
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
27 травня 2019 року м. ПолтаваСправа №440/58/19
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Кукоби О.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" до Державної фіскальної служби України, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Котлас" про зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
1. Короткий зміст позовних вимог.
Публічне акціонерне товариство "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" (надалі - позивач, ПАТ "Укртатнафта") звернулось до суду з позовом до Державної фіскальної служби України (надалі - відповідач, ДФС), третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Котлас" (надалі - ТОВ "Котлас"), у якому позивач просив зобов`язати відповідача збільшити реєстраційну суму, на яку ПАТ "Укртатнафта" має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму 58571663,50 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані посиланням на порушення прав ПАТ "Укртатнафта" у сфері публічно-правових відносин у зв`язку з відмовою ДФС збільшити реєстраційну суму, на яку платник податку має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
2. Позиція відповідача.
Представник відповідача надав до суду відзив на позов, у якому у задоволенні позовних вимог ПАТ "Укртатнафта" просив відмовити повністю /т. 1, а.с. 114/. При цьому зазначив, що система електронного адміністрування ПДВ працює виключно в автоматичному режимі, а врахуванням податкових накладних, виписаних у червні 2015 року, не передбачено вимогами статті 2001 Податкового кодексу України.
3. Інші заяви учасників справи.
27.02.19 судом одержано відповідь на відзив, у якій представник позивача наполягала на задоволенні позовних вимог та зазначила, що неможливість своєчасної реєстрації податкових накладних ТОВ "Котлас" обумовлена виключно неправомірними діями фіскального органу у зв`язку з безпідставною відмовою у їх реєстрації, що підтверджено судовими рішеннями /т. 1, а.с. 221-123/.
27.02.19 судом одержані письмові пояснення ТОВ "Котлас", у яких представник третьої особи стверджував про правомірність позовних вимог ПАТ "Укртатнафта" /т. 1, а.с. 234-236/. При цьому зазначив, що податкові накладні від 30.06.15 №№ 156, 157, 158, 159 не були своєчасно зареєстровані ДПІ у м. Чернігові з посиланням на відсутність у ТОВ "Котлас" договору про визнання електронної звітності. Однак, постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 24.11.15 у справі №825/3434/15-а, що залишена без змін ухвалами Київського апеляційного адміністративного суду від 24.01.17 та Вищого адміністративного суду України від 11.07.17, зазначені податкові накладні визнані зареєстрованими протягом операційного дня, коли їх було надіслано для реєстрації, а саме - 15.08.15 . На переконання позивача, факт реєстрації податкових накладних у ЄРПН є підставою для збільшення реєстраційної суми, на яку ПАТ "Укртатнафта" має право реєструвати податкові накладні.
4. Процесуальні дії у справі.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 9.01.19 відкрито провадження у даній справі, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження з викликом (повідомленням) учасників.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 30.01.19 заперечення представника відповідача проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження залишені без задоволення /т. 1, а.с. 109-111/.
Судові засідання 6.02.19 та 27.02.19 не відбулись у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю головуючого судді.
Судові засідання 27.03.19 та 15.04.19 відкладено у зв`язку з неявкою представника відповідача.
Судове засідання 25.04.19 не відбулось у зв`язку з перебуванням головуючого судді у нарадчій кімнаті в іншій справі.
У судове засідання 16.05.19 учасники справи не з`явились, про розгляд справи повідомлені належним чином.
Частиною першою статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Згідно з пунктом першим частини третьої цієї статті, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Відповідно до частини дев`ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Зважаючи на те, що учасники справи, будучи належним чином повідомленими про дату, час та місце проведення судового засідання, у судове засідання своїх представників не направили, за відсутності потреби заслухати свідка чи експерта, суд завершив розгляд справи у порядку письмового провадження.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ
21.05.15 між ПАТ "Укртатнафта" (виконавець) та ТОВ "Котлас" (замовник) укладений договір №1322/5/2120 про надання послуг з переробки суміші нафти сирої та газового конденсату, за умовами якого замовник доручав і зобов`язувався оплатити, а виконавець зобов`язувався надати послуги з переробки суміші нафти сирої та газового конденсату українських родовищ /т. 1, а.с. 16-27/.
