
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
27 травня 2019 року № 826/13923/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого судді Шевченко Н.М., розглянувши у письмовому порядку за правилами спрощеного позовного провадження з викликом (повідомленням) сторін адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Гарант Житло Буд» до Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про визнання протиправними та скасування постанов,
У С Т А Н О В И В :
Товариство з обмеженою відповідальністю «Гарант Житло Буд» (далі по тексту - позивач, ТОВ «Гарант Житло Буд») звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі по тексту - відповідач, Департамент), в якому просило визнати протиправними та скасувати постанови про накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 16.08.2018 №37/18/073-7742, №35/18/073-7741, №36/18/073-7743.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив про безпідставність оскаржуваних постанов, оскільки ним не зазначалась недостовірна інформація в повідомленнях про початок виконання будівельних робіт, а вказувались виключно наміри щодо запланованого будівництва з посиланням на норми чинного законодавства України, з огляду на що вважає, що постанови про накладення штрафів у сфері містобудівної діяльності є протиправними та такими, що підлягають скасуванню.
Представник позивача Канайло В.В. в судовому засідання позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача Червонописька Л.А. проти задоволення позову заперечувала. Крім того, в матеріалах справи наявний відзив на позовну заяву, в якому остання просить відмовити в задоволенні адміністративного позову з огляду на те, що посадовими особами Департаменту вжито всіх заходів на підставі та в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України під час проведення перевірки дотримання позивачем вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності.
Відповідно до ч. 3 ст. 194 Кодексу адміністративного судочинства України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів. Представники сторін заявили клопотання про продовження розгляду справи у порядку письмового провадження.
Так, на підставі положень ч. 3 ст. 194 КАС України суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження.
Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, вивчивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступного.
Як убачається із матеріалів даної адміністративної справи, позивачем подано до Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1)/ про зміну даних у повідомленні про початок виконання будівельних робіт щодо об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1) від 20.03.2018 №073/09/01-2003/6 «Реконструкція приміщень житлового будинку з вбудованими нежитловими приміщеннями за адресою: провулок Ватутінський, 28 Г у Деснянському районі м. Києва»; від 29.05.2018 №073/09/01-2905/8 «Реконструкція приміщень житлового будинку з вбудованими нежитловими приміщеннями за адресою: вулиця Милославська, 20 у Деснянському районі м. Києва»; від 08.06.2018 №073/09/01-0806/23 «Реконструкція приміщень житлового будинку з вбудованими нежитловими приміщеннями за адресою: АДРЕСА_3».
Відповідно до статті 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», згідно з Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 №553, на підставі наказу Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва від 02.04.2018 №173 та необхідності проведення перевірки достовірності даних, наведених в повідомленні про початок виконання будівельних робіт від 22.03.2018 № КВ061180810343 посадовою особою Департаменту проведено перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил за адресою: АДРЕСА_3 Київ (реконструкція приміщень житлового будинку з вбудованими нежитловими приміщеннями).
Також, відповідно до статті 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», згідно з Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 №553, на підставі наказу Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва від 12.06.2018 №393 та необхідності проведення перевірки достовірності даних, наведених в повідомленні про початок виконання будівельних робіт від 04.06.2018 №KB 061181551027 посадовою особою Департаменту проведено перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил за адресою: АДРЕСА_4 (реконструкція приміщень житлового будинку з вбудованими нежитловими приміщеннями).
Крім вказаного, відповідно до статті 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», згідно з Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 №553, на підставі наказу Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва від 20.06.2018 №422 та необхідності проведення перевірки достовірності даних, наведених в повідомленні про початок виконання будівельних робіт від 13.06.2018 №KB 061181641674 посадовою особою Департаменту проведено перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил за адресою: АДРЕСА_3 (реконструкція приміщень житлового будинку з вбудованими нежитловими приміщеннями).
За результатами проведених перевірок посадовою особою Департаменту складено акти перевірки від 06.08.2018 та, враховуючи виявлені порушення ТОВ «Гарант Житло Буд», видано приписи про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 06.08.2018, приписи про зупинення підготовчих та будівельних робіт від 06.08.2018 та відносно ТОВ «Гарант Житло Буд» складено протоколи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 06.08.2018.
