
Справа № 420/6681/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 травня 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С. при секретарі Кузьменко Е.Х., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтер Трейдінг» до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 17.09.2018 року за №917900/36919756, №917901/36919756, №917902/36919756, зобов`язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкові накладні ТОВ «Інтер Трейдінг» №6 від 13.07.2018 року, №8 від 18.07.2018 року та №12 від 24.07.2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних,-
ВСТАНОВИВ:
З позовом до суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «Інтер Трейдінг» до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 17.09.2018 року за №917900/36919756, №917901/36919756, №917902/36919756, зобов`язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкові накладні ТОВ «Інтер Трейдінг» №6 від 13.07.2018 року, №8 від 18.07.2018 року та №12 від 24.07.2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що комісія Головного управління ДФС в Одеській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, прийняла рішення від 17.09.2018 року за №917900/36919756, №917901/36919756, №917902/36919756 про відмову у реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, відносно податкових накладних ТОВ «Інтер Трейдінг» №6 від 13.07.2018 року, №8 від 18.07.2018 року та №12 від 24.07.2018 року. Підставою прийняття оскаржуваних рішень комісії Головного управління ДФС в Одеській області про відмову у реєстрації податкових накладних від 17.09.2018 року за №917900/36919756, №917901/36919756, №917902/36919756 зазначено наступне: - «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам пп.1.5 п.1 Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних». Позивач вважає, що оскаржувані рішення прийнято комісією відповідача з порушенням чинного податкового законодавства та підлягає скасуванню, у зв`язку з чим звернувся з цим позовом до суду.
Представник відповідача 11.03.2019 року за (вхід.№8538/19) надав до суду відзив щодо відмови позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі пославшись на те, що ТОВ «Інтер Трейдінг» направлено на реєстрацію до Єдиного державного реєстру податкових накладних податкові накладні №6 від 13.07.2018 року, №8 від 18.07.2018 року та №12 від 24.07.2018 року. За отриманими квитанціями з єдиного вікна приймання звітності ДФС України підприємству було повідомлено, що реєстрація відповідних податкових накладних зупинена та висловлено пропозицію щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів, достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію таких податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Платник податку, направив засобами електронного зв`язку повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленим податковим накладним №6 від 13.07.2018 року, №8 від 18.07.2018 року та №12 від 24.07.2018 року. Однак, за рішенням комісії Головного управління ДФС в Одеській області від 17.09.2018 року за №917900/36919756, №917901/36919756, №917902/36919756 ТОВ «Інтер Трейдінг» відмовлено у реєстрації податкових накладних №6 від 13.07.2018 року, №8 від 18.07.2018 року та №12 від 24.07.2018 року. Так, Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 21 грудня 2016 року №1797-VIII було внесено ряд суттєвих змін до Податкового кодексу України та запроваджено новий механізм електронного адміністрування податку на додану вартість за умов проведення аналізу та здійснення управління ризиками з метою визначення форм і обсягів митного та податкового контролю. Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 21 грудня 2016 року №1797-VIII було внесено ряд суттєвих змін до Податкового кодексу України та запроваджено новий механізм електронного адміністрування податку на додану вартість за умов проведення аналізу та здійснення управління ризиками з метою визначення форм і обсягів митного та податкового контролю. Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році» від 07.12.2017 року № 2245-VІІІ пункт 200.16 статті 200 Податкового кодексу України був викладений у новій редакції, та з 1 січня 2018 року передбачає, що реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України. На час винесення оскаржуваних позивачем рішень процедура зупинення реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних з наступним прийняттям рішення про їх реєстрацію / відмову у реєстрації регламентована: Податковим кодексом України від 2 грудня 2010 року № 2755-У1 (зі змінами та доповненнями); Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 117 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (далі за текстом - Постанова № 117); Наказом Державної фіскальної служби України від 16.03.2018 року № 137 «Пре затвердження Порядку роботи Комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстр податкових накладних або відмову в такій реєстрації» (зі змінами та доповненнями). У відповідності до вимог п.12 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Постановою №117 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстраці податкової накладної / розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації. Пунктом 14 даного Порядку встановлено, що Перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі включає в себе: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійсненні операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання транспортування. навантаження. розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передач товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфік: накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством. Комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісі головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС) (п. 19 Порядку). Зазначені комісії приймають рішення про: реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (п. 1 Порядку). Підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства (п. 21 Порядку). Таким чином, відповідач зазначає, що з огляду на вищевикладене та відсутність надання платником податків істотних документів, рішення комісії ГУ ДФС в Одеській області про відмову в реєстрації податкових накладних із посиланням на підставу - не надання платником податку всіх необхідних копій документів, - є повністю обґрунтованим (а.с.151-152).