30.06.15 між сторонами підписані акти приймання-передачі нафтопродуктів №№1, 2, 3, 4, за змістом яких ТОВ "Котлас" передало ПАТ "Укртатнафта" в якості оплати вартості переробки нафтопродукти загальною вартістю 351429981,01 грн, у т.ч. ПДВ - 58571663,51 грн /т. 1, а.с. 28-31/.
Того ж дня ТОВ "Котлас" складені податкові накладні №№ 156, 157, 158, 159 на загальну суму ПДВ 58571663,50 грн /т. 1, а.с. 53-56/.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 24.11.15 у справі №825/3434/15-а, що залишена без змін ухвалами Київського апеляційного адміністративного суду від 24.01.17 та Вищого адміністративного суду України від 11.07.17, зазначені податкові накладні визнані зареєстрованими 15.08.15 /т. 1, а.с. 38-52/.
Листом від 13.06.18 позивач звернувся до ДФС із заявою, у якій просив збільшити ліміт, на який ПАТ "Укртатнафта" має право зареєструвати податкові накладні, на суму ПДВ у розмірі 58571663,50 грн у зв`язку з визнанням зареєстрованими податкових накладних на вказану суму постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 24.11.15 у справі №825/3434/15-а /т. 1, а.с. 81-82/.
Листом від 4.10.18 вих. №32494/6/99-99-12-03-01-18 відповідач повідомив платника податків про те, що система електронного адміністрування ПДВ працює виключно в автоматичному режимі і, згідно з вимогами пункту 2001.3 статті 2001 Податкового кодексу України для обрахунку реєстраційної суми, зокрема, враховуються зареєстровані податкові накладні та/або розрахунки коригування з датою виписки з 1.07.15, тоді як врахування незареєстрованих податкових накладних та/або розрахунків коригування за червень 2015 року у системі електронного адміністрування ПДВ не передбачено /т. 1, а.с. 83/.
Не погодившись з такою відповіддю суб`єкта владних повноважень, позивач звернувся до суду з цим позовом.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За змістом пунктів 200.1, 200.2, 200.4 статті 200 Податкового кодексу України (тут та надалі - у редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин) сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов`язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом.
При від`ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума: а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200 1.3 статті 200 1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу - б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200 1.3 статті 200 1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Згідно з пунктом 201.1 статті 201 Податкового кодексу України платник податку зобов`язаний надати покупцю (отримувачу) податкову накладну, складену в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи, та зареєстровану в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до абзацу другого пункту 201.10 цієї статті, податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
1.01.15 набув чинності Закон України від 28.12.14 №71-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи", яким Податковий кодекс України доповнено статтею 2001 щодо електронного адміністрування податку на додану вартість.
Пунктом 2001.1 статті 2001 Податкового кодексу України визначено, що система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку: суми податку, що містяться у виданих та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних; суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України; суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість; суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктом 2001.3 статті 2001 Податкового кодексу України платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму податку (SНакл), обчислену за такою формулою: SНакл = SНаклОтр + SМитн + SПопРах - SНаклВид - SВідшкод - SПеревищ, де: SНаклОтр - загальна сума податку за отриманими платником податковими накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, податковими накладними, складеними платником податку відповідно до пункту 208.2 статті 208 цього Кодексу та зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, та розрахунками коригування до таких податкових накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних; SМитн - загальна сума податку, сплаченого платником при ввезенні товарів на митну територію України; SПопРах - загальна сума поповнення рахунку в системі електронного адміністрування податку з поточного рахунку платника; SНаклВид - загальна сума податку за виданими платником податковими накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунками коригування до таких податкових накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних; SВідшкод - загальна сума податку, заявлена платником до бюджетного відшкодування з урахуванням сум коригувань, проведених за результатами перевірок; SПеревищ - загальна сума перевищення податкових зобов`язань, зазначених платником у поданих податкових деклараціях з урахуванням поданих уточнюючих розрахунків до них, над сумою податку, що міститься в складених таким платником податкових накладних та розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних.