У подальшому, розглянувши матеріали справ про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, Департаментом винесено постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 16.08.2018 №35/18/073-7741, №36/18/073-7743, № 37/18/073-7742, якими ТОВ «Гарант Житло Буд» визнано винним у вчиненні правопорушень передбачених п. 2 ч. 2 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», та накладено штраф.
Не погоджуючись з вказаними постановами відповідача, вважаючи їх такими, що порушують права та законні інтереси позивача, останній звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 № 3038-VI (із змінами і доповненнями) (далі по тексту - Закон України №3038-VI), Законом України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» від 14.10.1994 №208/94-ВР (із змінами і доповненнями) (далі по тексту - Закон України №208/94-ВР), Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 23.05.2011 №553 (далі по тексту - Порядок №553), Порядком виконання будівельних робіт, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 №466 (далі по тексту - Порядок № 466).
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про архітектурну діяльність» для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об`єктів архітектури додержання суб`єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд.
Статтею 41 Закону України №3038-VI державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.
Згідно з п.п. 5, 7 Порядку №553 державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.
Позаплановою перевіркою вважається перевірка, що не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю.
Підставами для проведення позапланової перевірки є: подання суб`єктом містобудування письмової заяви про проведення перевірки об`єкта будівництва або будівельної продукції за його бажанням; необхідність проведення перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні про початок виконання підготовчих робіт, повідомленні про початок виконання будівельних робіт, декларації про готовність об`єкта до експлуатації, протягом трьох місяців з дня подання зазначених документів; виявлення факту самочинного будівництва об`єкта; перевірка виконання суб`єктом містобудівної діяльності вимог приписів органів державного архітектурно-будівельного контролю; вимога головного інспектора будівельного нагляду Держархбудінспекції щодо проведення перевірки за наявності підстав, встановлених законом; звернення фізичних чи юридичних осіб про порушення суб`єктом містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності; вимога правоохоронних органів про проведення перевірки.
Під час проведення позапланової перевірки посадова особа органу державного архітектурно-будівельного контролю зобов`язана пред`явити службове посвідчення та надати копію направлення для проведення позапланової перевірки.
Як установлено матеріалами справи та зазначалося вище, посадовою особою Департаменту проведено перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил за адресою: АДРЕСА_4 (Реконструкція приміщень житлового будинку з вбудованими нежитловими приміщеннями).
Під час перевірки встановлено, що Департамент зареєстрував подане замовником будівництва - ТОВ «Гарант Житло Буд» повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1) «Реконструкція приміщень житлового будинку з вбудованими нежитловими приміщеннями за адресою: м. Київ, Деснянський район, АДРЕСА_4 від 04.06.2018 № KB 061181551027.
У свою чергу, Департамент листом від 20.07.2018 №073-6833 звернувся до Управління захисту економіки у місті Києві Департаменту захисту економіки Національної поліції України з проханням сприяти у проведенні перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил ТОВ «Гарант Житло Буд», ТОВ «Мегаліт Буд», ТОВ «Альтхаус холд» під час виконання будівельних робіт на АДРЕСА_4. У рамках взаємодії посадовими особами Управління на 24.07.2018 до Управління було запрошено уповноважених представників ТОВ «Гарант Житло Буд» та посадових осіб Департаменту. Посадовою особою Департаменту уповноваженій особі «Гарант Житло Буд» Канайлу В .В . було пред`явлено службове посвідчення, направлення для проведення планового (позапланового) заходу від 12.06.2018 №б/н та запропоновано отримати копію зазначеного вище направлення, від отримання якого Канайло В.В. відмовився, про що було внесено відповідний запис до виправлення для проведення планового (позапланового) заходу від 12.06.2018 №б/н.
Посадовою особою Департаменту спільно із представниками Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Київській області 03.08.2018 проведено виїзд на місце, на який було запрошено листом від 27.07.2018 №073-7105 уповноважених осіб, зокрема ТОВ «Гарант Житло Буд» з документами необхідними для проведення перевірки. Під час виїзду встановлено, що земельні ділянки з кадастровими номерами НОМЕР_1 ( АДРЕСА_3 ), НОМЕР_2 , НОМЕР_5 , НОМЕР_3 (АДРЕСА_4), НОМЕР_4 між собою не розділені огорожею та об`єднані спільним котлованом, по зовнішньому контуру частково огороджені. У котловані побудований монолітний каркас будівлі, який розташований на двох земельних ділянках з кадастровими номерами НОМЕР_3 ( АДРЕСА_4 ), НОМЕР_4 . Монолітний каркас двохповерховий, каркас третього поверху частково побудований (побудовано залізобетонні колони третього поверху, плита перекриття третього поверху відсутня). Під час виконання будівельних робіт на вул . Милославській, 20 огороджувальні конструкції старої будівлі не збережено.
