповідно до п. 4 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці справи про адміністративне правопорушення до розгляду вирішує питання чи витребувано необхідні додаткові матеріали.
У відповідності до вимог ст. 251 КУпАП адміністративний матеріал повинен містити фактичні дані, на основі яких встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення.
В силу вимог ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ч.2 ст. 251 КУпАП обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративне правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Стаття 183-1 КУпАП в редакції Закону від 07.12.2017 року, яка набрала чинності 06.02.2018 року, з подальшими змінами згідно Закону від 03.07.2018 року, який набрав чинності 28.08.2018 року, а саме частина перша даної статті передбачає відповідальність в тому числі і за несплату аліментів на утримання дитини, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред`явлення виконавчого документа до примусового виконання.
Отже, доказуванню у даній справі підлягає факт наявності у ОСОБА_1 заборгованості по аліментах, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред`явлення виконавчого документа до примусового виконання.
Однак, у протоколі про адміністративне правопорушення не описана об`єктивна сторона правопорушення, зокрема не зазначено, у якому розмірі ОСОБА_1 мав платити аліменти, який сукупний розмір аліментів за шість місяців; не зазначено, за який період порахована заборгованість.
Разом з тим, по факту ухилення від сплати аліментів ОСОБА_1 були внесені відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12019180110000153 від 29 березня 2019 року.
Однак, постановою старшого слідчого СВ Дубровицького ВП Сарненського ВП ГУНП в Рівненській області Пінчука В.Ф. від 26 квітня 2019 року, яка наявна у матеріалах справи, кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12019180110000153 від 29 березня 2019 року по факту ухилення від сплати аліментів ОСОБА_1 , за ознаками злочину, передбаченого ч. 1 ст. 164 КК України, закрито на підставі п. 2 ч. 1 ст. 284 КПК України, тобто у зв`язку з встановленням відсутності в діянні складу кримінального правопорушення.
Зміст вказаної постанови про закриття кримінального провадження містить лише загальну суму заборгованості по сплаті аліментів, яка розрахована починаючи з 2006 року та не міститься відомостей про наявну заборгованість, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред`явлення виконавчого документа до примусового виконання.
Таким чином, суд приходить до висновку про те, що викладені у протоколі про адміністративне правопорушення обвинувачення не містить викладу фактичних обставин, на підставі яких можна дійти висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення.
Разом з тим, зазначене порушення перешкоджає розгляду справи, унеможливлює здійснити всебічне, повне та об`єктивне з`ясування обставин справи, прийняти законне та обґрунтоване рішення по ній, як того вимагає ст. 245 КУпАП, та встановити наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю в тому разі, якщо відсутня подія або склад адміністративного правопорушення.
Таким чином, враховуючи викладені вище обставини, провадження у справі підлягає закриттю.
Керуючись ст.ст. 7-9, 183-1, 247, 251, 266, 283, 284 КУпАП, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 183-1 КУпАП закрити, у зв`язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду через Дубровицький районний суд протягом дес яти днів з дня винесення постанови.
Суддя: підпис.
З оригіналом згідно.
Голова Дубровицького
Районного суду Сидоренко З.С.