При цьому, пунктом 35 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України визначено, що період з 1 лютого 2015 року до 1 липня 2015 року є перехідним періодом, протягом якого реєстрація податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється без обмеження сумою податку, обчисленою за формулою, визначеною пунктом 2001.3 статті 2001 цього Кодексу.
У свою чергу, пунктом 34 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України встановлено, що 1 липня 2015 року зареєстрованим платникам податку автоматично збільшується розмір суми податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні / розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначену пунктом 2001.3 статті 2001 цього Кодексу, на суму середньомісячного розміру сум податку, задекларованих платником до сплати до бюджету та погашених за останні 12 звітних (податкових) місяців / 4 квартали.
Законом України від 16.07.15 №643-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість" (набрав чинності 29.07.15) пункт 2001.3 статті 2001 Податкового кодексу України доповнено абзацами такого змісту: "Показники формули, визначеної цим пунктом, обраховуються з 1 липня 2015 року. Під час обрахунку показників S НаклОтр та S НаклВид також використовуються розрахунки коригування, складені починаючи з 1 липня 2015 року та зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних, до податкових накладних, складених до 1 липня 2015 року, що підлягали наданню покупцям - платникам податку. Для обрахунку показників S НаклОтр, S НаклВид та S Митн використовуються документи (податкові накладні, розрахунки коригування, митні декларації, аркуші коригування та додаткові декларації), складені починаючи з 1 липня 2015 року.
Під час обрахунку суми S Накл також використовуються показники, визначені пунктом 34 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу".
Крім того, цим законом пункт 34 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України викладено у новій редакції, відповідно до якої встановлено, що станом на третій робочий день після дати набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість" зареєстрованим платникам податку значення суми податку (позитивне або від`ємне), на яку такий платник має право зареєструвати податкові накладні / розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначене пунктом 2001.3 статті 2001 цього Кодексу, та значення усіх її складових, визначених цим Кодексом, дорівнюють нулю, крім значень її складових S НаклОтр, S НаклВид та S Митн, що були сформовані починаючи з 1 липня 2015 року. Зареєстрованим платникам податку таке значення автоматично збільшується контролюючим органом на суму середньомісячного розміру сум податку, які за останні 12 звітних (податкових) місяців (червень 2014 року - травень 2015 року) / 4 квартали (II квартал 2014 року - I квартал 2015 року) були задекларовані платником до сплати до бюджету та погашені чи розстрочені або відстрочені, а також задекларовані як такі, що спрямовуються на спеціальний рахунок платника - сільськогосподарського підприємства, що обрав спеціальний режим відповідно до статті 209 цього Кодексу. Платникам податку, які станом на 1 липня 2015 року зареєстровані платниками податку на додану вартість: більше ніж 12 звітних (податкових) місяців / 4 квартали - таке збільшення здійснюється протягом третього робочого дня після дати набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість"; менше ніж 12 звітних (податкових) місяців / 4 квартали, а також платникам, зареєстрованим платниками податку на додану вартість після 1 липня 2015 року, - таке збільшення здійснюється протягом першого числа кварталу, що настає за кварталом, в якому строк такої реєстрації досягає 12 звітних (податкових) місяців / 4 квартали.
Така сума збільшення щокварталу (протягом першого числа відповідного кварталу) підлягає автоматичному перерахунку з урахуванням показника середньомісячного розміру сум податку, які за останні 12 звітних (податкових) місяців / 4 квартали станом на дату такого перерахунку були задекларовані платником до сплати до бюджету та погашені чи розстрочені або відстрочені, а також задекларовані як такі, що спрямовуються на спеціальний рахунок платника - сільськогосподарського підприємства, що обрав спеціальний режим відповідно до статті 209 цього Кодексу, чи залишаються у розпорядженні сільськогосподарського підприємства відповідно до пункту 209.18 статті 209 цього Кодексу. Такий перерахунок здійснюється шляхом віднімання суми попереднього збільшення та додавання суми збільшення згідно з поточним перерахунком.