Також, під час виїзду будівельники на об`єкті були відсутні, уповноважені особи ТОВ «Гарант Житло Буд» на об`єкт не прибули, документи необхідні для перевірки не надали, а саме не надали: накази на призначення відповідальних осіб; документ, що посвідчує особу (паспорт) відповідальних осіб; довідки про присвоєння ідентифікаційних номерів уповноваженим особам; документи, які підтверджують право власності на об`єкти нерухомого майна; вихідні дані на проектування; звіт про інженерно-геологічні вишукування; висновки і рекомендації щодо можливості реконструкції, технічні висновки, результати обстежень конструкцій, складені згідно з вимогами ДБН В. 3.2-2-2009; проектну документацію, розроблену та затверджену у встановленому порядку; договір, укладений на здійснення авторського нагляду; договір, укладений на здійснення технічного нагляду; договір, укладений з підрядною організацією; договір, укладений з проектною організацією; виконавчу документацію відповідно ДБН А.3.1-5, чим порушено вимоги абзац 5 пункт 14 Порядку №553.
Замовником будівництва - ТОВ «Гарант Житло Буд» у повідомлені про початок виконання будівельних робіт щодо об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1) «Реконструкція приміщень житлового будинку з вбудованими нежитловими приміщеннями за адресою: м. Київ, Деснянський район, АДРЕСА_4» від 04.06.2018 № KB 061181551027 в частині зазначення даних щодо виду будівництва зазначено вид будівництва - реконструкція.
Згідно ДБН А. 2.2-3-2014 « Склад та зміст проектної документації» реконструкція - це перебудова введеного в експлуатацію в установленому порядку об`єкту будівництва, що передбачає зміну його геометричних розмірів та/або функціонального призначення, в наслідок чого відбувається зміна основних техніко-економічних показників (кількість продукції, потужність тощо), забезпечується удосконалення виробництва, підвищення його техніко-економічного рівня та якості продукції, що виготовляється, поліпшення умов експлуатації та якості послуг. Реконструкція передбачає повне або часткове збереження елементів несучих і огороджувальних конструкцій та призупинення на час виконання робіт експлуатації об`єкту в цілому або його частин (за умови їх автономності).
Оскільки під час виконання будівельних робіт на АДРЕСА_4 огороджувальні конструкції старої будівлі не збережено, вид будівництва об`єкту «Реконструкція приміщень житлового будинку з вбудованими нежитловими приміщеннями за адресою: АДРЕСА_4» має бути класифікований як нове будівництво.
Таким чином, враховуючи зазначене вище, замовник будівництва ТОВ «Гарант Житло Буд» у повідомлені від 04.06.2018 №KB 061181551027 в частині зазначення даних щодо виду будівництва зазначено недостовірні дані, чим порушено ч. 8 ст. 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Крім того, замовником будівництва ТОВ «Гарант Житло Буд» у повідомлені від 04.06.2018 №KB 061181551027 в частині зазначення даних про об`єкт відповідно до проектної документації зазначено, що загальна площа об`єкта будівництва - 3019 кв.м, площа приміщень житлової частини будинку - 2459 кв.м, площа вбудованих нежитлових приміщень - 560 кв.м, поверховість - 4 поверхи. В частині даних про характеристику житлових будинків (за наявності) зазначено, що кількість квартир у житловому будинку та їх площа - 1 квартира загальною площею 2455 кв.м, загальна площа вбудовано-прибудованих приміщень - 560 кв.м, кількість поверхів - 4 поверхи.
Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна від 12.06.2018, об`єкт нерухомого майна (житловий будинок, об`єкт житлової нерухомості) розташований за адресою: АДРЕСА_4 на праві приватної власності належить Товариству з обмеженою відповідальністю «Гарант Житло Буд», загальна площа житлового будинку - 255,5 кв.м., житлова площа - 105,8 кв.м.
З огляду на викладене вище встановлено, що замовником будівництва - ТОВ «Гарант Житло Буд» у повідомленні від 04.06.2018 №КВ 061181551027 наведено недостовірні дані в частині даних про характеристику житлових будинків (за наявності), чим порушено вимоги ч. 8 ст. 36 Закону.
