Ухвала суду № 81977852, 24.05.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.05.2019
Номер справи
420/1888/19
Номер документу
81977852
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/1888/19

У Х В А Л А

24 травня 2019 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Потоцької Н.В.

за участі секретаря Захарчук О.В.

сторін:

позивача не з`явився

представника відповідачів Рамжева О.Д.

розглянувши у загальному позовному провадженні (у підготовчому засіданні) клопотання про залучення другого відповідача по справі за позовом ОСОБА_1 до Заступника начальника Головного управління - начальник управління з питань шукачів захисту та соціальної інтеграції ДМС в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання прийняти рішення,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа за позовом ОСОБА_1 до Заступника начальника Головного управління - начальник управління з питань шукачів захисту та соціальної інтеграції ДМС в Одеській області в якому позивач просить:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача Максіменко Анатолія Васильовича Заступника начальника Головного управління - начальника управління з питань шукачів захисту та соціальної інтеграції ДМС в Одеській області що полягає у відмові повторного розгляду заяви громадянина ОСОБА_1 про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту згідно "Правил розгляду заяв та оформлення документів, необхідних для вирішення питання про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, втрату і позбавлення статусу біженця та додаткового захисту і скасування рішення про визнання особи біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту" наказ МВС України № 649 від 07.09. 2011 р.;

- зобов`язати відповідача Максіменко Анатолія Васильовича Заступника начальника Головного управління - начальник управління з питань шукачів захисту та соціальної інтеграції ДМС в Одеській області ухвалити рішення про прийняття або про відмову в прийнятті заяви громадянина ОСОБА_1 про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту згідно "Правил розгляду заяв та оформлення документів, необхідних для вирішення питання про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, втрату і позбавлення статусу біженця та додаткового захисту і скасування рішення про визнання особи біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту" наказ МВС України № 649 від 07.09. 2011 р.

До суду через канцелярію суду надійшло клопотання представника відповідачів в якому зазначається, що адміністративний позов містить вимогу про зобов`язання відповідача прийняти рішення про прийняття або відмову у прийнятті заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту.

Слід зазначити, що заступник начальника Головного управління - начальник управління з питань шукачів захисту та соціальної інтеграції Головного управління ДМС України в Одеській області Максименко Анатолій Васильович не є належним відповідачем у даній справі, виходячи з наступного. Центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, є Державна міграційна служба, яка діє відповідно до Положення про ДМС, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 20 серпня 2014 р. № 360.

Відповідно до пп.14 п.4 цього положення ДМС здійснює відповідно до закону державний контроль за дотриманням законодавства у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі приймає рішення, про визнання іноземців та осіб без громадянства біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, про втрату, позбавлення статусу біженця або додаткового захисту і про скасування рішення про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту.

Згідно з п.7 цього положення ДМС здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи та територіальні підрозділи, у тому числі міжрегіональні.

Отже, Положення про ДМС прямо передбачає можливість надання територіальним органам та підрозділам ДМС передбачених положенням повноважень.

Пунктом 3 Типового положення про територіальні органи міністерства та іншого центрального органу виконавчої влади, затвердженого постановою КМ від 25.05.2011 № 563, встановлено, що завданням територіальних органів є реалізація повноважень міністерства та іншого центрального органу виконавчої влади на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.

Отже, надання територіальним органам та підрозділам ДМС права здійснювати відповідно до закону повноваження стосовно прийняття рішення про визнання іноземців та осіб без громадянства біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, про втрату, позбавлення статусу біженця або додаткового захисту і про скасування рішення про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту відповідає діючому законодавству.

Згідно з Постановою Кабінету міністрів України «Про утворення територіальних органів Державної міграційної служби» від 15.06.2011 № 658, Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області є територіальним органом Державної міграційної служби У країни.