У відповідності до пунктів 2, 5, 92, 10 Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.14 №569, рахунок у системі електронного адміністрування податку - це рахунок, відкритий платнику податку в Казначействі, на який таким платником перераховуються кошти у сумі, необхідній для досягнення розміру суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), а також у сумі, необхідній для сплати узгоджених податкових зобов`язань з податку.
Електронні рахунки відкриваються виключно на підставі реєстру платників податку, який ДФС після присвоєння особі індивідуального податкового номера платника податку надсилає Казначейству. У такому реєстрі зазначаються найменування або прізвище, ім`я та по батькові платника податку, податковий номер або номер та серія паспорта (для фізичних осіб - підприємців, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта), індивідуальний податковий номер платника податку та дата реєстрації його платником податку. Датою початку здійснення платником податку операцій з використанням електронного рахунка є дата реєстрації його платником податку (для платників податку, зареєстрованих до 1 лютого 2015 р., - 1 лютого 2015 року).
Після закінчення перехідного періоду, зазначеного у пункті 1 цього Порядку ДФС автоматично збільшує розмір суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування, визначеної відповідно до пункту 9 цього Порядку, на суму середньомісячного розміру сум податку, задекларованих платником до сплати до бюджету та погашених за останні 12 звітних (податкових) місяців / чотири квартали, та на запит платника податку інформує його про суму збільшення шляхом надсилання електронного повідомлення. Сума такого збільшення щокварталу підлягає автоматичному перерахунку ДФС шляхом віднімання суми попереднього збільшення та додавання суми збільшення згідно з поточним перерахунком з урахуванням середньомісячного розміру сум податку, задекларованих платником до сплати до бюджету та погашених за останні 12 звітних (податкових) місяців / чотири квартали, станом на дату перерахунку.
Сума податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування, визначена відповідно до пункту 9 цього Порядку, автоматично збільшується на суми помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань з податку.
Державна фіскальна служба України: 1) обчислює суму податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Реєстрі; 2) оприлюднює на офіційному веб-сайті алгоритми обрахунку показників формули обчислення зазначеної суми та джерела їх формування.
ОЦІНКА СУДОМ ОБСТАВИН СПРАВИ
Системний аналіз наведених вище правових норм є підставою для висновку, що система електронного адміністрування ПДВ організована на централізованому рівні ДФС України, на цьому ж рівні відбувається і автоматичне обчислення реєстраційної суми ПДВ щоразу при зміні значення будь-якого з показників формули.
При цьому, протягом серпня 2015 року ДФС України у зв`язку з переведенням роботи системи електронного адміністрування ПДВ у штатний режим зобов`язана була автоматично збільшити значення суми податку, на яку такий платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в ЄРПН, на суму від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 24), та суму непогашеного від`ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду (рядок 31), що зазначене у податковій звітності з ПДВ за червень 2015 року.
Таким чином, всі непогашені залишки ПДВ, відображені у рядках 24 та 31 декларації з ПДВ за червень 2015 року автоматично, в силу їх заповнення, підлягають врахуванню у збільшення реєстраційної суми.
Однак таке право виникає лише у разі реєстрації податкової накладної у Єдиному реєстрі податкових накладних.
Залученою до матеріалів справи копією податкової декларації з податку на додану вартість ПАТ "Укртатнафта" за червень 2015 року підтверджено, що станом на кінець звітного (податкового) періоду у платника податку сума непогашеного від`ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів відсутня /а.с. 71-74/.
Разом з цим, як зазначив позивач, у зв`язку з безпідставною відмовою фіскального органу у реєстрації податкових накладних від 30.06.15 №№ 156, 157, 158, 159, складених ТОВ "Котлас", у ЄРПН ПАТ "Укртатнафта" було позбавлене можливості включити суму ПДВ у розмірі 58571663,50 грн до складу податкового кредиту у червні 2015 року.
З цих підстав сума податку не була своєчасно відображена у складі податкового кредиту та, як наслідок, не приймала участі у формуванні від`ємного значення суми ПДВ за результатами звітного (податкового) періоду червня 2015 року, у зв`язку з чим не була відображена у системі електронного адміністрування ПДВ станом на 1.07.15.