Відповідно до відомостей Державного земельного кадастру та Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, земельні ділянки з кадастровими номерами НОМЕР_1 , НОМЕР_2 належать на праві приватної власності ОСОБА_8 Цільове призначення земельних ділянок - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка). Площа земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1 ( АДРЕСА_3 ) - 0,0914 га та земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_2 - 0,0865 га. На зазначені земельні ділянки зареєстроване інше речове право, а саме: право забудови земельної ділянки (суперфіцій) за ТОВ «Гарант Житло Буд», строк дії речового права - 27.10.2020.
Відповідно до відомостей Державного земельного кадастру та Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, земельні ділянки з кадастровими номерами НОМЕР_5 , НОМЕР_3 , НОМЕР_4 належать на праві приватної власності ОСОБА_9 Цільове призначення земельних ділянок - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка). Площа земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_5 - 0,0952 га, земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_3 ( АДРЕСА_4 ) - 0,0941 га та земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_4 - 0,0953 га. На зазначені земельні ділянки зареєстроване інше речове право, а саме: право забудови земельної ділянки (суперфіцій) за ТОВ «Гарант Житло Буд», строк дії речового права - 27.10.2020.
Зокрема актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об`єктом - земельною ділянкою від 23.06.2018 №339-ДК/298/АП/09/01/18 встановлено, що частину земельної ділянки, що є суміжною із земельними ділянками з кадастровими номерами НОМЕР_2 , НОМЕР_5 , НОМЕР_3 , НОМЕР_4 самовільно зайнято, чим порушено вимоги абз. 5 ст. 27 Закону України «Про архітектурну діяльність».
Крім того, як вже зазначалося вище, посадовою особою Департаменту проведено перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил за адресою: АДРЕСА_3 (реконструкція приміщень житлового будинку з вбудованими нежитловими приміщеннями).
Під час перевірки встановлено, що Департамент зареєстрував подане замовником будівництва ТОВ «Гарант Житло Буд» повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1) «Реконструкція приміщень житлового будинку з вбудованими нежитловими приміщеннями за адресою: АДРЕСА_3» від 13.06.2018 №KB 061181641674.
Департамент листом від 20.07.2018 №073-6833 звернувся до Управління захисту економіки у місті Києві Департаменту захисту економіки Національної поліції України з проханням сприяти у проведенні перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил ТОВ «Гарант Житло Буд» під час виконання будівельних робіт із будівництва житлового комплексу «Прага-2» у Деснянському районі м . Києва. У рамках взаємодії посадовими особами Управління на 24.07.2018 до Управління було запрошено уповноважених представників ТОВ «Гарант Житло Буд» та посадових осіб Департаменту. Посадовою особою Департаменту уповноваженій особі «Гарант Житло Буд» Канайлу В .В . було пред`явлено службове посвідчення, направлення для проведення планового (позапланового) заходу від 20.06.2018 №б/н та запропоновано отримати копію зазначеного вище направлення від отримання якої Канайло В.В. відмовився, про що було внесено відповідний запис до направлення для проведення планового (позапланового) заходу від 20.06.2018 № б/н.
Посадовою особою Департаменту спільно із представниками Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Київській області 03.08.2018 проведено виїзд на місце, на який було запрошено листом від 27.07.2018 №073-7105 уповноважених осіб ТОВ «Гарант Житло Буд» з документами необхідними для проведення перевірки. Під час виїзду встановлено, що земельні ділянки з кадастровими номерами НОМЕР_1 ( АДРЕСА_3 ), НОМЕР_2 , НОМЕР_5 , НОМЕР_3 (АДРЕСА_4), НОМЕР_4 між собою не розділені огорожею та об`єднані спільним котлованом, по зовнішньому контуру частково огороджені, земельна ділянка НОМЕР_1 (АДРЕСА_3) вільна від забудови, елементи несучих і огороджувальних конструкцій будівлі відсутні.