Ухвалою суду 24.01.2019 року було відкрито провадження у справі №420/6681/18 за правилами загального позовного провадження.
В судовому засіданні 15.05.2019 року представником позивача були підтримані заявлені позовні вимоги. Представник відповідача заперечив проти задоволення позовних вимог з підстав, наведених у письмових запереченнях проти позову.
Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача та дослідивши наявні в справі письмові докази, суд встановив наступні факти та обставини:
Судом встановлено, що відповідно до приписів п.201.10. ст. 201 Податкового кодексу України (далі - Товариство) було складено податкові накладні №6 від 13 07.2018 року, №8 від 18.07.2018 року, №12 від 24.07.2018р. та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Згідно отриманих квитанцій від 27.07.2018 року (в ЄРПН зареєстровано за №9155243843), від 31.07.2018 року (в ЄРПН зареєстровано за №9158041604) та від 31.07.2018 року (в ЄРПН зареєстровано за №9158044193) по всім трьом податковим накладним, податкові накладні прийняті, але реєстрацію зупинено.
На виконання п.п.15,16 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 117, ТОВ «Інтер Трейдінг» було направлено на адресу відповідача повідомлення № 3 від 10.09.2018 року, №4 від 10.09.2018 року, №5 від 10.09.2018 року, щодо подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено:
За податковою накладною №6 від 13.07.2018 року: квитанції №1 ві 27.07.2018 року в ЄРПН зареєстрована за №9155243843; Контракт №1/02 від 01.02.2018 року; Комерційний інвойс Серія 002-001 №000002340 від 15.06.2018 року; ВМД №UA500010/2018/011416; Ветеринарний (санітарний) сертифікат INP-T №011851 від 18.06.2018 року; Сертифікат походження №16915580201800000067Р від 29.06.2018 року; сертифікат якості б/н; Договір поставки №15/01 від 15.01.2018 року; Рахунок №СФ-0000081 від 11.07.2018 року; Рахунок №СФ-0000090 від 24.07.2018 року; Видаткова накладна №РН-0000020 від 24.07.2018 року; Довіреність №270 від 24.07.2018 року; Ветеринарне свідоцтво (Форма №2) СА №039169 від 24.07.2018 року; ТТН №15 від 24.07.2018 року; Виписка по рахункам ТОВ «Інтер Трейдінг» від 05.09.2018 року за дати 13.07.2018 року, 18.07.2018 року, 25.07.2018 року, 15.08.2018 року;
За податковою накладною №8 від 18.07.2018 року: квитанції №1 ві 31.07.2018 року в ЄРПН зареєстрована за №9158041604; Контракт №1/02 від 01.02.2018 року; Комерційний інвойс Серія 002-001 №000002340 від 15.06.2018 року; ВМД №UA500010/2018/011416; Ветеринарний (санітарний) сертифікат INP-T №011851 від 18.06.2018 року; Сертифікат походження №16915580201800000067Р від 29.06.2018 року; сертифікат якості б/н; Договір поставки №15/01 від 15.01.2018 року; Рахунок №СФ-0000081 від 11.07.2018 року; Рахунок №СФ-0000090 від 24.07.2018 року; Видаткова накладна №РН-0000020 від 24.07.2018 року; Довіреність №270 від 24.07.2018 року; Ветеринарне свідоцтво (Форма №2) СА №039169 від 24.07.2018 року; ТТН №15 від 24.07.2018 року; Виписка по рахункам ТОВ «Інтер Трейдінг» від 05.09.2018 року за дати 13.07.2018 року, 18.07.2018 року, 25.07.2018 року, 15.08.2018 року;