З урахуванням наведеного, позивач був вимушений поповнювати електронний рахунок грошовими коштами, що підтверджено залученими до матеріалів справи копіями платіжних доручень /т. 2, а.с. 5-7/ та не заперечується відповідачем.
Проте, постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 24.11.15 у справі №825/3434/15-а, що залишена без змін ухвалами Київського апеляційного адміністративного суду від 24.01.17 та Вищого адміністративного суду України від 11.07.17, податкові накладні від 30.06.15 №№ 156, 157, 158, 159 визнані зареєстрованими протягом операційного дня, коли їх було надіслано ТОВ "Котлас" для реєстрації, а саме - 15.08.15 .
Суд враховує, що станом на 15.08.15 система електронного адміністрування ПДВ функціонувала на постійній основі, а тому визнання згаданих вище податкових накладних зареєстрованими 15.08.15 є підставою для формування складової формули SНаклОтр для ПАТ "Укртатнафта", наслідком чого є збільшення значення SНакл формули, тобто, суми, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні у ЄРПН, розрахованої відповідно до пункту 2001.3 статті 2001 з урахуванням пункту 34 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України.
За таких обставин, суд визнає позовні вимоги ПАТ "Укртатнафта" правомірними та обґрунтованими, у зв`язку з чим їх належить задовольнити у повному обсязі.
РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ
Згідно з частиною першою статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір у розмірі 1762,00 грн, що підтверджено платіжним дорученням від 26.12.18 №0000020430 /т. 1, а.с. 5/. Вказану суму судового збору зараховано до спеціального фонду Державного бюджету, що підтверджено випискою /т. 1, а.с. 4а/.
Відповідач доказів понесення судових витрат до суду не надав.
У відповідності до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, сплачений позивачем при зверненні до суду судовий збір у розмірі 1762,00 грн належить компенсувати за рахунок бюджетних асигнувань ДФС.
Щодо клопотання позивача про встановлення судового контролю
Згідно з частиною першою статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Наведена норма процесуального закону не є імперативною та передбачає право суду на власний розсуд, виходячи з фактичних обставин справи, приймати рішення про необхідність чи недоцільність у зобов`язанні суб`єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення. Вирішуючи питання щодо встановлення судового контролю суд враховує надані позивачем докази, особливості покладених на суб`єкта владних повноважень обов`язків згідно з судовим рішенням та його можливості ці обов`язки виконати без достатніх зволікань.
У цій справі позивачем не обґрунтовано необхідність застосування заходів судового контролю, а у суду відсутні підстави вважати, що відповідач буде ухилятись від виконання судового рішення після набрання ним законної сили.
З урахуванням наведеного, у задоволенні клопотання позивача про встановлення судового контролю шляхом зобов`язання ДФС подати у місячний строк з моменту набрання законної сили рішенням суду звіт про його виконання належить відмовити.
Керуючись статтями 2, 3, 6-10, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 257-262, 382, підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, Полтавський окружний адміністративний суд
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги Публічного акціонерного товариства "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" до Державної фіскальної служби України, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Котлас" про зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.
Зобов`язати Державну фіскальну службу України (код ЄДРПОУ 39292197; Львівська площа, 8, м. Київ-53, МСП 04655) збільшити реєстраційну суму, на яку Публічне акціонерне товариство "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" (код ЄДРПОУ 00152307; вул. Свіштовська, 3, м. Кременчук, Полтавська область, 39610) має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на суму 58571663,50 грн (п`ятдесят вісім мільйонів п`ятсот сімдесят одна тисяча шістсот шістдесят три гривні п`ятдесят копійок).
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (код ЄДРПОУ 39292197; Львівська площа, 8, м. Київ-53, МСП 04655) на користь Публічного акціонерного товариства "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" (код ЄДРПОУ 00152307; вул. Свіштовська, 3, м. Кременчук, Полтавська область, 39610) судові витрати у розмірі 1762,00 грн (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні).
У задоволенні клопотання Публічного акціонерного товариства "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" про встановлення судового контролю відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається до Другого апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів після складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя О.О. Кукоба