
Справа № 420/1703/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 травня 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
судді - Бутенко А.В.,
за участю секретаря - Філімоненко А.О.,
за участю сторін:
представник позивача - ОСОБА_2, (за довіреністю)
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Чорноморського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (68001, Одеська обл., м. Чорноморськ, вул. Хонтадзе, 8-а) про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Стислий зміст позовних вимог.
З позовом до суду звернувся ОСОБА_1 до Чорноморського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просить суд:
- Визнати дії Чорноморського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області при переході з пенсії по інвалідності на пенсію за віком вперше, відповідно до п.3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІУ від 9 липня 2003 року зі змінами та доповненнями - протиправними.
- Зобов`язати Чорноморське об`єднане Управління Пенсійного фонду України Одеської області здійснити перерахунок пенсії при переході з пенсії по інвалідності на пенсію за віком вперше у відповідності з ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІУ від 9 липня 2003 року зі змінами та доповненнями, з застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме з 20.04.2016 року .
В обґрунтування позовних вимог Позивач зазначив, що йому, в 2010 році, було призначено пенсію за вислугу років. В 2011 році була встановлена 2 група інвалідності та в цьому ж році була призначена пенсія по інвалідності. Також зазначає, що весь час після настання інвалідності, продовжував працювати та сплачувати внески до пенсійного фонду України.
У квітні 2016 році, Позивач вперше надав заяву на переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком. Відповідачем була розглянута заява Позивача та на підставі розпорядження №132818 від 22.04.2016 року, була застосована частина 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІУ від 9 липня 2003 року.
Відповідно до розпорядження №132818 від 22.04.2016 року, зазначений загальній стаж, якій дорівнює 47 років, а понаднормативний страховий стаж вказаний лише 12 років.
Позивач вважає, що Відповідачем посилання на частину 3 статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» трактується не так як викладена ця стаття, тобто необгрунтовано.
15.04.2019 року від Відповідача надійшов відзив на позов, з огляду на який, відповідач вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не належать до задоволення. В обґрунтування зазначено, що Позивач помилково трактує норми закону щодо переходу з одного виду пенсії на інший та застосування відповідно середньої заробітної плати, своїм правом переходу з одного виду пенсії на другий позивач скористався в 2011 році, тому середня заробітна плата врахована за 2010 рік. Отже розмір пенсії ОСОБА_1 встановлено згідно чинного законодавства.
11.04.2019 року, від представника позивача, надійшла відповідь на відзив, в якій представник зазначає, що Відповідачем не враховано обставини того, що страховий стаж роботи Позивача, підтверджено трудовою книжкою та усіма необхідними документами, які необхідні для переведення його з пенсії по інвалідності на пенсію за віком та врахування середньої заробітної плати за три попередні роки, а саме за 2013, 2014, 2015, даними форми ОК-5 та іншими документами, які надані до суду.
Інших заяв чи клопотань від сторін, до суду не надходило.
Інші процесуальні дії судом не вчинялись.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив їх задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з`явився, повідомлений належним чином.
Обставини справи.
Управлінням Пенсійного фонду України в Овідіопольському районі Одеської області (з 31.08.2016 року Чорноморське об`єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області) був складений Протокол № 5189 від 02.07.2010 року, згідно з яким Позивачу була призначена пенсія за віком у розмірі 1311,91 грн. при загальному стажі роботи 42 роки з врахуванням понаднормативного стажу роботи 17 років у відповідності зі ст.24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 9 липня 2003 року зі змінами та доповненнями.
В 2011 році Позивачу була встановлена 2 група інвалідності за медичними показниками и ним була надана заява до Управління Пенсійного фонду України в Овідіопольському районі Одеської області про перехід з пенсії за віком на пенсію по інвалідності.