За податковою накладною №12 від 24.07.2018 року: квитанції №1 ві 31.07.2018 року в ЄРПН зареєстрована за №9158044193; Контракт №1/02 від 01.02.2018 року; Комерційний інвойс Серія 002-001 №000002340 від 15.06.2018 року; ВМД №UA500010/2018/011416; Ветеринарний (санітарний) сертифікат INP-T №011851 від 18.06.2018 року; Сертифікат походження №16915580201800000067Р від 29.06.2018 року; сертифікат якості б/н; Договір поставки №15/01 від 15.01.2018 року; Рахунок №СФ-0000081 від 11.07.2018 року; Рахунок №СФ-0000090 від 24.07.2018 року; Видаткова накладна №РН-0000020 від 24.07.2018 року; Довіреність №270 від 24.07.2018 року; Ветеринарне свідоцтво (Форма №2) СА №039169 від 24.07.2018 року; ТТН №15 від 24.07.2018 року; Виписка по рахункам ТОВ «Інтер Трейдінг» від 05.09.2018 року за дати 13.07.2018 року, 18.07.2018 року, 25.07.2018 року, 15.08.2018 року.
Таким чином, позивачем було надано усі необхідні документи (вичерпний перелік яких зазначено в п.14 Порядку), які беззаперечно підтверджують реальність здійснення операцій по Податковим накладним №6 від 13.07.2018 року, №8 від 18.07.2018 року та №12 від 24.07.2018 року. Однак, рішеннями комісіі Головного управління ДФС в Одеській області від 17.09.2018 року за №917900/36919756, №917901/36919756, №917902/36919756 було відмовлено у реєстрації податкових накладних ТОВ «Інтер Трейдінг» №6 від 13.07.2018 року, №8 від 18.07.2018 року та №12 від 24.07.2018 року. Позивач вважає, рішення відповідача про відмову у реєстрації податкових накладних №6 від 13.07.2018 року, №8 від 18.07.2018 року та №12 від 24.07.2018 року незаконним, необґрунтованим як нормативно, так і документально з огляду на наступні обставини.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Інтер Трейдінг» є юридичною особою приватного права, яку було створено в 2010 році, код ЄДРПОУ 36919756, яке здійснює оптову торгівлю рибою, що є основним видом діяльності (код 46.38 за КВЕД 0009:2010). За результатами вказаного напрямку діяльності ТОВ «Інтер Трейдінг» було укладено Контракт 1/02 від 01.02.2018 року на придбання товару (риби), згідно якого Продавець зобов`язався поставити товар для ТОВ «Інтер Трейдінг». На виконання Контракту Товариством отримано товар, про що свідчать ВМД №UA500010/2018/011416, Ветеринарний (санітарний) сертифікат INP-T №011851 від 18.06.2018 року; Сертифікат походження №16915580201800000067Р від 29.06.2018 року; сертифікат якості б/н. Ця риба була продана на ТОВ «Альфа-Етекс» по Договору поставки №15/01 від 15.01.2018 року. А сам продаж було здійснено 24.07.2018 року, про що складено видаткову накладну №РН-0000020 від 24.07.2018 року, ТТН №15 від 24.07.2018 року та Довіреність №270 від 24.07.2018 року. ТОВ «Альфа-Етекс» розрахувався частково за товар,про що свідчать Виписки по рахункам ТОВ «Інтер Трейдінг» від 05.09.2018 року за дати 13.07.2018 року, 18.07.2018 року, 25.07.2018 року, 15.08.2018 року. Також позивачем було додаткового повідомлено, що на дату даного позову обвинувального вироку суду у відношенні посадових осіб ТОВ «Інтер Трейдінг» не було і не має.