Також, під час виїзду будівельники на об`єкті були відсутні, уповноважені особи ТОВ «Гарант Житло Буд» на об`єкт не прибули документи необхідні для перевірки не надали, а саме не надали: накази на призначення відповідальних осіб; документ, що посвідчує особу (паспорт) відповідальних осіб; довідки про присвоєння ідентифікаційних номерів уповноваженим особам; документи, які підтверджують право власності на об`єкти нерухомого майна; вихідні дані на проектування; звіт про інженерно геологічні вишукування; висновки і рекомендації щодо можливості реконструкції, технічні висновки, результати обстежень конструкцій, складені згідно з вимогами ДБН В. 3.2-2-2009; проектну документацію, розроблену та затверджену у встановленому порядку; договір, укладений на здійснення авторського нагляду; договір, укладений на здійснення технічного нагляду; договір, укладений з підрядною організацією; договір, укладений з проектною організацією; виконавчу документацію, відповідно до ДБН А. 3.1-5, чим порушено вимоги абзац 5 пункт 14 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 № 553.
Під час перевірки здійснювалась фотофіксація.
Замовником будівництва у повідомлені про початок виконання будівельних робіт щодо об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1) реконструкція приміщень житлового будинку з вбудованими нежитловими приміщеннями за адресою: АДРЕСА_3» від 13.06.2018 №КВ 061181641674 в частині зазначення даних щодо виду будівництва зазначено вид будівництва - реконструкція.
Однак, оскільки земельна ділянка НОМЕР_1 ( АДРЕСА_3 ) вільна від забудови, елементи несучих і огороджувальних конструкцій будівлі відсутні, вид будівництва об`єкту «Реконструкція приміщень житлового будинку з вбудованими нежитловими приміщеннями за адресою: АДРЕСА_3 » має бути класифікований як нове будівництво.
З огляду на викладене вище встановлено, що замовник будівництва ТОВ «Гарант Житло Буд» у повідомлені від 13.06.2018 № KB061181641674 в частині зазначення даних щодо виду будівництва зазначено недостовірні дані, чим порушено ч. 8 ст. 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Крім того, ТОВ «Гарант Житло Буд» у повідомлені від 13.06.2018 №KB 061181641674 в частині наявності документа, на підставі якого використовується земельна ділянка зазначено, що земельна ділянка не використовується на підставі п. 4 ст. 34 Закону та в частині наявності містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки зазначено, що містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки не вимагаються згідно п. 25 «Переліку об`єктів будівництва для Проектування яких містобудівні умови та обмеження не надаються», затвердженого наказом Мінрегіону України № 289.
З огляду на викладене вище встановлено, що замовник будівництва у повідомлені від 13.06.2018 №KB 061181641674 в частині наявності документа, на підставі якого використовується земельна ділянка та в частині наявності містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки зазначено недостовірні дані, чим порушено ч. 8 ст. 36 Закону.
Крім того, ТОВ «Гарант Житло Буд» у повідомлені від 13.06.2018 №KB 061181641674 в частині зазначення даних про об`єкт відповідно до проектної документації зазначено, що загальна площа об`єкта будівництва - 2868,05 кв.м, площа приміщень житлової частини будинку - 2336,05 кв.м, площа вбудованих нежитлових приміщень - 532 кв.м, поверховість - 4 поверхи. В частині даних про характеристику житлових будинків (за наявності) зазначено, що кількість квартир у житловому будинку та їх площа - 1 квартира загальною площею 2340,0 кв.м, загальна площа вбудовано-прибудованих приміщень - 532 кв.м, кількість поверхів - 4 поверхи.
Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна від 03.04.2018, об`єкт нерухомого майна (житловий будинок, об`єкт житлової нерухомості) розташований у АДРЕСА_3 на праві приватної власності належить Товариству з обмеженою відповідальністю «Гарант Житло Буд». Загальна площа житлового будинку - 257,8 кв.м., житлова площа - 139 кв.м.
З огляду на викладене вище встановлено, що замовником будівництва у повідомленні від 13.06.2018 №КВ 061181641674 наведено недостовірні дані в частині даних про характеристику житлових будинків (за наявності), чим ворушено вимоги ч. 8 ст. 36 Закону.
Відповідно до ч. 2 ст. 39-1 Закону та п. 15 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 №466, встановивши факт наведення замовником будівництва ТОВ «Гарант Житло Буд» недостовірних даних в повідомленні про початок виконання будівельних робіт, Департамент наказом від 20.06.2018 №163 скасував право на початок виконання будівельних робіт, набуте на підставі поданого повідомлення про початок виконання будівельних робіт від 13.06.2018 №КВ 061181641674.
