
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 УХВАЛА
про відмову у забезпеченні адміністративного позову
27 травня 2019 року м. Київ № 640/8502/19
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Кузьменко А.І., розглянувши клопотання депутата Київської обласної ради VII скликання ОСОБА_1 про забезпечення позову у справі
за позовом депутата Київської обласної ради VII скликання ОСОБА_1
до Київської обласної ради VII скликання
про визнання протиправними дій
ВСТАНОВИВ:
Депутат Київської обласної ради VII скликання ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Київської обласної ради VII скликання, в якому просить визнати протиправними дії Київської обласної ради та депутатів Київської обласної ради щодо скликання сесії Київської обласної ради.
В подальшому, депутатом Київської обласної ради VII скликання ОСОБА_1 подано клопотання про забезпечення позову шляхом: зупинення дії рішення Київської обласної ради від 17 травня 2019 року «Про звільнення ОСОБА_2 з посади голови Київської обласної ради»; зупинення дії рішення Київської обласної ради від 17 травня 2019 року «Про обрання голови Київської обласної ради VII скликання ОСОБА_3 .»; заборони ОСОБА_3 підписувати документи з питань діяльності Київської обласної ради та заборони Головному управлінню Державної казначейської служби України у Київській області проводити видатки на підставі платіжних доручень, підписаних ОСОБА_3 .
В обґрунтування клопотання депутат Київської обласної ради VII скликання ОСОБА_1 вказує на наявність реальної загрози істотного ускладнення та унеможливлення виконання в подальшому рішення суду та очевидною протиправністю скликання та проведення сесії Київської обласної ради, на якій було прийнято рішення від 17 травня 2019 року «Про звільнення ОСОБА_2 з посади голови Київської обласної ради» та «Про обрання голови Київської обласної ради VII скликання ОСОБА_3 ». Додаткового Депутат Київської обласної ради VII скликання ОСОБА_1 зазначає, що існує загроза підписання ОСОБА_3 , якого було обрано головою Київської обласної ради з грубим порушенням вимог законодавства, офіційних документів Київської обласної ради, що зумовить їх протиправність і потребуватиме звернення до суду з новими позовами.
Розглянувши клопотання про забезпечення позову, Окружний адміністративний суд міста Києва вважає за необхідне зазначити наступне.
Так, відповідно до частини 1 статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Частиною 2 статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду, або очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Відповідно до частини 1 статті 154 Кодексу адміністративного судочинства України заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Частиною 1 статті 151 Кодексу адміністративного судочинства України визначено види забезпечення позову.
У відповідності до частини 2 статті 151 Кодексу адміністративного судочинства України заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.
При цьому, Окружний адміністративний суд міста Києва вважає за необхідне зазначити, що забезпечення адміністративного позову - це вжиття судом, у провадженні якого знаходиться справа, до вирішення адміністративної справи по суті позовних вимог, визначених Кодексом адміністративного судочинства України заходів щодо створення можливості реального виконання у майбутньому рішення суду, якщо його буде прийнято на користь позивача.
В свою чергу, співмірність передбачає співвідношення негативних наслідків від вжиття заходів забезпечення позову з тими негативними наслідками, які можуть настати в результаті невжиття цих заходів, з урахуванням відповідності права чи законного інтересу, за захистом яких заявник звертається до суду, майнових наслідків заборони відповідачу здійснювати певні дії. Заходи до забезпечення позову можуть бути вжиті судом лише в межах предмета позову та не повинні порушувати прав осіб, що не є учасниками даного судового процесу. Суди не вправі вживати такі заходи до забезпечення позову, які є фактично рівнозначними задоволенню позовних вимог (аналогічна правова позиція викладена в постанові Київського апеляційного адміністративного суду від 17 січня 2018 року №826/16365/17).
Суд зауважує, що згідно пункту 5 частини 3 статті 151 Кодексу адміністративного судочинства України не допускається забезпечення позову шляхом зупинення дії рішення суб`єкта владних повноважень, яке не є предметом оскарження в адміністративній справі, або встановлення заборони або обов`язку вчиняти дії, що випливають з такого рішення.
Як зазначено вище, позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом про визнання протиправними дій Київської обласної ради та депутатів Київської обласної ради щодо скликання сесії Київської обласної ради.
Проте, у клопотанні про забезпечення позову позивач просить зупинити дію рішень, прийнятих на такій сесії Київської обласної ради, які станом на час вирішення клопотання не є предметом розгляду даної справи.
Крім того, позивачем не доведені та документально не підтверджені обставини, які б вказували на очевидну небезпеку заподіянню шкоди правам, свободам та інтересам позивача, які б унеможливили захист його прав, свобод та інтересів без вжиття відповідних заходів до ухвалення рішення у справі.
Окрім того, в матеріалах справи відсутні докази та підтвердження того, що невжиття заходів до забезпечення позову якимось чином може ускладнити чи зробити неможливим виконання рішення суду.
Необхідність вжиття заходів забезпечення позову фактично обумовлена протиправністю скликання сесії Київської обласної ради, що на думку позивача обумовлює протиправність рішень прийнятих на такій сесії Київською обласною радою.
Слід зазначити, що протиправність оскаржуваних дій повинна бути встановлена в ході розгляду даної справи.
За таких підстав та враховуючи, що позивачем не доведено існування обставин, вказаних у частині 2 статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України, у суду на час вирішення клопотання про забезпечення позову відсутні підстави стверджувати про протиправність дій суб`єкта владних повноважень, а також про наявність підстав вважати, що невжиття судом заходів забезпечення позову може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду, унеможливити ефективний захист або поновлення порушених прав та інтересів позивача, оскільки фактично позивач просить зупинити дію рішень, які не є предметом розгляду даної справи, а тому клопотання позивача про забезпечення задоволенню не підлягає.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 150, 151, 153-155, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
У Х В А Л И В:
У задоволенні клопотання депутата Київської обласної ради VII скликання Хахуліна ОСОБА_4 про забезпечення позову відмовити.
Відповідно до частини 8 статті 154 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала про відмову у забезпеченні адміністративного позову може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя А.І. Кузьменко