Згідно з вимогами норм чинного законодавства України ТОВ «Інтер Трейдінг» було виписано та направлено на реєстрацію податкові накладні №6 від 13.07.2018 року, №8 від 18.07.2018 року та №12 від 24.07.2018 року, але в реєстрації було відмовлено.
У всіх отриманих квитанціях №1 по трьом податковим накладним фіскальним органом зазначено: «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам пп.1.5 п.1 Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.Додатково повідомляємо: Показник «D»=014679770318613» (Показник «D»=014317988703445, Показник «D»=01431798870344).
У квитанції №1 фіскальним органом, в порушення пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №117 не зазначено конкретного переліку документів, що необхідно надати для прийняття рішення, вичерпний перелік яких встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №117.
Крім того, у квитанції №1 зазначено, що ПН/РК відповідає вимогам пп.1.5 п.1 «Критеріїв ризиковості платника податку». Вказаний критерій передбачає: платник податків відповідає критеріям ризиковості, якщо: 1.5 наявний обвинувальний вирок суду стосовно посадової особи (посадових осіб) платника податку за статтею 205 Кримінального кодексу України, згідно з інформацією, наявною в органах Державної фіскальної служби. Але, на дату даного позову обвинувального вироку суду у відношенні посадових осіб ТОВ «Інтер Трейдінг» не було і не має.
Податковий кодекс України є спеціальним законом з питань оподаткування та установлює порядок погашення зобов`язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов`язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу.
Згідно з пп.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №117, письмові пояснення та копії документів,зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного у податковій накладній/ розрахунку коригування.
Позивачем було направлено на адресу відповідача письмові пояснення та копії документів про підтвердження реальності здійснення операцій по податковим накладним, реєстрація яких була зупинена.
Розглянувши надані додаткові пояснення та відзив на позов, після дослідження письмових доказів, які містяться у матеріалах справи, суд приходить до висновку про необхідність задоволенні позовних вимог з огляду на наступне.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України, щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 21 грудня 2016 року № 1797- VIII було внесено ряд суттєвих змін до Податкового кодексу України та запроваджено новий механізм електронного адміністрування податку на додану вартість за умов проведення аналізу та здійснення управління ризиками з метою визначення форм і обсягів митного та податкового контролю.
Відповідним Законом було доповнено статтю 201 Податкового кодексу України пунктом 201.16 наступного змісту: «реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.6 статті 74 цього Кодексу».
У відповідності до вимог п.74.2 ст.72 Податкового кодексу України в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автомати зованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Процедура зупинення реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних з наступним прийняттям рішення про їх реєстрацію / відмову реєстрації на даний час регламентована:
Податковим кодексом України від 02.12.2010 року № 2755-VІ (зі змінами та доповненнями); Наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 року № 567 “Про затвердження Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, та Вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних”, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за №752/30620 (далі за текстом - Наказ № 567); Постановою Кабінету Міністрів України від 29.03.2017 року № 190 “Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією ДФС про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН або відмову в такій” (далі за текстом - Постанова № 190); Наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 року № 566 “Про затвердження Порядку роботи Комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації”, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за №753/30620 (далі за текстом - Наказ № 566); Постановою Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних” від 29 грудня 2010 року № 1246 (зі змінами та доповненнями; далі за текстом - Постанова № 1246).
У відповідності до вимог п.12 Постанови №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України.
Згідно з пп.201.16.1 п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування;
в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
У відповідності до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановоб Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №117, письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного у податковій накладній/ розрахунку коригування.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку подає до ДФС в електронному вигляді засобами електронного зв`язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України “Про електронний цифровий підпис”, “Про електронні документи та електронний документообіг” та нормативно-правового акта щодо порядку обміну електронними документами з контролюючими органами (п.2 Вичерпного переліку, затвердженого наказом №567).
Письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до пункту 15 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів.
Відповідно до пункту 1 наказу Міністерства фінансів України “Про затвердження Порядку роботи комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації” № 566, цей Порядок визначає організаційні та процедурні засади діяльності комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, а також права та обов`язки її членів.
За приписами пункту 2 Порядку № 566, комісія є постійно діючим колегіальним органом при ДФС, що діє в межах повноважень, визначених пунктом 201.16 статті 201 розділу V Податкового кодексу України та постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2017 року №190 “Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації”.
Зазначена комісія приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пп.201.16.3 п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних приймається та надсилаєте платнику податку протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту.
Податкова накладна/розрахунок коригування, реєстрацію якої в Єдиному реєстрі податкових накладних було зупинено, реєструється у день настання однієї із таких подій: а) прийнято рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; б) набрало законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (пп. 201.16.4 п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України).
У відповідності до п.20 Постанови № 1246 у разі надходження до ДФС рішенню суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Судом встановлено, що позивач надав до Головного управління ДФС в Одеській області документи та пояснення до зазначених господарських операцій та податкової накладної для направлення для комісії ДФС України. Такі документи направляються податковим органом за місцем обліку платника податків до комісії ДФС України для прийняття рішення щодо реєстрації податкових накладних. Позивач також вказав, що на дату подання даного позову обвинувального вироку суду у відношенні посадових осіб ТОВ «Інтер Трейдінг» не було і не має. Позивач надав контролюючому органу у повному обсязі документи, які підтверджують реальність здійснення зазначених операції, у тому числі і операції по податковим накладним №6 від 13.07.2018 року, №8 від 18.07.2018 року та №12 від 24.07.2018 року, реєстрація яких зупинена.
З урахуванням фактичних обставин справи, суд вважає, що подані для проведення реєстрації податкових накладних первинні документи податкового та бухгалтерського обліку підприємства позивача та додатково подані пояснення позивача, надавали змоги податковому органу прийти до висновку про фактичність проведених операцій, проведення оплати їх вартості та виникнення у позивача права на формування податкового кредиту з ПДВ з даної операції.
Протиправність та безпідставність таких рішень та дій податкового органу в аналогічній справі підтверджена постановою Верховного Суду від 04.12.2018 року по справі №821/1173/17, а саме: Верховний Суд у своєму рішенні зазначив, що … як встановлено судами попередніх інстанцій, податковим органом у Рішенні не наведено жодної конкретної інформації щодо причин, підстав та обґрунтувань прийняття такого рішення. Загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття. Верховний Суд погоджується з висновком судів попередніх інстанцій, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків. Вживання податковим органом загального посилання на пункт шостий Критеріїв оцінки, без наведення відповідного підпункту, є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд. Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Під час зупинення реєстрації податкових накладних позивача №6 від 13.07.2018 року, №8 від 18.07.2018 року та №12 від 24.07.2018 року ДФС України у квитанції про зупинення не було повідомлено позивачу, які саме конкретно документи підприємство повинно подати для підтвердження права реєстрації вказаних податкових накладних, що за висновками Верховного Суду є протиправним зупиненням реєстрації податкових накладних.
Відповідно до положень ч.5 ст.242 КАС України, ці висновки Верховного Суду України обов`язково повинні враховуватись судами при розгляді аналогічних спорів.
Таким чином, суд не погоджується з тим, що рішення комісії Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про відмову в реєстрації податкових накладних позивача в Єдиному реєстрі податкових накладних із посиланням на підставу – ПН/РК відповідає вимогам пп.1.5 п.1 Критеріїв ризиковості платника податку, надання пояснень та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, а тому, позовні вимоги слід задовольнити повністю на підставі положень ч.1 ст.245 КАС України: визнати протиправним та скасувати оскаржувані рішення комісії ГУ ДФС в Одеській області та зобов`язати ДФС України зареєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Судові витрати розподілити за правилами ст.139 КАС України.