Також, як вже зазначалося вище, посадовою особою Департаменту проведено перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил за адресою: АДРЕСА_3 (реконструкція приміщень житлового будинку з вбудованими нежитловими приміщеннями).
Під час перевірки встановлено, що Департамент зареєстрував подане замовником будівництва ТОВ «Гарант Житло Буд» повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1) «Реконструкція приміщень житлового будинку з вбудованими нежитловими приміщеннями за адресою: провулок Ватутінський, 28-г у Деснянському районі м. Києва» від 22.03.2018 №КВ 061180810343.
У рамках взаємодії посадовими особами Управління захисту економіки І у місті Києві Департаменту захисту економіки Національної поліції України на 24.07.2018 до Управління було запрошено уповноважених представників ТОВ «Гарант Житло Буд» та посадових осіб Департаменту. Посадовою особою Департаменту 24.07.2018 уповноваженій особі ТОВ «Гарант Житло Буд» Канайлу В .В . пред`явлено службове посвідчення, направлення для проведення планового (позапланового) заходу від 02.04.2018 №б/н та запропоновано отримати копію зазначеного вище направлення, від отримання якого Канайло В.В. відмовився, про що було внесено відповідний запис до направлення для проведення планового (позапланового) заходу від 24.07.2018 №б/н.
Під час перевірки уповноважена особа ТОВ «Гарант Житло Буд» документи необхідні для перевірки не надала, а саме не надала: накази на призначення відповідальних осіб; документ, що посвідчує особу (паспорт) відповідальних осіб; довідки про присвоєння ідентифікаційних номерів уповноваженим особам; документи, які підтверджують право власності на об`єкти нерухомого майна; вихідні дані на проектування; звіт про інженерно геологічні вишукування; висновки і рекомендації щодо можливості реконструкції, технічні висновки, результати обстежень конструкцій, складені згідно з вимогами ДБН В. 3.2-2-2009; проектну документацію, розроблену та затверджену у встановленому порядку; договір, укладений на здійснення авторського нагляду; договір, укладений на здійснення технічного нагляду; договір, укладений з підрядною організацією; договір, укладений з проектною організацією; виконавчу документацію, відповідно до ДБН А. 3.1-5, чим порушено вимоги абзац 5 пункт 14 Порядку № 553.
Замовником будівництва ТОВ «Гарант Житло Буд» у повідомлені про початок виконання будівельних робіт щодо об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1) «Реконструкція приміщень житлового будинку з вбудованими нежитловими приміщеннями за адресою: провулок Ватутінський, 28-г у Деснянському районі м. Києва» від 22.03.2018 №КВ 061180810343 в частині зазначення даних про об`єкт відповідно до проектної документації зазначено, що загальна площа об`єкта будівництва - 560 кв.м, житлова частина будинку - 340 кв.м, площа вбудованих нежитлових приміщень - 220 кв.м, поверховість - 1+цокольний. В частині даних про характеристику житлових будинків (за наявності) зазначено, що кількість квартир у житловому будинку та їх площа - 1 квартира загальною площею 341 кв.м, загальна площа вбудовано-прибудованих приміщень - 220 кв. м, кількість поверхів - 1+цокольний.
Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна від 03.04.2018, об`єкт нерухомого майна (житловий будинок, об`єкт житлової нерухомості) розташований у АДРЕСА_3 на праві приватної власності належить Товариству з обмеженою відповідальністю «Гарант Житло Буд ». Загальна площа житлового будинку - 256,1 кв.м, житлова площа - 108,6 кв.м.
З огляду на викладене вище встановлено, що замовником будівництва у повідомленні від 22.03.2018 №КВ 061180810343 наведено недостовірні дані в частині даних про характеристику житлових будинків (за наявності), чим порушено вимоги ч. 8 ст. 36 Закону.
Відповідно до ч. 2 ст. 39-1 Закону та п. 15 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 №466, встановивши факт наведення замовником будівництва ТОВ «Гарант Житло Буд» недостовірних даних в повідомленні про початок виконання будівельних робіт, Департамент наказом від 06.04.2018 №88, скасував право на початок виконання будівельних робіт, набуте на підставі поданого повідомлення про початок виконання будівельних робіт від 22.03.2018 №КВ 061180810343.