Розпорядженням Управління Пенсійного фонду України в Овідіопольському районі Одеської області № 132818 від 21.06.2011 року була призначена пенсія по інвалідності при врахуванні загального стажу у розмірі 43 років, у тому числі 18 років понаднормативного стажу згідно п. «б» статті 23 розділу II Закону України « Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-ХІІ зі змінами га доповненнями. Умови призначення пенсій по інвалідності: б) загального захворювання (в тому числі каліцтва, не пов`язаного з роботою, інвалідності з дитинства). Після настання інвалідності Позивач продовжував працювати та сплачувати внески до Пенсійного фонду України.
20 квітня 2016 року, Позивач подав заяву на переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком.
Відповідачем була прийнята та розглянута заява Позивача від 20.04.2016 року про перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком та був застосований пункт 3 стаття 45 Закону «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІУ від 9 липня 2003 року, та щомісячно Позивач отримував призначену пенсію на підставі розпорядження №132818 від 22.04.2016 року де,зазначений загальній стаж , якій дорівнює 47 років, а понаднормативний страховий стаж 12 років.
Позивач вважає такі дії Чорноморського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області безпідставними та необґрунтованими, а тому звернувся із даним позовом до суду.
Оцінюючи дії суб`єкта владних повноважень, суд виходить з приписів ч. 2 ст. 2 КАС України та доходить висновку про задоволення позовних вимог, виходячи з наступних підстав.
Джерела права й акти їх застосування.
Згідно з ч. 2 статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 3 Конституції України, людина її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність.
Утвердження і забезпечення прав свобод людини є головним обов`язком держави.
Згідно зі ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про пенсійне забезпечення", за цим Законом призначаються трудові пенсії (за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років) та соціальні пенсії.
Згідно з ст. 7 Закону України "Про пенсійне забезпечення", звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію.
Статтею 4 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058-1V від 9 липни 2003 року встановлено, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються, зокрема: види пенсійного забезпечення, умови участі в пенсійній системі чи їх рівнях, пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат, джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Статтею 8 цього Закону передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Положенням ч. 1 ст. 9 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов`язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Відповідно до абзацу 1 та 2 ч. 1 ст. 28 цього Закону, мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.
За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.
Згідно з ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-1V від 9 липни 2003 року, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення.
Висновки суду.
З огляду на встановлені судом обставини, суд зазначає наступне.
Судом встановлено із розпорядження №132818 від 22.04.2016 року, що загальній стаж Позивача дорівнює 47 років 10 місяців, страховий стаж (після 2004 року) вказаний 12 років 3 місяці.
Тобто, судом встановлено та не заперечується Відповідачем, що після призначення пенсії по інвалідності, Позивач продовжував працювати та сплачувати внески до пенсійного фонду України.
Незважаючи на те, що Позивач отримував пенсію за віком до 21.06.2011 року, він вперше подав заяву 20 квітня 2016 року на переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, тому при переведенні на пенсію за віком має бути застосована ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії, незалежно від первинного призначення пенсії.
Отже, Відповідачем протиправно зроблено висновок про помилковість застосування середньої заробітної плати (доходу) Позивача за 2015 рік та поновлення при переході в 2016 році на пенсію за віком раніше призначеної пенсії із врахуванням показника, який враховувався під час призначення первинного виду пенсії.
За вказаних обставин, виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, а також враховуючи те, що після призначення пенсії по інвалідності, Позивач продовжував працювати та набув необхідний стаж, що не враховано Відповідачем, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Враховуючи викладене, суд робить висновок, що адміністративний позов ОСОБА_1 до Чорноморського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, належить до задоволення.
Згідно зі ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Керуючись статтями 2, 5-9, 77, 90, 242 - 246, 263 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Чорноморського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (68001, Одеська обл., м. Чорноморськ, вул. Хонтадзе, 8-а) - задовольнити.
Визнати протиправними дії Чорноморського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення розміру пенсії при переході ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію за віком.
Зобов`язати Чорноморське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок пенсії при переході ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію за віком вперше з застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передають року звернення за призначенням пенсії, з 20.04.2016 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги до суду першої інстанції в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 27.05.2019 року.
Суддя Бутенко А.В.
.