Відповідно до пункту 7 Положення про Головне управління затвердженого наказом Державної міграційної служби України від 14.02.2015 № 19, Головне управління здійснює повноваження на території адміністративно - територіальної одиниці безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні підрозділи, а також шляхом взаємодії з пунктами тимчасового розміщення біженців, пунктами тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні та. центрами надання адміністративних послуг.

Відповідно до ч. 6 ст. 5 Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту» центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту, може прийняти рішення про відмову в прийнятті заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, в разі, якщо заявник видає себе за іншу особу або якщо заявнику раніше відмовлено у визнанні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, за відсутності умов, передбачених пунктами 1 чи 13 частини першої статті 1 цього Закону, якщо зазначені умови не змінилися.

Отже належним відповідачем по справі є Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області

Вирішуючи питання про залучення відповідача, суд виходить з наступного.

Згідно з пунктом 9 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідач - суб`єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом й інші особи, до яких звернена вимога позивача.

Приписами ч. 3-4 ст. 48 КАС України встановлено, якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.

Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.

Відповідно до пп.14 п.4 цього положення ДМС здійснює відповідно до закону державний контроль за дотриманням законодавства у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі приймає рішення, про визнання іноземців та осіб без громадянства біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, про втрату, позбавлення статусу біженця або додаткового захисту і про скасування рішення про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту.

Згідно з п.7 цього положення ДМС здійснює повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи та територіальні підрозділи, у тому числі міжрегіональні.

Положення про ДМС прямо передбачає можливість надання територіальним органам та підрозділам ДМС передбачених положенням повноважень.

Пунктом 3 Типового положення про територіальні органи міністерства та іншого центрального органу виконавчої влади, затвердженого постановою КМ від 25.05.2011 № 563, встановлено, що завданням територіальних органів є реалізація повноважень міністерства та іншого центрального органу виконавчої влади на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.

Згідно з Постановою Кабінету міністрів України «Про утворення територіальних органів Державної міграційної служби» від 15.06.2011 № 658, Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області є територіальним органом Державної міграційної служби У країни.

Відповідно до пункту 7 Положення про Головне управління затвердженого наказом Державної міграційної служби України від 14.02.2015 № 19, Головне управління здійснює повноваження на території адміністративно - територіальної одиниці безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні підрозділи, а також шляхом взаємодії з пунктами тимчасового розміщення біженців, пунктами тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні та. центрами надання адміністративних послуг.

Відповідно до ч. 6 ст. 5 Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту» центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту, може прийняти рішення про відмову в прийнятті заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, в разі, якщо заявник видає себе за іншу особу або якщо заявнику раніше відмовлено у визнанні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, за відсутності умов, передбачених пунктами 1 чи 13 частини першої статті 1 цього Закону, якщо зазначені умови не змінилися.

З огляду на вказане, суд вважає за необхідне залучити до участі у справі другого відповідача - .

Керуючись ст.ст. 48, 181, 256, 295, 297 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Залучити другого відповідача у справі, а саме: Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області (адреса: вул. Преображенська, 44, м. Одеса, 65045, мтелефон: (048)705-31-68, E-mail:od@dmsu.gov.ua).

Зобов`язати позивача протягом двох днів направити на адресу другого відповідача адміністративний позов із додатками. Докази направлення надати до суду.

Встановити відповідачу строк для подання відзиву - п`ятнадцять днів з дати отримання адміністративного позову.

Встановити п`ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання заяв з процесуальних питань (ст. ст. 166-167 КАС України).

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб - адресою сторінки на офіційному веб - порталі судової влади України - http://adm.od.court.gov.ua.

Ухвала набирає законної сили відповідно до вимог ст. 256 КАС України та може бути оскаржена у порядку та строки визначені статтею 295, 297 КАС України.

Пунктом 15.5 розділу VII "Перехідні положення" КАС України від 03 жовтня 2017 року визначено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи зберігаються порядок подачі апеляційних скарг та направлення їх до суду апеляційної інстанції, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України від 06 липня 2005 року.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Головуючий суддя Потоцька Н.В.