Слід зазначити, що згідно з інформацією, яка міститься у реєстрі, ТОВ «Гарант Житло Буд» зареєструвало право власності на об`єкти житлової нерухомості, житловий будинок загальною площею 255,5 кв.м та житловою площею 105,8 кв.м по АДРЕСА_4 , житловий будинок загальною площею 257,8 кв.м, житловою площею 139 кв.м по АДРЕСА_3 на підставі технічного паспорту, серія та номер: б/н, виданий 04.01.2018, видавник ТОВ «БТІ «АЛЬТЕРНАТИВА» та житловий будинок загальною площею 256,1 кв.м, житловою площею 108,6 кв.м по АДРЕСА_3 на підставі довідки, серії та номер: Б-598/622, виданої ТОВ «БТІ «АЛЬТЕРНАТИВА», розпорядження Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації від 14.12.2017 №703 та технічного паспорту, виданого ТОВ «БТІ «АЛЬТЕРНАТИВА» 04.01.2018.
Згідно ст. 9 Закону України «Про архітектурну діяльність» будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об`єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності». Відповідно до ч. 5 ст. 26 вказаного Закону проектування та будівництво об`єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку: отримання замовником або проектувальником вихідних даних; розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи; затвердження проектної документації; виконання підготовчих та будівельних робіт; прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів; реєстрація права власності на об`єкт містобудування.
Статтею 34 Закону передбачено, що замовник має право виконувати будівельні роботи після: подання замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю - щодо об`єктів будівництва, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1), та щодо об`єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта та які не потребують отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об`єктів будівництва, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються Кабінетом Міністрів України; видачі замовнику органом державного архітектурно-будівельного контролю дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об`єктів, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з середніми (СС2) та значними (ССЗ) наслідками.
Відповідно до пункту 16 Положення №553 за результатами державного архітектурно-будівельного контролю посадовою особою органу державного архітектурно-будівельного контролю складається акт перевірки відповідно до вимог, установлених Порядком.
Пунктом 17 Порядку №553 передбачено, що у разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, крім акта перевірки, складається протокол, видається припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил або припис про зупинення підготовчих та/або будівельних робіт.
Згідно з пунктом 21 Порядку №553, якщо суб`єкт містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, не погоджується з актом перевірки, він підписує його із зауваженнями, які є невід`ємною частиною такого акта. У разі відмови суб`єкта містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, від отримання акта та припису, вони надсилаються йому рекомендованим листом з повідомленням.
За результатами проведеної перевірки посадовою особою Департаменту було складено акти перевірки від 06.08.2018 та, враховуючи виявлені порушення ТОВ «Гарант Житло Буд», видано приписи про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 06.08.2018, приписи про зупинення підготовчих та будівельних робіт від 06.08.2018 та відносно ТОВ «Гарант Житло Буд» складено протоколи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 06.08.2018.
Розглянувши матеріали справ про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, Департаментом винесено постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 16.08.2018 №35/18/073-7741, №36/18/073-7743, №37/18/073-7742, якими ТОВ «Гарант Житло Буд» визнано винним у вчиненні правопорушень, передбачених п. 2 ч. 2 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», та накладено штраф.
Відповідно до ч. 8 ст. 36 Закону України №3038-VI, замовник відповідно до закону несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданому ним повідомленні про початок виконання будівельних робіт, та за виконання будівельних робіт без повідомлення.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що замовником будівництва ТОВ «Гарант Житло Буд» у повідомленнях від №КВ061180810343, №061181551027, №061181641674 про початок виконання будівельних робіт щодо об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1) наведено недостовірні дані в частині даних про характеристику житлових будинків (за наявності), чим порушено вимоги ч. 8 ст. 36 Закону.
Крім того, суд бере до уваги поведінку сторони позивача, який зобов`язувався надати суду договори суперфіцію на земельні ділянки з відповідними кадастровими номерами.
Однак, ухвали суду про витребування доказів від 24.01.2019 та від 12.03.2019 залишилися без виконання та відповідного реагування про неможливість надати суду витребувані докази.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, за правилами, встановленими статтею 90 КАС України, проаналізувавши матеріали справи, надані сторонами докази та пояснення їх представників, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ч.ч. 1-3 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати у зв`язку із відмовою у задоволенні позову не підлягають відшкодуванню.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 139, 241-247, 255, 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В :
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Гарант Житло Буд» до Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про визнання протиправними та скасування постанов відмовити.
Рішення набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно.
Суддя Н.М. Шевченко