Згідно з ч.1 ст.132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Відповідно до ч.2 ст.132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Згідно з ч.3 ст.132 КАС України до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) сторін та їхніх представників, що пов`язані із прибуттям до суду; 3) пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз; 4) пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 5) пов`язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з ч.7 ст.139 КАС України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. За відсутності відповідної заяви або неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
В заяві представник позивача вказує, що 18.02.2019 року між позивачем та Адвокатським бюро «Коваленко Катерини» було укладено договір про надання правової допомоги №1 саме на участь в справі №420/6681/18. Та зазначено, що ТОВ “ІНТЕР ТРЕЙДІНГ” повинно понести витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 5000,00 грн. Згідно п.4.1 цього Договору.
Відповідно до ч.ч.1-2 ст.134 КАС України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.
Згідно з ч.ч.3-4 ст.134 КАС України для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат. Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Відповідно до ч.ч.5-7 ст.134 КАС України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи. У разі недотримання вимог частини п`ятої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами. Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Згідно з ч.1 ст.30 Закону України “Про адвокатуру та адвокатську діяльність” гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту.
Відповідно до ч.2 ст.30 Закону України “Про адвокатуру та адвокатську діяльність” порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги.
Згідно з ч.3 ст.30 Закону України “Про адвокатуру та адвокатську діяльність” при встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
З урахуванням зазначеного, гонорар адвоката за представництво інтересів в суді та надання правничої допомоги повинен включати в себе витрати щодо підготовки справи до розгляду, збору доказів, тощо.
У заяві про уточнення позовних вимог представник позивача простить суд стягнути з відповідача понесені витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 9250,00 грн.
Однак, в порушення наведених вище норм процесуального права представником позивача не надано доказів здійснення адвокатом будь-яких дій по цій справі (розрахунок відсутній) та ні до первинного позову ні до уточненого позову не було надано доказів фактичного понесення позивачем будь-яких витрат щодо оплати впартості наданих послуг адвоката.
Окрім того, суд звертає увагу на те, що до заяв не надано доказів прийняття замовником ТОВ «ІНТЕР ТРЕЙДІНГ» цих послуг та відсутність будь-яких зауважень.
Таким чином, суд вважає, що представником позивача не надато жодних доказів того, що позивач поніс або повинен понести витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 9250,00 грн. та з урахуванням заяви представника відповідачів про заперечення стягнення цих витрат на користь позивача, суд вважає, що в задоволенні розподілу цих витрат на користь позивача слід відмовити повністю.
Згідно з ч.9 ст.139 КАС України при вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору (у випадках, коли відповідно до закону досудове вирішення спору є обов`язковим) та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись.
З урахуванням зазначеного, суд вважає, що оскільки рішенням суду від 15.05.2019 року позовні вимоги позивача були задоволені повністю, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача з Державного бюджету України на його користь повинен бути стягнутий тільки судовий збір в повному обсязі, тобто в сплаченому при поданні позовної заяви розмірі 5286,00 грн.
Керуючись ст.ст.139,242-246,371 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 17.09.2018 року за №917900/36919756, №917901/36919756, №917902/36919756.
3. Зобов`язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкові накладні ТОВ «Інтер Трейдінг» №6 від 13.07.2018 року, №8 від 18.07.2018 року та №12 від 24.07.2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС в Одеській області (код ЄДРПОУ 39398646) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтер Трейдінг» (код ЄДРПОУ 36919756) сплачений платіжними дорученнями №1610 від 20.06.2018 року та №1814 від 17.01.2019 року судовий збір на загальну суму в розмірі 5286,00 грн. (п`ять тисяч двісті вісімдесят шість) гривень 00 копійок.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний суддею 27.05.2019 року.
Рішення суду може бути оскаржено до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в місячний строк з дня отримання повного тексту судового рішення, в порядку п.15.5 Перехідних положень КАС України.
Суддя Єфіменко К.С.
.